دانش و سلامت

علائم ۱۰ بیماری خاموش و مهلک

طبق گزارش شفاف اگر افراد به اندازه کافی از ماهیت علائم خود آگاه باشند، می توان از این بیماری ها پیشگیری کرد. اما برخی از بیماری ها در صورت عدم تشخیص و درمان اغلب کشنده هستند.

به گزارش دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در اینجا برخی از علائم پنهانی وجود دارد که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد:

کاهش وزن ناخواسته: به گفته انجمن سرطان آمریکا، اگر بدون پیروی از رژیم غذایی خاصی وزن خود را کاهش دهید، ممکن است به سرطان پانکراس، سرطان مری، سرطان معده یا سرطان ریه مبتلا باشید.

آسیب به دندان: بسیاری از افراد مبتلا به GERD ممکن است متوجه نباشند که مینای دندان آنها ممکن است از بین رفته باشد. سایر علائم رفلاکس عبارتند از گلودرد مداوم، سرفه و خس خس غیر قابل توضیح. اگرچه رفلاکس درمان نشده می تواند علت از بین رفتن مینای دندان و شروع پوسیدگی دندان باشد، اما اگر به شکل پیشرفته ادامه یابد، فرد را در معرض خطر ابتلا به سرطان مری نیز قرار می دهد.

_ خارش پوست: این واکنش می تواند روی آرنج، زانو، پوست سر و غیره رخ دهد. به دلیل اگزما، اما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده بیماری جدی تری به نام بیماری سلیاک باشد. افراد مبتلا به بیماری سلیاک نمی توانند حتی کمترین مقدار گلوتن موجود در غذا را تحمل کنند. تا 25 درصد از افراد مبتلا به بیماری سلیاک راش پوستی به نام درماتیت هرپتی فرمیس را تجربه می کنند. این بیماری نوعی التهاب مزمن پوست است که با خوشه‌هایی از تاول‌های خارش‌دار کوچک مشخص می‌شود. بسیاری از بیماران نیز به دلیل عدم تحمل گلوتن هیچ علامت گوارشی ندارند. شروع یک رژیم غذایی بدون گلوتن باعث ناپدید شدن بثورات می شود و از بدن خود در برابر سایر عوارض طولانی مدت بیماری مانند پوکی استخوان یا سرطان روده کوچک محافظت خواهید کرد.

تغییرات در روده یا مثانه: ادرار کردن بیشتر یا کمتر از حد معمول می تواند نشانه سرطان مثانه باشد. یبوست یا اسهال مکرر نیز در برخی موارد نشان دهنده سرطان تخمدان است. اگر هر یک از این علائم بیش از یک هفته ادامه داشت، باید با پزشک خود تماس بگیرید تا برخی از بیماری ها را رد کند.

خراش ناخن: اگر ناخن شما دارای ترک های کوچک، سوراخ های سفید و خراش است، احتمالاً به بیماری پوستی پسوریازیس مبتلا هستید. در حالی که ممکن است فکر کنید خارش و قرمزی پوست تنها علائم این بیماری است. بین 80 تا 90 درصد افرادی که این علامت را دارند این بیماری را دارند. پسوریازیس یک بیماری پوستی مزمن خود ایمنی است. این بیماری زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن سیگنال های نادرستی ارسال می کند و این سیگنال ها سرعت چرخه رشد سلول های پوست را افزایش می دهد. پسوریازیس مسری نیست.

درد آشیل: حتی اگر پوست شما شفاف و بدون خارش باشد، درد آشیل یا پاشنه پا می تواند نشانه ای از آرتریت پسوریاتیک باشد. این بیماری نوعی درد در تاندون ها به دلیل بیماری پوستی است. به گفته پزشکان، تورم سوسیس شکل در انگشتان دست و پا نیز یکی از علائم این نوع آرتروز است.

لرزش های مکرر: اگر حتی در فصل گرما احساس سرما می کنید، ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا باشید. کم کاری تیروئید دلیل اصلی احساس سرما و لرز غیر طبیعی است. بهتر است در این زمان انرژی کمتری بسوزانید تا گرمای بیشتری از دست نرود.

سرفه های تحریک کننده: سرفه اغلب به معنای سرطان نیست و می تواند به دلیل آلرژی، آسم یا مشکلات سینوسی رخ دهد. با این حال، اگر سرفه با صدای خشن همراه باشد، ممکن است نشان دهنده سرطان ریه، حنجره یا گلو باشد.

_ خرناسخروپف می تواند نشانه ای از آپنه انسدادی خواب باشد. این عارضه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد. خروپف همچنین با ضخیم شدن شریان کاروتید در گردن همراه است. همچنین می تواند با سیگار کشیدن، کلسترول بالا و اضافه وزن همراه باشد.

_ خونریزی غیر قابل توضیح: خونریزی غیرمعمول واژینال می تواند نشانه سرطان دهانه رحم یا آندومتر باشد. سرفه خونی نیز با سرطان ریه مرتبط است. وجود خون در مدفوع با سرطان کولورکتال و خون در ادرار با سرطان مثانه یا کلیه مرتبط است.

دکمه بازگشت به بالا