بین الملل

رئیس‌جمهوری برزیل برای اوکراین به چین می‌رود

رئیس‌جمهوری برزیل برای اوکراین به چین می‌رود

لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری برزیل که پیشتر برنامه سفرش به چین را بابت ابتلا به ذات‌الریه به تعویق انداخته بود، از ۱۱ تا ۱۴ آوریل به چین سفر می‌کند.

به گزارش آپارات نیوز، به نقل از خبرگزاری تاس، این رهبر ۷۷ ساله برزیل در ابتدا قصد داشت از ۲۶ تا ۳۱ مارس به پکن سفر کند، اما پس از تشخیص یک مورد خفیف ذات‌الریه، مجبور شد این سفرش را لغو کند. تاریخ جدید سفر او از امروز سه‌شنبه تا جمعه ۲۵ فروردین اعلام شده است.

هدف از این سفر تقویت روابط با چین پس از انتخاب مجدد لولا به ریاست جمهوری است و در حال حاضر او به دنبال سرمایه‌گذاری جدید چین در اقتصاد کشورش است. انتظار می‌رود رهبر برزیل به دستور کار اصلی، از جمله امضای ده‌ها قرارداد با چین در زمینه کشاورزی، علم، فرهنگ، آموزش، نوآوری و غیره اتکا کند.

این سفر دو ماه پس از دیدار لولا با جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در واشنگتن انجام خواهد شد. بر اساس گزارش‌ها، برزیل با وجود تنش‌های فزاینده بین چین و ایالات متحده، سیاست خارجی عمل گرایانه‌ای را دنبال می‌کند و روابط خود را با شرکای تجاری اصلی‌اش متعادل می‌کند.

هم‌چنین هدف از این سفر ارائه پیشنهادها برای پایان یافتن جنگ روسیه و اوکراین اعلام شده است.

لولا امیدوار است در دیدار با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در روز جمعه این موضوعات را به بحث بگذارد.

تلاش‌های لولا برای پایان یافتن جنگ در اوکراین در سفر به چین پیشاپیش از سوی کی‌یف به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است، به ویژه پس از آنکه او در اظهاراتی گفت دولت کی‌یف باید از ادعای ارضی خود درباره شبه جزیره کریمه دست بکشد.

کشورهای غربی نیز طرح صلح چین را محکوم و آن را در جهت خواست‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه ارزیابی کرده‌اند.

لولا گفته قصد دارد رئیس جمهوری چین را به طور رسمی به برزیل دعوت کند.

انتهای پیام

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا