گام‌های بزرگ دولت سیزدهم در حوزه آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با جهش ۱۲ برابری رشد اعتباری

گام‌های بزرگ دولت سیزدهم در حوزه آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان با جهش ۱۲ برابری رشد اعتباری

به گزارش آپارات نیوز؛ علیرضا قاسمی روز چهارشنبه گفت: شهادت این عزیزان در راه خدمت برگ زرین دیگری بر افتخارات نظام جمهوری اسلامی افزود، آن ها نشان دادند که در مسیر خدمت حاضر به فدا کردن جانشان هستند.

وی با اشاره به عملکرد این شرکت در دولت سیزدهم، گفت: رشد اعتباری در سال ۱۴۰۲ در مقایسه با ابتدای شروع به کار فعالیت این دولت ۱۲ برابر جهش یافت، به گونه‌ای که در سال ۹۹ اعتبار تخصیص یافته به آب و فاضلاب در راستای اجرای پروژه‌ها حدود چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان ادامه داد: این اعتبارات در سال ۱۴۰۰ با ردیف‌هایی که در اواخر سال تخصیص پیدا کرد به بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال و در سال ۱۴۰۱ نیز به ۳۱ هزار میلیارد ریال رسید؛ اما سال ۱۴۰۲ با تخصیص ۶۱ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال، جهش ۱۰۰ درصدی نسبت به سال ۱۴۰۱ و رشد ۱۲ برابری نسبت به آغاز فعالیت دولت سیزدهم رقم خورد.

وی تاکید کرد: این در حالیست که اگر با دستگاه‌های اجرایی سیستان و بلوچستان مقایسه‌ای انجام دهیم، کل اعتبارات استانی که امسال در مرحله اول توزیع شده، ۶۶ هزارمیلیارد ریال بوده است.

قاسمی با اشاره به طرح‌های مهم و متعددی که در دولت سیزدهم اجرا شد، افزود: طرح بزرگ و حیاتی تأمین آب اضطراری سیستان و زاهدان که بر اساس مصوبات قرار بود در بحران خشکسالی جایگزین چاه نیمه‌ها باشد، با حمایت بی‌مثال وزارت نیرو، استاندار و اهتمام رئیس‌جمهور شهید با سرعت بی‌نظیری برای رفع دغدغه مردم به مرحله اجرا و به پایان رسید.

طرح بزرگ و حیاتی تأمین آب اضطراری سیستان و زاهدان که بر اساس مصوبات قرار بود در بحران خشکسالی جایگزین چاه نیمه‌ها باشد، با حمایت بی‌مثال وزارت نیرو، استاندار و اهتمام رئیس‌جمهور شهید با سرعت بی‌نظیری برای رفع دغدغه مردم به مرحله اجرا و به پایان رسید

وی بیان کرد: در این راستا، اقداماتی شامل حفر و تجهیز چاه، احداث ۱۰۵ کیلومتر جاده دسترسی به چاه‌ها، اجرای خطوط برق‌رسانی و آبرسانی و با توجه به مناسب نبودن کیفیت آب استحصالی و ساخت آب‌شیرین‌کن به ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب در شبانه روز انجام شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان اظهار کرد: البته قرار نیست طرح اضطراری کمبودها و قطعی‌های آب در سطح شهر زاهدان و منطقه سیستان را مرتفع کند، زیرا برای حل این موضوع نیاز به افزایش ظرفیت تامین و خطوط انتقال است که در طرح‌های تهلاب (ابخوان شرقی) و دریای عمان پیش‌بینی شده است.

وی گفت: خوشبختانه با ورود آب به ایران، چاه نیمه‌ها جانی تازه گرفتند و مردم شمال سیستان و بلوچستان با سرمایه‌ای که رئیس‌جمهور شهید از خود به یادگار گذاشت، نگرانی و دغدغه‌ای بابت آب شرب در شرایط بی‌آبی و بی‌وفایی کشور همسایه نخواهند داشت.

قاسمی از طرح جهاد آبرسانی به روستاها نیز به عنوان یکی دیگر از طرح‌های بزرگ یاد کرد و ادامه داد: حدود سه هزار کیلومتر لوله‌گذاری خطوط انتقال و شبکه توزیع آب در قالب این طرح اجرا شده، معادل روزی سه کیلومتر لوله‌گذاری در استان که کار بزرگی است.

ارتقای شاخص آبرسانی در روستاها و شهرها

وی گفت: با مجموع روستاهایی که به تازگی به شبکه آب متصل شدند، ۴۳۰ روستا با جمعیت ۱۸۰ هزار نفر از خدمات آبرسانی برخوردار شدند؛ همچنین تنش آبی ۵۳۶ روستا و ۶ شهر رفع شد و علاوه بر این ۲۸ هزار نفر از جمعیت شهری استان نیز از آب شرب بهره‌مند شدند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان از حفاری، تجهیز و لایروبی ۲۵۰ حلقه چاه در سطح استان خبر داد و بیان کرد: هر سال با تداوم خشکسالی و عدم بارش مناسب منابع آب روستاها از مدار خارج می‌شد که باید مجدد احیا یا چاه جدید حفر شود.

با مجموع روستاهایی که به تازگی به شبکه آب متصل شدند، ۴۳۰ روستا با جمعیت ۱۸۰ هزار نفر از خدمات آبرسانی برخوردار شدند

وی تامین و افزایش ۳ هزار و ۴۰۰ لیتر در ثانیه به ظرفیت تولید آب را حاصل انجام این اقدام‌ها برشمرد و افزود: در مجموع ۵.۵ مترمکعب در ثانیه آب به ظرفیت افزوده شده است.

قاسمی بیان کرد: احداث ۲ واحد تصفیه خانه در مجتمع‌های روستایی جنوب استان با هدف بهره‌مندی بیش از ۴۵۰ روستای شهرستان‌های دشتیاری، چابهار و قصرقند و اصلاح ۲۲ کیلومتر از خط فرسوده شهر چابهار از دیگر اتفاق‌های مهمی است که در این مدت شاهد آن بودیم.

وی از انعقاد قرارداد واگذاری پساب تصفیه‌خانه فاضلاب زابل به عنوان دیگر اقدام مهم نام برد و گفت: مبادله قرارداد واگذاری پساب زابل به شرکت توسعه صنایع و معادن مس جانجا با ارزش سرمایه‌گذاری ۱۷ هزار میلیارد ریالی برای مدت ۱۵ سال منعقد شده است.

دکمه بازگشت به بالا