بین الملل

جزئیات اختلافات بین نتانیاهو و بن گویر

جزئیات اختلافات بین نتانیاهو و بن گویر

رسانه‌های عبری صبح دوشنبه فاش کردند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، عمدا ایتامار بن گویر افراطی را به جلسه امنیتی که دیروز برگزار شد، دعوت نکرد. روزنامه عبری زبان معاریو نوشت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در این جلسه چالش‌های امنیتی در همه زمینه‌ها را بررسی کرد.

به گزارش آپارات نیوز، این روزنامه نوشت، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با یوآو گالانت، وزیر جنگ و رهبران امنیتی رژیم جلسه‌ای را برای  رایزنی‌های امنیتی برگزار کرد و در جریان آن چالش‌های امنیتی در همه عرصه‌ها با محوریت ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

پیش از این روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت، قرار است نتانیاهو رایزنی‌های امنیتی با گالانت، هرتزی هالوی، رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، رونن بار، رئیس سرویس شاباک و دیگر مقامات نظامی امنیتی رژیم انجام دهد.

به نوشته روزنامه معاریو، ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به این جلسه رایزنی امنیتی دعوت نشد. این جلسه در پی هشدارهای متعدد درباره احتمال بروز عملیات در تعطیلات «عید العرش» برگزار شد.

این روزنامه قبلا نوشت، گفت‌وگوهای امنیتی روی یکسری موضوعات در دستور کار از جمله تنش‌های جاری در مرز غزه، هشدار نسبت به حملات در تعطیلات عید یهودی و وضعیت مسجد الاقصی متمرکز خواهد بود.

شبکه عبری «کان۱۱» هم توصیه‌های ارتش و سرویس شاباک به سطح سیاسی رژیم صهیونیستی برای حفظ آرامش و پرهیز از تشدید تنش با نوار غزه را فاش کرد.

این شبکه اعلام کرد، در این جلسه بخش امنیتی رژیم صهیونیستی مجموعه‌ای از گزینه‌ها را مطرح کردند از جمله اینکه تعداد کارگران غزه که مجوز کار در اراضی اشغالی و کرانه باختری را دریافت می‌کنند، افزایش یابد.

طبق اعلام این شبکه، محافل درونی سرویس‌های امنیتی رژیم صهیونیستی برای افزایش تعداد مجوزها برای کارگران غزه فشار می‌آورند و میانجی‌های بین‌المللی نیز از جمله قطر، مصر و سازمان ملل خواهان این مساله هستند تا از برقراری مجدد آرامش و حفظ آن اطمینان داشته باشند.

این شبکه رسمی صهیونیستی اعلام کرد که مقامات اشغالگر قصد دارند با این خواسته «در صورت برقراری ثبات و آرامش» در مناطق مرزی شرق نوار غزه در امتداد حصار جداکننده منطقه ۴۸، مثبت برخورد کنند.

شبکه کان۱۱ اعلام کرد، بن گویر که از این جلسه حذف شده با افزایش تعداد کارگران غزه در اراضی اشغالی مخالف است.

در همین راستا، اطرافیان بن گویر صبح امروز دوشنبه تزاخی براورمن، منشی کابینه را متهم کردند که نتانیاهو را تحت فشار قرار داد تا بن گویر را به جلسه امنیتی دعوت نکند.

این منابع نزدیک به بن گویر گفتند، این براورمن است که به این دلیل که ممکن است بن گویر در این جلسه مجددا موضوع اسیران فلسطینی را مطرح کند، دعوت نکردن او را پیشنهاد کرده است.

این منابع براورمن را متهم کردند که می‌خواهد بحران‌های جدیدی داخل ائتلاف حاکم ایجاد کند.

رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، این اتهامات با اتهامات وزیران دیگر علیه براورمن همسو است که یکی از نزدیکترین افراد به نتانیاهو است.

شبکه ۱۲ رژیم صهیونیستی هم امروز طی گزارشی اعلام کرد، برخلاف ادعای دفتر نتانیاهو درباره همکاری مستحکم با بن گویر و اینکه علت عدم دعوت او به جلسه رایزنی‌های امنیتی این بود که در این جلسه مسائل امنیتی خارجی بررسی شد در حالی که اختیارات بن گویر در حیطه مسائل امنیت داخلی است؛ اما در واقع در این جلسه مسائلی بررسی شد که کاملا جزو اختیارات بن گویر بود.

این شبکه اعلام کرد، در این جلسه اوضاع مسجدالاقصی، یورش شهرک نشینان صهیونیستی و تاثیر آن بر وضعیت امنیتی، وضعیت اسیران فلسطینی، وضعیت کرانه باختری و نوار غزه و نیز برقراری آرامش در تعطیلات اعیاد یهودی و ندادن فرصت به جنبش حماس برای تشدید اقدامات بررسی شد.

این شبکه اعلام کرد، قبل از این جلسه بین نزدیکان نتانیاهو و بن گویر اختلاف نظرهایی وجود داشت و قبل از جلسه امنیتی گفت‌وگوی پرتنشی بین آنها صورت گرفت.

قبل از برگزاری این جلسه، یکی از نزدیکان نتانیاهو به یکی از نزدیکان بن گویر اطلاع داد که نتانیاهو از بن گویر و جبهه گیری‌های مخالف او با نتانیاهو در همه جلسات خسته شده است و از بن گویر می‌خواهد به او اعتماد کند و بیشتر از این با سیاست‌های او مقابله نکند.

به گفته این منابع، نتانیاهو آماده گفت‌وگو با بن گویر و پاسخگویی به خواسته‌های وی در خصوص بودجه، انتصابات و غیره است، اما از او می‌خواهد تا آرامش لازم را در زمینه مسائل امنیتی به او بدهد.

معاون بن گویر به مسؤول نزدیک به نتانیاهو گفت که او (بن گویر) از صحبت درمورد بحث‌های امنیتی درباره لزوم اتخاذ یک سیاست قاطعتر در مورد مسائل امنیتی اضطراری دست نمی‌کشد. فرد نزدیک به نتانیاهو هم پاسخ داد: «اگر او بر آن اصرار کند ما با او می‌جنگیم و راه‌های خودمان را داریم.»

در حالی که دفتر نتانیاهو از پاسخگویی به این موضوع خودداری و اعلام کرد که هیچ اختلافی وجود ندارد، دفتر بن گویر اعلام کرد، کابینه فعلی به عنوان یک کابینه راستگرا، بیش از هر زمان دیگری لازم است که مطابق با سیاست‌های جناح راست عمل کند.

در جریان جلسه امنیتی و در پی نامه‌ای از اعضای کنست به بن گویر که مدعی شده بودند شهرک نشینان با خشونت پلیس رژیم صهیونیستی روبرو هستند، وی در توئیتی بر لزوم تغییر وضعیت موجود در مسجد الاقصی تاکید کرد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا