توافق ایران و روسیه تعلیق شد؟/ کاظم جلالی پاسخ داد

توافق ایران و روسیه تعلیق شد؟/ کاظم جلالی پاسخ داد

به گزارش آپارات نیوز به نقل از ایرنا کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بر اساس برخی ادعاها در رسانه های داخلی که به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه روسیه ادعا شده که توافق جامع از سوی ایرانی ها به حالت تعلیق درآمده است، اظهارداشت: بنده متن این خبر را که به زبان روسی بود را به دوستان مترجم دادم؛ متوجه شدیم متن روسی با متن فارسی متفاوت است.

به نقل از ایرنا وی گفت: در متن فارسی آمده است که آقای ضمیر کابلوف گفتند که به طور کلی توافقنامه جامعی که میان ایران و روسیه قرار بود منعقد شود، ایرانی ها آن را به حالت تعلیق درآوردند در صورتی که در متن روسی اینطور نیست.

سفیر کشورمان در روسیه با بیان اینکه این مشکلی است که همواره با آن مواجه بودیم تصریح کرد: برخی از دوستان در داخل ایران شتاب زده اخبار نادرستی را منتشر می کنند، اما واقعیت این است که ما دو سال است که بر روی موافقتنامه جامع همکاری های دو کشور در حال کار هستیم.

جلالی بیان کرد: طبیعی است که بحث های کارشناسی زیادی انجام شده و مرتب آخرین نسخه متن ها با یکدیگر رد و بدل می شود و آخرین دفعه هم دوستان روس متن را به طرف ایرانی دادند. روز گذشته هم در ملاقات لاوروف با علی باقری کنی این موضوع مطرح شد که هرچه سریع تر این متن نهایی شود.

وی ادامه داد: باید با نهادهای مختلفی در داخل کشور کار را هماهنگ و تنظیم کنند که این نیز قطعاً زمانبر است. تلاش ما بر این بوده و هست که در سال 2024 بتوانیم این کار را به امضای مقامات دو کشور برسانیم.

وی گفت: شهید آیت الله ابراهیم رئیسی و شهید حسین امیرعبداللهیان بسیار پیگیر این موضوع بودند و آخرین صحبت های ما با آقای امیرعبدالهیان این بود که هرچه سریع تر بتوانیم این موضوع را به مرحله امضا برسانیم.

سفیر کشورمان در روسیه افزود: ما امیدوار هستیم که مسئولین ما و نهادهای ما هرچه سریعتر جواب بدهند تا این کار برای امضا آماده بشود.

جلالی در پایان خاطرنشان کرد: مطلبی که نوشته شده است کذب است، روز گذشته آقای لاوروف در ملاقات با علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان پیگیر بودند که این موافقتنامه را هرچه سریع تر دو کشور امضا کنند و آنچه که بنده گفتم آخرین وضعیت و واقعیت توافق دو کشور است.

311311

دکمه بازگشت به بالا