نصب لایت باکس در فروشگاه از دیدگاه روانشناسی

لایت باکس یا بک لایت تبلیغاتی چیست؟

لایت باکس ها و بک لایت های تبلیغاتی نوع دیگری از ابزارهای تبلیغات محیطی به حساب می آیند در این پست از آکادمی ایمن موج ، قصد داریم در مورد این ابزار تبلیغاتی و مزایای خرید لایت باکس صحبت کنیم.

نصب لایت باکس در فروشگاه از دیدگاه روانشناسی

ساختار لایت باکس

لایت باکس  تبلیغاتی  دارای یک جعبه می باشد که محتویات لایت باکس درون آن قرار می گیرد. لایت باکس ها به دو صورت با قاب و بدون قاب ساخته می شوند. قاب بک لایت های باقاب دار عموما در جنس های ، پلاستیکی ، آلومینیومی ، چوبی و شیشه ای ساخته می شوند. درون جعبه لایت باکس یک منبع نور قرار دارد . در ابتدای اختراع و ساخت لایت باکس ها از لامپ های کم مصرف یا ال ای دی در ساختار آن ها استفاده می شد. به مرور زمان لامپ های اس  ام دی جایگزین لامپ های ال ای دی شد. این لامپ ها دارای مصرف به مراتب کمتری نسب به نوع قبلی هستند. به دلیل استفاده شبانه روزی این تابلوها می بایست میزان مصرف انرژی این لامپ ها به صرفه باشد.

پلکسی شفافی که روی چاپ بک لایت برای جلوه بهتره و همچنین محافظت از بنر چاپ شده قرار می گیرد.  بنری که درون تابلو قرارمی گیرد و نور اس ام دی به آن تابیده می شود باید دارای چاپ uv باشد . به این بنر ها چاپ بک لایت گفته می شود. زیرا می توانند نور لامپ را به راحتی از خود عبور دهند.

انواع لایت باکس ها به لحاظ کاربرد

·         لایت باکس دیواری

این نوع لایت باکس ها معمولا در فضاهای سر پوشیده مورد استفاده قرار می گیرند. بک لایت هایی که برای تبلیغ در مرکز خرید ، هایپر مارکت و تبلیغ در مترو استفاده می شوند معمولا از نوع لایت باکس های دیواری هستند.

·         بک لایت ایستاده

این نوع بک لایت ها هم به صورت داخل سالن indoor  و هم خارج از سالن outdoor کاربرد دارند. این لایت باکس ها در پیاده رو ، داخل سالن های نمایشگاه ، مجتمع های تجاری ، سالن های همایش و غیره کاربرد دارد.

·         لایت باکس آویزان

لایت باکس های آویزان به دو صورت یک طرفه و دو طرفه هستند. لایت باکس های آویزان یک طرفه روی دیوار نصب می شوند. و لایت باکس های دو طرفه از سقف آویزان می شوند.

·         بک لایت گردان

بک لایت های گردان چند وجهی هستند. این بک لایت ها دارای یک صفحه گردان در کف خود هستند. لایت باکس ها ی گردان با برق کار می کنند.

انواع بک لایت ها به لحاظ متریال

لایت باکس ها بر اساس متریال و نوع ساختاری که دارند دارای انواع مختلفی هستند که ما در این جا آن ها را به 7 دسته اصلی تقسیم کرده ایم.

لایت باکس آلومینیومی

اولین نوع لایت باکس ها ، لایت باکس های آلومینیومی بودند. باکس های آلومینیومی دارای فریم و ساختار آلومینیومی هستند . این نوع قاب ها در کنار مزایایی نظیر مقاومت بالا ، امکان ساخت قاب دو طرفه و قابلیت ساخت باکس ضد آب معایبی هم دارند. معایبی نظیر ظاهر قدیمی به دلیل فریم آلومینیومی ، سنگین بودن و قطر بالای قاب از جمله آن هاست.

لایت باکس اسنپ فریم

    تابلو لایت باکس اسنپ فریم یکی از مدرن ترین لایت باکس های تبلیغاتی بشمار می رود که توسط قاب آلومینیومی همراه با چاپ بک لایت و پلکسی گلاس ساخته می شود و می توان از کاربرد این نوع لایت باکس در مترو ها، سالن های نمایشگاهی، پاساژ ها و مواردی مشابه نام برد.

    تابلو لایت باکس اسنپ فریم به دلیل ضخامت پایین قاب تاثیر پذیری بالایی در جذب مخاطب خواهد داشت و می تواند پیام رسانی قوی در معرفی مکان های تجاری، اداری و .. باشد. که البته نور پردازی و چاپ تابلو نیز می بایست از بهترین نوع متریال و دستگاه های مربوط به چاپ لایت باکس در جهت تاثیر گذاری و کیفیت بالاتر تابلو بهره مند باشد.

لایت باکس اسنپ اسلیم

اسنپ اسلیم ها لایت باکس هایی با قاب آلو مینیومی هستند. اما تفاوت های زیادی با باکس های آلومینیومی دارند و در واقع پیشرفته باکس های آلومینیومی به حساب می آیند. در اسنپ اسلیم ها قاب ها طوری طراحی می شود که امکان نصب و تعویض بنر به راحتی امکان پذیر باشد. یکی از دلایل استقبال از این باکس ها ، قطر پایین این تابلو ها می باشد. قطر این تابلو ها در حدود 1.5 سانتی متر است. که می توان گفت نازک ترین لایت باکس در بین انواع مختلف است.

تابلو لایت باکس مگنتی

همه اجزای لایت باکس های مگنتی مانند سایر تابلو لایت باکس ها می باشد. تنها تفاوتی که این نوع تابلو تبلیغاتی با سایر لایت باکس ها دارد در چاپ بک لایت آن است. چاپ بک لایت این نوع لایت باکس به صورت چاپ بک لایت مگنتی می باشد که سبب می شود نصب و تعویض بنر به راحتی انجام شود.  از طرفی ضخامت تابلو کم و در حدود 2 سانتی متر است. ماکسیمم ابعادی که می توان برای این تابلو ها در نظر گرفت حدود 80 در 180 سانتی متر است.

تابلو بک لایت پارچه ای

در تابلو لایت باکسهای پارچه ای چاپ بک لایت روی پارچه صورت می گیرد. باید توجه داشت که چاپ روی پارچه باید با دستگاه های مخصوص چاپ پارچه انجام شود. معمولا بلک لایت های پارچه ای نور خود را از لامپ  اس ام دی می گیرند. زیرا اس ام دی ها نور یک دست تری تولید می کنند. این تابلو ها به صورت دو طرفه و یک طرفه قابل اجرا می باشند . این نوع تابلو ها ضخامتی در حدود 7.5 سانتی متر دارند و تا ابعاد 800 در 150 سانتی متری قابل ساخت و اجرا هستند.

تابلو بک لایت کریستالی

به لایت باکس کریستالی ، کریستال لایت باکس هم گفته می شود. تابلوههای کریستالی یکی از زیباترین نوع لایت باکس ها به حساب می آیند.در ساختار این لایت باکس ها از شیشه پلکسی گلس استفاده می شود و چاپ بک لایت بین دو شیشه قرار گرفته و فیکس می شود . فضایی نیز برای قرار گیری لامپ  اس ام دی در پشت تابلو تعبیه شده است. ضخامت تابلو کریستال ها 2 تا 2.5 سانتی متر است.

لایت باکس فریم لس

همانطور که از نام تابلو لایت باکس فریم لس پیداست این تابلو ها قاب ندارند. نحوه نصب و همچنین تعویض چاپ بک لایت در این تابلو ها به راحتی و به وسیله پین ها ی تعبیه شده روی تابلو انجام می گیرد. ضخامت باکس فریم لس حدودا 2.5 سانتی متر است. این تابلو ها به شکل آویز ، دیواری و حتی استند قابل سفارش است. فریم لایت باکس ها معمولا تا ابعاد 120 در 180 قابل ساخت و اجرا می باشد.

از بک لایت های تبلیغاتی در چه مکان هایی استفاده می شود؟

لایت باکس های تبلیغاتی به دو صورت داخل سالن indoor و خارج از سالن outdoor  ساخته می شوند. در نوع اوتدور این بک لایت ها سعی می شود مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی و ضد آب بودن این بک لایت های تبلیغاتی مورد توجه قرار گیرد.

  • جهت تبلیغ در مراکز خرید و مجتمع های تجاری
  • جهت تبلیغ در هایپر ماکت ها و فروشگاه های زنجیره ای
  • جهت تبلیغ در فرودگاه ها
  • جهت تبلیغ در سالن انتظار سینما
  • جهت تبلیغ در نمایشگا ه ها
  • جهت تبلیغ در سالن ها ی انتظار مترو و دیوار پله برقی
  • جهت تبلیغ در پیاده رو ها
  • جهت تبلیغ در پارک ها و فضاهای سبز
  • تبلیغ در میادین شهری
دکمه بازگشت به بالا