عمومیکسب و کار برتر

تعویض روکش مبل چرم با پارچه

تعویض پارچه های مبلمان را از کجا شروع کنیم؟

اگر تصمیم گرفتید که پارچه های رومبلی را خودتان تغییر دهید و در خانه تعویض را انجام دهید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید. امروز قصد داریم تا در مورد تعمیر انواع مبل حتی مبل شنی با شما صحبت کنیم. ابتدا بهتر است که پارچه مبلی که از قبل بر روی مبلمان شما وجود دارد خیلی آرام و با احتیاط از کلاف جدا شود و بهتر است آن قسمتی که پارچه به کلاف چسبیده را پیدا کنید که این کار را به راحتی انجام دهید.

 سعی کنید تا حد ممکن دقت زیادی برای این کار بگذارید و پارچه را به صورت کاملا سالم از مبل جدا کنید. برای اینکه پارچه جدید را برای مبلمان سفارش دهید لازم است که کاملاً اندازه‌های دقیق را بدانید و بهتر است با چه به صورت کامل سالم در بیاید تا در تخمین اندازه ها دچار مشکل نشوید.

 برای اینکه اندازه ها را به صورت دقیق برداشت کنید یک پارچه را روی زمین پهن کنید و یک الگو مثل آن بکشید و اندازه هر قسمت را کنار الگو بنویسید تا هر کسی که قرار است پارچه را تهیه کند و برش دهد با دیدن آن کاملا متوجه شود شما چه چیزی نیاز دارید. برای اینکه این کار درست در بیاید و با دقت بیشتری انجام شود در نظر بگیرید که از هر طرف قرار است چه مقدار پارچه توی دوخت برود تا شما هنگام انجام کار پارچه کم نیاورید.

تعویض روکش مبل چرم با پارچه

کدام جنس پارچه بهتر است؟

بهترین جنس هایی که برای پارچه ها و روکش های رومبلی پیشنهاد می شود پارچه هایی از جنس کتان، پشم، چرم و پارچه های مصنوعی مثل آکریلیک، نایلون و پلی استر می باشد. با توجه به اینکه میزان هزینه ای که شما می توانید صرف تعویض روکش مبلمان کنید چقدر است و نیاز شما به چه صورت خواهد بود پارچه مورد نظر را انتخاب کنید.

اگر دلتان می‌خواهد پارچه‌ای که برای روی مبلمان شما قرار می گیرد به گونه ای باشد که آلرژی بسیار کمی ایجاد کند و افراد بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند سعی کنید دنبال پارچه های چرم یا نخی باشید زیرا پارچه هایی که پشمی و مخملی هستند به علت پرز هایی که دارند برای کسانی که بیماری آلرژی دارند و یا پوست های بسیار حساس دارند گزینه مناسبی نخواهد بود.

چرم، چرم مصنوعی یا فوم؟

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به پارچه های چرمی هستید باید این نکته را بدانید که همه پارچه هایی که به اسم چرم در بازار موجود است در واقع چرم طبیعی نیست و خیلی از آنها فوم یا چرم مصنوعی هستند.

پارچه هایی که از جنس چرم طبیعی هستند معمولا قیمت بسیار زیادی دارند و خوب مشتری های خاص خودشان را هم دارند. اگر شما می خواهید جلوه چرم وجود داشته باشد ولی هزینه زیادی پرداخت نکنید ناچار هستید دنبال چرم‌مصنوعی باشید پس بهتر است از بین آنها چرم مصنوعی مرغوبی انتخاب کنید که وقتی زمان گذشت پوسته پوسته نشود و رنگ عوض نکند.

محبوب ترین جنس پارچه رومبلی

پارچه هایی که برای روکش مبلمان راحتی در بازار موجود است بسیار متنوع هستند ولی محبوب ترین آنها پارچه ای است که دیرتر کثیف می‌شود و لکه کثیفی را در خود نگه نمی دارد و شما به راحتی می‌توانید آلودگی‌ها را از روی آنها پاک کنید. پس بهتر است پارچه ای که برای مبلمان خود انتخاب می‌کنید جنس مناسبی داشته باشد و کیفیت بسیار بالایی داشته باشد.

رنگ پارچه را با شرایط زندگی انتخاب کنید

 اینکه همیشه گفته‌ایم بهتر است سلیقه خود را اولین ملاک و معیار برای انتخاب وسایل قرار دهید درست است اما در نظر بگیرید که وسایلی که می‌خرید برای چه محیط و چه فضایی قرار است خریداری شود به طور مثال اگر شما در خانه فرزند کوچک دارید یا یک خانواده پرجمعیت هستید بهتر است از روکش هایی برای مبل خود استفاده نکنید که دائم مجبور باشید که آنها را تمیز کنید و در چنین محیط هایی بهتر است از پارچه هایی که چرک تاب تر هستند و دیرتر کثیف می شود استفاده کنید.

تعویض رویه مبل چرمی

امروزه با بالارفتن قیمت مبلمان بسیار منطقی است که مبل‌های قدیمی خود را تعمیر کنیم یا با کمترین هزینه به آنها جلوه‌ای نو بدهیم. مبل‌های چرمی نیز از این قاعده به دور نیست. مبل‌های چرمی از انواع مبلمانی است که همیشه مد است و می‌توان با استفاده از آن زیبایی خاصی به خانه بخشید. تعویض رویه مبل چرمی یکی از کارهایی است که ظاهر مبل شما را به صورت کامل تغییر خواهد داد.

مبل‌ هایی که رویه آنها ظاهر نامناسبی دارند، آسیب دیده‌اند و یا از رنگ و رو افتاده‌اند را می‌توان با صرف هزینه کمی تبدیل به یک مبل نو کرد. چند ماه بیشتر تا عید امسال باقی نمانده و بهترین وقت است تا به مبلمان خود رنگ و بویی تازه ببخشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد تعویض رویه مبل چرمی به شما آموزش دهیم.

انتخاب پارچه در تعویض رویه مبل چرمی

اگر مبل شما ترکیبی از چرم و پارچه است، شاید نیاز به تعویض رویه آن داشته باشید. در این هنگام با وجود تنوع فراوان رویه مبل، شاید کمی گیج شوید. بنابراین مهم‌ترین بخش در تعویض رویه مبل چرمی انتخاب پارچه مناسب است. پارچه‌های موجود در بازار در انواع متفاوت، در تنوع و کیفیت متفاوتی هستند. برای مثال می‌توانید پارچه‌هایی از جنس فوم، چرم مصنوعی، چرم طبیعی و… را برای مبلمان خود انتخاب کنید.

البته نباید فراموش کنید که چرم طبیعی قیمت بسیار بالایی دارد و ممکن است شرایط نگهداری آن نیز برای همه آسان نباشد. در انتخاب چرم مصنوعی نیز باید نهایت دقت را داشته باشید، چون چرم‌های مصنوعی ارزان قیمت با گذشت زمان پوسته پوسته و رنگ پریده می‌شوند. که قطعا شما به همچین چیزی نیاز ندارید. در انتخاب پارچه هم دقت کنید با صرف هزینه کمی بیشتر می‌توانید پارچه‌ای را انتخاب کنید که لک روی آن نمی‌ماند. بنابراین می‌توانید از فروشنده نیز در مورد این نوع از پارچه ها سوال کنید.

اگر منزل پر رفت و آمدی دارید و یا به هر دلیلی مانند داشتن فرزند کوچک خانه شما در معرض لک‌ها و کثیفی‌های بیشتری است باید پارچه‌های تیره رنگ را انتخاب کنید. فراموش نکنید رنگ‌های روشن زودتر لکه را نشان داده و کثیف می‌شوند. فراموش نکنید طرح پارچه نیز حتما باید همگام با دکوراسیون منزل شما باشد. برای مثال اگر دکوراسیون خلوتی دارید یک رویه مبل شلوغ برای شما مناسب‌تر است. درحالی که در یک دکوراسیون شلوغ باید از پارچه‌های ساده در تعویض رویه مبل چرمی استفاده کنید.

تعویض روکش مبل چرم با پارچه

نحوه تعویض رویه مبل چرمی

اگر میزان خرابی مبل شما بسیار زیاد است که با روفو و تعمیر حل نمی‌شود، بهترین گزینه تعویض رویه مبل چرمی است. ممکن است به هر دلیل دیگری نیز علاقه داشته باشید، رویه مبل خود را عوض کنید. فراموش نکنید پروسه تعویض رویه مبل امری کاملا تخصصی است که نیاز به دانش و تجربه بسیاری دارد. مبل شانا بهترین شرکت خدمات مبل است که می‌تواند صفر تا صد تعویض رویه مبل شما را به بهترین شکل بر عهده بگیرد. علاوه بر این می‌توانید با یک تماس با مبل شانا از انواع خدمات و مشاوره این مرکز بهره مند شوید.

برای تعویض رویه مبل اول باید روکش قبلی را جدا کنید. توجه کنید در این مرحله باید رویه قدیمی بدون آسیب جدا شود تا بتوان از آن به عنوان یک الگو کامل برای روکش جدید استفاده کرد. سپس پارچه‌های جدید باید در کمال دقت و ظرافت برش زده شوند. فراموش نکنید با توجه به نقش و نگار پارچه هرقسمت باید با توجه به قرارگیری آن برش زده شود. بنابراین کاری کاملا تخصصی است. در مرحله بعدی باید تکه‌های روکش را به هم دوخت و با صرف وقت و دقت زیاد به بدنه و یا اسکلت مبلمان وصل کرد.

هزینه تعویض رویه مبل چرمی کاملا بستگی به میزان بودجه شما و طرح مد نظر شما خواهد بود. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، انواع و اقسام پارچه‌هایی در بازار موجود است که با هر سلیقه و بودجه‌ای همخوانی دارد. شرکت خدمات مبل شانا نیز با در دست داشتن هزاران طرح و مدل می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند. علاوه بر این هزینه‌ای هم باید به عنوان دستمزد متخصصان پرداخت کنید که با توجه به نتیجه کار که تقریبا معادل یک مبل نو است، بسیار منطقی و به صرفه خواهد بود.

نکات مثبت استفاده از مبلمان چرمی در دکوراسیون

مبل‌های چرمی معمولا به صورت تمام چرم و ترکیبی از چرم و دیگر متریال‌ها در بازار عرضه می‌شود. این مدل از مبلمان سال‌ها است که طرفداران مخصوص به خود را دارد و به نظر می‌رسد به همین زودی ها هم قرار نیست کهنه شود. مبلمان چرم به علت فرم براق و یا مات خود معمولا می‌توانند به بخش مرکزی هال و یا اتاق نشیمن شما تبدیل شوند.

علاوه بر این اکثرا فرم راحتی دارند و کاملا رسمی نیستند. اگر دوست دارید از چرم در مبلمان خود استفاده کنید ولی فرم رسمی را هم می‌پسندید، می‌توانید از مبلمان نیمه چرم استفاده کنید که تنوع فوق العاده‌ای دارند. برای مثال مبل‌های دو تکه انتخاب بسیار خوبی برای دکوراسیون کلاسیک شما است. این مبل‌ها در بخشی از پارچه و در بخش دیگر از چرم در رویه خود استفاده می‌کنند.

یکی از نکات مثبت مبل‌های چرمی دیر کثیف شدن آنها است. به راحتی می‌توان این مبل‌ها را با شوینده‌های مخصوص و یا شوینده‌های ملایم شستشو داد. معمولا اثر گرد و خاک و کثیفی روی آن باقی نمی‌ماند. بنابراین با صرف کمترین وقت مبلمان شما مثل روز اول تمیز خواهد بود و نیازی هم به کشیدن روکش روی آن ندارید. با این حال نگهداری از چرم نیاز به دقت و صرف زمان است. اگر تا به حال از این مورد صرف نظر کرده‌اید شاید نیاز داشته باشید به فکر تعویض رویه مبل چرمی خود باشید.

تعمير مبل چرمی: ترمیم مبل چرم پاره شده

این سوراخ‌ها می‌تواند در اثر سوختگی یا پارگی ایجاد شود و اگر سریعا به داد آنها نرسید و ترمیم مبل چرم پاره شده را پشت گوش بیندازید، ممکن است بزرگتر شوند. برای تعمیر مبل چرم در این حالت، قبل از هر کاری سطح مبل را با یک ، حوله‌ی تمیز، دستمال میکروفایبر یا با راهنمای تمیز کنید.

برای ترمیم مبل چرم پاره شده به چرم هم‌رنگ مبل‌تان احتیاج دارید. شما می‌توانید پارچه را از بازار خریداری کرده و یا تکه‌ای را از مبل‌تان و از قسمتی که در معرض دید نیست جدا کنید. بعد از چیدن نخ‌های اضافی، برای ترمیم مبل چرم پاره شده تکه‌ای از چرم که کاملا قسمت پارگی را پوشش می‌دهد را زیر پارگی یا سوراخ دهید.

تکه‌‌ی دیگر چرم را به چسب آغشته کنید و آن را روی محل پارگی قرار دهید. محکم این دو قسمت را فشار دهید و نگه دارید تا کاملا خشک شوند (می‌توانید از چند کتاب یا سشوار استفاده کنید). بعد از خشک شدن کامل تکه‌ها، می‌توانید دور آن را نیز با دست و نخ و سوزن مناسب بدوزید تا هم ظاهر زیباتری پیدا کند و هم مقاومت آن بالاتر برود.

شما می‌توانید از انواع کیت ترمیم چرم موجود در بازار استفاده کنید که لوازم مورد نیاز (از جمله چسب مناسب) برای ترمیم مبل چرم پاره شده را دارند. را برای لازم به ذکر نیست که هزینه تعمیر مبل چرمی با این روش با هزینه تعویض روکش و یا قیمت تعمیر مبل چرم به پارچه ای اصلا قابل مقایسه نیست.

تعمیر مبل چرم: نحوه رفع خراش و ساییدگی مبل چرم

وجود خراش و ساییدگی نیز یکی دیگر از دلایل تصمیم به تعمیر مبل چرمی در منزل است. برای خراش‌های کوچک، بعد از پاک کردن گرد و خاک از روی مبل، کمی سرکه سیب را روی محل ساییدگی یا خراش بمالید. سپس روی آن پولیشی که رنگ آن مشابه رنگ چرم مبل‌تان است را بمالید.

درصورت وجود خراش‌ها یا ساییدگی‌های بزرگ نیز برای تعمیر مبل چرم می‌توانید از رنگ مخصوص مبل چرم استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که اگر بعد از یکبار رنگ کردن هنوز مبل شما مانند قبل نشده بود، صبر کنید تا رنگ قبلی کاملا خشک شود و بعد دوباره رنگ بزنید.

تعمیر مبل چرم

تعمیر مبل چرم و رویه کوبی مبل چرم روشی مقرون به صرفه برای رفع مشکلات مبلمان چرم و نونوار کردن مبل های قدیمی تان است. به طور کلی یکی از مناسب ترین و کم هزینه ترین راه ها برای ایجاد تغییرات در دکوراسیون منزل می باشد. مبل چرم به علت زیبایی بصری آن و هم چنین راحت بودنش سالیان سال است که در فهرست پر طرفدار ترین مبل های موجود در بازار می باشد.

از مبل های چرم خصوصا در ادارات و دفاتر بیشتر استفاده می شود، اما استفاده از آن در دکور منزل نیز طرفداران زیادی دارد.

از آن جایی که قیمت چرم طبیعی بسیار بالا است، بیشتر مبل هایی که با عنوان مبل چرم در بازار وجود دارند از چرم مصنوعی و فوم ساخته شده اند. البته استفاده از چرم مصنوعی و فوم به منظور خراب بودن جنس نیست بلکه چرم‌های مصنوعی بسیار با دوامی وجود دارند که پس از استفاده از آن به صورت طولانی هیچگونه خرابی را در دسته و بدنه مبل مشاهده نخواهید کرد. این نکته بسیار عالی است که چرم مصنوعی پس از گذشت مدت زیادی خراب نشود زیرا قسمت خمیدگی پارچه در دسته‌ها و گوشه‌های بالشتی در اکثر مبل‌ها با هر جنسی خراب می‌شوند.

مشکلات مبل چرم

شکستگی پایه ها یا دسته ها، پوسته پوسته شدن رویه مبل، پریدگی رنگ چرم، فشرده شدن بیش از حد فوم های موجود در قسمت نشیمن و تکیه گاه، پاره شدن یا سوراخ شدن  قسمتی از چرم ها و …. از جمله مشکلات عمده ای است  که اصولا برای مبل های چرم پیش می آید.

 یکی از مهم ترین مشکلات مبل های چرم، پوسته پوسته شدن رویه آن ها در مرور زمان است. این امر زیبایی این مبل ها را از بین می برد و باعث ایجاد نمای بسیار بدی در دکور منزل شما می شود. یکی دیگر از مشکلاتی که معمولا برای مبل های چرم پیش می آید تغییر رنگ چرم رویه آن ها به خاطر قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. در این صورت هم می توانید اقدام به تعویض رویه مبل چرم کنید و هم می توانید رنگ چرم را تغییر دهید.

برخی از چرم‌های استفاده شده برای مبل به دلیل خوب نبودن جنس آن ممکن است با نشست و برخاست بر روی آن نیز به مرور رنگ چرم کم رنگ شود و زیبایی خود را از دست بدهد. البته همانطور که می‌دانید رنگ نیز یک لایه از چرم است که درصدی از محکم بودن پارچه را دارا است، که به مرور اگر رنگ خود را از دست بدهد ممکن است چرم نازک شود و بافت پارچه معلوم شود.

هر چند تعمیر کردن مبل چرم روشی است که به شما کمک می کند تا متحمل هزینه ی بالای تعویض مبل نشوید اما قبل از تصمیم برای تعمیرات مبل چرم حتما از کارشناس و متخصص این امر کمک بگیرید. می‌توانید برای تعمیر مبل چرم قسمت‌های تو رفتگی یا شکستگی را می‌توانید تعمیر کنید و اگر پارگی یا شکستن اجزای داخلی صورت گرفته باشند ممکن است نیاز به تعویض باشد و تنها با تعمیر کردن مشکل حل نشود.

تعمیر مبل چرم چگونه است؟

رویه کوبی مبل چرم نیز همانند مبل‌های دیگر است که اجزای مبل توسط تعمیرکار برسی می‌شود و قسمت‌هایی که تعمیر لازم دارند را تعمیر می‌مند. دقت کنید که رویه کوبی مبل فقط تعویض پارچه را شامل نمی‌شود بلکه اسفنج، فوم، فنرزنی و … از اجزای رویه کوبی هستند که اگر به تعمیرکار بکویید تمامی رویه کوبی را انجام دهد ممکن است همه اجزا را عوض کند. پیش از آنکه تعمیرکار به شروع به تعمیر کند به او بسپارید که فقط اجزای مشکل دار را درست کند و به بقیه اجزای سالم دست نزند تا برای شما خرج اضافه نباشد و برای تعمیرکار زحمت بیشتری نداشته باشد.

البته این نکته نیز وجود دارد که اگر پس از چند سال اجزای داخلی مبل مشکلی پیدا نکرده باشند، به این معنی است که جنس آنها بسیار عالی است و نیازی به تعویض و اعتماد به جنس‌های جدید ندارد.

تعمیر کردن مبل در چند مرحله انجام می‌شود. اولین مرحله کار این است که تعمیرکار اجزای داخلی مبل را جدا می‌کند و از سالم بودن کلاف اطمینان کامل پیدا می‌کند و پس از آن اجزای داخلی را بررسی کرده تا جاهایی که مشکل دارند را تعمیر کند و از روی پارچه‌های قدیمی، پارچه‌های جدید را برش می‌دهد تا اندازه دقیق در بیاید.

 پس از برش پارچه و جمع آوری اجزای تازه، قسمت‌های داخلی و زیرین مبل را سرهم می‌کند و دوخت پارچه را انجام می‌دهد تا رویه کشی به صورت کامل انجام بگیرد.

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا