محل قرار گیری ترمز ای بی اس

ترمز ABS چیست؟

ترمز ضد قفل یا ای بی اس (ABS) که مخفف Anti Braking System است به معنای سیستم (ترمز) ضد قفل می باشد. ترمز ABS مانع از قفل شدن چرخ ها و در نتیجه از کشیدگی خودرو در جاده لغزنده یا سرعت بالا می شود.

در گذشته هنگام گرفتن ترمز زمانی که اتومبیل دچار کشیدگی می شد، فرمان پذیری تا حد زیادی کاهش می یافت و فرمان خودرو قادر به حرکت در جهت اتومبیل نبود که باعث منحرف شدن خودرو از مسیر و احتمال خطر تصادف را افزایش میداد.

 امروزه با استفاده از ترمز ضد قفل (ABS) روند این خطر رو به کاهشی می باشد. پس می توان از ویژگی های ترمز ای بی اس (ABS) به امکان هدایت اتومبیل در شرایط مختلف، توقف سریع و آسودگی خودرو اشاره کرد.

محل قرار گیری ترمز ای بی اس

ترمز ABS به وجود آمد که بتواند آسودگی خاطر را برای رانندگان هنگام استفاده از ترمز هموار سازد. زمانی که پیشرفت در صنعت خودرو سازی از قبیل امکان سرعت بالا برای رانندگان شکل گرفت، خودرو ها نیازمند سیستم کنترل کننده پیشرفته تری بودند چرا که کنترل خودرو هنگام سرعت با خطرات جبران ناپذیری همراه بود.

لازم به ذکر است که قیمت بلوک ای بی اس با توجه به نرخ ارز تعیین میشود و برای خرید بلوک ای بی اس میتونید به قیمت دلار توجه ویژه ای داشته باشید.

در مواقعی نیز، جاده ها براثر بارش لغزنده می شدند که کنترل خودرو با سرعت بالا امری غیر ممکن بود. طبیعتا در این صورت یا هنگام ترمز گیری شدید چرخ ها روی سطح جاده قفل و باعث کشیدگی خودرو روی جاده می شد، که کنترل اتومبیل برای راننده سخت یا حتی غیر ممکن بود. قانونا باید سیستمی به وجود می آمد که بتواند این موانع را از سر راه بردارد.

مهندسان شرکت های بزرگ خودروسازی موفق شدند سیستم کنترل کننده پیشرفته یا ضد قفل ABS را طراحی کنند که با توسعه ی این فناوری در حال حاضر اکثر خودرو های روز دنیا به سیستم ترمز ABS مجهز شده اند.

محل قرار گیری ترمز ضد قفل (ABS)

محل قرار گیری ترمز ای بی اس

محل قرار گرفتن ترمز ABS در هر خودرو و شرکت متفاوت است اما معمولا این قطعه را زیر ایربگ (کیسه هوا) قرار می دهند که جدول زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم:

خودرو محل قرار گیری
فولکس واگن زیر برف‌ پاک‌ کن
آیودی زیر برف‌ پاک ‌کن
هیوندا زیر کفی کمک‌ راننده
مزدا زیر کفی در سمت کمک ‌راننده
پژو زیر کاپوت یا داخل خودرو روی پایه‌ی فرمان
نیسان یا پنل جلو داخل خودرو، پشت داشبور
تویوتا کمری دقیقا زیر داشبورد
پراید داخل محفظه موتور، زیر پرف پاک کن
ال نود داخل محفظه موتور

تفاوت ترمز ضد قفل (ABS) با ترمز معمولی

در ترمزمعمولی هنگام فشار دادن پدال ترمز در سرعت های بالا یا در زمانی که جاده لغزنده می باشد، چرخ ها قفل می شود که در این صورت کنترل خودرو از دست راننده در می آید، اتومبیل دچار کشیدگی می شود و از مسیر خود منحرف خواهد شد که راننده مجبور می شود برای جلوگیری از این خطر پدال ترمز خود را به صورت مکرر و پشت سر هم پدال خود را فشار داده و رها کند.

در ترمز ای بی اس (ABS) این عمل وارونه است یعنی نیاز نیست راننده برای جلوگیری از انحراف خودرو پدال ترمز خود را به صورت مکرر فشار داده و رها کند.

 ترمز ABS طوری طراحی شده است که به صورت خودکار این کار را انجام می دهد و از قفل شدن چرخ ها هنگام ترمز گیری شدید جلوگیری می کند که باعث می شود خودرو از مسیر خود در انحراف قرار نگیرد وکنترل فرمان اتومبیل برای راننده دشوار نشود.

منبع : اینفوجاب مارکت

دکمه بازگشت به بالا