بین الملل

تعهد کیشیدا به تضمین امنیت نشست‌های مقامات گروه ۷

تعهد کیشیدا به تضمین امنیت نشست‌های مقامات گروه ۷

نخست وزیر ژاپن یک روز بعد از وقوع انفجار یک بمب دودزا در محل سخنرانی‌اش در شهر واکایاما که آسیب جانی در پی نداشت، وعده داد تمام تلاشش را برای تضمین امنیت سران و وزیران اعضای گروه هفت که قرار است تا ماه آینده میلادی در کشورش حضور داشته باشند به کار خواهد گرفت.

به گزارش آپارات نیوز، به نقل از خبرگزاری رویترز، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن از حمله یک فرد مظنون با بمب دودزا در زمان بازدید و سخنرانی‌اش از یک تاسیسات ماهی گیری در شهر واکایاما در غرب کشورش آسیبی ندید.

جاناتان ویلکینسون، وزیر منابع طبیعی کانادا گفت: “این حمله بازتاب دهنده چالش فزاینده حضور در سیاست این روزها است.”

ویلکینسون در مصاحبه با رویترز حین حضورش در شهر ساپورو در شمال ژاپن، محل برگزاری نشست وزرای حوزه انرژی و آب و هوای اعضای گروه هفت بیان داشت: “متاسفانه من فکر می‌کنم بخشی از دلیل این وضعیت مربوط به رسانه‌های اجتماعی و برخی اطلاعات دروغی است که در فضای اینترنت گسترش می‌یابند.”

خبرگزاری کیودو گزارش کرد، ریوجی کیمورای ۲۴ ساله که از سوی پلیس به عنوان مظنون حادثه رخ داده در روز شنبه معرفی شد، به هنگام دستگیر شدن یک چاقو با خود داشت و شیئی که احتمالا یک وسیله انفجاری دیگر بوده را بعد از برخورد رهگذران و پلیس با او در محل حادثه انداخته است.

گزارشی از اینکه انگیزه عامل این حمله چه بوده منتشر نشده و رسانه‌ها گفته‌اند یک افسر پلیس به طور جزئی در حادثه زخمی شد.

کیشیدا در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت، ژاپن نباید اجازه به اعمال خشونت آمیز که بنیان دموکراسی را نشانه می‌گیرند، بدهد.

این حادثه یادآور ترور شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن در ژوئیه سال گذشته میلادی در یک تجمع انتخاباتی توسط عاملی است که از یک سلاح دست ساز استفاده کرد.

ترور شینزو آبه، ژاپنی که در آن نرخ جرایم مسلحانه پایین است را شوکه کرده و مقامات این کشور را به بازبینی در تمهیدات امنیتی برای سیاستمداران واداشت.

هم اکنون سیاستمداران ژاپنی مشغول کارزار برای انتخابات میان‌دوره‌ای ۲۳ آوریل مجلس سفلای پارلمان این کشور هستند.

هیروکازو ماتسونو، دبیر ارشد کابینه ژاپن روز شنبه گفت، پلیس ژاپن دستور پیدا کرده تا تمهیدات امنیتی را برای میزبانی این کشور از نشست ماه مه سران گروه هفت تقویت کند و دولت توکیو نیز تمامی تلاش‌های لازم را برای تضمین امنیت انجام خواهد داد.

 گرنت شاپس، وزیر مشاور در امور امنیت انرژی دولت انگلیس به خبرگزاری رویترز در شهر ساپورو گفت: “به عنوان سیاستمدار گاهی اوقات باید بیرون برویم و در تجمعات حضور یابیم که این به معنی این است که باید در تماس با عموم مردم قرار بگیریم.”

شاپس بیان داشت: “اما من کاملاً مطمئن هستم که در زمان آمدن نخست وزیر کشور ما و دیگر رهبران جهان به ژاپن در چارچوب گروه هفت ما کاملاً امن هستیم.”

امروز یکشنبه نشست وزرای امور خارجه گروه هفت در شهر کارویزاوای ژاپن برگزار می‌شود.

انتهای پیام

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا