عمومیکسب و کار برتر

درخت گردو خوشه ای چند ساله بار میدهد

درخت گردو چند ساله بار میدهد:

افزایش کیفیت میزان باردهی درخت از عواملی است که باغداران از تمام روش‌های مراقبتی برای رسیدن به این هدف تلاش می‌کنند. رشد بهینه نهال‌ های مختلف و رسیدن به سود پس از دوره برداشت، نیاز به کسب اطلاعات و آگاهی لازم در این زمینه دارد.

باغداران حرفه‌ای بدون دانش و تجربه کافی برای کاشت و پرورش نهال اقدام نمی‌کنند. به این جهت که عدم وجود هر کدام از فاکتورهای مهم در پروسه کاشت، رشد و برداشت هر درخت، ما را به نتیجه مؤثر و قابل قبول نخواهد رساند. در این مطلب به معرفی انواع ارقام نهال گردو می‌پردازیم و به این سؤال اساسی که درخت گردو چند ساله بار می‌دهد، و به بیشترین میزان بازدهی می‌رسد، پاسخ خواهیم داد.

مقدار باردهی درخت گردو:

نهال گردو به عنوان رقمی پربازده، متقاضیان زیادی در نهالستان‌ها برای خرید دارد. با این حال و کاشت آن به تنهایی در کیفیت محصولات یک باغ یا باغچه تأثیرگذار نخواهد بود.

توجه به عوامل مهمی مانند شرایط جغرافیایی، آب و هوا، میزان آبیاری، خاک مناسب، نور آفتاب، هرس کردن، کوددهی و… از مهمترین فاکتورها در افزایش میزان بازدهی ارقام مختلف هستند. همچنین توجه به این فاکتورها ما را به پاسخ سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد، می‌رساند.

چه عواملی در پرورش درخت گردو نقش دارند؟

یکی از مهمترین عوامل موثر بر رشد بهینه و پرورش درخت گردو، موقعیت جغرافیایی جهت کاشت نهال است. ارقام مختلف نهال گردو برای بازدهی بیشتر نیاز به نور کافی خورشید دارند. بدین معنا که اگر شما نهال گردو را در منطقه‌ای کشت دهید که در طول روز به مقدار لازم از آفتاب تغذیه نکند، نمی‌توانید انتظار باردهی مطلوب از نهال را داشته باشید.

آبیاری نیز از دیگر فاکتورهایی است که افراط و تفریط در آن اثر قابل توجهی بر روی رشد و میزان باردهی درخت دارد. ارقام مختلف گردو در فصل‌های بهار و تابستان نسبت به فصول سرد سال به آبیاری بیشتری نیاز دارند. کاهش میزان آبیاری باعث ایجاد بیماری‌های مختلف مانند بیماری مربوط به ریشه درخت می‌شود.

رشد بهینه نهال به نوع خاکی که در آن کاشته می‌شود نیز بستگی دارد. درخت گردو باید در زمینی به کشت برسد که خاک آن از اسیدیته 6 تا 7 برخوردار باشد. همچنین زهکشی مناسب و حاصلخیزی خاک نیز نقش مهمی در رشد و افزایش کیفیت باردهی درخت دارد.

یکی از فاکتورهای مهم که بسیاری از باغدارن تازه‌کار به آن توجهی ندارند، رعایت فاصله مناسب کاشت است. دامنه رشد و گستردگی شاخ و برگ‌های درختان گردو به اندازه‌ای است که ممکن است در پروسه رشد و باروری ارقام دیگر اختلال ایجاد کند. به همین جهت رعایت فاصله 6 در 6 متر برای این منظور، گزینه مناسبی خواهد بود.

مقدار باردهی انواع نهال گردو:

همان‌طور که می‌دانید، ارقام مختلفی از درخت گردو در کشور ما کشت می‌شوند که شرایط و روش‌های مراقبت و نگهداری از آن‌ها، تقریبا مشابه یکدیگر است.

 • نهال گردو چندلر پیوندی
 • نهال گردو اسرائیلی
 • نهال گردو فرنور پیوندی
 • نهال گردو خوشه ای
 • نهال گردو ژنوتیپ
 • نهال گردو تویسرکان
 • نهال گردو کانادایی پیوندی
 • نهال گردو پدرو
 • درخت گردو کاغذی
 • درخت فرانکت
 • نهال فرنت
 • نهال دماوند و…

درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد؟

پس از کاشت نهال، معمولا سوالات بسیاری برای ما مطرح می‌شود که برای رسیدن به آن‌ها باید مدت زمان مشخصی را به انتظار بنشینیم. یکی از تکراری‌ترین سؤالات که شاید به ذهن شما هم رسیده باشد این است که درخت گردو چند ساله بار می‌دهد؟

برای پاسخ به این سوال ما نمی توانیم یک جواب مشخص و ثابتی ارائه دهیم. به این دلیل که نهال گردو ارقام متفاوتی دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی و مشخصات منحصربه‌فردی دارند. در ادامه به معرفی انواع نهال گردو و سال باردهی آن‌ها می‌پردازیم.

نهال گردو چندلر پیوندی:

گونه چندلر پیوندی از پرفروش‌ترین ارقام موجود در بازار است که از نظر اقتصادی سود قابل توجهی برای باغداران به همراه داشته است. نهال گردوی چندلر پس از سال اول شروع به باردهی می‌کند اما این عدد به معنای بازدهی اقتصادی و سوددهی واقعی درخت نخواهد بود. نهال چندلر زمانی که به سن بلوغ یعنی سنین بین 6 تا 10 سالگی برسد، می‌توانید با بیشترین سود، بهترین بازدهی را از درخت داشته باشید.

نهال گردو اسرائیلی یا فلسطینی:

این نهال نیز از درختان پربازده محسوب می‌شود. نهال اسرائیلی از سال دوم پس از کاشت شروع به باردهی می‌کند. نکته قابل توجه در کشت و پرورش این درخت، افزایش میزان سوددهی آن در هر سال است. به این معنا که کیفیت باردهی درخت در سال سوم نسبت به سال دوم، پیشرفت چشمگیری خواهد داشت. در زمان برداشت از نهال اسرائیلی شما می‌توانید از درخت انتظار باردهی بیش از 30 کیلو را داشته باشید.

نهال گردو فرنور پیوندی:

این گونه از ارقام مختلف درخت گردو، از مقاومت بالایی در برابر سرما برخوردار است و این عامل باعث شده تا محدودیتی برای کاشت نهال در مناطق سردسیر وجود نداشته باشد. فرنور در گروه درختانی قرار دارد که در زمانی کوتاه شروع به باردهی می‌کنند. معمولا پس از گذشت 1 سال این نهال تولید محصول را شروع می‌کند.

توجه داشته باشید که هر چقدر درخت به سن بلوغ نزدیک‌تر می‌شود، به همان اندازه میزان باردهی و تولید محصول نیز افزایش پیدا می‌کند. در صورت فراهم بودن شرایط مناسب جهت رشد و پرورش نهال، این رقم تا صد سال نیز به عمر مفید خود ادامه می‌دهد.

نهال گردو خوشه‌ ای:

رقم خوشه‌ای، نهالی مقاوم در برابر سرما بوده و بهترین مکان از نظر جغرافیایی برای کاشت آن، مناطق سردسیر است. اگر قصد کاشت این نهال را دارید، بهترین زمان برای کشت پس از فصل زمستان است. گونه خوشه‌ای در شرایط مناسب پس از سال دوم رشد شروع به باردهی می‌کند. از نظر اقتصادی نیز عمر مفید درخت به سود باغداران خواهد بود.

نهال گردو ژنوتیپ برتر آریا:

یکی دیگر از ارقام پربازده گردو، نهال ژنوتیپ است که پس از 1 سال و رسیدن به سن بلوغ به بهترین زمان برای سودآوری می‌رسد. این نهال قابلیت کاشت در مناطق معتدل و گرمسیر را دارد. توجه داشته باشید که زمان باردهی نهال ژنوتیپ از سال اول شروع می‌شود اما با گذشت زمان و رسیدن به سن 6 سالگی، میزان باردهی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

نهال گردو تویسرکان:

تویسرکان یکی از بهترین و سودآورترین ارقام گردو در کشور ایران محسوب می‌شود. محصول این درخت از کیفیت قابل توجهی برخوردار بوده و از نظر اقتصادی کاملا به نفع باغداران عمل می‌کند. نهال پربازده تویسرکان از سال سوم شروع به باردهی کرده و بین سنین 5 تا 7 سالگی به بهترین مرحله تولید محصول می‌رسد.

هر درخت تویسرکان در هکتار حدود 7 تا 8 تن محصول می‌دهد. با وجود اینکه عمر مفید این نهال از ارقام دیگر کمتر است اما در همین سن 60 تا 80 سالگی شما می‌توانید بیشترین محصول با بهترین کیفیت را از این نهال دریافت کنید.

نهال گردو کانادایی پیوندی:

یکی دیگر از گونه‌های درخت گردو، نهال غیربومی کانادایی است که از قیمت مناسبی در بازار نیز برخوردار است. رقم کانادایی پیوندی، نهالی دیرگل بوده و گزینه‌ای مناسب برای کاشت در مناطق سردسیر است. در پاسخ به سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد، به این جواب می‌رسیم که نهال کانادایی از سال دوم شروع به باردهی کرده و بیشترین میزان باردهی آن از سال هفتم عمر آن شروع می‌شود.

نهال گردو پدرو:

همان‌طور که مشاهده کردید به منظور پاسخ به سؤال درخت گردو چند ساله بار می‌دهد، بین ارقام مختلف، به جواب‌هایی متفاوت رسیدیم. نهال پدرو باردهی خود را از سال اول شروع کرده و با گذشت زمان و رسیدن به سن 5 سالگی می‌توانیم بیشترین سود و بازدهی را از این‌گونه داشته باشیم. همچنین عمر مفید اقتصادی این رقم به 100 سال نیز می‌رسد.

نهال گردو کاغذی:

یکی دیگر از ارقام محبوب بین باغداران و مصرف‌کنندگان، نهال گردو کاغذی است که قابلیت کاشت در مناطق مختلفی را دارد. گونه کاغذی نیز از سال اول شروع به باردهی کرده و در سال‌های بعد به بیشترین میزان سوددهی خود می‌رسد.

جمع بندی باردهی درخت گردو:

همان‌طور که در این مطلب ذکر کردیم، پاسخ به سؤال درخت گردو بعد از چند سال بار می‌دهد، یک جواب قاطع و مشخص ندارد. با وجود اینکه شرایط کاشت و نگهداری از ارقام مختلف گردو تقریبا یکسان است، کسب اطلاعات لازم در خصوص کاشت و پرورش هر گونه، در میزان بازدهی آن نقش مهمی خواهد داشت.

جهت خرید نهال با ما در تماس باشید

شما عزیزان می توانید جهت خرید انواع نهال پربار با کارشناسان آریا نهال ارتباط برقرار کرده و با دریافت مشاوره رایگان، بهترین نهال میوه را خریداری نمایید. فروش انواع نهال میوه با مجوز رسمی جهاد کشاورزی و ضمانت بازگشت واقعی کالا صورت توضیحات

قبل از خرید نهال گردو و باید اطلاعات کافی در رابطه با مشخصات و ویژگی‌های نهال گردو به دست آورید. یکی از مزیت‌های نهال گردو خوشه ای قیمت پایین آن است. قیمت نهال گردو خوشه ای تقریبا نصف ارقام پرفروش است. اگر به دنبال کاشت نهال گردو کوپه ای هستید باید بدانید که این نهال بومی‌ آسیای غربی و نواحی هیمالیا است.
اگر قصد خرید نهال گردو خوشه ای را دارید و به دنبال فاصله کاشت نهال گردو خوشه ای، کاشت نهال گردو خوشه ای و… هستید، در این مقاله نکات جامعی را برای شما گردآوری کرده ایم.

خرید نهال گردو خوشه ای

نهالستان ارغوان نهال (میاندوآب) مهندس رسول بابایی در میاندوآب آذربایجان غربی واقع شده و یکی از نمونه‌های بهترین نهالستان ایران است که پرورش دهنده نهال گردو خوشه ای است. برای دریافت مشاوره‌ی رایگان جهت احداث باغ، استعلام قیمت نهال و یا روند ثبت و ارسال سفارش، با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید. خرید اینترنتی انواع نهال گردو با قیمت مناسب و ضمانت بازگشت نهال در این مجوعه انجام می شود همین حالا با ما تماس بگیرید.

قیمت نهال گردو خوشه ای پاکوتاه

قیمت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه به عوامل مختلفی مانند منطقه جغرافیایی، شرایط آب و هوایی، کیفیت نهال و ارقام مختلف، می‌تواند متغیر باشد. همچنین، قیمت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه در بازار هر منطقه ممکن است با توجه به عرضه و تقاضا و رقابت با سایر فروشندگان متفاوت باشد.

به طور کلی، قیمت نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه در بازار ایران معمولاً در حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان برای هر نهال ممکن است باشد اما این مبلغ بسته به شرایط فوق الذکر ممکن است تغییر کند. بهترین راه برای دریافت قیمت دقیق نهال گردو خوشه‌ای پاکوتاه، مراجعه به فروشندگان معتبر و تخصصی در زمینه فروش نهال گردو است.

انواع درخت گردو خوشه ای

همانطور که می‌دانید، بیش از 21 نوع مختلف از این گیاه در سراسر دنیا وجود دارد که بر اساس حوزه‌ی بهره‌وری، خصوصیات و میزان ارزش غذایی آن دسته‌بندی می‌شوند. یکی از انواع نهال گردو، نهال گردوی خوشه ای است که در هر خوشه آن 10 تا 25 عدد گردو وجود دارد و علت نام این نهال نیز به همین علت است. در ادامه مهمترین انواع نهال گردوی خوشه ای را نام می‌بریم.

⬅️مشاهده راهنمای جامع خرید ➡️

 • نهال گردو خوشه ای پاکوتاه
 • نهال گردو خوشه ای اسرائیلی
 • نهال گردو کوپه ای چندلر
 • نهال گردو خوشه ای کانادایی
 • نهال گردو خوشه ای پاکوتاه ترکیه
 • نهال گردو خوشه ای زود بازده آمریکایی

بهترین نهال گردو خوشه ای

بهترین نوع گردو خوشه ای نهال گردو خوشه ای کانادایی است. نهال گردو خوشه ای کانادایی با ویژگی های بی نظیرش توانسته است سهم بزرگی از بازار را برای خود دست و پا کند.

⬅️مشاهده راهنمای جامع مشخصات و خرید  ➡️

گردو خوشه ای؛ چه مشخصاتی دارد؟

گردو خوشه ای در هر خوشه خود ۵ الی ۲۵ گردو را جای می‌دهد و همچنین در دسته گیاهانی است که در بعضی شرایط زود بازده و در برخی شرایط آب و هوایی دیگر دیربازده می‌شود. نهال گردو خوشه ای پاکوتاه است و باردهی جانبی و چربی این گردو بیشتر از گردو های دیگر است.

از جمله ویژگی های بارز درخت گردو خوشه ای به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 •  زود بازده بودن
 • مقاومت در مناطق سردسیری
 • پایه کوتاه بودن وباردهی جانبی
 • چربی این گردو که بیشتر از گردو های دیگر می باشد
 • پوست نازک

یکی دیگر از انواع نهال گردو پاکوتاه و پرمحصول، نهال گردو لارا است. برای آشنایی بیشتر برروی کلیک کنید.

نحوه کاشت نهال گردو خوشه ای

روش کاشت گردو خوشه ای به دو طریق بذر و نهال انجام می شود که به انتخاب شما بستگی دارد. در هر دو روش باید نکات مهم را رعایت کنید و گودالی با عمق مناسب حفر کنید، این گودال عمق ایده آلش 70 تا 100 سانتی‌متر است.

آب و هوا: کاشت نهال گردو خوشه ای پا کوتاه در مناطق نیمه گرمسیر و معتدل مناسب است. در طول دوره خواب زمستانه، گردو می‌تواند سرمای ۱۱- درجه سانتی گراد را بدون خسارت جدی تحمل کند ولی پس از شروع رشد، سرمای ۲- تا ۳- درجه سانتی گراد موجب از بین رفتن برگ‌ها، شاخه‌ها و گل‌ها شده و در نتیجه محصول کاهش می‌یابد.

دمای بالاتر از ۳۸ درجه سانتی گراد موجب آفتاب سوختگی پوست سبز و چروکیدگی مغز گردو می‌شود و گاهی اوقات نیز میوه‌ها پوک می‌شوند. بطور کلی بهترین اقلیم برای کاشت نهال گردوی خوشه ای، مکان‌هایی است که زمستان‌های طولانی دارند، چرا که این گیاه زمانی به بار می‌نشیند که یک دوره سرمای طولانی را پشت سر گذاشته باشد.

خاک مناسب: به طور کلی درخت گردو به خاطر داشتن ریشه های گسترده و عمیق، نیاز به خاکی با عمق حداقل 5/1 تا 2 متر دارد. اراضی با قابلیت زهکشی برای کاشت نهال گردوی خوشه ای بسیار مناسب هستند. همچنین خاک های آهکی و خنک به رشد این گونه کمک می‌کنند. عواملی که موجب پوسیدگی ریشه می‌شوند، عبارتند از:

کوددهی مناسب: با توجه به سن درخت و نتیجه آزمایش تجزیه خاک و برگ، به ازای هر اصله باید سالیانه بین 500 تا 1000 گرم ازت خالص (Nitrogen) در دو نوبت و کود ازته (Nitrogen Fertilizer) از نوع سولفات آمونیوم و یا اوره داده شود.

هرس درخت گردوی خوشه ای: به‌طور کلی هرس درخت گردو خوشه ای ، شامل از بین بردن شاخه های بیمار، خشک و یا شاخه هایی با زوایای حاده که نور خورشید به آنها نمی‌رسد، می باشد.
با توجه به مطالب ذکرشده، هنگام خرید نهال گردو خوشه ای ، باید به جنبه های مختلفی دقت داشته باشید تا بهترین محصول را در کمترین زمان برداشت کنید.

فاصله کاشت نهال گردو خوشه ای

در روش کاشت نهال گردو خوشه ای فاصله کاشت درخت گردو خوشه ای را 7*7 در نظر می‌گیرند. هرچند در فاصله 7*6 هم می‌توان کاشت.

میزان باردهی درخت گردو خوشه ای

باردهی گردو خوشه ای در هر هکتار حدودا بین 5 تا 6 تن است که لازمه آن این است که مراقبت‌ها و رسیدگی‌های لازم انجام شود.

ارتفاع درخت گردو خوشه ای

ارتفاع درخت گردو خوشه‌ای به عوامل مختلفی مانند شرایط آب و هوایی، خاک، مراقبت‌های لازم و نوع رقم گردو خوشه‌ای بستگی دارد. اما به طور کلی، ارتفاع درخت گردو خوشه‌ای در بالاترین حدود، تا ۲۰-۳۰ متر هم ممکن است برسد.

معمولاً درخت گردو خوشه‌ای با رشد سریعی مواجه نیست و سالانه حدود ۲-۳ متر افزایش ارتفاع دارد. درخت گردو خوشه‌ای به طور متوسط پس از ۱۵-۲۰ سال از کاشت به ارتفاع حدود ۶-۸ متر برسیده و از این پس رشد درخت به شدت کندتر می شود.

همچنین لازم به ذکر است که ارتفاع درخت گردو خوشه‌ای برای مصارف باغی و تجاری مهم نیست و مهمترین عامل در این باره، تولید محصول قابل قبول و با کیفیت است.

اندازه درخت گردو خوشه ای

ارتفاع درخت گردو خوشه ای بالغ به شرایط اقلیمی‌ منطقه بستگی دارد ولی اغلب تا 10 متر می‌رسد.

درخت گردو خوشه ای چند ساله بار میدهد

درخت گردو خوشه ای چند ساله بار میدهد

درخت گردو خوشه‌ای یکی از مهم‌ترین ارقام گردو در ایران میباشد که به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند پوشش بالایی برگ‌هایش، مقاومت به بیماری‌ها و آفات و عمر طولانی، در بسیاری از مناطق کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. درخت گردو خوشه‌ای به طور معمول بعد از پنج سال از کاشت، شروع به باردهی می‌کند و هر ساله برای دوره باردهی حداقل ۲۰ سال زمان نیاز است. اما باید توجه داشت که میزان محصول تولیدی توسط درخت گردو خوشه‌ای به عوامل مختلفی مانند عمر درخت، شرایط آب و هوایی، کیفیت خاک و میزان مراقبت‌های لازم، بستگی دارد.

در شرایط مساعد، درخت گردو خوشه‌ای می‌تواند تا ۲۰۰ کیلوگرم در هر هکتار محصول تولید کند و در برخی موارد حتی بیشتر از این میزان نیز ممکن است باشد.

زمان کاشت نهال گردو خوشه ای

زمان کاشت نهال گردو خوشه ای اواخر فصل پاییز است. این نکته را در نظر داشته باشید که بلافاصله بعد از خرید نهال گردو نمی‌توانید نهال را بکارید. بهترین زمان کاشت نهال گردو خوشه ای باتوجه به شرایط منطقه متفاوت است.

کاشت گردو خوشه ای برای چه شهرهایی مناسب است؟

با توجه به 2 نکته می‌توان فهمید که نهال گردوی خوشه ای برای شهر شما مناسب است یا خیر؟
نکته اول اینکه نهال گردوی خوشه ای برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب است به همین علت اگر در مناطق گرمسیر سکونت می‌کنید، نهال گردوی خوشه ای انتخاب مناسبی برای شما نخواهد بود.
نکته دوم این است که نهال گردوی خوشه ای برای ارتفاع 1200 متر مناسب است و بهترین عملکرد را خواهد داشت.
با توجه به این دو نکته می‌توانید تشخیص دهید که آیا نهال گردو یخوشه ای را می توانید بکارید

امین پارسائی

امین پارسائی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا