علت داغ شدن کابل و انبر جوشکاری

جوشکاری یکی از قدیمی‌ترین و پایه‌ای‌ترین حرفه‌هاست که نقش پررنگی در صنایع مختلف دارد. در فرآیند جوشکاری ابزار و تجهیزات متعددی استفاده می‌شود. یکی از این تجهیزات کابل جوشکاری است.

برای خریدintimax دستگاه جوش میتوانید به جعبه ابزار مراجعه کنید

در طی عملیات جوشکاری ممکن است اتفاقاتی رخ دهند که روی کیفیت و نتیجه کار تاثیر منفی بگذارند. داغ شدن کابل جوشکاری، یکی از این اتفاقات است. علت داغ شدن کابل جوشکاری عوامل مختلفی می‌باشند. اگر با جوشکاری سر و کار دارید، این مطلب برای شماست. در ادامه قصد داریم هرکدام از دلایل گرم شدن کابل جوش را توضیح دهیم. 

جهت خرید و آگاهی از آخرین قیمت های ابزار آلات صنعتی و ساختمانی می توانید بدون واسطه با وارد کننده این محصولات با شماره تماس 02166975233 در ارتباط باشید.

5 علت داغ شدن کابل جوشکاری که باید بشناسید

یکی از ملزومات مهم در فرآیند جوشکاری، کابل جوش است. این کابل در واقع یک رسانای قوی بوده و کار انتقال جریان الکتریسیته را به عهده دارد. هر چقدر این کابل کیفیت و قدرت بیشتری داشته باشد، در نهایت منجر به یک جوش دقیق و مناسب خواهد شد.

گرم شدن بیش از حد کابل جوش از عواملی هست که جوشکاری را دچار اختلال می‌کند، بنابراین باید خیلی سریع علت داغ شدن کابل جوشکاری را شناسایی کرده تا به دستگاه جوش و قطعه آسیب نرساند. پنج علت گرم شدن کابل جوش عبارتند از:

  1. یکپارچه و یکدست نبودن کابل جوش
  2. استاندارد نبودن فلز درون کابل جوش
  3. طول نامناسب کابل جوشکاری
  4. قفل نشدن اصولی نری و مادگی دستگاه جوش با کابل جوشکاری
  5. اتصال غیر اصولی انبر جوش به کابل جوش

حال که 5 عامل داغ شدن کابل جوش را شناختیم، در ادامه این دلایل را با توضیحات بیشتر عنوان می‌کنیم.

یکپارچه و یکدست نبودن کابل جوش

همان‌طور که می‌دانید طول کابل جوشکاری باید با نوع پروژه متناسب باشد. اما در برخی موارد دیده شده که برای رسیدن به طول مناسب کابل، چند قطعه سیم را بهم وصل می‌کنند. این امر موجب اتلاف انرژی در محل اتصال دو قطعه کابل می‌شود. نتیجه این اتلاف انرژی، گرم شدن کابل جوشکاری است. 

نکته قابل توجه دیگر در رابطه با این علت داغ شدن کابل جوشکاری، این است که هر سایز الکترود، به قطر و نمره استاندارد کابل خود نیاز دارد. هر اینورتر جوشکاری دارای یک دفترچه راهنماست. در این دفترچه جدول مشخصات فنی سایز الکترود و اندازه قطر کابل برای هر آمپر، بر اساس استاندارد جهانی صنعت جوش ثبت شده است. رعایت نکردن اعداد و سایزهای استاندارد کابل، یکی از دلایل داغ شدن کابل جوش است.

قفل نشدن اصولی نری و مادگی دستگاه جوش با کابل جوشکاری

چفت شدن و جای گرفتن نری و مادگی جوشکاری بسیار مهم است. اگر این دو به درستی در هم قفل نشوند، موجب هدر رفت انرژی از دستگاه جوش می‌شود. این هدر رفت انرژی، یک علت داغ شدن کابل جوشکاری است.

اگر نری و مادگی به درستی در هم قفل نشوند، در کنار داغ شدن کابل، موجب آسیب رساندن و کاهش دوام کابل نیز می‌شود. برای اتصال درست فیش سر کابل با کانکتور اینورتر جوشکاری، یک جدول استاندارد وجود دارد که در آن برای هر سایز فیش و کانکتور، یک بازه جریان را مشخص کرده است.

اتصال غیر اصولی انبر جوش به کابل جوش

در ساختار تجهیزات جوشکاری، انبر جوش به سر دیگر کابل جوش متصل می‌شود. در هنگام این اتصال باید دقت داشت که قسمت مسی و رسانای کابل دقیق و کامل زیر پیچ اتصال مخصوص قرار گیرد. اگر این اتصال به درستی انجام نشود، میزان آمپر دستگاه جوش بالا می‌رود.

این اتفاق در کنار اینکه منجر به داغ شدن انبر جوش و کابل جوش می‌شود؛ به دستگاه جوش نیز آسیب وارد می‌کند؛ حتی ممکن است موجب ذوب سریع کابل جوش نیز شود. برای پیشگیری از این اتفاقات باید هنگام بستن پیچ اتصال، دقت لازم را داشته باشید.

استاندارد نبودن فلز درون کابل جوش

یکی دیگر از عوامل داغ شدن کابل جوشکاری، کیفیت پایین و استاندارد نبودن سیم فلزی درون کابل است. جنس فلز درون کابل باید 100% از فلز مس باشد. گاهی اوقات جوشکار برای کاهش هزینه‌های فرآیند، از کابل‌هایی با ترکیب مس و آلومینیوم، استفاده می‌کند؛ این کار منجر به ایجاد مقاومت درونی داخل کابل می‌شود. این مقاومت یکی از دلایل داغ شدن کابل جوشکاری محسوب می‌شود.

پس برای انجام یک جوشکاری باکیفیت و ایمن، بهتر است از کابل‌هایی استاندارد استفاده کرد. همچنین کابل‌های خیلی قدیمی هم روی کیفیت جوشکاری تاثیرگذارند و باید تعویض گردند.

طول نامناسب کابل جوشکاری

کوتاهی بیش از حد یا بلندی زیاد و در حالت کلی طول نامناسب کابل جوش منجر به بروز اختلال می‌شود. اگر کابل بیش از اندازه بلند باشد، ضمن اینکه موجب افت جریان خروجی و آمپر واقعی دستگاه می‌شود، مقاومت را هم افزایش داده که در نهایت منجر به تولید حرارت و گرم شدن کابل می‌شود.

اگر کابل جوش بیش از اندازه کوتاه باشد، شدت آمپر را زیاد کرده و منجر به افزایش دما و گرمای کابل می‌شود. در نتیجه باید کابل را متناسب با پروژه و ابزار انتخاب کنید.

دستگاه های جوش intimax

سخن آخر

عوامل زیادی بر روی کیفیت جوشکاری تاثیرگذارند. در این مطلب ما به یکی از اتفاقاتی که ممکن است حین جوشکاری رخ داده و روی کیفیت کار تاثیر منفی بگذارد، صحبت کردیم. داغ شدن کابل جوش اتفاقی است که در فرآیند جوشکاری اختلال ایجاد می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا