دانش و سلامت

زندگی انسان‌ها در مریخ و در دل سیب‌زمینی؟

فضانوردان روزهای مریخی خود را در ساختمان‌هایی می‌گذرانند که از “StarCrete” (استارکریت) ساخته شده است؛ ماده‌ای آینده‌نگر که از نشاسته سیب‌زمینی به دست می‌آید.

این ماده جدید خارق‌العاده می‌تواند در مریخ به عنوان یک راه حل سریع و ارزان برای ایجاد یک مستعمره در سیاره سرخ به کار بیاید.

دانشمندان درباره StarCrete می‌گویند که دستور تهیه آن از گرد و غبار فرازمینی، نشاسته سیب زمینی و کمی نمک می‌تواند بر سایر مصالح ساختمانی برتری داشته باشد.

گفته می‌شود که استارکریت بسیار خوشمزه، دو برابر بتن معمولی استحکام دارد و بر مواد ساده متکی است.

دکتر آلد رابرتز، از دانشگاه منچستر که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: «از آنجایی که ما نشاسته را به عنوان غذا برای فضانوردان تولید خواهیم کرد، منطقی است که به آن به‌عنوان یک عامل پیوند دهنده نگاه کنیم.»

او افزود: «همچنین، فن‌آوری‌های ساختمانی کنونی هنوز به سال‌ها توسعه نیاز دارد و به انرژی قابل‌توجه و تجهیزات پردازش سنگین اضافی که همگی هزینه و پیچیدگی را به ماموریت می‌افزایند. در عین حال StarCrete به هیچ یک از اینها نیاز ندارد و بنابراین مأموریت را ساده کرده و آن را ارزان‌تر و امکان‌پذیرتر می‌کند.»

زندگی انسان‌ها در مریخ و در دل سیب‌زمینی؟

محققان توانستند نشان دهند که نشاسته سیب زمینی به عنوان یک روکش با گرد و غبار مریخ عمل می‌کند.

این ماده، یک ماده بتن مانند با مقاومت فشاری ۷۲ مگاپاسکال تولید می‌کند، در مقایسه با ۳۲ مگاپاسکال بتن، تولید می‌کند.

پس از مطالعات قبلی که با استفاده از خون و ادرار فضانوردان به‌عنوان عامل اتصال آزمایش شده‌اند، این یک پیشرفت قابل قبول است.

استفاده از نشاسته سیب زمینی منجر به ایجاد یک ماده قوی‌تر شد؛ ماده‌ای که بسیار کمتر منزجرکننده است!

بر اساس تحقیقات منتشر شده در ژورنال Open Engineering، یک کیسه ۲۵ کیلویی سیب زمینی کم آب دارای نشاسته کافی برای تولید نیم تن StarCrete است.

۲۲۷۲۲۷

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا