جامعهکسب و کار برتر

بهترین روش اندازه گیری مچ دست برای خرید حلقه طلا

سایز دستبند طلا و نکات مهم درباره آن

گوشواره پرسته و دستبند از زیباترین زیورآلات زنانه و مردانه است که در تنوع بالایی تولید و عرضه می‌شود. انواع و نقره را می‌توان به‌عنوان هدیه برای مناسبت‌ها تهیه کرد. در مواردی مانند مراسم عقد و عروسی‌، تولد و امثال آن خرید دستبند مرسوم بوده و هدیه ارزشمندی به‌شمار می‌آید. در همه این موارد و به‌ویژه وقتی که تهیه دستبند به‌عنوان هدیه مطرح است، داشتن اندازه دقیق از ضروریات خرید به‌شمار می‌آید. به این منظور لازم است با روش‌های صحیح اندازه‌گیری سایز دستبند آشنا باشید و آنها را هنگام انتخاب دستبند مناسب استفاده کنید.

 اما پیش از آن، این توضیح ضروری است که انواع دستبندها به دو گروه انعطاف‌پذیر و غیرقابل‌ انعطاف تقسیم می‌شوند. در نمونه اول ساختار دستبند که اغلب زنجیری است، از نوعی انعطاف و کشسانی برخوردار بوده و اندازه آن در حالات مختلف تغییر می‌کند؛ اما در نمونه‌های غیرقابل انعطاف، سایز دستبند دقیق و غیرقابل تغییر است. به‌علاوه انتخاب حالت دستبند که آزاد باشد یا کاملا چسبیده به مچ دست، کاملا سلیقه‌ای است و به میل و علاقه مشتری بستگی دارد. برای اندازه‌گیری سایز دستبند نیز مانند انگشتر، روش‌های گوناگونی وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

بهترین روش اندازه گیری مچ دست برای خرید حلقه طلا

شباهت و تفاوت اندازه‌گیری دست برای النگو و دستبند

النگوها شکل ثابتی دارند و در دست کردن آنها چندان آسان نیست. در گذشته از جوراب‌های نازک یا صابون برای در دست کردن النگو استفاده می‌شد. اما این روش خیلی سخت و بعضا دردناک است. به همین خاطر، برای اینکه بتوانید اندازه درست و دقیق مچ دست خود را برای استفاده از النگو اندازه گیری کنید تا النگو تنگ نباشد و وارد مچ دست شود، باید اندازه انگشتانتان را هم داشته باشید.

برای این منظور باید نوک انگشت شصت و انگشت کوچک را روی هم در کف دست جمع کنید. دست را در همین حالت نگه دارید و با دست دیگر، روبان را دور پهن‌ترین قسمت دست خود حلقه کنید و با خودکار یا ماژیک علامت بزنید. در زمان اندازه‌گیری مراقب باشید که دستتان جمع یا باز نشود زیرا در این حالت اندازه‌گیری شما درست و دقیق نخواهد بود.

در آخر، نخی که بر روی آن علامت زده‌اید را از دور دست خود باز و به کمک خط کش طول دقیق آن را اندازه‌گیری کنید. با توجه به جدول زیر، می‌توانید شماره النگوی خود را تعیین کنید:

علاوه بر روشی که در بالا توضیح دادیم، می‌توانید برای تعیین سایز النگوهای قدیمی که کاملا دایره‌ای هستند و شکل ثابتی دارند به روش زیر عمل کنید:

  1. یکی از النگوهایی که در خانه دارید و سایزش اندازه دستتان است را بردارید.
  2. آن را روی خط کش بگذارید و اندازه‌ی قطر بخش داخلی النگو را اندازه بگیرید.
  3. عدد به دست آمده را در جدول زیر پیدا کنید تا سایز درست النگوی خود را پیدا کنید.

تمام موارد بالا برای تعیین سایز النگو بود اما شما برای تعیین اندازۀ دستبند فقط کافی است اندازه دور مچ خود را با نخ یا متر بگیرید و آن را به علاوۀ ۱.۳ سانتی‌متر کنید.

نحوه و روش‌های اندازه‌گیری مچ دست

وقتی با روش‌های پایین دور مچ خود را اندازه‌ می‎‌گیرید و سایز دستبند خود را مشخص می‌کنید، می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از سایز درست دستبند، مدل‌های دلخواه خود را به صورت آنلاین خریداری کنید.

۱- اندازه‌گیری دور مچ

اولین راه تعیین سایز دستبند اندازه‌گیری دور مچ است. دستبند طلا در اندازه استاندارد باید کاملا روی مچ دست شما بنشیند و خیلی بالا و پایین نشود. این مسئله در مورد ساعت مچی هم صدق می‌کند. به همین خاطر باید همان قسمت از مچ دست را اندازه بگیرید که قرار است ساعت یا دستبند را ببندید. هنگام اندازه‌گیری هیچ فاصله‌ اضافه‌ای در نظر نگیرید و دقیقا سایز دور مچ را روی یک برگه یادداشت کنید. البته باید توجه داشته باشید که اصولا پهن‌ترین قسمت مچ دست یا قسمت پایین استخوان مچ که در کنار کف دست قرار دارد را برای سایز دستبند اندازه‌گیری می‌کنند.

۲- اندازه‌گیری پهنای مچ با النگوی باز

با کمک یک النگو یا دستبند النگویی که باز است (دایره کامل نیست)، یا حتی با یک تکه فلز باریک هم می‌توانید پهنا و عرض مچ دست خود را به طور دقیق اندازه‌گیری کنید. بهتر است پهن‌ترین بخش مچ دست را برای این منظور انتخاب کنید که همان استخوان برآمدۀ مچ دست است. وقتی که النگو را به دست می‌کنید، باید از یک طرف النگو تا طرف دیگر را اندازه بزنید تا سایز درست مچ دست شما به دست بیاید.

۳- اندازه‌گیری پهنای مجموع انگشتان

برای تعیین سایز النگو باید کف دست خود را رو به بالا یا روبه‌روی صورتتان نگه دارید. انگشت شست را داخل دست بیاورید و به گونه‌ای آن را نگه دارید که روی نوک انگشت کوچک قرار بگیرد. این حالت دستتان را دقیقا به همین حالتی جمع می‌کند که قرار است النگو به دست کنید. دست را در همین حالت نگه دارید و با دست دیگر اندازه پهن‌ترین قسمتی که انگشت‌ها در هم جمع شده‌اند را اندازه بگیرید. در زمان اندازه‌گیری مراقب باشید که دستتان جمع یا باز نشود زیرا در این حالت اندازه‌گیری شما درست و دقیق نخواهد بود.

۴- پیچیدن نخ ضخیم دور مچ و اندازه‌گیری آن

چهارمین راه تعیین سایز دستبند استفاده از یک نخ ضخیم است. نخ یا کاموا به بلندی ۳۰ سانتی‌متر بردارید، آن را صاف روی یک سطح مسطح قرار دهید. سپس، مچ دست خود را روی نخ بگذارید، به طوری که مچ دست رو به بالا باشد. دو طرف نخ یا کاموا را روی مچ دست خود قرار دهید به طوری که روی همدیگر بیفتند. اگر اندازه دور مچ دست خود را برای النگوهای حلقه‌باز اندازه می‌گیرید، باید نخ را روی مچ دست خود قرار دهید به طوری که یک طرف نخ از روی استخوان مچ دست شروع شود و یک دور کامل دور مچ بپیچد. محلی که دور مچ قرار می‌گیرید را نگه دارید و با متر اندازه‌گیری کنید.

اگر برای تعیین سایز النگو این اندازه‌گیری را انجام می‌دهید، باید انگشتان خود را در کف دست جمع کنید، نخ را دور پهن‌ترین قسمت بپیچید و سپس اندازه‌ای که نخ یک دور کامل پیچیده را بگیرید تا سایز النگو مشخص شود. ساده‌ترین روش اندازه‌گیری هم استفاده از مترهای پارچه‌ای است. فقط کافیست متر را دور مچ بگیرید تا عدد درست به دست بیاید و این همه دردسر برای اندازه با نخ و بعد مشخص کردن اندازۀ نخ با متر یا خط‌کش وجود نخواهد داشت.

۵- علامت‌گذاری

وقتی نخ را درست و محکم دور مچ پیچیده‌اید، محلی که دو سر آن به هم می‌رسند را با ماژیک علامت‌گذاری کنید، مطمئن شوید که اندازه‌گیری شما درست است. زیرا وقتی با دست محل اتصال را نگه‌ می‌دارید ممکن است دستتان جابه‌جا شود و مجبور شوید دوباره اندازه‌گیری را تکرار کنید. اگر از متر پارچه‌ای برای این منظور استفاده کنید، بهتر است؛ زیرا تغییر حالت دست شما باعث به هم خوردن حالت نخ نمی‌شود و مطمئن خواهید بود که اندازه‌گیری به روش صحیح انجام شده است.

۶- اندازه‌گیری دور مچ با خط‌کش

یکی دیگر از راه‌های تعیین سایز دستبند استفاده از خط‌کش است. در این حالت باید نخ یا کاموا، یا حتی یک تکه کاغذ باریک را دور مچ دست بپیچید، سپس محلی که به هم می‌رسند را با ماژیک علامت‌گذاری کنید. در آخر نخ یا کاغذ را روی سطح صاف بگذارید، از ابتدای نخ تا محل علامت‌گذاری شده را سانت بزنید. حتما مطمئن شوید که نخ را درست روی مچ گذاشته‌اید تا اندازۀ صحیح به دست بیاید.

۷- اضافه کردن ۱.۳ سانتی‌متر

اگر دستبند را دقیقا به اندازه دور مچ بگیرید، در دست ثابت می‌مانند و تنگی آن شما را اذیت خواهد کرد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم به عدد دقیق دور مچ ۱.۳ سانتی‌متر اضافه کنید تا سایز درست دستبند به دست بیاید.اگر می‌خواهید دستبند در دستتان آزاد باشد و حرکت زیادی داشته باشد می‌توانید ۱.۳ سانتی‌متر دیگر یعنی مجموعا ۲.۶ سانتی‌متر به اندازه دور مچ اضافه کنید. به طور مثال اگر پهنای مچ شما ۱۴ سانتی‌متر است، سایز دستبند طلا باید حداقل ۱۵ سانتی‌متر باشد.

چگونگی اندازه گیری مچ دست و سایز دستبند طلا

ما در این مقاله قصد داریم تا اندازه گیری سایز مچ دست و سایزهای استاندارد آن برای خانم ها و آقایان را به شما معرفی کنیم.

برای اندازه گیری مچ کافی است یک متر نواری را دور دست خود، درست در محلی که معمولا دستبند طلا خود را می آویزید، بپیچید. توجه کنید که متر را محکم دور دست نپیچید یا به عبارت دیگر اندازه آن به طوری باشد که با آن احساس راحتی کنید. عددی که به سانتی متر به دست می آورید اندازه دور مچ شماست.

اگر متر در دسترس ندارید میتوانید یک تکه روبان یا کاغذ را دور مچ خود بپیچید. در این حالت هم باید راحتی دستبند دور مچ خود را در نظر داشته باشید و روبان یا کاغذ را کمی شل تر از اندازه واقعی مچ تنظیم کنید. محل تقاطع و به هم رسیدن روبان یا کاغذ را با یک مداد علامت بزنید و سپس آن را در کنار یک خط کش قرار دهید و با استفاده از خط کش اندازه آن را با واحد سانتی متر یادداشت کنید.

سایز دستبند طلا + ۲ سانتی متر

دستبند یا هر جواهر دیگر مثل یا انگشتر شل باید اندازه مناسب داشته باشند، در غیر این صورت استفاده از آن ها باعث ناراحتی و یا حتی کنار گذاشتن و عدم استفاده از آن ها می شود.

این اندازه اضافه برای این است که هنگام استفاده از دستبند کاملا احساس راحتی کنید و دور مچتان تنگ نباشد.

میزان اندازه گیری دیگری به صورت سنتی وجود دارد که می گویند مناسبترین سایز دستبند طلا این است که هنگام استفاده از آن بتوان دو انگشت را در بین دستبند و مچ جا داد. با این روش قدیمی اما کاربردی میتوانید هنگام خرید دستبند طلا به صورت حضوری مناسب ترین دستبند با بهترین و راحت ترین اندازه را خریداری کنید.

نتیجه گیری

جواهرات هم مثل لباس باید متناسب با سایز و اندازه شما انتخاب شوند. برای مثال در صورت خرید حضوری یک دستبند یا انگشتر فرد یا انگشتر می توانید سایز های مختلف آن را امتحان کنید و در نهایت جواهر متناسب با سایز دستتان را پیدا کنید. اما وقتی قصد خرید غیر حضوری و آنلاین را دارید امکان تست کردن جواهر در دست وجود ندارد. در این شرایط شما حتما باید سایز دست یا انگشت خود را بدانید.

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا