استانها

لیگ برتر والیبال ایران اروپایی می‌شود؟/ بدون مصدومیت در خدمت تیم ملی!

لیگ برتر والیبال ایران اروپایی می‌شود؟/ بدون مصدومیت در خدمت تیم ملی!

به گزارش خبرگزاری آپارات نیوز، سی‌‎وهفتمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی باشگاه‌های برتر مردان ایران از روز یکشنبه 30 مهرماه آغاز شد و امسال برخلاف سال‌های گذشته تا اواخر فرودین ماه ادامه دارد. نگاهی به تاریخچه برگزاری این مسابقات نشان می‌دهد که رقابت‌های لیگ برتر سال گذشته 16 اسفندماه و در سال 1400، 23 اسفند پایان یافته و دیرترین زمان پایان لیگ برتر طی سال‌های اخیر، در دو دوره سال‌های 1393 و 1397 بوده که مسابقات 27 اسفند تمام شده است. البته در چند دوره هم مسابقات به فروردین و اردیبهشت سال بعد کشیده شد که مربوط به سال‌های دور است.

براساس نظر اکثر کارشناسان، بازیکنان و مربیان، لیگ‌های والیبال کشورهای دنیا نقش بسزایی در تربیت و پرورش بازیکنان مستعد و معرفی آن‌ها به تیم ملی دارند. این لیگ‌ها می‌توانند موجب قدرتمند شدن و تزریق بازیکنان ستاره به تیم ملی و معرفی این ستاره‌ها به والیبال دنیا شوند.

در همین راستا هر ساله یکی از انتقادهایی که مطرح می‌شد موضوع زمان برگزاری مسابقات داخلی بود. سال گذشته هم با توجه به نتایج تیم ملی بار دیگر وقفه لیگ برتر با برگزاری مسابقات بین‌المللی از سوی کارشناسان و حتی سرمربی وقت و کاپیتان تیم ملی مطرح شد. خواسته اصلی نزدیک کردن تقویم برگزاری لیگ به لیگ‌های اروپایی و لیگ‌های مطرح والیبال دنیا بود. متقاضیان این تغییر زمانی معتقد بودند که طولانی‌تر کردن لیگ و کم کردن فاصله زمانی پایان لیگ برتر و آغاز لیگ ملت‌ها موجب برخورداری از تیمی آماده و پر قدرت‌تر برای حضور در سطح بین‌المللی می‌شود.

در نهایت در جلسه شورای لیگ براساس همین نظرات کارشناسان و در راستای آمادگی هر چه بیشتر بازیکنان برای حضور در تیم ملی تصمیم‌گیری شد که دور برگشت لیگ برتر تا 23 اسفند ماه ادامه یابد و مرحله پلی‌آف این رقابت‌ها از 5 تا 25 فروردین ماه برگزار شود.

با وجود اینکه طولانی‌تر کردن لیگ و کم کردن فشردگی مسابقات که موجب آمادگی هر چه بیشتر بازیکنان و عدم مصدومیت آن‌ها می شود، پیش از این مدنظر بسیاری از تیم‌های لیگ برتری و مربیان بود و هر ساله در جلسات مختلف ازسوی اکثر اعضا مطرح می‌شد و امسال هم که این درخواست اجرایی و برگزاری لیگ به صورت طولانی‌تر برنامه‌ریزی شده است، باز هم انتقاداتی از سوی اهالی والیبال مطرح می‌شود.

البته بر هیچ کس پوشیده نیست که در سال های اخیر روند استانداردسازی سالن‌های مسابقات و استفاده از تجهیزات مدرن و روز دنیا با تلاش های سازمان لیگ و همکاری تیم‌ها به‌رغم وجود مقاومت‌های مختلف به سطح قابل قبولی رسیده و والیبال ایران در خصوص مسابقات داخلی نیز در حال نزدیک شدن به استانداردهای روز والیبال باشگاهی دنیا به ویژه اروپاست.

نزدیک شدن تقویم لیگ ایران به تقویم مسابقات لیگ‌های اروپایی علاوه بر حفظ سطح آمادگی بازیکنان در مدت زمان بیشتر که موجب ارتقای سطح کیفی آن‌ها و نزدیک شدن به مدل بین‌المللی حرفه‌ای می‌شود می‌تواند تاثیرات مثبت بیشتری برای والیبال کشور و تیم‌های ملی داشته باشد. چرا که با توجه به حضور تعداد زیادی لژیونر در لیگ‌های خارجی تمرینات تیم ملی والیبال کشورمان در صورت زودتر آغاز شدن هم نمی‌تواند با حضور ملی پوشان اصلی شکلی منجسم و جدی به خود بگیرد ولی از طرفی هم با وجود مزایای زیادی که وجود دارد می تواند تبعات منفی‌ای از جمله مصدومیت بازیکنان در روزهای پایانی و یا محدودیت زمان برای معرفی نماینده والیبال ایران به رقابت‌های قهرمانی باشگاه‌های آسیا داشته باشد که این موضوع می تواند طبق روال با تعامل نزدیک با کنفدراسیون والیبال آسیا و میزبان حل شود.

در این جا برخی از نظرات سرمربیان لیگ برتری درباره طولانی‌ترین شدن مدت برگزاری لیگ و نزدیک‌تر شدن به استانداردهای بین‌المللی از لحاظ زمان پایان مسابقات داخلی آمده است:

 

محمدرضا تندروان سرمربی شهداب یزد:

از یک طرف یه سری چیزها را درست می‌کنیم اما از طرف دیگر یک سری از اتفاقات رخ نمی‌دهد. در خصوص مسائلی چون ویزا باید میزبان قهرمانی باشگاه‌های آسیا شویم تا امکان ادامه لیگ تا پایان فروردین ماه را داشته باشیم. وقفه میان مسابقات باشگاه‌های آسیا و فینال می‌توانست دو سه هفته بیشتر باشد اما امیدوارم امسال برای سال اول ایجاد این تغییر، فدراسیون والیبال بتواند میزبانی باشگاه‌های آسیا را بگیرد تا این مسئله مرتغع شود و بتوانیم تیم خوبی را به این مسابقات اعزام کنیم.

 

پیمان اکبری سرمربی پیکان تهران:

طولانی شدن لیگ و کاهش فاصله پایان این رقابت‌ها با مسابقات بین‌المللی چون قهرمانی باشگاه‌های آسیا اتفاق خوبی است اما از آن‌جایی که سال آینده مسابقات المپیک را پیش رو داریم شاید بهتر بود لیگ پیش از پایان اسفند تمام شود تا تیم ملی با برنامه‌ریزی بهتری در لیگ ملت‌ها که حکم انتخابی المپیک را برای کشورمان دارد، شرکت کند.

 

سید سعید عقیلی سرمربی گیتی‌پسند اصفهان:

تا به حال بازی‌ها خوب انجام شده است و تنها نگرانی به خاطر تیم ملی بود که به دلیل آمادگی بیشتر بازیکنان تیم ملی که در حالت مسابقه باشند، مسابقات لیگ طولانی‌تر شد. زمانی که مسابقات لیگ پیش از پایان سال تمام می‌شد، وقفه زمانی با مسابقات جهانی زیاد بود و بازیکنان از فرم مسابقه دور می‌شدند.

 

آرش صادقیانی سرمربی هورسان رامسر:

جای تشکر از سازمان لیگ وجود دارد به دلیل برنامه ریزی متفاوتی که امسال داشت. زمان کافی برای ریکاوری تیم‌ها وجود دارد و بازیکنان آسیب‌دیده زمان و بازی زیادی را از دست نمی‌دهند و فرصت بهبود دارند. این موضوع باعث افزایش کیفیت مسابقات شده است و تیم‌ها فرصت کار روی نقاط ضعف خود و تمرینات بیشتر را دارند. تمام این مزایا به دلیل طولانی شدن لیگ است. از فدراسیون تشکر می‌کنم که با این برنامه ریزی کیفیت مسابقات را افزایش داد و با این برنامه خروجی بهتری از لیگ برتر خواهیم داشت.

 

ابراهیم وادی سرمربی طبیعت اسلامشهر:

باید بر مبنای مسابقات بین‌المللی برنامه‌ریزی کنیم. اگر هدفمان نتیجه‌گیری تیم ملی کشورمان در مسابقات بین‌المللی است قطعا به این نتیجه خواهیم رسید اما باید دید مسابقات پلی‌آف چه زمانی است و چه مقطعی استراحت خواهیم کرد. این موضوع که امسال لیگ طولانی شد مصدومیت بازیکنان را کاهش داد و شرایط بهتر شد. البته مهم ترین تعطیلات ما اول فروردین است و همه در این زمان به مسافرت می‌روند. این که بازی‌ها از پنجم فروردین آغاز می‌شود در حالی که ماه رمضان هم هست اتفاق خوبی نیست. ای کاش حداقل مسابقات از دهم فروردین آغاز می‌شد که بازیکنان فرصتی سه روزه از سوی باشگاه‌ها برای استراحت می‌یافتند و دو مسابقه لیگ هم 23 اسفند به بعد برگزار می‌شد.

 

محمد محمدکاظم سرمربی مس رفسنجان:

صحبتی در این خصوص در جلسه شورای لیگ شد اما حالا که تاریخ برگزاری مسابقات مشخص شده است به نظر می‌رسد زمان پایان لیگ برتر خیلی نزدیک به آغاز لیگ ملت‌ها است و امیدوارم با فشاری که مرحله پلی‌آف دارد اتفاق خاصی برای بازیکنان تیم ملی رخ ندهد و آسیب نبینند. همه این‌ها به مشخص شدن سرمربی باز می گردد و این که اجاره دهیم که سرمربی لیگ را ببیند و بتواند شایسته‌ترین بازیکنان را به تیم ملی دعوت کند. با توجه به فرصت کمی که تا برگزاری مسابقات لیگ ملت ها وجود دارد کار دشواری پیش روی سرمربی تیم ملی است اما امیدوارم حداقل اتفاق خاصی برای چهره‌های سرشناس والیبال کشورمان رخ ندهد تا بتوانیم در لیگ ملت‌ها بهترین نتیجه را بگیریم.

 

عباسعلی میرحسینی سرمربی ایفاسرام اردکان:

در گذشته وقفه ای وجود داشت تا تیم ملی برای تورنمنت‌هایی چون جام ملت‌ها آماده شود که باعث می‌شد تیم کشورمان آماده و سرحال نباشد. تصمیم فعلی هم به نفع باشگاه‌ها و هم به نفع والیبال است. جامعه ورزشی ایران دوست دارد هواداران بیشتری به سالن‌ها بیایند و تیم ملی هم بعد از مسابقات لیگ می‌تواند طی دو هفته برای حضور در تورنمنت های بین المللی که لیگ ملت‌هاست آماده شود و این کار خوبی است.

 

عبدالرضا علیزاده سرمربی شهرداری ارومیه:

لیگ برتر والیبال ایران تنها در سال 85 و 88 تا بعد از نوروز ادامه یافته است. در باقی دوره‌ها پیش از پایان سال لیگ برتر تمام شده در حالی که هرچه بازه زمانی مسابقات طولانی‌تر باشد و تیم‌ها بیشتر درگیر رقابت باشند بازیکنان هم آمادگی بیشتری خواهند داشت. هر چه مسابقات بعد از نوروز ادامه یابد بازیکنان تیم ملی آماده‌تر به اردو ملحق خواهند شد و ایده‌آل است که لیگ فروردین ماه ادامه یابد و این تغییر زمان برگزاری فکر خوبی است.

دکمه بازگشت به بالا