جامعه

۵ حقیقت در مورد “فلج بل”

علت دقیق فلج بل، وضعیتی که باعث ضعف ناگهانی در یک طرف صورت می شود، مشخص نیست.

به گزارش آپارات نیوز، زمانی که ضعف یا فلج صورت – معمولا در یک طرف صورت – رخ می دهد، توانایی فرد در پلک زدن، لبخند زدن یا کنترل سایر حرکات صورت مختل می شود. این عارضه قابل درمان است و معمولا در عرض چند هفته از بین می رود.

وب سایت مدیکال اکسپرس حقایقی را در مورد فلج بل پوشش می دهد:

1. برخی افراد بیشتر در معرض خطر هستند

تقریباً از هر 1000 نفر در ایالات متحده یک نفر هر سال به ناتوانی بل مبتلا می شود. نتایج مطالعات فعلی نشان می دهد که این عارضه ممکن است ناشی از ویروس آبله مرغان باشد که اعصاب صورت را ضعیف می کند. همه می توانند به آن مبتلا شوند، اما بزرگسالان 30 تا 50 ساله بزرگترین خطر هستند. زنان نیز ظاهرا بیش از مردان در معرض خطر هستند. علاوه بر این، زنان باردار به دلایلی که هنوز به طور کامل شناخته نشده اند، به ویژه در سه ماهه اول و سوم بارداری که ممکن است به ضعف سیستم ایمنی مربوط باشد، در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

۲. فلج بل و سکته مغزی علائم مشابه اما متفاوتی دارند

علائم رایج فلج بل عبارتند از:

احساس ضعف در یک طرف صورت

– حس چشایی را محدود کنید

– حساسیت به صدا

چشمان خیس

اگر متوجه این علائم شدید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه سکته مغزی یا آسیب عصبی باشد. اما یک تفاوت مهم بین فلج بل و علائم سکته مغزی وجود دارد. اگر بیمار برای تکان دادن یا تکلم سایر قسمت های بدن دچار مشکل شود، نشانه سکته مغزی است. فلج بل در بیشتر موارد یک فلج صورت بدون علائم دیگر است.

3. درمان های موثر در دسترس هستند

رایج ترین درمان برای فلج بل دوز بالای استروئید است که توسط پزشک برای کاهش التهاب اعصاب آسیب دیده تجویز می شود. مهم است که این روش در اسرع وقت انجام شود. گاهی اوقات داروهای ضد ویروسی نیز می توانند مفید باشند. با این حال، این درمان بحث برانگیز است زیرا به طور کامل ثابت نشده است که ویروس باعث فلج بل می شود و اگر بیمار داروهای ضد ویروسی دریافت کند، با استروئید درمانی ترکیب می شود. به هر حال روند بهبودی حدود دو هفته طول می کشد. سپس پزشک می تواند بهبودی بیمار را ارزیابی کند.

4. بهبودی می تواند غیر قابل پیش بینی باشد

ضعف صورت به دلیل فلج بل معمولاً تنها چهار روز تا یک هفته طول می کشد. اما بهبودی کامل می تواند هفته ها تا ماه ها طول بکشد. با این حال، هیچ راه خوبی برای پیش‌بینی اینکه کدام بیماری بهبود می‌یابد و کدام نه وجود ندارد. البته اگر فردی به این بیماری مبتلا باشد و دچار فلج کامل صورت شود، ممکن است بهبود نیابد.

همچنین مشاهده شده است که بسیاری از بیماران مبتلا به ناتوانی بل که زخم های اطراف گوشه خود دارند مانند سایرین خوب نمی شوند، که ممکن است به دلیل فلج بل، یک ویروس از نوع منطقه باشد که از بهبودی کامل جلوگیری می کند.

5. فیزیوتراپی تخصصی می تواند به بهبودی کمک کند

نوع خاصی از فیزیوتراپی به نام «بازآموزی عصبی عضلانی» برای افراد مبتلا به علائم فلج بل وجود دارد که لزوماً فیزیوتراپی معمول با وزنه و کار بر روی قدرت و تعادل نیست. در این موارد، بازآموزی دقیق عضلات صورت در نظر گرفته می شود. اگر بیمار بهبودی ضعیفی داشته باشد، سم بوتولینوم و جراحی ممکن است مفید باشد.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا