بین الملل

عملیات نیروی دریایی ترکیه جهت خنثی سازی مین‌های سرگردان

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آنلاین آپارات نیوز، وزارت دفاع ترکیه روز یکشنبه اعلام کرد که نیروی دریایی ترکیه در بحبوحه تهاجم روسیه به اوکراین، تلاش های پیشگیرانه خود را برای یافتن و خنثی کردن هرگونه مین دریایی سرگردان تشدید کرده است.

به گزارش دیلی صباح، بر اساس بیانیه نیروی دریایی ترکیه، هواپیماهای گشت دریایی، بالگردها، پهپادها و قایق های گشتی در منطقه مستقر شدند تا هرگونه مین در حال حرکت را خنثی کنند.

مین روب ها همچنین نقش مهمی در تلاش برای یافتن و خنثی کردن مین های احتمالی دریایی ایفا می کنند و پرسنل شاخه پدافند زیر آب ارتش ترکیه وظیفه خنثی کردن آن ها را بر عهده دارند.

چند روز پس از هشدار روسیه در مورد مین های سرگردان شناور در دریای سیاه در بحبوحه جنگ با اوکراین، نیروهای ترکیه اخیراً یک مین دریایی سرگردان شناور در بسفر را خنثی کردند.

هالوسی آکار، وزیر دفاع ترکیه، این معدن را که برای اولین بار توسط ماهیگیران در شمال بسفر کشف شد، نوعی مین قدیمی توصیف کرد و گفت که در این باره با مقامات روسیه و اوکراین در تماس است. ترکیه در دریای سیاه با روسیه و اوکراین مرز مشترک دارد. دریای سیاه شریان اصلی کشتیرانی، حمل و نقل نفت و فرآورده های نفتی است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پاسخ به سوالی درباره خطر احتمالی ورود مین های زمینی به آب های ترکیه گفت که اقدامات لازم در حال انجام است. در اوایل ماه جاری، آنکارا دسترسی همه کشتی‌های جنگی به جز کشتی‌های ثبت شده در بنادر دریای سیاه را در واکنش به تحولات منطقه محدود کرد.

انتهای پیام/.
برای جلد پیشنهاد دهید

دکمه بازگشت به بالا