بین الملل

اعلام نتایج اولیه آزمون ارشد و دکتری ۱۴۰۳ تا پایان اردیبهشت/ علوم انسانی ها؛ بیشترین آمار شرکت کننده

رئیس سازمان سنجش در حاشیه بازدید از کنکور:

اعلام نتایج اولیه آزمون ارشد و دکتری ۱۴۰۳ تا پایان اردیبهشت  علوم انسانی ها؛ بیشترین آمار شرکت کننده

معاون وزیر علوم گفت: نتایج اولیه آزمون دکتری به علت نیمه متمرکز بودن اواخر اردیبهشت اعلام می‌شود تا دانشگاه تا نیمه مرداد فرصت مصاحبه با دانشجویان را داشته باشند و نتایج نهایی آزمون ارشد و دکتری ۱۴۰۳ اوایل اردیبهشت اعلام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری آنا، عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز (جمعه، ۴ اسفند ۱۴۰۲) در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهیدبهشتی، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: صبح امروز آزمون کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ آغاز می‌شود، حدود ۴۷۶ هزار داوطلب در آزمون شرکت خواهند کرد که ۴۵ هزار نفر از آنها در نوبت بعد از ظهر آزمون که رشته‌های شناور هستند شرکت می‌کنند.

وی افزود: آزمون ارشد و دکتری ۱۴۰۳ در ۱۳۴۰ حوزه امتحانی برگزار می‌شود که ۵۴ درصد کل داوطلبان خانم و ۴۷ درصد آقا هستند، در مجموع ۴۵هزار داوطلب در استان تهران در آزمون شرکت می‌کنند.

معا‌ون وزیر علوم با بیان اینکه بیشترین ظرفیت داوطلبان آزمون ارشد و دکتری ۱۴۰۳ در رشته‌های علوم انسانی است، تاکید کرد: تعداد کل رشته‌های ارشد ۱۳۲ تعداد است که تنوع بسیار زیاد است و امیدواریم داوطلبان با آرامش خاطر آزمون را شرکت کنند.

پورعباس گفت: ۱۵۱ هزار داوطلب  در آزمون بعد از ظهر شرکت می‌کنند که ۵۵ درصد خانم و ۴۵ درصد آقا هستند و در حدود ۵۶۸ حوزه امتحانی برگزار خواهد شد که بیشترین رشته را ۴۹ رشته در علوم انسانی شامل می‌شود که مجموع کل رشته‌های دکتری ۱۱۳ عدد است.

وی درباره اعلام نتایج آزمون ارشد و دکتری گفت: نتایج اولیه آزمون دکتری به علت نیمه متمرکز بودن اواخر اردیبهشت اعلام می‌شود تا دانشگاه تا نیمه مرداد فرصت مصاحبه با دانشجویان را داشته باشند و نتایج نهایی آزمون ارشد و دکتری ۱۴۰۳ اوایل اردیبهشت اعلام خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد: قرنطینه حدود بیش از یک ماه را برای طراحان سوال آزمون ارشد و دکتری جهت چاپ سوالات در نظر گرفته بودیم که بی‌نظیر بود و از امروز ۴ اسفند ۱۴۰۲ قرنطینه دوم که تصیح و جمع آوری پاسخ نامه است را آغاز می‌کنیم تا نتایج را اوایل خرداد اعلام کردیم.

معاون وزیر علوم بیان کرد: قرنطینه‌های طراحان سوالات کنکور ارشد و دکتری از ماه پیش آغاز شد و تا نیمه تابستان به صورت یکپارچه ادامه دارد.

پورعباس درباره نوبت اول آزمون کارشناسی ۱۴۰۳ اظهار کرد: بیش از یک میلیون داوطلب در آزمون اردیبهشت شرکت می‌کنند و انتظار داریم که مجدد در نوبت دوم آزمون تیر هم شاهد شرکت بیش از یک میلیون داوطلب در کنکور باشیم، این آزمون‌ها با آزمون‌های سال قبل پیوند می‌خورد و داوطلبان با ۴ نمره رو به رو خواهند بود.

وی ادامه داد: در مقطع فوق لیسانس حرفه‌ای با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی سالانه ۲۰ درصد دانشجو اضافه می‌شود و امسال هم همین روند را اجرایی خواهیم کرد. هنوز دفترچه انتخاب رشته منتشر نشده است و دانشگاه‌ها در حال پر کردن پروپوزال خود هستند. سال گذشته در مقطع دکتری ۱۲ هزار دانشجو پذیرش کردیم و در فوق لیسانس نسبت ۲ به یک در دانشگاه‌های دولتی و آزاد پذیرش خواهیم کرد.

پورعباس درباره وظایف سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت: در این سازمان ساز و کاری ایجاد نمی‌شود، اما مسئولیت‌ها تا حدودی متفاوت خواهند شد و تعدد آزمون‌ها بیشتر می‌شود و حدس می‌زنیم بخشی از مسئولیت‌های مابقی دستگاه‌ها به سازمان سنجش باز گردد. هر چند در گذشته تفویض اختیار می‌شد و احتمالا همین ادامه یابد که جزئیات آن را در آینده اعلام خواهید کرد.

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا