بین الملل

«والیبال روی میز» ایده‌ای از جوان مخترع، ورزشی کاملاً ایرانی

فرزاد صیدی والیبالیست کشورمان در حاشیه اجلاس عصر امید در دانشگاه آزاد اسلامی در مصلای تهران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری آنا، اظهار کرد: علاوه بر والیبال به کار رومیزی نیز می پردازم. تنیس؛ بنابراین سعی کردم با ترکیب والیبال و تنیس روی میز، تغییری در دنیای ورزش ایجاد کنم و میز تنیس روی میز را تغییر دهم.

وی افزود: در واقع در والیبال روی میز یا والیبال فرزادی از تنیس روی میز و والیبال توپ استفاده کرده ام که هنوز در هیچ رشته ای استفاده نشده است. تور این ورزش هم اندازه تور اصلی والیبال است که حجمش را کم کردم و آوردم سر میز. سپس یک سطح شیبدار برای میز دو طرف طراحی کردم که طول آن 3 متر و 60 سانتی متر و عرض آن 158 سانتی متر است. شروع بازی قوانین خاص خود را دارد. سطح شیب دار 3 متر و 60 سانتی متر است. اگر نصفش کنیم؛ یک ضلع 180 سانتی متر و ضلع دیگر 80 سانتی متر است.

مخترع والیبال روی میز با معرفی این ایده گفت: بازیکن به صورت چرخشی توپ را پرتاب می کند، برای شروع بازی باید به ناحیه اریب یا سرویس ضربه بزند. با انجام این ضربه، توپ به صورت مورب به سمت زمین حریف می رود. بازیکن حریف می تواند با زدن توپ در زمین خود و پاسخ به تیم مقابل این ضربه را یک بار تکرار کند. این روند تا زمانی تکرار می شود که یک نفر بتواند از تیم مقابل امتیاز بگیرد.

این شرکت کننده در رویداد عصر امید در پاسخ به این سوال که آیا اختراع هیولایی درونی دارد یا خیر؟ وی گفت: این اختراع توافق داخلی ندارد. در هیچ کجای دنیا چنین قوانین و طرح هایی از والیبال روی میز نداریم.

وی درباره چگونگی ساخت این نمایشگاه گفت: ما یک ایده داشتیم و توسط دو نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد ایلام این نمایشگاه را ارائه کردیم. محمد منصوری بازیکن سابق تیم ملی والیبال هم اکنون مربی تیم جوانان ایران است و پس از مشورت با ما تصمیم گرفتیم این طرح را در نمایشگاه های بین المللی یا داخلی ارائه دهیم. به همین دلیل از سوی دانشگاه آزاد معرفی شدیم و پروژه خود را انتخاب و در نمایشگاه عصر امید ارائه کردیم تا سرمایه گذار جذب شود و از وزیر ورزش هم بخواهیم از ما حمایت کند. این یک ورزش ایرانی کاملا منحصر به فرد در جهان است.

انتهای پیام/4057/4062/

دکمه بازگشت به بالا