معرفی انواع اپلیکیشن موبایل

محتوای این مطلب مخفی کردن

معرفی انواع اپلیکیشن موبایل و کاربرد های آن

همانطور که می دانید طراحی اپلیکیشن موبایل برای هر سیستم عاملی متفاوت است و سیستم عامل های مختلفی برای دستگاه های تلفن همراه وجود دارد. سیستم عامل اندروید 80 درصد سهم بازار و iOS حدود 15 درصد جزء محبوب ترین سیستم عامل ها در حال حاضر هستند. وقتی برنامه ای را می بینید که هم برای Android و هم برای iOS در دسترس است، به این معنی است که توسعه دهندگان باید آن را جداگانه برای هر سیستم عامل بسته بندی کرده و روند توسعه مربوطه را کامل کنند.

برای هر یک از این سیستم عامل ها، برنامه ها و اپلیکیشن های متنوعی وجود دارد که در دسته گسترده ای قرار می گیرند. در واقع برای هر برنامه ای در تلفن های همراه دسته ها و انواع مختلف وجود دارد و اگر شما قصد ایجاد و توسعه ی یک برنامه ای را دارید باید تمامی آن ها را در نظر بگیرید. داشتن دانش کافی در مورد انواع اپلیکیشن موبایل می تواند به شما در ایجاد یک برنامه تلفن همراه کمک کند که برای کسب و کار شما سودآور خواهد بود .

در حالت کلی شش دسته مشخص وجود دارد که شما باید قبل از شروع توسعه برنامه خود آن ها را به خوبی درک کنید. تعیین میزان متناسب بودن ایده و دسته ی موضوعی برنامه موبایل گام مهمی برای تحقق ایده شما خواهد بود. به علاوه برای جلوگیری از هزینه های انجام شده و تلاش های تکراری لازم است که درک کاملی از این دسته بندی ها داشته باشید.  بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که انواع دسته بندی های اپلیکیشن های موبایل شامل چه مواردی است و برای درک بهتر برای هر کدام از آن ها یک مثال بیان می کنیم.

معرفی انواع اپلیکیشن موبایل
Smartphone with cloud of application icons

چرا انتخاب نوع مناسب اپلیکیشن موبایل مهم است؟

هنگام انتشار برنامه خود شما ملزم به انتخاب دسته ای برای اپلیکیشن خود خواهید شد. در حالت کلی 24 دسته برنامه در iOS و 33 دسته در Google Play وجود دارد. انتخاب یک دسته بندی در نگاه اول کمی طاقت فرسا و سخت به نظر می رسد. اما شما به عنوان یک سازنده باید تصمیم گیری کنید. تعریف دسته مناسب هنگام طراحی اپلیکیشن شما به کاربران کمک می کند تا راحت تر آن را پیدا کنند. همچنین از مجازات شدن توسط فروشگاه های اپ که طبقه بندی غلط را نقض قوانین خود می دانند جلوگیری می کند.

انواع اپلیکیشن های موبایل موجود در فروشگاه های اپلیکیشن ها به کاربران کمک می کند تا برنامه های جدید را متناسب با نیازهای خود کشف کنند و می توانند در جستجو به فروشگاه یا فیلتر کردن نتایج بپردازند، بنابراین شما باید مطمئن شوید که برنامه شما در دسته مربوطه قابل مشاهده است.

اپل رویکرد کاملاً سختگیرانه ای در زمینه دسته بندی برنامه ها دارد. انتخاب دسته های نامناسب برای برنامه شما مغایر با دستورالعمل های بررسی App Store است که براساس آن تقلب در سیستم ممکن است منجر به حذف برنامه شما شود. همچنین دسته بندی نادرست توسط Google Play به عنوان یک تخلف و رفتار فریبنده تلقی می شود . اگر دسته برنامه غیرمرتبط باشد، این اطلاعات نادرست یا گمراه کننده تلقی می شود و چنین برنامه هایی در Google Play مجاز نیستند. حال بیایید به بررسی هر یک از این دسته ها بپردازیم.

انواع اپلیکیشن موبایل

وقتی می گوییم “اپلیکیشن”، معمولاً منظور ما محصولی است که می توانیم به راحتی از فروشگاه های برنامه های موبایلی – Google Play  یا App Store آن ها را دریافت کنیم. انواع اپلیکیشن موبایل را می توان از لحاظ موضوعی و فنی به 2 دسته بندی تقسیم کرد که هر کدام از آن ها نیز انواع مختلفی دارند:

دسته بندی موضوعی

که خود شامل دسته بندی اخبار، سبک زندگی، ابزار ها، افزایش بهره وری، شبکه های اجتماعی هستند.

دسته بندی فنی

که خود شامل بومی، مبتنی بر وب، ترکیبی هستند.

در ادامه هر یک از ان ها را به طور مفصل همراه با مثال به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید راحت تر مراحل ساخت اپلیکیشن را طی کنید.

دسته بندی فنی اپلیکیشن های موبایل

1.      برنامه های تلفن همراه بومی

همانطور که قبلا ذکر شد، برنامه های بومی برنامه هایی هستند که ما معمولاً در فروشگاه های اپلیکیشن مانند Google Play یا App Store پیدا می کنیم. برای استفاده از آن ها، شخص باید برنامه ای را در دستگاه تلفن همراه خود نصب و فعال کند.

این برنامه ها برای یک سیستم عامل خاص ایجاد شده اند و به همین خاطر به آن ها برنامه های بومی گفته می شود زیرا تنها برای یک سیستم عامل خاص هستند. اگر برنامه iOS ایجاد کنید، کاربران Android نمی توانند از آن استفاده کنند و بالعکس. به عنوان مثال کلاب هاوس و یا club house  که اخیرا هم منتشر شد برنامه ای است که مختص سیستم عامل ios می باشد.

اگر به جز طراحی سایت حرفه ای تصمیم به ساخت برنامه برای چندین سیستم عامل داشته باشید، معمولاً به توسعه دهندگان جداگانه ای نیاز دارید. به این دلیل که زبان برنامه نویسی مورد استفاده برای سیستم عامل های مختلف یکسان نیست. برنامه های اندروید را می توان با استفاده از جاوا یا کوتلین کدگذاری کرد، در حالی که توسعه دهندگان iOS از Objective-C یا Swift استفاده می کنند و برنامه های ویندوز نیاز به کدگذاری در C # یا .NET دارند.

علاوه بر این، برای تدوین انواع اپلیکیشن موبایل، توسعه دهندگان از ابزارهای ویژه هر سیستم عامل استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک برنامه iOS با استفاده از Xcode کامپایل می شود، در حالی که توسعه ی یک برنامه اندروید با استفاده از  Android Studio انجام می شود. این سیستم عامل ها دارای سبک های مختلف گرافیکی، جلوه های تصویری، تایپوگرافی و غیره هستند. بنابراین، در حالی که یک برنامه بومی را توسعه می دهید، یک برنامه نویس باید از دستورالعمل های سیستم عامل خاص پیروی کند.

از آنجا که برنامه های بومی از طریق فروشگاه های برنامه توزیع می شوند ، ممکن است مدتی طول بکشد تا کاربران بتوانند به روزرسانی ها را در برنامه خود مشاهده کنند، زیرا فروشگاه های اپلیکیشن مثل اپ استور و گوگل پلی معمولاً به مدتی برای تأیید به روزرسانی نیاز دارند.

نقاط مثبت این نوع اپلیکیشن ها

عملکرد بالا و سرعت. از آنجا که این برنامه ها تنها برای سیستم عامل خاصی طراحی شده اند، از نظر عملکرد سریع و قابل اعتماد می باشند.

تجربه کاربری خوب. توسعه دهندگان با استفاده از رابط کاربری محلی، تجربه کاربری مثبت را تضمین می کنند.

دسترسی آسان. برنامه های بومی را می توان از طریق فروشگاه های برنامه مانند Google Play یا App Store توزیع کرد که در آنجا پیدا کردن و بارگیری آن ها برای کاربران آسان است.

دسترسی و تعامل با تعداد زیادی از ویژگی های دستگاه. هنگام دریافت رضایت کاربران برای دسترسی به ویژگی های دستگاه (مانند گالری تصاویر، میکروفون، دوربین و غیره)، یک برنامه بومی مستقیماً به سخت افزار متصل می شود، بنابراین می تواند تجربه کاربری بهتر و فرصت های تعاملی را ارائه دهد.

موارد منفی اپلیکیشن های بومی

هزینه توسعه بالا: از آنجا که برنامه می تواند برای یک پلتفرم واحد ساخته شود، برای ایجاد برنامه برای چندین سیستم عامل باید چندین توسعه دهنده را استخدام کنید.

منابع زیادی برای حفظ برنامه: نمی توانید یک برنامه را راه اندازی کنید و آن را همانطور که هست بگذارید. یک اپلیکیشن به به روزرسانی و بهبود مداوم نیاز دارد. اگر برنامه هایی برای آی او اس و اندروید دارید، باید کد را برای هر سیستم عامل جداگانه به روز کنید.

اشغال فضای ذخیره سازی دستگاه: افرادی که فضای کافی بر روی دستگاه های خود ندارند، هنگام بارگیری محصولات جدید در تلفن های خود دچار مشکل هستند.

طولانی شدن به روزرسانی های برنامه: نمی توانید یک ایراد یا مشکل را در یک چشم به هم زدن برطرف کنید. نسخه به روز شده برنامه فقط زمانی برای کاربران در دسترس خواهد بود که فروشگاه های برنامه نسخه به روز شده برنامه شما را تأیید کنند.

2.      اپلیکیشن موبایل مبتنی بر وب

به ابن نوع از انواع اپلیکیشن موبایل می توان از طریق مرورگر تلفن همراه دسترسی پیدا کرد – در واقع آن ها وب سایت هایی ریسپانسیو هستند که با دستگاه کاربر سازگار هستند. اگر به عنوان مثال با استفاده از مرورگر تلفن همراه خود به فیس بوک یا Quora بروید، ایده روشنی از ظاهر یک برنامه موبایل مبتنی بر وب دریافت خواهید کرد.

اگر تصمیم دارید یک برنامه وب ایجاد کنید دیگر به چندین توسعه دهنده مانند برنامه های بومی نیازی نخواهید داشت. به جای ایجاد چندین محصول، توسعه دهنده یک برنامه ایجاد خواهد کرد که تقریباً در همه دستگاه ها اجرا می شود. برنامه های وب معمولاً با HTML5 ، CSS و JavaScript نوشته می شوند.

توسعه دهندگان می توانند از کتابخانه ها و چارچوب های مختلف مانند React ، Angular ، Vue و موارد دیگر استفاده کنند کاربر نیازی نیست که چیزی را در دستگاه بارگیری کند – برای دسترسی به URL لازم و استفاده از برنامه فقط به اتصال اینترنت احتیاج دارد.

برنامه به ویژگی های دستگاه، از جمله تقویم، مخاطبین و غیره دسترسی ندارد. ویژگی های آن محدود به مرورگر تلفن همراه است که شخص در تلفن همراه استفاده می کند.

برخی از توسعه دهندگان به برنامه های وب روی می آورند زیرا نمی خواهند به فروشگاه های برنامه و قوانین آن ها وابسته باشند. داستان هایی به صورت آنلاین توسط توسعه دهندگان وجود دارد که شکایت دارند که برنامه های آنها بدون دلیل مشخصی از فروشگاه ها حذف شده است و این ممکن است منجر به از دست دادن سرمایه شود.

اپلیکیشن های موبایل تحت وب مشابه برنامه های تلفن همراه بومی عمل می کنند. برنامه های وب پیشرو (PWA) نوعی برنامه وب هستند که در سال 2017 توسط گوگل معرفی شده اند. این نوع از انواع اپلیکیشن موبایل مانند برنامه های بومی رفتار می کند و تجربه ای شبیه به برنامه تلفن همراه را در مرورگر ارائه می دهد. کاربر می تواند یک نماد برنامه استاندارد بر روی صفحه تلفن داشته باشد، اعلان ها را دریافت کند و برخی از قابلیت های آفلاین و غیره را داشته باشد.

نقاط مثبت

هزینه های توسعه کمتر: نیازی به ایجاد محصولات جداگانه برای سیستم عامل های مختلف نیست، بنابراین هزینه توسعه در مقایسه با برنامه های بومی کمتر خواهد بود.

نیازی به ذخیره سازی دستگاه نیست: کاربرانی که فضای ذخیره سازی کمی دارند تمایل بیشتری به استفاده از برنامه های مبتنی بر وب دارند.

تقریباً از هر دستگاهی می توانید به آن دسترسی داشته باشید: فرقی نمی کند که یک کاربر دارای تلفن اندروید یا iPhone باشد، از هر دو دستگاه می توان به این برنامه دسترسی داشت.

موارد منفی

وابسته به اتصال به اینترنت است: عملکرد برنامه به اتصال شبکه مرتبط است. تمام پایگاه های داده در یک سرور خاص ذخیره می شوند، بنابراین حتی اگر حالت آفلاین وجود داشته باشد، کاربر به احتمال زیاد عملکرد ضعیفی را تجربه خواهد کرد.

بستگی به مرورگر دارد: برخی از عملکردها ممکن است در یک مرورگر خوب کار کنند اما در یک مرورگر دیگر کاملاً در دسترس نیستند.

دسترسی محدود به API ها: برنامه نویسان به API های برنامه های بومی دسترسی ندارند. فقط موقعیت جغرافیایی و تعداد کمی دیگر موجود است.

3.      اپلیکیشن های ترکیبی

نام برنامه های ترکیبی عملکرد آن ها را منعکس می کند – این نوع از انواع اپلیکیشن موبایل ترکیبی از برنامه های بومی و مبتنی بر وب هستند. آن ها دقیقاً مانند برنامه های بومی به نظر می رسند و عمل می کنند اما با استفاده از فناوری های وب چند پلتفرمی توسعه یافته اند.

برای ایجاد اپلیکیشن های ترکیبی توسعه دهندگان از HTML ،CSS و JavaScript استفاده می کنند . سپس این کد با استفاده از چارچوب هایی مانند Ionic ، PhoneGap ، Xamarin ، Mobile Angular UI و غیره در یک بسته بندی برنامه بومی تعبیه شده است .از یک برنامه ترکیبی می توان در سیستم عامل های مختلف مانند Android،iOS و Windows استفاده کرد. برخی از برنامه های کاملاً شناخته شده در واقع برنامه های ترکیبی هستند، به عنوان مثال،  توییتر، Gmail ، اینستاگرام، اسنپ.

نقاط مثبت

روند توسعه سریع و هزینه های کمتر: نیازی به استخدام برنامه نویسان مختلف ندارید. یک برنامه نویس می تواند برنامه ای بسازد که کاربران بتوانند از آن در دستگاه های مختلف استفاده کنند. این موضوع روند توسعه برنامه را سریع تر و ارزان تر می کند.

نگهداری کم هزینه: شما می توانید هر چند بار که می خواهید برنامه خود را به روز کنید و همه کاربران به روز می شوند – مهم نیست که از iPhone یا تلفن Android استفاده می کنند.

تعداد زیادی API: از API های معروفی مانند موقعیت جغرافیایی، شتاب سنج و ژیروسکوپ می توان استفاده کرد.

نقاط منفی

عملکرد و سرعت پایین تر: در مقایسه با برنامه های بومی، انواع اپلیکیشن موبایل ترکیبی فاقد عملکرد هستند و می توانند سرعت کمتری داشته باشند.

تجربه ی کاربری: از آنجا که این برنامه برای یک پلتفرم خاص طراحی نشده است، ممکن است برخی از مشکلات مربوط به طراحی وجود داشته باشد که می تواند در مقایسه با برنامه های بومی، تجربه کاربر ضعیف تری داشته باشد.

معرفی انواع اپلیکیشن موبایل

دسته بندی موضوعی انواع اپلیکیشن موبایل

طبق داده های Statista تا ماه می 2019 ،5 دسته برنامه در Google Play و Apple App Store شامل بازی ها، تجارت، آموزش، سبک زندگی و سرگرمی بودند. با این حال، این بدان معنا نیست که برای داشتن یک برنامه کاربردی سودآور، فقط باید اپلیکیشن هایی برای این دسته های برتر ایجاد کنید.

1.      اپلیکیشن های موبایل همراه سبک زندگی

اپ موبایل ورزشیانواع اپلیکیشن ها برای موبایل سبک زندگی در سال های اخیر قدرتمند شده اند. اپلیکیشن سبک زندگی یا لایف استایل برنامه ای است که جنبه های فردی را که سبک زندگی شما را تعریف می کنند تسریع یا پشتیبانی می کند. این نوع برنامه های تلفن همراه مربوط به موارد زیر است:

 • تناسب اندام
 • دوست یابی و چت کردن
 • غذا
 • موسیقی
 • مسافرتی

زیبایی این نوع از اپلیکیشن ها این است که وقتی بخشی از سبک زندگی کاربر باشند، احتمالاً برای همیشه در زندگی آن ها وجود دارند. اینها برنامه هایی هستند که به صورت روزانه به مردم در یافتن آهنگ، رستوران یا مقصد جدید بعدی کمک می کنند. این ها برنامه هایی هستند که به مردم کمک می کنند تا خود را پیدا کنند، آنچه را دوست دارند و از چه چیزی دوست ندارند و به کجا می خواهند بروند را متوجه شوند.

اگر در حال توسعه یک اپ سبک زندگی هستید، باید کاری کنید که کاربر خود را به خود جلب کند. کاری که رقبای شما انجام نمی دهند. چیزی بسازید که کاربران شما بدون آن نمی توانند زندگی کنند. چند نمونه از برنامه های سبک زندگی عبارتند از:

 • اسپاتیفای
 • علی بابا
 • اسنپ

2.      برنامه های تلفن همراه رسانه های اجتماعی

اپلیکیشن های شبکه های اجتماعی از محبوب ترین انواع برنامه های تلفن همراه موجود است. ما انسان ها در دنیای امروزی شبکه های اجتماعی خود را ایجاد می کنیم و بیشتر ما هر روز آن ها را چک می کنیم. فیس بوک به تنهایی بیش از 1 میلیارد کاربر فعال روزانه دارد. به طور طبیعی، ما می خواهیم سهولت دسترسی یک برنامه تلفن همراه را داشته باشیم. انواع اپلیکیشن موبایل رسانه های اجتماعی باید سرگرم کننده، سریع و به طور مداوم با ویژگی های در حال گسترش شبکه های اجتماعی مورد پشتیبانی خود تلفیق شوند.

جامعه امروز بیش از گذشته در مورد زندگی روزمره آن ها سهیم است. به همین دلیل، حتی برنامه هایی که لزوماً در گروه رسانه های اجتماعی قرار نمی گیرند، ممکن است دارای قابلیت اشتراک گذاری اجتماعی باشند. بسیاری از برنامه های دیگر به شما امکان می دهند یک محصول را در شبکه اجتماعی خود به اشتراک بگذارید. آن ها این امکان را برای کاربران خود فراهم می کنند تا بدون نیاز به ترک برنامه، چیزی را که احساس علاقه می کنند به اشتراک بگذارند.

اگر در حال ارائه خدمات یا فروش محصولی هستید که کاربران می توانند با شبکه های خود به اشتراک بگذارند، ویژگی های اشتراک گذاری اجتماعی را به برنامه خود اضافه کنید. این قابلیت باعث می شود کاربران شما هنگام مقایسه با شبکه هایشان، بارها و بارها به اشتراک بگذارند. چند مثال از برنامه های رایج در شبکه های اجتماعی عبارتند از:

 • فیس بوک
 • اینستاگرام
 • پینترست
 • اسنپ چت

3.      نرم افزار های کاربردی

برنامه های کمکی، انواع برنامه های موبایلی هستند که ممکن است اغلب بدون فکر کردن، از آن ها استفاده کنیم. بسیاری از آن ها از قبل روی دستگاه شما نصب شده و عملکردی واحد را دارند. چند نمونه از انواع اپلیکیشن موبایل در دسته برنامه های کاربردی عبارتند از:

 • ریمایندر ها و تقویم
 • ماشین حساب
 • چراغ قوه
 • آب و هوا

اینها انواع اپلیکیشن های موبایل است که ما تمایل داریم بیشتر، اما برای مدت زمان کوتاه تری، از آن ها استفاده کنیم. شما معمولاً فقط ماشین حساب خود را برای حل یک معادله باز می کنید و آن را کنار می گذارید. تمام تلاش خود را انجام دهید تا فرکانس برنامه ابزار خود را افزایش دهید تا بتوانید با موفقیت از آن درآمد کسب کنید. بازدید کوتاه مدت چندان سودآور نیست، اما بسیاری از آن ها می توانند به درآمد قابل توجهی منجر شوند.

4.      بازی ها/سرگرمی های موبایل

دسته بازی و سرگرمی بسیار محبوب است و به همین ترتیب بسیار رقابتی است. بازی ها یکی از بارزترین انواع اپلیکیشن ها برای موبایل هستند و به توضیح کمی نیاز دارند. این نوع برنامه ها در میان توسعه دهندگان محبوب هستند زیرا هر هفته چندین بار کاربران را به برنامه باز می گردانند، گاهی اوقات چندین بار در روز. در موفق ترین بازی ها ، هم دفعات و هم طول بازی زیاد است. چند نمونه از اپلیکیشن های بازی موبایلی عبارتند از:

 • کلش رویال
 • انگری بردز

5.      اپلیکیشن موبایل افزایش بهره وری

اگرچه به نظر می رسد افزایش بهره وری یکی از خسته کننده ترین انواع برنامه های تلفن همراه باشد، این یک دسته فوق العاده محبوب است. این نوع برنامه ها به کاربرانشان کمک می کند تا یک کار را به سرعت و با کارآیی انجام دهند و بعضی اوقات کارهای پیش پا افتاده را آسان تر می کنند. نمونه هایی از برنامه های بهره وری، بسیاری از محصولات گوگل و اپل هستند، مانند:

 • Evernote
 • Wunderlist

این نوع برنامه ها هنگام انجام کار به صورت صحیح ضروری هستند. این بدان معنی است که به کاربر خود کمک می کند تا یک کار را راحت تر، سریع تر و کارآمدتر از رقبا انجام دهد. ویژگی های راحت که به آن ها امکان می دهد از نقطه A به نقطه B یعنی انجام کار برسند.

6.      اخبار/رسانه ها برنامه های تلفن همراه

اپلیکیشن های خبری کاملاً ساده هستند. آن ها اخبار و اطلاعات مورد نظرشان را با چیدمان قابل درک در اختیار کاربران خود قرار می دهند و آن ها را به طور موثر به سمت چیزهایی که بیشتر به آن ها اهمیت می دهند هدایت می کند. نمونه هایی از انواع اپلیکیشن موبایل خبری معروف عبارتند از:

 • Buzzfeed
 • اخبار و هواشناسی گوگل
 • Reddit

این ها بزرگ ترین اسامی در دسته ی اخبار هستند و همه آن ها چیزی متفاوت ارائه می دهند. اگر در حال توسعه یک اپ خبری هستید، باید راهی منحصر به فرد برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کنید. فرصت شما برای درخشش در نحوه ارائه آن است. چیزی منحصر به فرد ایجاد کنید.

انواع اپلیکیشن موبایل: دسته برنامه های اندروید

وقتی به نوار پیمایش پایین در Google Play نگاه می کنید، می بینید که 4 برگه در دسترس است – بازی ها، برنامه ها، فیلم ها و کتاب ها. این منو به کاربران کمک می کند تا برنامه مورد نیاز خود را سریع تر و راحت تر پیدا کنند. در انواع اپلیکیشن موبایل شما باید از بین 32 دسته از جمله کسب و کار، رویدادها، ارتباطات، والدین، بهره وری، ورزش، ابزار، سبک زندگی، آموزش، سرگرمی، عکاسی و موارد دیگر انتخاب کنید. دسته ای را انتخاب کنید که بیشترین ارتباط را با برنامه شما دارد. به عنوان مثال در بخش “ابزارها” ماشین حساب، پاک کننده حافظه، برنامه های ضبط صدا، محصولات  VPN، مرورگرها و غیره را پیدا خواهید کرد.

انواع اپلیکیشن ها برای موبایل: دسته برنامه های iOS

برخلاف Google Play که اختصاص دادن فقط یک دسته به برنامه امکان پذیر است، شما می توانید دو دسته را به برنامه iOS خود اضافه کنید – دسته اصلی و ثانویه. به عنوان مثال، اگر برنامه رژیم دارید، می توانید دسته اصلی خود را “غذا و نوشیدنی” و دسته دوم خود را “بهداشت و تناسب اندام” یا بالعکس، بسته به مشخصات برنامه و نحوه قرارگیری خود تنظیم کنید. همانطور که قبلاً ذکر شد، دسته های اصلی برای کشف برنامه شما در فروشگاه App Apple مهم هستند.

در فروشگاه App 24 دسته وجود دارد. در میان بسیاری دیگر ، شما می توانید از بین اخبار، کتاب ها، پیمایش، تجارت، آموزش، عکس و فیلم، امور مالی، بهره وری ، سبک زندگی، شبکه های اجتماعی و غیره انتخاب کنید. اپل ضمن تصمیم گیری در مورد دسته بندی، توصیه می کند هنگام انتخاب دسته، هدف برنامه خود را به خاطر بسپارید. درک کاربران شما، نحوه جستجوی آن ها برای برنامه ها و مکان انجام آن ها نیز مهم است.

کاربرد اپلیکیشن چیست

کاربرد اپلیکیشن های موبایل در زندگی روزمره مدرن امروز بر هیچکس پوشیده نیست. انواع اپلیکیشن ها برای موبایل کیفیت زندگی ما را بهبود می‌دهند و بسیاری از آن ها به ما در کارهای مختلف کمک می کنند. در بالا هر اپلیکیشن موبایل که معرفی کردیم کاربرد و ویژگی‌های مثبت و منفی آن را گفتیم. با مراجعه به قسمت مربوط به اپلیکیشن های موبایل آن ها را مطالعه کنید.

برنامه آینده شما برای انتخاب نوع مناسب اپلیکیشن موبایل

با داشتن اطلاعات زیاد درباره انواع اپلیکیشن موبایل، ممکن است گاهی اوقات انتخاب نوع برنامه هایی برای توسعه دشوار باشد، به خصوص اگر در صنعت تلفن همراه تازه وارد هستید و اهل فن آوری نیستید. در اینجا خلاصه ای از چند نکته آورده شده است که می توانید برای تصمیم گیری صحیح از آن استفاده کنید.

برای تبدیل سایت خود به اپلیکیشن می توانید از افزونه های اپلیکیشن ساز وردپرس استفاده کنید.

اگر برنامه شماست، یک برنامه بومی را انتخاب کنید: فقط در یک سیستم عامل خاص اجرا می شود – به عنوان مثال، فقط در iOSمانند کلاب هاوس. این نوع برنامه ها به دسترسی کامل به عملکردها و قابلیت های دستگاه (دوربین، میکروفون، موقعیت مکانی و سایر موارد) یا کنترل کامل رابط کاربر نیاز دارد. باید سریع، پایدار و در کل دارای سطح عملکرد بالا باشد.

اگر می توانید یک برنامه تحت وب را انتخاب کنید: نیاز دارید تا برنامه در اسرع وقت راه اندازی شود و این نوع برنامه ها منابع بسیار کمی برای توسعه و نگهداری نیاز دارند.

انتخاب یک برنامه ترکیبی را در نظر بگیرید اگر: منابع محدودی برای توسعه و نگهداری دارید و در عین حال، می خواهید برنامه شما بسیار شبیه به برنامه های بومی باشد. شما می خواهید کاربرانتان بتوانند برنامه شما را در فروشگاه های برنامه پیدا کنند.

در آینده طراحی اپلیکیشن ها برای کسب و کار ها مانند طراحی سایت بسیار برای کسب و کار مهم می شود. همین امر شما را ملزم به ساخت اپلیکشن برای بیزنس مورد نظرتان می کند.

هنگام قرار دادن برنامه در اپ استور ها، از شما خواسته می شود تا اطلاعاتی درباره برنامه خود ارائه دهید: – نام برنامه، توضیحات برنامه، طراحی نماد برنامه و تصاویر صفحه برنامه و غیره. همچنین فروشگاه ها از شما می خواهند که دسته ای از برنامه خود را تعریف کنید. دسته های بی شماری در هر دو فروشگاه برنامه وجود دارد.

آمار اپلیکیشن های موبایل

برای اینکه درک بهتری از کاربرد اپلیکیشن های موبایل در زندگی امروز داشته باشید، برخی آمارهای مرتبط را بررسی می کنیم که چشم انداز تلفن همراه در دنیای فعلی و آینده آن را نشان می دهد.

یک کاربر تلفن همراه ​​در ایالات متحده به طور متوسط بیش از 100 برنامه را روی دستگاه خود نصب کرده است. یک کاربر معمولی موبایل 63 بار در روز تلفن هوشمند خود را بررسی می کند. 87٪ کاربران حداقل یک ساعت قبل از خواب تلفن خود را چک می کنند. از این تعداد، 69٪ حداقل پنج دقیقه قبل از خواب تلفن خود را چک می کنند.

79٪ از کاربران تنها پس از یک روز استفاده از یک محصول دیجیتالی آن را رها می کنند. برنامه های تلفن همراه امروزه بیش از 57 درصد از کل استفاده از رسانه های دیجیتال را تشکیل می دهند.

در سال 2021، تقریباً 7 میلیارد نفر در سراسر جهان از دستگاه های تلفن همراه استفاده می کنند. تا سال 2022، تعداد بارگیری برنامه تلفن همراه در سال به 258 میلیون بار خواهد رسید. این رقم از سال 2017 که به 168 میلیون نفر رسید، افزایش بسیار خوبی است. در همان سال، هزینه های مصرف کننده فروشگاههای اپلیکیشن 92٪ افزایش می یابد و به 157 میلیارد دلار در سراسر جهان می رسد.

تا پایان سال 1397 بیش از 40 میلیون کاربر اندرویدی برنامه کافه بازار را نصب کردند. بالغ بر 22 هزار توسعه‎دهنده بر بستر این اپلیکیشن موبایلی فعالیت داشتند، در حالی که در این فروشگاه‎ اپلیکیشن حدود 132 هزار اپلیکیشن موبایل و 31 هزار بازی موبایلی وجود دارد.

بر اساس آمار گوگل پلی که خود یک اپلیکیشن فروش و عرضه اپلیکیشن های موبایل است، اپلیکیشن هایی مانند واتساپ و تلگرام میلیاردها بار دانلود شده اند.

انواع اپلیکیشن موبایل از منظری دیگر

·         اپلیکیشن های بازی

محبوب ترین دسته برنامه های تلفن همراه اند! تعداد افرادی که حداقل یک بازی را روی تلفن خود نصب دارند باورکردنی نیست. کسب وکارها به طور روزافزونی برای ساخت بازی ها و نسخه های موبایل بازی های کامپیوتری معروف زمان و هزینه صرف می کنند، زیرا بازار اپلیکیشن بازی بسیار سودآور است.

طبق یک مطالعه اخیر، 33٪ از کل دانلود اپلیکیشن های موبایل، 74٪ از خریدهای درون برنامه ای و 10٪ از کل زمان استفاده از برنامه ها را بازی های موبایل تشکیل می دهند. موفق ترین بازی های موبایل مانند Candy Crush Saga یا Angry Birds در سراسر جهان شناخته شده اند.

·         اپلیکیشن های خلاقیت یا کسب و کار

این اپلیکیشن ها امروزه بخش عمده ای از بازار را در اختیار دارند زیرا افراد به طور فزاینده ای تمایل به استفاده از تلفن هوشمند و تبلت خود برای انجام بسیاری از کارهای پیچیده مانند رزرو بلیط، ارسال ایمیل یا پیگیری روند کارشان دارند. برنامه های تجاری در جهت افزایش بهره وری و به حداقل رساندن هزینه ها طراحی شده اند و به کاربران امکان می دهند طیف گسترده ای از کارها را انجام دهند.

·         اپلیکیشن های آموزشی

برنامه های تلفن همراهی که به کاربران کمک می کنند مهارت و دانش جدیدی کسب کنند مانند برنامه های یادگیری زبان (Duolingo)، امروزه بسیار محبوب شده اند زیرا انعطاف پذیری لازم را در یادگیری به کاربران می دهند. اپلیکیشن های بازی آموزشی ابزاری عالی برای کودکان است. بسیاری از برنامه های آموزشی در بین معلمان نیز محبوبیت دارند که از آنها برای سازماندهی بهتر فرآیند آموزش یا آموزش بیشتر خود استفاده می کنند.

·         اپلیکیشن های سبک زندگی

این دسته گسترده از اپلیکیشن ها شامل برنامه های خرید، مد، باشگاه مجازی، تمرین ورزش در خانه، دوستیابی و برنامه های غذایی هستند که اساساً بر جنبه های مختلف سبک زندگی شخصی تمرکز دارند.

اپلیکیشن هایM-commerce ؛ محبوب ترین اپلیکیشن های خرید مانند Amazon یا eBay تجربه ای مشابه نسخه دسکتاپ خود را به کاربران تلفن همراه ارائه می دهند. برنامه های تجارت موبایل دسترسی راحت به محصولات و روش های پرداخت یکپارچه را برای مشتریان فراهم می کنند.

·         اپلیکیشن های موبایل سرگرمی

این اپلیکیشن ها به کاربران امکان تماشای آنلاین محتوای ویدئویی، جستجوی رویدادها، گفتگو با دیگران یا تماشای آنلاین مطالب را می دهند. نمونه های معروف شامل برنامه های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک، اینستاگرام یا برنامه های پخش ویدئو مانند Netflix و  Amazon Prime Video  است که به طور باورنکردنی در میان کاربران در سراسر جهان محبوب شده اند. این اپلیکیشن ها معمولاً با اطلاع رسانی در مورد به روزرسانی ها و محصولات تازه اضافه شده، تعامل کاربر را افزایش می دهند.

·         اپلیکیشن های کاربردی

این  نوع اپلیکیشن های موبایل آنقدر متداول و پرکاربردند که حتی به سختی متوجه می شویم که از آنها استفاده می کنیم. اپلیکیشن های کمکی معمولاً کمترین زمان استفاده مداوم را دارند؛ افراد از آنها برای انجام کاری استفاده می کنند و می روند. معروف ترین انواع برنامه های کاربردی اسکنر بارکد، ردیاب، اپلیکیشن وضعیت آب و هوا یا برنامه های مراقبت های بهداشتی هستند.

·         اپلیکیشن های سفر

ایده اصلی این دسته کمک به کاربران برای سفری آسان است. برنامه های سفر، تلفن هوشمند یا تبلت را به دفترچه راهنما و دفترچه خاطراتی تبدیل می کند که به کاربران کمک می کند در مورد مقصد خود همه چیز را بدانند. بیشتر گردشگران مسافران باهوش دیجیتالی هستند که می دانند چگونه از اپلیکیشن ها استفاده کنند. دنیای پیش از تاکسی های اینترنتی، مسیریاب ها یا هتل یاب ها را به یاد دارید؟

دانستن هر کدام از انواع اپلیکیشن موبایل و آشنایی با نحوه تعامل آنها با کاربران، این امکان را به شما می دهد تا با شناخت بهتر دنیای هوشمند، نحوه انتخاب و طراحی اپلیکیشن مورد نیاز خود را آسان تر کنید.

دکمه بازگشت به بالا