بین الملل

گوترش:‌ وضعیت جهان بدتر شده است

آنتونیو گوترش دومین دوره خود را به عنوان دبیرکل سازمان ملل آغاز می کند و در مصاحبه ای می گوید که وضعیت جهان از بسیاری جهات بدتر از اپیدمی کووید-19، بحران آب و هوا و تنش های ژئوپلیتیکی است که جرقه درگیری را در همه جا ایجاد کرده است. این مربوط به پنج سال پیش است، اما او همچنین فکر می کند، برخلاف رئیس جمهور آمریکا، روسیه به اوکراین حمله نخواهد کرد.

به گزارش آپارات نیوز، آنتونیو گوترش در گفت وگو با آسوشیتدپرس گفت که فراخوان صلح خود را که در اولین روز دبیرکلی سازمان ملل در اول ژانویه 2017 مطرح کرد و اولویت های خود در دوره اول ریاست جمهوری خود را مطرح کرد. به عنوان دبیرکل برای جلوگیری از درگیری و مبارزه با نابرابری جهانی. بحران کووید-19 و گرم شدن کره زمین تغییر نکرده است.

گوترش گفت: دبیرکل سازمان ملل هیچ قدرتی ندارد. ما می توانیم تاثیر بگذاریم. من می توانم متقاعد کنم. من می توانم واسطه باشم اما قدرت ندارم.

گوترش گفت شورای امنیت سازمان ملل که قدرت حفظ صلح و امنیت بین‌المللی از جمله با اعمال تحریم‌ها و دستور اقدام نظامی را دارد، به ویژه در میان پنج عضو دائمی که دارای حق وتو هستند، پراکنده است. روسیه و چین اغلب در مورد مسائل کلیدی با ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه، از جمله پنجشنبه در مورد تحریم های جدید علیه کره شمالی، اختلاف نظر دارند.

گوترش درباره موضوع مهم روز یعنی اینکه آیا روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد یا خیر گفت: فکر نمی کنم روسیه به اوکراین حمله کند و امیدوارم حق با من باشد.

وی گفت: علیرغم آنچه بایدن و دیگران درباره اعزام نیروهای روسی ولادیمیر پوتین به اوکراین معتقدند، به دنبال راه حل نظامی برای مشکلات موجود هستم. من معتقد نیستم و فکر می کنم منطقی ترین راه حل این مشکلات از طریق دیپلماسی و گفت و گوی جدی است و حمله به آنها «عواقب وحشتناکی» خواهد داشت.

او گفت: “بدیهی است که ما با مقامات ارشد روسیه در تماس بودیم، اگرچه سازمان ملل مستقیماً در بحران اوکراین دخالت ندارد.”

گوترش روز جمعه با 193 کشور عضو این سازمان در مورد اولویت های آن برای سال 2022 سخنرانی خواهد کرد.

گوتیرز تاکید کرد که نمی توان مردم افغانستان را به دلیل “تجاوز از سوی طالبان” به طور گسترده مجازات کرد، بنابراین “افزایش کمک های بشردوستانه برای آن کاملا ضروری است” زیرا افغان ها مستاصل و در خطر هستند. “مرگ بر اثر قحطی” و همچنین خطر ابتلا به بیماری در زمستان سرد با وجود ویروس کووید-19.

وی خاطرنشان کرد که بیش از نیمی از جمعیت کشور نیاز مبرمی به کمک های بشردوستانه دارند و باید به اقتصاد افغانستان تزریق شود تا اطمینان حاصل شود که بانک های افغانستان به فعالیت خود ادامه می دهند و به داکتران، معلمان، مهندسان و سایر کارگران پرداخت می شود. فروپاشی اقتصادی کشور

گوتیرز گفت که موضوع به رسمیت شناختن دولت طالبان به خود کشورهای عضو بستگی دارد، اما سازمان ملل بر طالبان فشار آورده است که در ماه اوت گذشته پس از خروج نیروهای ناتو به رهبری ایالات متحده، افغانستان قدرت را در اوت گذشته در دست گرفت.افغانستان 20 سال بعد. حقوق، به ویژه حقوق زنان، از جمله حقوق دختران برای کار و تحصیل، و نیز فراگیرتر کردن دولت و انعکاس دیدگاه های جمعیت متنوع افغانستان.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که در المپیک زمستانی پکن در ماه فوریه “به عنوان یک اقدام سیاسی” و همچنین به عنوان “شرکت کننده در شرایطی که تمام جهان برای همیشه دور هم جمع شده اند و برای ارسال پیامی صلح آمیز” شرکت خواهد کرد. کبد”.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا