بین الملل

تنها ۶۰ روز با تمدید غلات اوکراین موافقت شده است

تنها ۶۰ روز با تمدید غلات اوکراین موافقت شده است

آفتاب‌‌نیوز :

ماریا زخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه امروز شنبه/ 18 مارس همزمان با پایان مهلت تمدید انتقال غلات اوکراین از دریای سیاه گفت: ما دوباره تأکید می‌کنیم که روسیه موافقت کرده است که این توافق را برای مدت 60 روز تمدید کند.

امروز همچنین رجب طیب رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که از امروز توافق صادرات غلات اوکراین در دریای سیاه برای دو ماه دیگر تمدید شده است.

استفان دوجاریک سخنگوی وزیر امور خارجه سازمان ملل تمدید «معامله غلات» را تأیید کرد و از اوکراین و روسیه خواست تا تلاش‌های خود را برای اجرای کامل این توافق انجام دهند.

قرارداد صادرات غلات اوکراین که ابتدا با میانجیگری سازمان ملل و ترکیه در ژوئیه گذشته انجام شد، یک بار در تاریخ 18 نوامبر 2022 به پایان رسید و سپس به طور خودکار به مدت 120 روز تا 18 مارس (امروز شنبه) بدون مخالفت هیچ یک از طرفین تمدید شد و از امروز نیز برای 60 دیگر تمدید شده است.

روسیه مدت‌هاست که از نحوه اجرای قرارداد غلات انتقاد می‌کند و استدلال می‌کند که این توافق تا حد زیادی به نفع آسیب‌پذیرترین کشورها نبوده است، زیرا بیشتر محصولات اوکراین برای تغذیه دام در اروپا استفاده می‌شود. مسکو گفت در همین حال، کشورهای کم درآمد آفریقا و آسیا از واردات غلات و کودهای شیمیایی روسیه به دلیل تحریم‌های غرب منع شده‌اند.

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا