عمومیکسب و کار برتر

محاسبه حجم بتن فونداسیون چگونه انجام می شود؟

از کجا میتونم خرید فونداسیون پیش ساخته بکنم ؟حجم بتن فونداسیون چگونه محاسبه می شود؟  فونداسیون یکی از مهمترین عناصر ساختاری است که یک سازه باید بسیار خوب طراحی و اجرا شود ، در غیر این صورت عملکرد سازه با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. همانطور که می دانید فونداسیون از بتن ساخته شده و در آنها از میلگرد استفاده می شود. لازم است بتوان میزان بتن مورد استفاده در فونداسیون را به درستی محاسبه کرد.

محاسبه حجم بتن ریزی کف

برای محاسبه اندازه بتن مورد استفاده در ساختمان از فرمول های خاصی استفاده می شود. در متره و برآورد ساختمان ، ابتدا حجم بتن فونداسیون ، ستون ها ، دیوارها ، دال ها، تیرها و سایر عناصر سازه ای بتن تعیین می شود. این امر برای جلوگیری از هزینه های اضافی ساخت و ساز است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تادر مورد فونداسیون دکل دوربین توضیحاتی دهیم خدمتتان.

منظور از حجم بتن فونداسیون در ساختمان چیست؟

حجم ، مساحتی است که یک ماده اشغال کرده است. بتن برای پر کردن منطقه فونداسیون در ساختمان استفاده می شود. حال شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چگونه بفهمید چه مقدار بتن برای پر کردن حجم فونداسیون مورد نیاز است؟ برای حل این مسئله از فرمول ریاضی استفاده می شود. حجم بتن فونداسیون طبق فرمول زیر محاسبه می شود.

How is the foundation concrete volume calculated?

مراحل بتن ریزی فونداسیون:

از قبل از شروع فرایند بتن ریزی و محاسبه حجم بتن فونداسیون ، مشخصات محل ساخت و ساز باید کاملاً با برنامه ها ، مشخصات فنی و استانداردها مطابقت داشته باشد. مهمترین مراحل کنترل رعایت یا عدم رعایت موارد زیر است. – کنترل نحوه بستن تقویت کننده ها – بررسی قطر ، تعداد و فاصله آرماتورها – لقمه گذاری در زیر و در کنار تقویت کننده ها – سطح بتن را بدون در نظر گرفتن قالب و آرماتور تمیز کنید -فاصله محور به محور را بررسی کنید – کنترل ابعاد و فونداسیون و شناژ – بررسی پیچ های انكر بولت‌ها – فاصله انكر بولت‌ها را بررسی کنید – کنترل سطح در بتن حجم بتن مورد نیاز برای فونداسیون = طول * عرض * ارتفاع = 1 متر * 1 متر * 1 متر = 1 متر مکعب بر اساس این فرمول ساده ،بتن  مورد نیاز برای فونداسیون و سایر اجزای ساختمان را می توان محاسبه کرد.

بر اساس تجربیات علمی و آزمایشات انجام شده در این زمینه ، برای پر کردن یک متر مکعب به 25 کیلو نیوتن یا 1000 کیلوگرم بتن نیاز است. در واقع چگالی بتن در فونداسیون 25 کیلو نیوتن متر مکعب است. به این ترتیب حجم بتن بر اساس سطح فونداسیون محاسبه می شود. می توان حجم را به صورت استوانه در نظر گرفت. در این حالت ، سطح مقطع استوانه اولیه مدور محاسبه می شود. این ناحیه در ارتفاع استوانه ضرب می شود تا حجم بتن فونداسیون مشخص شود.

محاسبه بتن

یکی از مهمترین کارهایی که برای فونداسیون انجام می شود محاسبه بتن مورد استفاده است. علاوه بر این ، متره و برآورد ساختمان باید کل سازه ، مانند سطح زمین ، میزان بتن ، تعداد و نوع میلگرد مورد استفاده ، به همراه تمام جزئیات مربوط به فونداسیون سازه را محاسبه کند. باید در فونداسیون ساختار محاسبه شود.

بتن مورد استفاده در سازه های بتنی

بتن مصرفی به معنی کل ساختمان (فونداسیون + سقف + دیوار + تیرها و ستون ها) است که باید با دقت محاسبه شود. به طور کلی می توان حجم بتن مورد استفاده در سازه های بتنی را حدود 0.4 متر مکعب در متر مربع زیربنا در نظر گرفت. به عنوان مثال ، تقریبا 400 متر مکعب بتن برای ساختمان با زیربنای 1000 متر مربع استفاده می شود.

محاسبه مصرف بتن در ستون ها

ستونها یکی از عناصر مهم مورد استفاده در ساختمان فونداسیون هستند. در واقع پایه ساختمان ستون است. در ساختن ستونها از آرماتورهای بتنی و حرارتی و قالبهای خاصی استفاده می شود. از آنجا که ستون ها انواع مختلفی دارند ، لازم است بتن مورد نیاز را با توجه به نوع آنها محاسبه کنیم. ستونها دارای اشکال منظم استوانه ای ، مدور و چند ضلعی هستند. بنابراین ، فرمول متفاوتی برای محاسبه بتن مورد استفاده در آنها مورد نیاز است. برای این منظور ، بتن ریزی ستون های مقاطع مختلف را ادامه می دهیم.

رایج ترین قالب های ستون عبارتند از:

  • ستون های دایره ای
  • ستون های مربع شکل

بتن ریزی در ستون های دایره ای:

برای محاسبه هزینه بتن در این نوع ستون ها ، ابتدا باید سطح مقطع را بدست آورید. مساحت دایره باید در ارتفاع ستون مورد نظر ضرب شود. در این حالت عدد بدست آمده در هزینه بتن ضرب می شود و بدین ترتیب هزینه بتن مورد استفاده در ستون مورد نظر محاسبه می شود. اگر همه ستون ها دایره ای باشند. آنها قیمت یک ستون را می گیرند و آن را در تعداد کل ستون ها با ارتفاع و سطح مقطع یکسان ضرب می کنند.

بتن ریزی در ستون های مربع شکل:

ستون مربع دارای طول ، عرض و ارتفاع است. برای بدست آوردن حجم بتن در این ستونها ابتدا سطح مقطع مربع بدست می آید. عدد حاصله در این مورد در ارتفاع و هزینه یک کیلوگرم بتن ضرب می شود. در نتیجه ابتدا حجم بتن و سپس هزینه های مورد نظر محاسبه می شود.

محاسبه ی حجم بتن فونداسیون به چند روش انجام می شود؟

با توجه به فونداسیون یا شکل مورد نظر فونداسیون ساختمان ، برای محاسبه لازم است آن را به دو قسمت تقسیم کنید. در روش ذکر شده در بالا ، مساحت هر بخش در عمق آن ضرب می شود. مقدار به دست آمده در هر بخش در نهایت جمع می شود تا حجم مورد نیاز بتن برای فونداسیون مشخص شود. در واقع محاسبه حجم بتن فونداسیون بدون استفاده از فرمول های پیچیده به راحتی انجام می شود. به این ترتیب ، مردم می توانند بتن مورد نیاز برای ساخت و ساز را محاسبه کنند. در این حالت ، هزینه های ساخت تعیین می شود و هیچ ضایعاتی در بتن وجود ندارد.

در بتن از چه اجزایی استفاده می شود؟

بتن را نمی توان به تنهایی در ساختمان و ساختمان فونداسیون استفاده کرد. در حقیقت ماسه با سایر مواد مانند سیمان و آب مخلوط می شود. برای محاسبه حجم بتن ، ابتدا مقدار مورد نیاز بتن را مطابق توضیحات محاسبه می کنند. سپس مقادیر هر جزء وارد می شود تا مقدار هر جزء بتنی بدست آید. همه این اندازه گیری ها باید بر حسب متر اندازه گیری شود. در محاسبه ، نسبت آب به سیمان باید بین 0.35 تا 0.60 در نظر گرفته شود. برای این منظور ، عرض پایه نوار معمولاً ارزش خاصی دارد ، برای طول کافی است که تمام طول ، عرض و طول پایه های نوار را اضافه کنید. از آنجا که حجم گودبرداری متر مکعب است ، ارتفاع فونداسیون نیز مورد نیاز است. هزینه حجم گودبرداری بر اساس لیست قیمت و حمل و نقل تا فواصل مشخص شده و اعمال ضرایب خاص محاسبه می شود.

نکته:فونداسیون آماده پایه چراغ قیمت ارزان و با جنس مناسب را میتوانید از سایت ما به راحتی خریداری کنید.

دکمه بازگشت به بالا