داغ‌ترین رقابت علمی در گرم‌ترین روزها

داغ‌ترین رقابت علمی در گرم‌ترین روزها

نوبت دوم از ماراتن کنکور ۱۴۰۳ امروز پنجشنبه و فردا جمعه برگزار می شود و ۹۸۴ هزار و ۲۱۴ نفر داوطلب برای ورود به دانشگاه با هم رقابت می کنند. این رقابت در حالی آغاز می شود که در نوبت اول یک میلیون و ۱۵۲ هزار و ۵۱۸ داوطلب حضور داشتند .

به گزارش آپارات نیوز، به نقل از نورنیوز، نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ که  قرار بود روزهای ۷ و ۸ تیرماه برگزار شود به دلیل برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با دوهفته تاخیر برگزار می شود. در این مرحله  ۶۲۰ هزار و ۵۵۷ نفر زن و ۳۶۳ هزار و ۶۵۷ نفر مرد حضور دارند و در مجموع ۳۷ درصد داوطلبان را مردان و ۶۳ درصد داوطلبان را زنان تشکیل می‌دهند. در گروه آزمایشی ریاضی و فنی بیش از ۱۲۵ هزار نفر داوطلب شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۳۵ درصد زنان و ۶۵ درصد مردان، در گروه آزمایشی علوم تجربی ۴۷۱ هزار داوطلب شرکت کرده‌اند که از این تعداد ۳۳ درصد مردان و ۶۷ درصد زنان هستند. در گروه آزمایشی علوم انسانی ۲۷۰ هزار داوطلب شرکت کرده‌اند ۶۶ درصد زنان و ۳۴ درصد مردان هستند. در گروه هنر و زبان نیز بیش از ۷۰ درصد داوطلبان را زنان تشکیل می‌دهد.

نوبت دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در هزار و ۷۴۷ حوزه اصلی و در ۴۰۸ شهرستان برگزار می‌شود و به گفته مسئولان سازمان سنجش مسن‌ترین داوطلبان آزمون امسال، دو زن متولد ۱۳۲۲ و ۱۳۲۷ هر دو از کرمانشاه و متقاضی گروه‌های هنر و علوم انسانی هستند و جوان‌ترین داوطلب نیز یک خانم متولد ۱۳۹۰ از کنگاور و چهار نفر متولد ۱۳۸۸ شامل یک نفر مرد و سه نفر زن از دیگر نقاط کشور هستند.

 درصد در هاله‌ای از ابهام

نوبت دوم کنکور ۱۴۰۳ با تاثیر ۵۰ درصدی در قبولی آزمون درحالی برگزار می شود که قرار بود چند روز قبل از برگزاری نتایج آزمون نهایی پایه دوازدهم اعلام شود. آزمونی که نتیجه آن برای داوطلبان با توجه به تاثیر ۵۰ درصدی در قبولی کنکور بسیار مهم است  اما آموزش و پرورش،‌اعلام نمرات امتحان نهایی را به بعد از کنکور موکول کرد.

مسئولان سازمان سنجش از چند سال قبل به دنبال راهی بودند تا در فرآیند پذیرش داوطلبان کنکور عدالت بیشتری برقرار شود؛ نتیجه این شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد سوابق تحصیلی تاثیر قطعی و مهمی در پذیرش داوطلبان در کنکور دارد. تا قبل از کنکور ۱۴۰۲ تاثیر معدل یا همان سوابق تحصیلی تاثیر ۲۵ درصدی در قبولی داوطلبان در کنکور داشت و داوطلبان کنکور باید ۷۵ درصد دیگر را در آزمون کنکور بدست می آوردند. اما سال گذشته تاثیر معدل به ۴۰ درصد رسید و همین امر باعث شد تا دانش آموزان پایه دوازدهم و دانش آموزانی که سالهای قبل فارغ التحصیل شده بودند دوباره در آزمون نهایی پایه دوازدهم شرکت کنند  اما اقدامات عجیب وزارت آموزش و پرورش در موضوع معدل امتحانات نهایی امسال و اعلام نکردن نتیجه آن  نگرانی های داوطلبان را دوچندان کرد. 

امسال نیز مسئولان سازمان سنجش اعلام کردند تاثیر معدل امتحانات نهایی ۵۰ درصد است و تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۳ بر اساس نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم محاسبه می‌شود و برای کنکور سال ۱۴۰۴-۱۴۰۵ امتحانات پایه یازدهم و دوازدهم تاثیر قطعی ۶۰ درصد خواهد داشت. این موضوع به این معنی است که تا دو سال آینده امتحانات پایه یازدهم نیز مانند پایه دوازدهم بسیار مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

