بین الملل

پیام مهم بایدن درباره آمادگی برای بازگشت به برجام/آمریکا به‌دنبال مشارکت عربستان و طرح موضوعات موشکی در چارچوب توافق هسته‌ای است

“جو بایدن ، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ، بلافاصله از طریق نیویورک تایمز پیام بسیار مهمی را به ایران ارسال کرد و اعلام کرد که آماده بازگشت به توافق هسته ای است. وی همچنین تأکید کرد که بدون این توافق ، کشورهای منطقه (از جمله عربستان سعودی ، ترکیه و مصر) وارد یک مسابقه هسته ای خواهند شد که خاطرات آن قابل پیش بینی نیست.

جو بایدن

جو بایدن ، نامزد پیروز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

بر اساس این گزارش ، پیام رئیس جمهور آینده آمریکا در حالی که جمهوری اسلامی ایران در حال بازسازی و تجهیز نیروهای خود بود ، با عجله آماده شد تا پاسخ خود را به عاملان عملیات تروریستی علیه شهید “محسن فخری زاده” نشان دهد ، یک دانشمند هسته ای

عطوان می نویسد: ‘در همین حال ، رهبر ایران رژیم صهیونیستی را مقصر حمله تروریستی به دانشمند هسته ای دانست و اصلاح طلبان ، به ویژه حسن روحانی و محمد جواد ظریف ، رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور را تحت فشار قرار داد تا در مورد برای پاسخگویی به عملیات تروریستی. یکی از ابعاد آن نادیده گرفتن توافق اصلی است.

ظریف - روحانی

وی نوشت: “خطرناك ترین جنبه های پیام بایدن به اصلاح طلبان ، كه وی می تواند تحت فشار قرار گیرد ، در برخی موارد قابل شناسایی است.”

ابتدا بایدن تأکید کرد که مذاکرات برای بازگشت به توافق هسته ای باید بر روی چندین موضوع متمرکز شود ، از جمله توقف برنامه موشکی ایران.

دوم ، مشارکت چندین کشور دیگر در مذاکرات ، مانند عربستان سعودی و امارات. البته هیچ مشکلی در مورد دخالت مصر ، عراق یا ترکیه وجود ندارد و این می تواند به این معنی باشد که واشنگتن قصد دارد برنامه هسته ای ایران را برای نظارت بین المللی موشکافی کند.

سوم ، تمدید دوره محدودیت در فعالیت های ایران برای تولید “مواد قابل تقسیم” که می تواند برای تولید سلاح های هسته ای استفاده شود. این بدان معناست که محدودیت های هسته ای ایران بیش از ده سال ادامه خواهد داشت.

چهارم ، کسب اطمینان از ایران برای جلوگیری از انواع حمایت های سیاسی ، نظامی ، مالی و تسلیحاتی از متحدان خود در یمن ، لبنان ، سوریه ، عراق و فلسطین اشغالی.


بیشتر بخوانید:

روسیه منتظر تصمیم بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای است


عطوان می نویسد: پذیرفتن اینكه رژیم ایران یك یا چند شرط فلج كننده ایالات متحده را بپذیرد ، بسیار دشوار است ، زیرا این بدان معناست كه “انقلاب ایران” باید آرمان های خود را رها كند ، و تمام ادبیات انقلابی خارج لگدمال شده و “دولت کوچک” بدون دندان است.

این تحلیلگر عرب زبان از تصمیم اخیر مجلس شورای اسلامی طفره رفت و نوشت: چند روز پیش مجلس شورای اسلامی که بیشترین کرسی ها را در اختیار دارد ، تصمیم گرفت انتقام ترور فخری زاده را در این زمینه بگیرد. بیش از 20 درصد اورانیوم توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای) توقیف شده است تا مانع بازدید ایران از تأسیسات هسته ای شود.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی

“مسئله دیگری که ممکن است از نظر دولت بایدن و جناح اصلاح طلب پنهان باشد این است که دستیابی به این اهداف و شرایط ، به ویژه در زمینه موشک های بالستیک و تمدید توافق ، در وهله اول تصویب خواهد شد. ، “عبدالباری عطوان ادامه داد. مجلس شورای اسلامی و رهبر انقلاب ایران و ثانیا ، سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری ایران بستگی دارد. این انتخابات چهار ماه پس از اقامت بایدن در کاخ سفید برگزار خواهد شد.

با با وجود مخالفت فزاینده با اصلاحات در ایران ، شانس کمی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری و در نتیجه ادامه کار با دولت آمریکا وجود دارد.

وی افزود: معتقدم این دوره برای هر توافق در هر زمینه یا اصلاح توافق نامه های قبلی کافی نیست. با این وجود توافق هسته ای پس از پنج سال مذاکره حاصل شد.

عطوان در پایان گفت: ‘در جمهوری اسلامی ایران ، از رهبر این کشور تا مردم ، آنها مخالف توافق هسته ای و روندی هستند که اصلاح طلبان طی سالهای اخیر برای مذاکره با ایالات متحده در مورد مسائل هسته ای دنبال کرده اند. مذاکره در همین حال ، گفتگوهای موسوم به “برنامه جامع اقدام مشترک” تاکنون برای ایران ناموفق بوده است و با وجود همه توافق ها ، تحریم ها علیه تهران روز به روز افزایش یافته است.

انتهای پیام / 4033 /

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا