عمومیکسب و کار برتر

یک استخر هوشمند چه امکاناتی دارد؟

امروزه، انواع مختلفی از روش‌های پاکسازی استخر مانند ربات جاروبرقی هوشمند استخر در دسترس ما قرار دارند که با حرکت در سطح آب آلودگی‌هایی مانند تکه‌های پلاستیکی، جلبک، برگ، گرد و غبار و غیره را جمع‌آوری می‌کنند. روش پاکسازی از کف نیز تکنیک دیگری است که با به گردش درآوردن آب استخر از پایین به بالا، می‌تواند انواع آلودگی‌ها را جمع‌آوری کند. این سیستم از طریق نازل‌های متعددی عمل می‌کند که در کف استخر نصب می‌شوند؛ بنابراین هیچ‌گونه مزاحمتی برای شناگران ایجاد نخواهد کرد.

یک استخر هوشمند چه امکاناتی دارد؟

سیستم پاکسازی هوشمند استخر این قابلیت را دارد که در هنگام شب یا سایر ساعت‌های بیکاری استخر، فعال شود تا در طی روز با محدودیتی در استفاده از استخر مواجه نشویم.

دستگاه کلرزن نمکی هوشمند

اندازه‌گیری و تنظیم سطح کلر آب استخر روی یک مقدار استاندارد، برای از بین بردن باکتری‌ها و حفظ سلامت افرادی که از استخر استفاده می‌کنند، ضروری است. استفاده بیش از حد کلر موجب می‌شود تا به پوست و چشم افرادی که از استخر استفاده می‌کنند، آسیب برسد. دستگاه کلرزن نمکی هوشمند، سطح کلر آب استخر و pH آب را روی مقدار مناسب تنظیم می‌کند تا بتوانید بدون نگرانی از تجمع باکتری‌ها یا تجربه تحریک و سوزش چشم و پوست، از شنا کردن لذت ببرید.

سیستم گرمایش استخر هوشمند

گرم کردن آب استخر توسط سیستم‌های قدیمی گرمایش، وقت و انرژی زیادی را به هدر می‌دهد. در حقیقت، گرم کردن آب استخر می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد و افراد مجبور خواهند بود تا کل این مدت زمان را انتظار بکشند. سیستم گرمایش هوشمند استخر قابلیت کنترل از راه دور را دارد؛ بنابراین زمانی که حرکت به سوی ویلا را آغاز می‌کنید یا از محل کار می‌توانید سیستم گرمایش استخر را فعال کنید تا در زمان بازگشت، دمای استخر به محدوده اعمال شده در تنظیمات سیستم کنترل برسد.

روکش هوشمند استخر (اتوماسیون سرپوش استخر)

پوشش هوشمند استخر نه‌تنها با جلوگیری از ورود برگ، گرد و خاک و سایر آلودگی‌ها، به حفظ پاکیزگی و کاهش ضرورت نظافت استخر کمک می‌کند، بلکه با جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به استخر موجب می‌شود تا امنیت آن نیز تامین گردد. پوشش هوشمند به سادگی و تنها با یک اشاره باز و بسته می‌شود و می‌تواند با جلوگیری از ورود کودکان به محیط استخر، امنیت خردسالان را تضمین کند.

این مکانیزم به کمک سنسورهای تشخیص شرایط جوی (تشخیص باد، باران و…)، در مواقعی که شرایط جوی مساعد نیست، روکش استخر را فعال کرده و از ایجاد آلودگی در محیط استخر جلوگیری می‌نماید. به این ترتیب دیگر نیاز به انجام این کار به‌صورت دستی نمی‌باشد و شما می‌توانید با خیال راحت به زندگی ادامه دهید!

سیستم پخش موسیقی هوشمند

سیستم هوشمند پخش موسیقی خانه یا ویلا می‌تواند به محیط استخر نیز گسترش یابد. پخش موسیقی در محیط استخر می‌تواند محیط آرامش بخشی را برای ساکنین خانه فراهم کند. اسپیکر بی‌سیم ضد آب برای پخش موسیقی در چنین شرایطی طراحی شده‌اند و می‌توانند صدای واضح، شفاف و باکیفیتی را در محیط استخر پخش کنند. به علاوه، می‌توانیم در زمان ورزش کردن به رادیو یا پادکست مورد علاقه خودمان نیز گوش کنیم.

سایبان خودکار

در زمان‌هایی که هوا به‌شدت گرم و نور مستقیم خورشید در حال تابش است، ممکن است نتوان بهترین تجربه شنا را در محیط رو باز داشت. در این صورت یک و خودکار به کمک شما می‌آید.

شما می‌توانید به کمک خانه‌ی هوشمند، باز و بسته شدن سایبان خود را هوشمند نمایید. به این صورت که سایبان هوشمند، بر اساس داده‌هایی که از سنسور دما و … کسب می‌کند و یا بر اساس فرمان شما بر روی اپلیکیشن، باز شده و یک سایه مناسب بر روی استخر شما می‌اندازد.

امکانات استخر هوشمند

ویژگی‌ها و امکانات استخرهای هوشمند به تجهیزات مورد استفاده برای هوشمند سازی استخر بستگی دارد. برخی از امکانات کلیدی استخرهای هوشمند عبارتند از:

 • نظارت خودکار روی کیفیت آب
 • مدیریت و کنترل استخر از راه دور
 • فیلتراسیون و پاکسازی خودکار استخر
 • عملکرد یکپارچه در کنار سایر تجهیزات خانه هوشمند
 • ویژگی‌های امنیتی و کنترل دسترسی افراد به استخر
 • دسترسی لحظه‌ای به داده‌های استخر
 • قابلیت سفارشی‌سازی شرایط استخر شامل تنظیم دمای آب، نورپردازی و غیره

مزایای هوشمند سازی استخرها

استفاده از جدیدترین فناوری‌های جهان برای هوشمند سازی استخر، مزایای متعددی را از جنبه‌های مختلفی مانند رفاه، هزینه، امنیت و زمان به همراه دارد. مهم‌ترین مزایای استخر هوشمند عبارتند از:

 • افزایش امنیت: استخر هوشمند می‌تواند از دسترسی افراد غیرمجاز و از جمله کودکان به محیط استخر جلوگیری کند. سیستم کنترل کیفیت آب نیز به طور پیوسته شاخص‌هایی مانند میزان کلر آب استخر، سطح PH آب و غیره را اندازه‌گیری می‌کند تا سلامتی افرادی که از استخر استفاده می‌کنند، تضمین شود.
 • افزایش راحتی: سیستم کنترل هوشمند استخر و جکوزی بسیاری از کارهای تکراری و نامطلوب شامل تمیزکاری استخر، نظارت بر عملکرد تجهیزات استخر، کنترل دما، تنظیم PH آب و غیره را به طور خودکار انجام می‌دهد؛ بنابراین افراد می‌توانند بدون مواجهه با مشکلات استخرهای قدیمی، از شنا کردن در استخر هوشمند لذت ببرند.
 • کاهش هزینه‌ها: برخی تصور می‌کنند که هوشمندسازی استخر اقدامی غیر ضروری است و تنها هزینه‌های بیشتری را به مالک ساختمان تحمیل می‌کند اما در حقیقت، استخر هوشمند با مصرف بهینه انرژی و مدیریت مصرف آب، کاهش قابل توجهی در هزینه‌ها را به همراه دارد.
 • کاهش اتلاف زمان: در حالی که آماده‌سازی استخرهای قدیمی زمان‌بر است، استخرهای هوشمند می‌توانند بر اساس برنامه زمان‌بندی یا فرمان دریافت شده از سوی مالک ساختمان کنترل شوند. در صورتی که قصد استفاده از استخر هوشمند را دارید، تنها کافی است تا از راه دور شرایط استخر را برای زمان بازگشت به خانه آماده کنید.

معایب هوشمندسازی استخر

با وجود مزایای متعددی که هوشمند سازی استخرها به همراه دارد، موانع و معایب محدودی نیز وجود دارند که باید در زمان تصمیم‌گیری برای اجرای طرح استخر هوشمند در نظر گرفته شوند. این معایب عبارتند از:

 • هزینه اولیه: خرید ،نصب و راه‌اندازی تجهیزات استخر هوشمند مانند حسگرها، کنترل‌کننده‌ها، پمپ‌ها و ربات‌ها هزینه بیشتری را در مقایسه با پیاده‌سازی استخرهای قدیمی به همراه دارد. با این وجود، باید توجه داشته باشیم که این هزینه، به دلیل صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی تدریجاً به جیب مالک ساختمان باز خواهد گشت.
 • پیچیدگی فنی: برنامه‌ریزی و کنترل تجهیزات استخر هوشمند می‌تواند برای سالمندان و افرادی که با فناوری آشنایی ندارند، پیچیده باشد. به علاوه، طراحی، نصب و اجرای استخر هوشمند توسط افرادی که مهارت یا تخصصی در این زمینه ندارند، می‌تواند به نارضایتی کارفرما و افزایش هزینه پیاده‌سازی استخر هوشمند منجر شود.
 • احتمال حملات سایبری: هکرها و مهاجمین می‌توانند با اجرای حملات سایبری به داده‌های جمع‌آوری شده توسط سنسورها و سایر تجهیزات استخر هوشمند دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل، خرید و نصب تجهیزات از برندهای معتبر و انجام اقدامات امنیتی مانند استفاده از فایروال برای مقابله با چنین اتفاقاتی توصیه می‌شود.

چالش ها و راهکارهای پیاده سازی استخر هوشمند

هوشمند سازی استخر مانند هر پروژه دیگری مجموعه‌ای از چالش‌ها را به همراه دارد که با برنامه‌ریزی دقیق و استفاده از تکنیک‌ها و تجهیزات مناسب می‌توانیم بر چالش‌های مورد اشاره غلبه کنیم. برخی از این چالش‌ها عبارتند از:

 • هزینه: هزینه هوشمند سازی استخر به قیمت تجهیزات و هزینه نصب و راه‌اندازی استخر هوشمند بستگی دارد. برآورد هزینه اولیه و محاسبه زمان تقریبی بازگشت سرمایه به علاقه‌مندان کمک می‌کند تا به طور آگاهانه به هوشمند سازی استخر اقدام کنند.
 • سازگاری و یکپارچه‌سازی: کنترل یکپارچه تجهیزات مختلفی که توسط برندهای متفاوت تولید شده و بر پایه پروتکل‌های مختلفی عمل می‌کنند، می‌تواند چالش‌هایی را به همراه داشته باشد. در صورتی که تجهیزات هوشمند سازی استخر در زمان طراحی به طور دقیق انتخاب شوند، با چالش‌ سازگاری تجهیزات مواجه نخواهیم شد.
 • قابلیت اطمینان و دسترسی: قابلیت کنترل و عملکرد تجهیزات استخر به کیفیت و پایداری شبکه اینترنت و اتصال تجهیزات به یکدیگر متکی است. انتخاب پروتکل‌های مناسب برای اتصال تجهیزات هوشمند و استفاده از اتصال اینترنتی با کیفیت، به افزایش قابلیت اطمینان استخر هوشمند کمک می‌کند.

پرسش‌های متداول

چه نوع فناوری‌هایی در استخر هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند؟

تکنولوژی اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین از جمله فناوری‌هایی هستند که در هوشمندسازی استخر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا استخر هوشمند می‌تواند به افزایش امنیت استخر و کاهش حوادث کمک کند؟

بله، روکش هوشمند استخر می‌تواند از دسترسی کودکان به استخر جلوگیری کند. به علاوه، سیستم امنیتی نیز به طور پیوسته محیط استخر را کنترل می‌کند. با تعریف محدوده مشخص برای سیستم امنیتی استخر می‌توانیم در صورت ورود افراد و کودکان به استخر، از این اتفاق مطلع شویم.

هوشمند سازی استخر چه تأثیری بر راحتی و آسایش استفاده کنندگان استخر دارد؟

استخر هوشمند می‌تواند نظافت، تنظیم تعادل شیمیایی آب و تنظیم دما را به طور خودکار و بر اساس تنظیمات کاربران انجام ‌دهد. مالک ساختمان می‌تواند تجهیزات استخر هوشمند را با استفاده از گوشی هوشمند و از راه دور نیز کنترل کند؛ بنابراین شرایط استخر در هر لحظه و بر اساس خواسته افراد کنترل می‌شود.

منظور از استخر هوشمند چیست؟

یک استخر هوشمند دقیقاً همانطور که از نامش پیداست، کار می کند. این استخرها با کمک آخرین فناوری های حوزه اینترنت اشیاء به شما این امکان را می دهند که بسیاری از فرآیندها و تنظیمات یک استخر از جمله نور و روشنایی، دما، تعادل شیمایی و … را به راحتی با تلفن هوشمند خود کنترل کنید.

مهم ترین مزایای هوشمند سازی استخر چیست؟

به طور کلی یک فرآیند زمانبر و نسبتا پیچیده است. در طول نگهداری از استخر کارهای مختلف زیادی وجود دارد که باید در مورد آنها فکر کنید. تمیز کردن، روشنایی ، گرم کردن و اطمینان از اینکه آب دارای سطح مناسبی از کلر است و …. همگی از این دست اقدامات هستند که زمانبر و پیچیده به نظر می رسند. اما هوشمند سازی استخر می تواند همه این فرآیندها را بسیار آسان کند. سیستم های استخر شما را می توان از طریق یک برنامه در تلفن هوشمند یا رایانه کنترل کرد، بنابراین همه آنها به راحتی در یک مکان قابل دسترسی هستند و می توانند با حرکت نوک انگشتان شما کار کنند.

 زمان بیشتری برای لذت بردن از استخر به شما می دهد

استخرهای غیر هوشمند و معمولی همواره نیازمند مدت زمانی برای نگهداری و همچنین تعمیرات دوره ای هستند. تعمیرات معمولا زمانبر است و شما را از محیط استخر دور می کند. اما داشتن یک استخر هوشمند به شما کمک می کند تا مانع از بروز بسیاری مشکلات شوید و اینگونه نیاز به تعمیرات استخر کم می شود. شما با هوشمند سازی استخر زمان بشتری را در استخر مشغول شنا و تفریح خواهید بود.

 استخر هوشمند می توانند در هزینه شما صرفه جویی کند

نصب فناوری های مختلف طی فرآیند هوشمند سازی استخر می تواند با کاهش شدید مصرف انرژی و همچنین کاهش میزان مواد شیمیایی مورد نیاز استخر، در هزینه های شما صرفه جویی کند.

هرچند که هزینه هوشمندسازی استخر ممکن است در ابتدا کمی زیاد باشد اما بعد از آن شما پول زیادی صرفه جویی خواهید کرد زیرا تمام فناوری های بکار گرفته شده در جهت بهینه سازی فرآیند ها اقدام می کنند. در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره هوشمند سازی استخر گوزن زرد با کارشناسان شرکت هوشمند سازی ساختمان گوزن زرد در ارتباط باشید تا با گرفتن مشاوره رایگان، بهترین تصمیم را برای ساختمان خود بگیرید.

سخن پایانی

امیدواریم شما را با مفاهیم استخر هوشمند و نحوه هوشمند سازی استخر آشنا ساخته باشیم. اکثر لوازم لازم جهت این کار در داخل ایران و توسط گروه اویو ساخته و تهیه می شود و از لحاظ مالی بسیار به صرفه می باشد.

استخر می‌توانند کارهایی مانند گرم کردن دمای آب استخر، تنظیم سطح کلر و PH آب، نورپردازی و پاکسازی استخر را به طور خودکار انجام دهد. مالک ساختمان می‌تواند از هر مکانی روی شرایط استخر نظارت داشته باشند و در صورت ورود افراد غریبه و کودکان به محوطه استخر، به سرعت از این موضوع مطلع شود. صرفه‌جویی در مصرف انرژی و جلوگیری از اتلاف آب نیز دیگر مزایایی هستند که نمی‌توانیم از آن‌ها چشم‌پوشی کنیم.

دکمه بازگشت به بالا