عمومیکسب و کار برتر

کاربردهای گرانول EVA 

گرانول EVA​​​​​​​

اتیلن وینیل استات (Ethylene-vinyl acetate) که به طور مخفف به آن EVA گفته می شود، یک کوپلیمرِ اتیلن و وینیل استات می باشد. EVA معمولا به صورت گرانول های شفاف در بازار فروخته می شود. گرانول EVA یک پلیمر الاستومر است که مواد ساخته شده با آن در نرمی و انعطاف پذیری شبیه به لاستیک می باشند. مواد ساخته شده با گرانول EVA دارای شفافیت و جلای بالایی بوده، سختی آن ها در دمای کم بالا می باشد، در برابر ترک های ناشی از تنش مقاوم می باشند، خواص ضد آب بالایی داشته و در برابر اشعه ماورای بنفش مقاومت دارند.

کاربردهای گرانول EVA 

گرانول EVA  به عنوان رقیبی برای لاستیک و محصولات وینیل پلیمری در بسیاری از کاربردهای الکتریکی شناخته می شود. با هیدرولیز EVA می توان کوپلیمر اتیلن وینیل الکل به دست آورد. کوپلیمر EVA با توجه به درصد وینیل استات موجود در آن به 3 دسته طبقه بندی می شود. اولین دسته، EVA با درصد بسیار پایینی از وینیل استات (کمتر از 4 درصد) می باشد. این دسته از اتیلن وینیل استات به عنوان یک ماده‌ی ترموپلاستیک (مثل پلی اتیلن با چگالی پایین) مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده غیر سمی می باشد.

دومین دسته از EVA شامل 4 تا 30 درصد وینیل استات در ساختار خود می باشد که به عنوان یک اتیلن وینیل استاتِ ترموپلاستیک از آن استفاده می شود. این ماده ولکانیزه نیست، اما دارای برخی خواص لاستیک و یا پلی وینیل کلراید پلاستیکی به خصوص در درصدهای بالاتر وینیل استات می باشد. این مواد دارای خواص دمایی خوب بوده و سخت هستند. از موادی که دارای 11 درصد وینیل استات در ساختار خود هستند به عنوان چسب مایع داغ استفاده می شود. سومین دسته‌ی EVA هم شامل بیش از 40 درصد وینیل استات می باشد. از این دسته‌ی سوم به عنوان لاستیکِ اتیلن وینیل استات استفاده می شود.

چسب های مایع داغ و استوک های کفش های مخصوص فوتبال معمولا از گرانول EVA (با افزودنی هایی مثل موم و رزین) ساخته می شوند. از EVA همچنین به عنوان افزودنیِ افزایش چسبندگی در پوشش های پلاستیکی استفاده می شود. ورقه های فومی که از آنها برچسب های بازی مخصوص کودکان را می سازند هم از EVA ساخته می شوند. از گرانول EVA همچنین در مهندسی پزشکی در وسایل تحویل دارو هم استفاده می شود. این دستگاه ها در تحقیقات تحویل دارو برای منتشر کردن بسیار آرام یک ترکیب استفاده می شوند.

EVA یکی از موادی است که به طور گسترده به عنوان لاستیک منبسط شده یا لاستیک فوم شناخته می شوند. از فوم EVA در لایه گذاری بسیاری از محصولات ورزشی مثل کفش های اسکی، زین دوچرخه، پدهای هاکی، دستکش و کلاه ورزش های رزمی مثل بوکس و MMA، کفش های اسکی آبی و میله ها و دسته قرقره های ماهیگیری استفاده می شود. به طور معمول، مواد ساخته شده از گرانول EVA به عنوان ضربه گیر در کفش های ورزشی مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این، به دلیل خاصیت شناوری EVA، از این ماده در محصولات غیر مرسومی مثل عینک ها و لنزهای چشمی شناور هم استفاده می شود.

امولوسیون های EVA، کوپلیمرهای پلی وینیل استات (PVAc) بر پایه‌ی وینیل استات (VAM) می باشند که به صورت درونی با وینیل استات اتیلن (VAE) پلاستیکی شده اند. کوپلیمر PVAc چسب هایی هستند که در بسته بندی، نساجی، صحافی کتاب، ورقه های فلزی و کاغذهای پوشش دار از آن استفاده می شود. از ورقه های نازک فومی اتیلن-وینیل استات در ساخت گل های تزئینی استفاده می شود. این ورقه های فومی انعطاف پذیر بوده و با بریدن آن ها در ااز EVA در ارتوپدی، انواع سیگار، تخته های اسکی روی آب و ساخت برخی از گل های مصنوعی استفاده می شود. گرانول EVA را می توان به راحتی برید و برای شکل دادن آن را ذوب کرد. از این ماده همچنین در ساخت محافظ های مخصوص دندان و لثه استفاده می شود. برای ضد آب کردن محصولات چرمی هم از EVA استفاده می کنند.

و در آخر، از EVA در ساخت چسب های ترانس درمال (transdermal) نیکوتین دار استفاده می شود، زیرا این کوپلیمر به خوبی با ترکیب با عوامل دیگر به مواد ژل مانند تبدیل می شود. لازم به ذکر است که شرکت سماشیمی یکی از تولید کننده های اصلی گرانول اِ وِ آ  (ای وی ای ) میباشد. چنانچه مایل به خرید و سفارش این محصول هستید ، در قسمت تماس با ما ، با شماره های شرکت سماشیمی تماس گرفته و محصول EVA و دیگر مواد شیمیایی تولید شده توسط ” سماشیمی ” را سفارش دهید.شکال مطلوب و چسبانیدن قطعات مختلف، می توان یک گل تزئینی ساخت.

اتیلن وینیل استات(EVA)

اتیلن وینیل استات (EVA)یکی از پلیمرهای پرکاربرد از گروه استات ها می باشد که در زمینه های مختلف صنایع تولیدی کاربرد دارد و دلیل آن هم استحکام و سازگاری مناسب آن با محیط زیست می باشد. تهیه اتیلن وینیل استات (EVA)بر اساس دو وزن 18 و 28 درصد می باشد. کوپلیمرهایی تولید شده از این ترکیب کاربرد گسترده ای در صنایع بسته بندی و تولید کالاهای پلاستیکی دارند. از جمله گریدهای معروف EVA 18 درصد است که از آن در تولید فوم، فیلم های گل خانه ای، زیره کفش و برخی محصولات دیگر استفاده میشود. حدود 10 تا 40 درصد از وزن ورق هایEVA را وینیل استات تشکیل می دهد.

از مصارف عمده ی EVA می توان به تولید چسب EVA،دمپایی و صندل، تجهیزات ورزشی (چکمه، اسکی، تاتمیهای ورزشی، ورق های فوم کاردستی (برچسب های فوم کودکان)، تولید گل های مصنوعی، در صنعت پلاستیک، نساجی،بسته بندی و برخی صنایع دیگر اشاره کرد. لازم به ذکر است که شرکت مهام پلیمر یکی از تولید کننده های اصلی گرانول اِ وِ آ (ای وی ای ) میباشد. چنانچه مایل به خرید و سفارش این محصول هستید،در قسمت تماس با ما، با شماره های شرکت مهام پلیمر تماس گرفته و محصولگرانولEVA و دیگر مواد شیمیایی تولید شده توسط ” مهام پلیمر ” را سفارش دهید.

اتیلن وینیل استات (EVA) که با نام پلی اتیلن وینیل استات نیز شناخته می‌شود، یک ماده کوپلیمر اتیلن و وینیل استات است. درصد وزنی وینیل استات معمولاً بین ۱۰ تا ۴۰ درصد متغیر است. به طور کلی، سه نوع مختلف کوپلیمر EVA وجود دارد که در آن میزان وینیل استات (VA) در کوپلیمر و نحوه استفاده مواد متفاوت است: ترموپلاستیک، ترموپلاستیک الاستومر، الاستومر. در کاربردهای مختلف می‌توان از گریدهای مختلف این ماده استفاده کرد. ترکیب عالی از خواصی که اتیلن وینیل استات ارائه می‌دهد، باعث می‌شود تا برای بازارهای مختلف مفید باشد. برخی کوپلیمرهای EVA در انعطاف‌پذیری با گریدهای پی‌وی‌سی پلاستیسایز شده، در دمای محیط مشابه هستند اما در دماهای پایین انعطاف‌پذیری و مقاومت بیشتری دارند.

کوپلیمرهای اتیلن وینیل استات پلاستیک سایزر ندارد و در جاهایی که انتقال پلاستیک سایزر به سطح مشکل ایجاد می‌کند، می‌توان از آن به جای PVC استفاده کرد. اگرچه کوپلیمرهای EVA اغلب از PVC گرانتر هستند، اما به دلیل تراکم پایین‌تر، ممکن است بر اساس حجم آنها ارزان‌تر باشند. کاربرد گرانول EVA  در تهیه لوازم خانگی مانند کیسه‌های زباله و ظروف یکبار مصرف برای بهبود خواص مواد پلاستیکی . کوپیلمرهای اتیلن وینیل استات به ویژه آنهایی که محتوای VA بالایی دارند، قادر به تحمل بار پرکننده زیاد، بدون کاهش قابل توجه دراتیلن وینیل استات یا EVA کوپلیمری از اتیلن و وینیل استات است. این ماده یک ترموپلاستیک به شدت الاستیک و چقرمه است که از روشنی و وضوح و براقیت عالی با بوی کم برخوردار است.

EVA در بسته بندی و صنایع تولید قطعات پلاستیکی کاربرد دارد. مهمترین کاربرد EVA 18% در بسته بندی لبنیات و گوشت، زیره کفش، عایق سیم و کابل، لوله ها، اسباب بازی، بسته بندی های بهداشتی و… کاربرد دارد. تجهیزات صنایع زیربط و ارائه دانش فنی اماده همکاری با صاحبان صنایع ، محققان ، مصرف کنندگان و …..می باشد. امکان فروش اتیلن وینیل استات (EVA)در مجموعه شرکت تولیدی افراکم برای مشتریان فراهم گردیده است . انعطاف‌پذیری و سایر خصوصیات مکانیکی هستند. نمونه‌ای از کاربردهای EVA را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

دکمه بازگشت به بالا