از بین بردن بخار شیشه دوجداره

 انواع بخار گرفتگی شیشه های دو جداره

همانطور که پیشتر گفتیم، اختلاف دما باعث بخار گرفتگی شیشه‌های پنجره ترمال بریک می‌شود. ولی داستان در شیشه های دوجداره کمی فرق می کند. بخار گرفتگی در شیشه های دوجداره به سه شکل زیر است:

  • سطوح بیرونی
  • سطوح داخلی
  • بین دو لایه

هر کدام از موارد بالا، دلایل خاص خودشان را دارند که در ادامه به هر یک از آنها می‌پردازیم.

از بین بردن بخار شیشه دوجداره

۱. سطوح بیرونی

وقتی سطوح بیرونی بخار بزند یعنی اینکه دمای داخل خانه از دمای بیرون خانه بیشتر است که البته چیز عجیبی نیست. بعضی‌ها از بخار گرفتگی سطوح بیرونی پنجره‌های خودشان ناراحت می‌شوند که شاید جنس شیشه پنجره خوب نباشد. ولی این مورد کاملا طبیعی است و نشان دهنده کارکرد خوب پنجره شماست. این را یادتان باشد که یک پنجره دوجداره باید به خوبی عایق بندی شده باشد؛ اگر عایق بندی به درستی انجام شود، سطح بیرونی شیشه بخار می‌زند و یا اصلا بخار نمی‌زند. جهت اطلاع از قیمت لاستیک درزگیر پنجره دوجداره لطفا کلیک کنید.

۲. سطوح داخلی

بخار گرفتگی سطوح داخلی می‌تواند به دلیل رطوبت بالا و یا تهویه ضعیف خانه شما باشد. همچنین در بعضی مواقع و به دلیل اختلاف دمای زیادی که بین دمای داخلی و سطح شیشه وجود دارد هم می‌تواند باعث بخار گرفتگی شود. بخار گرفتگی سطوح داخلی بیشتر در شیشه های تک جداره دیده می‌شود تا دوجداره. برای جلوگیری از بخار سطوح داخلی شیشه باید به فکر یک تهویه مناسب برای خانه باشید و همچنین دمای خانه را تنظیم کنید. سعی کنید هر چند وقت، پنجره خانه را باز کنید تا هوا کمی جا به جا شود. این کار باعث می‌شود تا بخار از بین برود.

۳. بین دو لایه

این مشکل در بین اکثر شیشه های دوجداره دیده می‌شود که به خاطر بی کیفیت بودن این شیشه‌هاست. متاسفانه هیچ راه و روشی زیادی برای از بین بردن بخارهای میان شیشه. برای از بین بردن بخار میان دو لایه یا باید شیشه را عوض کنید و یا باید از محلول مه خشک کن استفاده کنید که در ادامه درباره آن صحبت کردیم. در بین شیشه های دوجداره گاز آرگون وجود دارد و وقتی که این گاز به هر طریقی تخلیه شود و هوا جای آن را بگیرد، باعث می‌شود که بخار بین دو لایه به وجود بیاید. ممکن است دلایل زیادی برای این مشکل وجود داشته باشد. ولی اکثر مواقع این بخار گرفتگی‌ها به دلایل زیر رخ می‌دهد:

  • عایق بندی به درستی انجام نشده.
  • زمان زیادی از نصب پنجره می‌گذرد. (بیش از ۱۰ سال)
  • کیفیت پایین پنجره
  • استفاده نکردن از چسب بوتیل
  • لب پر شدن شیشه در هنگان نصب

علت ایجاد بخار بر روی شیشه دوجداره چیست؟

پیش از اینکه بخواهیم به سراغ شیوه از بین بردن بخار شیشه دوجداره برویم باید بدانیم که علت ایجاد بخار بر روی این شیشه‌ها چیست؟ دلیل شکل گرفتن بخار بر روی شیشه‌های دوجداره تفاوت میان دمای بیرون و درون محیط است. این اتفاق بیشتر در فصل زمستان به دلیل اختلاف دمای فاحش درونی و بیرونی میفتد. اگر بخار بر روی جداره بیرونی شیشه تشکیل شود، یعنی دمای داخل محیط از بیرون بیشتر است.

همین موضوع بیانگر این است که شیشه دوجداره وظیفه خود را برای جلوگیری از انتقال حرارت به درستی انجام داده است. اما اگر بخار بر روی جداره داخلی شیشه دوجداره تشکیل شود باید علت را در نبودن گردش هوای مناسب، تفاوت دمای بیش از حد میان محیط داخل با جداره داخلی شیشه و بالا بودن درصد رطوبت هوا جست‌وجو کنید. اما به خاطر داشته باشید که اگر چنین بخاری را بر روی سطح شیشه خود مشاهده کردید، باید به عملکرد صحیح شیشه دوجداره شک کنید.

بدترین نوع بخار که از بین بردن آن بسیار دشوار است و می‌تواند تا مدت‌ها دید شما را تیره و تار کند، ایجاد بخار در فاصله میانی دوجداره است. ایجاد این بخار می‌تواند به دلیل شکستن شیشه دوجداره، جنس نامناسب شیشه ، نبود ماده خشک‌کن در فضای داخلی و یا مشکل فنی در CNC دوجداره باشد. به علاوه اگر شیشه دوجداره به تخلیه آب پروفیل برای تخلیه آب باران مجهز نباشد، آب باران در زیر شیشه جمع شده و در اثر مرور زمان با از بین بردن چسب، بخار زدگی شیشه دوجداره را به همراه خواهد داشت.

مقاله پیشنهادی: ترمال بریک چیست؟

از بین بردن بخارهای شیشه دوجداره

تا الان فهمیدیم که شیشه های دوجداره به سه شکل متفاوت عرق می‌زنند. مورد اول که مربوط به سطوح بیرونی بود، کاملا عادی و نشان دهنده عایق بندی درست پنجره است. ولی دو روش دیگر چی؟ چه راه‌هایی برای از بین بردن بخار شیشه دوجداره وجود دارد؟ در ادامه قصد داریم تا به این موارد بررسی کنیم.

۱. تعویض شیشه

بین همه روش‌هایی که برای از بین بردن بخار شیشه دوجداره وجود دارد، این روش از همه بهتر و راحت‌تر است. در بالاتر به شما گفتیم که دلیل بخار سطوح داخلی به دلیل عایق بندی نامناسب پنجره‌هاست و همچنین دلیل بخار بین لایه‌ها هم به دلیل خالی شدن گاز شدن آرگون است که می‌تواند به خاطر لب پر شدن و یا بی کیفیت بودن پنجره باشد. البته اگر مشکل از عایق بندی باشد، می‌توانید آن را تعمیر کنید؛ ولی هیچ راهی به غیر از تعویض شیشه برای از بین بردن بخار بین لایه‌ها وجود ندارد.

۲. محلول مه خشک کن

این یکی از روشهایی است که می‌توانید وقتی بین شیشه دوجداره شما بخار زد، از آن استفاده کنید. البته این روش نیازمند مهارت خاصی است و اگر شما مهارت ندارید، به هیچ وجه نباید از این روش استفاده کنید. در این روش یک سوراخی در وسط پنجره ایجاد می‌کنند و سپس این محلول را به داخل پنجره اسپری می‌کنند؛ پس از اسپری زدن، در کمتر از یک دقیقه، کلیه بخارها و قطرات آب بین لایه‌های پنجره از بین می‌رود. بعضی‌ها هم به خاطر سوراخی که در پنجره ایجاد می‌کنند می‌ترسند که شاید پنجره دچار شکستگی شود؛ احتمالش وجود دارد. ولی اگر این کار را به دست یک متخصص بسپارید، هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.

۳. تعویض قاب پنجره

یکی از روشهای موثر دیگری که می‌تواند در از بین رفتن بخار شیشه دو جداره کمک کند، تعویض قاب پنجره است؛ بعضی از پنجره‌ها از قاب متحرک استفاده می‌کنند و برای همین به جای اینکه کل پنجره را تعویض کنید، می‌توانید با عوض کردن قاب پنجره، مشکل بخار گرفتگی را برطرف کنید.

۴. ایجاد سوراخ

قبل از اینکه بخواهید پنجره را تعویض کنید، بهتر است که اول این روش را هم امتحان کنید. برای انجام این روش باید اول پنجره را از چهارچوب در بیاورید و سپس یک سوراخی را در انتهای پنجره ایجاد کنید. وقتی این کار را انجام دهید، بخار آب به وسیله تابش نور خورشید، یواش یواش از بین می‌رود. بعد از اینکه بخار به طور کامل از شیشه ها خارج شد، باید این سوراخ را به کمک یک چسب بپوشانید. البته حواستان باشید که در زمان سوراخ کردن پنجره، هیچ نوع گرد و خاکی به داخل شیشه نفوذ نکند. همچنین سعی کنید سوراخ را در هر جایی از پنجره ایجاد نکنید؛ برای اینکه شکل ظاهری پنجره تغییر نکند، سوراخ را در محل تذریق گاز ایحاد کنید.

۵. رنگ کردن شیشه

به غیر از فصل سرما، در فصل گرما هم ممکن است که شیشه پنجره حمام و سرویس بهداشتی هم به دلیل تغییر دمای داخل و بیرون، بخار کند. لازم نیست که به خاطر بخار گرفتن شیشه های حمام، آنها را عوض کنید. در این لحظات بهتر است با برچسب زدن بر روی شیشه و یا رنگ کردن شیشه، داستان را جمع کنید و یا اصلا به این موضوع بی اعتنا باشید؛ در مورد شیشه های حمام، واقعا آنقدر مهم نیست که دنبال دلیل عرق زدن آن بگردید.

دکمه بازگشت به بالا