عمومیکسب و کار برتر

در رامسر کجا چادر بزنیم

کمپینگ، از جمله جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین انواع سفرهاست که در طبیعت و با خوابیدن در چادر انجام می‌شود. اگر قصد کمپینگ و چادر زدن در طبیعت را دارید، باید نکاتی را مدنظر قرار دهید. شما نمی‌توانید هرجایی که دلتان خواست چادر بزنید و شب را در کنار آتش به صبح برسانید. باید مکان مناسبی را برای این کار انتخاب نمایید و خود را از خطراتی چون طغیان رودخانه‌ها، حمله حیوانات وحشی، مکان‌های باتلاقی و … حفظ کنید.

برای این کار حتما از افراد باتجربه کمک بگیرید و از راهنمایی‌هایشان استفاده کنید. در واقع باید با قوانین کمپینگ آشنا باشید و نکات ایمنی مربوط به آن را بدانید تا سفر خوب و خاطره‌انگیزی را برای خود رقم بزنید. در این بخش بهترین مناطق شمال برای چادر زدن و کمپینگ را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم. اما نباید لذت اجاره ویلا استخردار در رامسر و امکانات آن هم نادیده گرفته شود.

پارک جنگلی نور

پارک جنگلی نور در مسیر جاده نور- محمودآباد قرار دارد. این پارک، که با عنوان پارک سعیدی آشتیانی نیز شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین پارک جنگلی طبیعی در خاورمیانه است که حدود ۳۶۰۰ هکتار مساحت دارد. پارک جنگلی نور یکی از محبوب‌ترین و شلوغ‌ترین پارک‌های شمال ایران است که در تمامی ماه‌های سال پذیرای گردشگران می‌باشد. از جمله امکانات این پارک می‌توان به آلاچیق برای استراحت، مسجد، رستوران، قهوه‌خانه و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

در رامسر کجا چادر بزنیم

دریاچه چورت در ساری

دریاچه چورت در میان جنگل‌های انبوه قرار دارد و از جمله زیباترین مناطق ایران برای طبیعت‌گردی محسوب می‌شود. این دریاچه در بخش دودانگه ساری واقع شده و حدود 10 کیلومتر از روستای چورت فاصله دارد. طبیعت بکر و چشم‌اندازهای زیبای این منطقه از جمله مواردی است که علاقه‌مندان و طبیعت‌دوستان را به سمت دریاچه چورت سوق می‌دهد. دقت داشته باشید که در اطراف دریاچه سرویس بهداشتی یا فروشگاه برای تهیه مواد غذایی وجود ندارد. بنابراین، اگر قصد کمپینگ در این مکان را دارید، تمامی تجهیزات و لوازم موردنیاز را به همراه داشته باشید.

سد لفور در سوادکوه

سد لفور یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری شمال ایران است که در بخش لفور شهرستان سوادکوه شمالی قرار دارد. این مکان یکی از بهترین مناطق شمال برای چادر زدن و کمپینگ محسوب می‎شود. سد لفور در میان جنگل لفور واقع شده و منظره‌ای سرسبز و زیبا را به نمایش می‌گذارد. به این نکته دقت داشته باشید که اطراف سد لفور امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد. اگر قصد کمپینگ در این منطقه را دارید، باید تمامی لوازم موردنیاز را آماده کرده و به همراه ببرید.

روستای زیبای فیلبند در بابل

فیلبند یکی از معروف‌ترین روستاهای ییلاقی مازندران است که در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از گردشگران، خصوصا تهرانی‌های عزیز قرار گرفته است. از جمله ویژگی‌های این روستا که آن را از دیگر ییلاقات مازندران متفاوت کرده است، پدیده‌ای زیبا با نام اقیانوس ابر می‌باشد. شما می‌توانید بر فراز تپه‌های روستا بایستید و دریایی از ابر را در زیر پاهای خود مشاهده کنید. مسیر چلاو به فیلبند نیز یک مسیر جنگلی  سرسبز و بسیار دیدنی است که جزو بهترین مناطق شمال برای چادر زدن محسوب می‌شود. اگر قصد کمپینگ دارید به این نکته توجه داشته باشید که فیلبند گرگ دارد. بنابراین مراقب باشید و تجهیزات لازم را به همراه ببرید.

محل نصب چادر رامسر

برپا شدن چادرهای اقامتی در گوشه و کنار مازندران و اقامت مسافران در حاشیه خیابان ها و بوستان ها، مناظر نازیبایی را ایجاد کرده است.

با کلید خوردن سفرهای دوم تابستانه و اقامت در چادرهای مسافرتی، هتل‌های بی‎ستاره در مازندران دوباره رونق گرفت. به گزارش خبرنگار مهر، موج دوم سفرهای تابستان در حالی آغاز شد که بیشتر مسافران مازندران با برپایی چادر، خیابان ها و حاشیه پارک ها را به اقامت در هتل ها و متل های لوکس و البته گران ترجیح می دهند. کمبود مراکز اقامتی از یکسو و گرانی نرخ ویلاها و هتل ها، مسافران مازندران را به حاشیه سواحل یا پارکها و تفرجگاهها برای اقامت کشانده است.

اگرچه هوای مازندران در تعطیلات کنونی چندان به مذاق مسافران خوش نمی آید اما همانند دیگر ایام تعطیل، شاهد رشد قارچ گونه چادرهای اقامتی و مسافرتی هستیم. طبق اعلام میراث فرهنگی مازندران در اولین شب دور دوم سفرهای تابستانه، 800 هزار نفر شب در مازندران اقامت کرده اند و این در حالیست که چند درصد این آمار، مهمان چادرهایی بودند که در گوشه و کنار استان برپا شده است. وقتی از برخی ساکنان چادرهای اقامتی در مازندران دلیل اقامتشان را در این چادرهای ناامن و نامناسب می پرسیم، گرانی ویلاها و مراکز اقامتی را دلیل انتخاب شان عنوان می کنند.

اسکان مسافر

حسن اسدی مسافر تهرانی که حاشیه ساحل فرح آباد ساری را در شب عید فطر برای اقامت خود و خانواده اش برگزیده است به خبرنگار مهر می گوید: نرخ هتل ها و سوئیت ها گران است و قادر به تامین آن نیستم. وی با اشاره به اینکه اجاره ویلای دو خوابه تا مرز 200 هزار تومان اعلام شده، ساخت اقامتگاه های ارزان قیمت را نیاز ضروری مازندران برشمرد. ساحل بابلسر و پارک سی سنگان نیز مملو از حضور خانواده هایی است که تصمیم گرفته بودند، در کنار دریا و جنگل اقامت داشته باشند، هر چند که معتقد بودند، چندان فضای مناسبی برای اقامت نیست.

جعفر ساداتی مسافر کرمانشاهی که برای دیدن جاذبه های بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه به سی سنگان سفر کرده است می گوید: هوای منطقه معطر و لطیف است و چنین هوایی، ارزش یک شب اقامت در پارک جنگلی را دارد.

بر اساس بررسی ها، نرخ آپارتمان سه ستاره ممتازه یک خوابه ۳۶۰ هزار تومان، دو خوابه ۳۹۰ هزار تومان و سه خوابه ۴۴۰ هزار تومان، ویلا یک خوابه ۴۲۰ هزار تومان، دو خوابه ۴۸۰ هزار تومان و سه خوابه ۵۴۰ هزار تومان، سوئیت نیز ۱۷۰ هزار تومان است. همچنین نرخ اتاق هتل های گروه A نرخ هتل یک ستاره، دوتخته ۷۹ هزار تومان و یک تخته ۵۵ هزار تومان، تخت اضافی نیز ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان، گروه ب یک ستاره دو تخته ۶۸ هزار تومان، یک تخته ۴۸ هزار تومان و تختاضافی ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان، گروه ۳ یک ستاره دو تخته ۶۴ هزار و ۵۰۰ تومان، یک تخته ۴۴ هزار تومان و تخت اضافه ۱۴ هزار تومان تعیین شده است.

این نرخ های مصوب که مربوط به نوروز امسال بوده و بی شک در حال حاضر بر رقم شان افزوده شده است، در حالیست که بازار اجاره خانه های استیجاری و ساحلی در مازندران سرسام آور و گران است و طبق بررسی ها، اجاره ویلا در مناطق ساحلی تا شبی یک میلیون تومان نیز گزارش شده است. همچنین نرخ ویلاهای جنگلی و روستایی امسال نسبت به سال قبل با رشد ۵۰ درصدی مواجه بوده است و قیمت کف اجاره ویلاهای جنگلی بیش از ۲۰۰ هزار تومان اعلام می شود.

حضور کارتن و تابلو به دستان در همه ایام سال به ویژه پیک سفرها در کنار خیابان های مازندران همچنان به چشم می خورد و ساماندهی این افراد همچنان بی نتیجه باقی مانده است. قیمت های گران سوئیت ها و آپارتمان، چاره ای برای مسافران نمی گذارد که به اقامتگاه های ارزان قیمت، مدارس، زائرسراها روی آورند یا این که به چادرخوابی در کنار بوستان ها و پارک ها تن دهند.

تیغ جیب برها بر شقیقه چادرخوابها

در حالی برخی مسافران مازندران اقدام به اسکان در چادر و برپایی آن می کنند که امنیت آنان چندان تامین نیست و همواره سرقت اجناس، این مسافران را تهدید می کند، از سوی دیگر نخ چادرها در پلاژ حسینی یا سیترای نوشهر بین ۲۰ تا ۵۱ هزار تومان است اگر چادر اقامتی از سوی مسافر تامین و در جایگاه نصب شده باشد.

همچنین در بیشتر مناطقی که اقدام به برپایی چادرهای اقامتی می شود، امکاناتی نظیر حمام یا سرویس بهداشتی تامین نشده است و به عنوان نمونه در نکا نیز در دریای مراوارد، بابت اسکان و نصب چادر، هزینه ای از سوی شهرداری دریافت می شود، اما امکانات و خدمات در حد ابتدایی است.

۵۵ هتل، ۴۶ متل، ۷۲ هتل آپارتمان و ۱۶ مهمان پذیر در مازندران وجود دارد و آمارهای میراث فرهنگی نشان می دهد که تنها کمتر از ۱۰ درصد از مسافران استان امسال از اقامتگاه های رسمی مانند هتل، متل، هتل آپارتمان و میهمان پذیرها استفاده می کنند که نرخ بالای این اقامتگاه ها از جمله دلایل سردی استقبال است و بقیه یا در ویلاهای شخصی، منزل اقوام، مدارس یا در چادرها اسکان می یابند.مدیرکل میراث فرهنگی مازندران با اشاره به این که در اولین شب شروع موج دوم سفرهای تابستانه بیش از۸۰۰ هزار مسافر شب در استان اسکان یافتند، به خبرنگار مهر گفت: حجم مسافر ورودی بسیار زیاد است و بیشترین حجم مسافر از بابلسر تا رامسر بوده است.

دلاور بزرگ نیا با اشاره به این که، ظرفیت همه کمپ ها هتل ها و مر اکز اقامتی تکمیل است از آماده بودن مدارس برای اقامت مسافران خبر داد و در عین حال با بیان شرایط و پیش بینی جوی استان گفت: از شنبه احتمال بارندگی در استان وجود دارد و مدیریت بحران استان و شهرستان ها در این خصوص آماده باش هستند. وی یادآور شد: ناظرین ستاد استان به چند شهرستان پر مسافر به خصوص غرب مازندران اعزام شده و پرسنل اداره کل و برخی دستگاه های عضو ستاد در دبیرخانه ستاد استان تا پایان تعطیلات حضور فیزیکی دارند.

به گزارش مهر، برپا شدن چادرهای اقامتی در گوشه و کنار مازندران و اقامت مسافران در حاشیه خیابان ها و بوستان ها، مناظر نازیبایی را ایجاد کرده است که ساماندهی این وضعیت در گروی افزایش شمار ظرفیت اقامتگاه های ارزان قیمت، نظارت و کنترل بیشتر متولیان امر است تا از شیوع پدیده چادر خوابی گردشگران جلوگیری و صنعت گردشگری استان درآمدزا شود.

دکمه بازگشت به بالا