 امنیت کنکور را تضمین می‌کنیم

بعد از اتفاق هایی که در کنکور سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ رقم خورد و به گفته رئیس سازمان سنجش برخی از داوطلبان با تقلب در کنکور وارد دانشگاه شدند بسیاری از خانواده ها نسبت به این موضوع نگران هستند. در این میان افراد سودجو نیز با راه اندازی کانال هایی در فضای مجازی تحت عنوان فروش سوالات کنکور، داوطلبان را ترغیب می کنند با عضویت در این کانال ها و پرداخت پول به راحتی از سد کنکور عبور کنند. چنین تبلیغات و فعالیت هایی طبعا آرامش ذهنی داوطلبان و امنیت روانی خانواده ها را ازبین می برد.  سوداگران با راه اندازی کانال های مختلف در فضای مجاز ی مدعی انتشار سوالات می شوند و پول هنگفتی هم به جیب می زنند.  اما سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور روز یکشنبه در نشست خبری با تاکید بر اینکه شبکه‌های مجازی شیادی و کلاهبرداری برای اقدامات متقلبانه در نوبت اول کنکور شکست خوردند و این بار نیز شکست خواهند خورد بر امنیت کامل کنکور تاکید کرد. سرپرست سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور در مورد سلامت آزمون سراسری، گفت: شبکه‌های مجازی شیادی و کلاهبرداری برای اقدامات متقلبانه تلاش می‌کنند که اقدامات آنها در نوبت اول آزمون سراسری ناکام بود و ۳۵ نفر در آزمون نوبت اول ۱۴۰۳ قبل از هر اقدامی دستگیر شدند که تجهیزات غیر مجاز در جلسه آزمون با خود همراه داشتند و در مقایسه با تخلف‌های سال‌های قبل که به هزار مورد هم می‌رسید، ناچیز و بی‌تأثیر بوده است.

دکترپورعباس به والدین داوطلبان هشدار داد که فریب این شبکه‌ها و افراد را نخورند و مراقب باشند که داوطلبان به این جریان‌ها آلوده نشوند زیرا این افراد با گرفتن مدارکی از داوطلبان، مدعی می‌شوند که درصورت بروز مشکل، آن‌ها را به عنوان همدست خود معرفی می‌کنند و در واقع به دنبال اخاذی هستند.

وی همچنین گفت: با توجه به نسل سوم دستگاه‌های سیگنال یاب، نیازی به قطع اینترنت در زمان برگزاری نوبت دوم آزمون سراسری نیست. دستگاه‌های آشکارساز در اختیار حوزه‌های آزمون قرار گرفته و به محض اینکه سیگنالی مشاهده شود اقدامات لازم صورت می‌گیرد، همچنین قضات کشیک در تمام شهرستان‌ها و استان‌ها حضور دارند و پلیس فتا نیز همزمان فعالیت خواهد داشت تا هر گونه اقدامی در مسیر ایجاد شائبه و تخلف در کنکور کشف شود.

مدیریت اضطراب شب کنکور

بسیاری از داوطلبان و خانواده های آنها چشم به فردا دارند. سالها برای رسیدن این روز و به ثمر رسیدن تلاش شان لحظه شماری کرده اند و اکنون وقت آن است که نتیجه این زحمات به ثمر بنشیند. بسیاری از کارشناسان کنکور برای شب کنکور توصیه هایی از جنس آرامش دارند. توصیه هایی که  داوطلب و خانواده او با اجرای این توصیه ها می توانند نقش مهمی در کسب موفقیت داشته باشند. از سوی دیگر مسئولان سازمان سنجش اعلام کردند کنکوری ها مطمئن باشند امنیت آزمون به طور کامل تأمین می‌شود و به هیچ عنوان اجازه تقلب به هیچ کسی را نخواهند داد.

یکی از نکاتی که دانش آموزان در روز قبل از کنکور لازم است رعایت کنند این است که از مطالعه مطلب جدید اجتناب کنند . سعید حسینی مشاور آموزشی آموزش و وپرورش با تاکید بر  ضرورت کاهش اضطراب دانش آموزان  در روز قبل از کنکور می گوید :” خواب، تغذیه کافی و باکیفیت از عوامل مهار اضطراب است. دانش آموزان باید اهداف واقع بینانه برای خودشان را تعیین کنند و این را بدانند که کنکور یک مرحله از زندگی به حساب می‌آید و کل زندگی آنها نیست.» او  با اشاره به تأثیر نتایج ۵۰  درصدی معدل تحصیلی سال سوم و چهارم دبیرستان دانش آموزان در رتبه کنکور گفت: «کنکور سراسری دو بار در سال برگزار می شود و اگر در نوبت اول به نتیجه دلخواه دست پیدا نکردید تیرماه فرصت دارید که جبران کنید.»

محمد کاربین مشاور تحصیلی هم توصیه های جالبی برای داوطلبان دارد. می گوید :« کاری به درجه سختی سوالات کنکور نداشته باشید. حتما می دانید که ۵۰ درصد نتیجه کنکور شما به نمره امتحان نهایی شما ارتباط دارد. از سوی دیگر ۵۰ درصد سوالات  کنکور هم به دروس پایه دوازدهم ارتباط دارد. بنابراین برای فردی که قصد موفقیت در کنکور ۱۴۰۳ را دارد، امسال فرصتی بسیار خوب فراهم است.»

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا