نگهداری ارزهای دیجیتال

یکی از عمده‌ترین علت‌هایی که باعث رواج سرقت و کلاه‌برداری در عرصه‌ی ارزهای دیجیتال شده است، عدم آگاهی کاربران در مورد نکات مربوط به امنیت و حفظ حریم خصوصی است. در حقیقت با وجود اینکه کارشناسان مختلف به‌کرات در مورد چگونگی حفظ امنیت و حریم خصوصی ارزهای دیجیتال و کیف پول‌های ارز دیجیتال نکاتی را به کاربران گوشزد می‌کنند، اما کماکان شاهد این هستیم که اشتباهات بسیاری در این زمینه صورت می‌گیرد که این اشتباهات عمدتاً ناشی از عدم توجه به این نکات هستند.

گهگاه کاربرانی که این اشتباهات را مرتکب می‌شوند، در دام سارقین و کلاه‌برداران فعال در عرصه‌ی کریپتوکارنسی‌ها گرفتار شده و شاهد این هستیم که سرمایه‌ی خود را از دست می‌دهند.

ازاین‌رو، در این مطلب قصد داریم تا به‌صورت کامل به بررسی حفظ امنیت در ارزهای دیجیتال و آموزش کیف پول ارز دیجیتال بپردازیم و بررسی کنیم که به چه شکل و با رعایت چه نکاتی می‌توان امنیت ارزهای دیجیتال را حفظ کرد. در مرحله‌ی اول باید ببینیم که سیستم امنیتی ارزهای دیجیتال چیست و از چه مواردی تشکیل‌ شده است، به چه شکل کار می‌کند و به چه شکل می‌توان آن را ارتقا داد؟

سیستم امنیتی ارزهای دیجیتال

در حوزه‌ی ، اساساً چالش‌های امنیتی گوناگونی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ایمنی کیف پول‌های ارز دیجیتال، حملات هکرها، اسکم‌ها، کلاه‌برداران، پامپ و دامپ‌ها و… اشاره کرد. در حقیقت به علت ماهیت ارزهای دیجیتال و نوپا بودن این عرصه، بیشتر کاربران کماکان شناخت صحیحی نسبت به تهدیدات امنیتی که می‌تواند منجر به از دست دادن دارایی‌های دیجیتال‌شان شود ندارند. از طرفی این موضوع حتی در بسیاری از شرکت‌ها و صرافی‌های ارز دیجیتال نیز مشاهده می‌شود و گاهاً می‌بینیم که این دسته از فعالان بازار رمز ارزها نیز در دام هکرها گرفتارشده و دارایی‌های میلیون دلاری آن‌ها به سرقت می‌رود.

اما اساساً در عرصه‌ی ارزهای دیجیتال، راهکارها و نکات ایمنی وجود دارند که مجموعه‌ی این نکات ایمنی تشکیل‌دهنده‌ی ساختاری هستند که این ساختار را سیستم ایمنی ارزهای دیجیتال می‌نامیم. درواقع این سیستم ایمنی به شکلی کار می‌کند که افراد می‌توانند با استفاده‌ی صحیح از کلیت آن، نسبت به حفظ صحیح دارایی‌های دیجیتال خود اقدام کرده و نگرانی‌ای در مورد از دست رفتن آن‌ها نداشته باشند.

به‌صورت کلی، سیستم امنیتی ارزهای دیجیتال بر دو ستون اصلی استوار است که این دو ستون عبارت‌اند از جلوگیری از سرقت دارایی‌های دیجیتال و مراقبت‌های لازم جهت جلوگیری از مفقود شدن آن‌ها. شاید این دو مورد بسیار ساده به نظر بیایند، ولی رعایت نکات مرتبط با این دو نیاز به تلاش، دانش و دقت مخصوصی دارد که متأسفانه یا اکثر فعالان این بازار از چنین خصوصیاتی برخوردار نیستند و یا آن‌ها را جدی نمی‌گیرند.

به‌صورت کلی سیستم ایمنی ارزهای دیجیتال ساختار پیچیده‌ای ندارد، ولی همین ساختار ساده اگر به‌صورت صحیح اجرا شود، می‌تواند دارایی‌های دیجیتال کاربران را به‌صورت کاملاً امن نگهداری کرده و آن‌ها را از خطر حمله‌ی هکرها و سارقین در امان نگه دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه ببینیم که به چه شکل می‌توان این سیستم ایمنی را ارتقاء داد و از خطر کلاه‌برداران، هکرها و سارقین فعال در این عرصه به دور ماند.

شناخت انواع مختلف حملات فیشینگ

در بحث ایمنی ارزهای دیجیتال و تأمین امنیت دارایی‌های دیجیتال، باید همواره این نکته را در نظر داشت که نهایتاً این خود شما هستید که به‌عنوان مالک این رمز ارزها، مسئولیت حفظ امنیت دارایی‌های خود را بر عهده خواهید داشت و اگر ارزهای دیجیتال شما زمانی به سرقت بروند، هیچ نهاد، شرکت و حتی صرافی ارز دیجیتالی مسئول این کار نخواهد بود.

یکی از رایج‌ترین روش‌های به سرقت بردن ارزهای دیجیتال کاربران، هک کردن حساب کاربران و استفاده از بدافزارها است. درحقیقت بدافزارها نرم‌افزارهای رایانه‌ای هستند که با آسیب واردکردن به حلقه‌های امنیتی سیستم کاربران، راه را برای سرقت دارایی‌های وی هموار می‌کنند.

از طرفی یکی از رایج‌ترین بدافزارهایی که توسط هکرها مورداستفاده قرار می‌گیرد، تروجان است و به این شکل مورداستفاده قرار می‌گیرد که با آلوده کردن رایانه‌ی شما، با تایپ رمز عبور ، هکر نیز به این رمز دسترسی پیداکرده و به‌راحتی دارایی‌های دیجیتال ذخیره‌شده بر روی کیف پول شما را به‌حساب خود منتقل می‌کند که به این روش فیشینگ می‌گویند. در حقیقت، این روش نوعی از حملات فیشینگ است و به‌صورت کلی حملات فیشینگ عبارت‌اند از تلاش در راستای دسترسی به اطلاعات حیاتی کاربر همچون نام کاربری، رمز عبور، اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی و این‌چنینی به‌وسیله‌ی ساخت یک وب‌سایت، ایمیل و دیگر راه‌های ارتباطی جعلی و سپس اقدام به سرقت دارایی‌های کاربر از این راه.

بااین‌وجود شما همواره باید دقت کنید که در دام فیشرها گرفتار نشوید. ازاین‌رو پیشنهادی که می‌توانیم به شما بکنیم این است که از ورود به وب‌سایت‌ها و کلیک بر روی لینک‌های ناشناخته و غیر معتبر خودداری کنید. علاوه بر این از نصب و استفاده از کیف پول‌های ناشناخته و غیرمعتبر برای ذخیره‌ی ارزهای دیجیتال خود پرهیز کنید، چرا که این‌ها راه‌هایی هستند که معمولاً فیشرها از آن‌ها جهت انجام حملات فیشینگ خود استفاده می‌کنند.

استفاده از کیف پول سخت‌ افزاری

یکی از نکاتی که همواره باید به آن توجه داشته باشید، این است که دارایی‌های دیجیتال خود را در حساب کیف پول صرافی‌های ارز دیجیتال نگهداری نکنید؛ چرا که درصورتی‌که حساب این صرافی‌ها مورد حمله‌ی هکرها قرار بگیرد، دارایی‌های شما نیز از دست خواهند رفت. ازاین‌رو توصیه‌ای که به‌تمامی تریدرها و سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال می‌شود این است که دارایی‌های خود را در داخل یک ذخیره کنید تا رمز ارزهای شما در حداکثر ایمنی ذخیره شوند.

دستگاه‌های کیف پول سخت‌افزاری به شکلی طراحی‌ شده‌اند که کلیدهای خصوصی شما به‌هیچ‌عنوان از دستگاه خارج نمی‌شود و بااتصال کیف پول خود به رایانه، هیچ نسخه‌ای از آن نیز بر روی رایانه ذخیره نمی‌شود. ازاین‌رو تنها خود شما هستید که به این کلیدها دسترسی دارید و به‌این‌ترتیب احتمال هک شدن و سرقت دارایی‌های دیجیتال شما به حداقل می‌رسد.

انتخاب صرافی قابل‌ اطمینان

یکی دیگر از مواردی که جهت افزایش امنیت دارایی‌های دیجیتال خود باید به آن توجه کنید، انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال قابل‌اطمینان و معتبر است. در حقیقت در حال حاضر صرافی‌های ارز دیجیتال بسیار زیادی وجود دارند که روزبه‌روز در حال ارتقاء سطح امنیتی خود هستند. در حقیقت یکی از ساده‌ترین اقداماتی که در این راه پیش پای شما قرار داده شده است، استفاده از تجربه و نظرات دیگر کاربران است. شما به‌سادگی با جستجو در اینترنت می‌توانید نظرات کاربرانی را که پیش ‌از این، از صرافی ارز دیجیتال مدنظر شما استفاده کرده‌اند را مطالعه کرده و در مورد چندوچون این صرافی اطلاعاتی را به‌دست آورید.

عدم استفاده از اینترنت عمومی

این مورد یکی از حائز اهمیت‌ترین مراحلی است که باید در جهت ارتقاء سیستم امنیتی ارزهای دیجیتال خود آن را رعایت کنید. در حقیقت همواره به یاد داشته باشید که جهت اتصال رایانه یا گوشی تلفن همراه خود به اینترنت از هر شبکه اینترنت یا اینترنت‌های عمومی استفاده نکنید. درواقع بااتصال رایانه یا گوشی تلفن همراه خود به شبکه‌های اینترنت ناشناخته یا عمومی، این امکان را در اختیار هکرها قرار می‌دهید تا به‌وسیله‌ی باگ‌های سیستم‌عامل یا نرم‌افزارهایی نصب‌شده بر روی دستگاه شما، به رایانه یا موبایل شما نفوذ کرده و بتوانند اطلاعات مهم شمارا به سرقت ببرند.

انتخاب رمز خصوصی پیچیده و طولانی

این اقدام شاید در ظاهر بسیار ساده به نظر برسد، ولی همواره یکی از مهم‌ترین عواملی است که می‌توان با دقت به آن، به‌سادگی جلوی نفوذ هکرها و سرقت دارایی‌های دیجیتال را گرفت. بااینکه همواره بر روی رعایت این مورد تأکید می‌شود، اما کماکان شاهد این هستیم که بسیاری از کاربران این نکته را نادیده گرفته یا اهمیت آن‌چنانی به آن نمی‌دهند و دارایی‌های دیجیتال یا اطلاعات حیاتی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند.

به‌صورت کلی سعی کنید چه در حساب صرافی و چه در کیف پول‌های ارز دیجیتال، رمز عبوری را تعیین کنید که حداقل هشت کاراکتر داشته باشد و این کاراکترها شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نشانه‌ها باشد و با این کار شما نخستین قدم مهم را در ارتقاء سیستم امنیتی ارزهای دیجیتال خود برداشته‌اید.

از طرفی دیگر سعی کنید تا برای هر وب‌سایت صرافی ارز دیجیتال و هر کیف پول رمز عبوری قدرتمند و منحصربه‌فرد تعیین کنید. این موضوع باعث می‌شود تا اگر احیاناً هکر یا سارقی موفق شد به رمز عبور یکی از حساب‌های شما دسترسی پیدا کند، در ورود به دیگر حساب‌های شما ناکام باشد و حداقل بخشی از دارایی‌های دیجیتال شما در امان بماند.

حفظ اطلاعات شخصی در فضای امن و قابل‌ اطمینان

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که در همه زمینه‌ها و در راستای حفظ اطلاعات شخصی خود باید انجام دهید، تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان از اطلاعات مهم‌تان است. این موضوع زمانی که صحبت از دارایی‌ها و سرمایه شما می‌شود، نمود بیشتری پیدا می‌کند. پیشنهادی که به شما می‌کنیم این است که همواره از حساب کاربری کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت به خطر افتادن حساب‌تان، بتوانید دارایی‌های دیجیتال خود را بازگردانید. شما با تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان و ذخیره‌ی این نسخه در دو مکان ایمن و قابل‌اطمینان مختلف، علاوه بر امکان بازگرداندن دارایی‌های ازدست‌رفته، این اطمینان را دارید تا اطلاعات مهمی همچون کلیدهای خصوصی یا رمز عبور خود را در فضایی ایمن و به‌دوراز دسترس دیگر افراد نگهداری می‌کنید.

شناخت روش‌‌های پیشگیری از استراتژی پامپ و دامپ

به‌صورت کلی استراتژی پامپ و دامپ به این شکل است که گروهی قصد خرید یک رمز ارز نه چندان باارزش را کرده و با تبلیغ این ارز دیجیتال و پیشنهاد آن به دیگران، باعث می‌شوند که میزان تقاضا برای آن رمز ارز افزایش پیداکرده و با افزایش میزان تقاضا، قیمت آن به شکلی کاذب افزایش پیدا کند. سپس این گروه در قیمت بالا اقدام به فروش ارزهای خود می‌کنند و این‌بار با افزایش عرضه، قیمت افت می‌کند و افرادی که پس از گروه اول اقدام به خرید کرده‌اند، ضرر شدیدی می‌کنند.

به‌صورت کلی شما می‌توانید با رعایت نکات زیر و توجه به عواملی که در ادامه به‌صورت کلی به آن‌ها اشاره خواهیم داشت، طرح‌های پامپ و دامپ را تشخیص داده و از گرفتار شدن در این طرح‌ها پیشگیری کنید:

 • در طرح‌های پامپ و دامپ اساساً مطالب و مقالات بسیاری در رسانه‌های مختلف در مورد یک ارز دیجیتال بخصوص منتشر می‌شود و این اخبار و مطالب مورد تأیید بسیاری از افراد که خود جزء اجراکنندگان این طرح‌ها هستند قرار می‌گیرند.
 • پیش از اینکه اقدام به خرید یک ارز دیجیتال ناشناس کنید، در مورد سابقه و پیشینه‌ی بازار آن رمز ارز تحقیق نمایید.
 • معمولاً از سوی اجراکنندگان طرح پامپ و دامپ در فرایند خرید آن ارز دیجیتال محدودیت‌هایی اعمال می‌شود که این محدودیت‌ها به‌وسیله‌ی ربات‌های معامله‌گر و بر روی پلتفرم‌های خریدوفروش ارز دیجیتال اعمال می‌شود.

در حقیقت شما باید با شناخت استراتژی‌های مختلف پامپ و دامپ ارزهای دیجیتال، بتوانید از گرفتار شدن در این طرح‌ها جلوگیری کنید. اساساً این کار سخت نیست و شما می‌توانید با بررسی چند فاکتور در مورد یک ارز دیجیتال تا حدودی وجود طرح پامپ و دامپ را در مورد آن رمز ارز تشخیص دهید.

نکات تکمیلی در رابطه با نگهداری رمزارزها

 • از فایروال‌های قدرتمند بر روی سیستم خود استفاده کنید.
 • از جزئیات مربوط به حملات فیشینگ اطلاع داشته باشید و در مورد راه‌های پیشگیری از این طرح‌ها مطالعه کنید.
 • از کلیک بر روی لینک‌ها یا ورود به وب‌سایت‌هایی که از اعتبار آن‌ها اطلاعی ندارید، خودداری کنید.
 • از باز کردن ایمیل‌هایی که از اعتبار فرستنده‌ی آن‌ها اطمینان ندارید خودداری کنید.
 • از برنامه‌های احراز هویت دومرحله‌ای که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم استفاده کنید.
 • از شبکه‌های اینترنت عمومی یا اینترنت‌هایی که اطلاعی از منبع آن ندارید خودداری کنید.
 • از نصب نرم‌افزار و اپلیکیشن های غیر معتبر و تأییدنشده خودداری کنید.
 • از رمزهای عبور پیچیده و مختلف بر روی حساب صرافی‌ها و کیف پول خود استفاده کنید.
دکمه بازگشت به بالا