دانش و سلامتکسب و کار برتر

جهت باز شدن فیلتر تصفیه آب

نحوه صحیح باز کردن هوزینگ های دستگاه تصفیه آب خانگی

برای باز کردن هوزینگ های دستگاه تصفیه آب به نکات زیر توجه کنید:

 •  سه فیلتر اول دستگاه تصفیه آب خانگی درون هوزینگ قرار می گیرند. برای باز کردن هوزینگ این سه فیلتر باید از آچار مخصوص استفاده کنید. آچارهای هوزینگ معمولا استاندارد می باشند، ولی احتمال وجود تفاوت بین آن ها است.
 •  در صورتی که شاسی دستگاه شما دارای پایه نمی باشد، برای باز کردن هوزینگ ها دستگاه را بالا بگیرید، تا به هوزینگ ها فشار وارد نشود. دستگاه هایی که پایه ندارند، را می توان با پیچ به دیوار کابینت وصل کرد.
 •  آچار مخصوص هوزینگ را از پایین دور هوزینگ بیندازید و تا بالا ببرید.
 •  هوزینگ فیلترهای پیش تصفیه دارای زایده هایی می باشند، آچار را به صورتی قرار دهید، که زبانه های آن پشت زایده ها قرار بگیرد. دسته آچار باید سمت راست باشد.
 •  با دست خود شاسی دستگاه را محکم نگه دارید تا حرکت نکند.
 •  آچار را به سمت چپ و در جهت عقربه های ساعت با فشار یکنواخت حرکت دهید.
 •  آچار باید موازی با زمین و عمود بر هوزینگ باشد، در غیر این صورت فشار وارد شده به آن موجب شکستنش می شود.

جهت باز شدن فیلتر تصفیه آب

در صورتی که هوزینگ باز نشد، روش های زیر را امتحان کنید:

 •  برای کم شدن فشار داخل هوزینگ ها، شیر ورودی و شیر مخزن دستگاه تصفیه آب کیسی زینود را ببندید و شیر برداشت را باز بگذارید.
 •  فشار بیشتری وارد کنید. در این فرایند نحوه صحیح استفاده از آچار و گرفتن دستگاه اهمیت زیادی دارد. اگر به این منظور به فشار بیشتری نیاز است، نگران ایجاد آسیب به هوزینگ نباشید و تنها احتیاط کنید که آچار هوزینگ شکسته نشود. معمولاَ با اعمال فشار بیشتر در هنگام باز کردن هوزینگ تصفیه آب تنها آچار می تواند دچار آسیب شود و اتفاقی برای هوزینگ فیلتر نمی افتد. نحوه صحیح استفاده از آچار نیز می تواند از شکستگی آن جلوگیری کند.
 •  اگر با اعمال فشار بالا باز هم هوزینگ فیلتر تصفیه آب باز نشد، با استفاده از یک شی (مانند چکش لاستیکی) ضربات کوچکی به آچار وارد کنید. زیرا ممکن است هوزینگ رسوب گرفته باشد. ایجاد ضربات بزرگ و ناگهانی به هوزینگ می تواند سبب شکستگی یا ترک برداشتن آن شود، بنابراین در انجام این کار دقت کافی داشته باشید.
 •  آچارهای هوزینگ عمدتاً دارای دسته کوچکی هستند. جهت سهولت در استفاده از آچار می توان لوله ای را درون دسته آچار قرار دهید و از آن برای باز کردن هوزینگ استفاده کنید. باید مراقب باشید که ضربات وارد شده به هوزینگ محکم نباشید، زیرا می تواند سبب شکستن هوزینگ و آچار شود. استفاده از این روش می تواند در باز کردن آسان تر هوزینگ فیلتر تصفیه آب بسیار موثر باشد.
 •  جهت انجام آسان تر این کار، بهتر است که دستگاه تصفیه آب را از زیر کابینت خارج کرده و به محل باز منتقل کنید. دسته آچار را به دور هوزینگ قرار داده و از شخص دیگری بخواهید که هوزینگ را ثابت نگه دارد، سپس با اعمال فشار به دسته آچار تلاش کنید که هوزینگ تصفیه آب را باز نمایید. این روش در باز کردن هوزینگ بسیار موثر است.
 •  برای باز کردن راحت تر هوزینگ فیلترها می توانید از آچارهای فلزی کششی یا تسمه ای استفاده کنید.
 •  اگر با استفاده از روش های بالا هنوز موفق به باز کردن محفظه نشده اید، می توانید پیچ هایی که در قسمت بالای هوزینگ قرار دارند را باز کرده و هوزینگ را به طور کامل از دستگاه جدا کنید. هوزینگ را درون گیره قرار داده و آن را باز کنید. انجام این کار مشکل و زمانبر می باشد و بهتر است که جهت باز کردن هوزینگ از سایر روش ها استفاده کنید.
 •  باید توجه داشت که استفاده از روش معمول سرد و گرم کردن معمولاً چندان تاثیری در انجام این کار ندارد.

بعد از باز کردن هوزینگ آن را به خوبی بررسی کنید تا ترک نداشته باشد، سپس اورینگ های محفظه را در صورتی خرابی تعویض کنید.

اگر برای تعویض یا باز کردن هوزینگ های دستگاه تصفیه آب خود دچار مشکل شده اید و با رعایت نکات بالا موفق به انجام این کار نشدید یا آنکه قصد سرویس کردن دستگاه تصفیه آب خود را دارید، بهتر است که از تکنسین مجرب کمک بخواهید.

اگر هوزینگ فیلتر تصفیه آب باز نشود ، چه کنیم ؟

اگر هوزینگ با حرکات معمولی باز نشود ، راه های زیر را امتحان کنید .

1- از همه زور و توان خود استفاده کنید و البته نحوه گرفتن دستگاه و آچار نیز بسیار مهم است . تمام قدرت خود را بکار بگیرید و نگران نباشید . فقط مراقب باشید که آچار دچار شکستگی نشود . نهایت اتفاقی که ممکن است بیفتد همین شکستن آچار است . البته اگر آچار بدرستی در محل مناسب قرار گیرد و نحوه نیرو وارد کردن شما درست باشد ، معمولا میتوان از شکستگی آچار جلوگیری کرد .

2- یکی از بهترین روش ها و موثر ترین آنها ، روش استفاده از گرم کردن پوسته و انبساط آن می باشد . برای گرم کردن ، از یک سشوار استفاده کنید . سشوار را روی هوزینگ بگیرید و دورتا دور آنرا گرم کنید . برای یک دقیقه اینکار را انجام دهید . سپس با آچار اقدام به باز کردن هوزینگ کنید .

3- اگر با فشار مستقیم مرحله 1 هوزینگ باز نشد ، با استفاده از یک شی به صورت ضربات کوچک به آچار ، اقدام به باز کردن کنید و البته بسیار مراقب باشید که ضربات محکم نباشند و با شکستن هوزینگ یا آچار روبرو نشوید . ضربات ریز و با تعداد بالا اینکار را انجام دهید .

4- معمولا آچارهای هوزینگ دارای دسته کوتاهی هستند . شما میتوانید یک لوله را پیدا کنید و دسته آچار را درون لوله قرار دهید و به این وسیله طبق قانون اهرم ، نیروی چند برابری برای باز کردن هوزینگ وارد کنید . این کار تاثیر بسیار زیادی برای باز کردن هوزینگ دارد و احتمال باز شدن در این حالت بسیار بالاست .

5- دستگاه را از لوله ها و اتصالات جداکنید و از کابینت خارج کنید . دستگاه را روی زمین بخوابانید . آچار را درون هوزینگ قرار دهید . با کمک یک نفر دیگر همزمان شما به آچار فشار بیاورید و نفر دوم نیز با دست هوزینگ را در جهت باز شدن بچرخاند . همچنین دستگاه را نیز محکم بگیرید . معمولا با این نوع نیرو وارد کردن ، هوزینگ باز می شود و همچنین می توانید با روشهای بالا نیز ترکیب کنید .

همواره به یاد داشته باشید که برای باز کردن هوزینگ ، باید نیرو را به صورت مستمر و برای حداقل 10 ثانیه وارد کنید و اگر نیرو ادامه داشته باشد خواهید دید که هوزینگ باز می شود اما اگر اعمال نیرو فقط برای چند ثانیه باشد ، تغییری در باز کردن هوزینگ ایجاد نخواهد شد .

6- اگر باز هم هوزینگ باز نشد ، میتوانید پیچهای بالای سر هوزینگ را باز کنید تا کلا هوزینگ از دستگاه جدا شود . سپس هوزینگ را به یک کارگاه مکانیک ببرید و انرا درون گیره محکم ببندید و سپس با استفاده از آچارهای فلزی اقدام به باز کردن فیلتر کنید یا دو عدد پیچ گوشتی بزرگ درون روزنه های ورودی و خروجی آن قرار دهید و سپس اقدام به چرخش کنید . البته این کار خیلی زمانبر است و دردسر زیادی دارد و سعی کنید با روشهای قبلی آنرا باز کنید و اگر موفق نشدید به سراغ این گزینه بروید .

در نهایت به طور خلاصه اینگونه بیان میکنیم که برای باز کردن هوزینگ های سفت ، حتما با این روش موفق خواهید شد :

1- استفاده از سشوار و گرم کردن پوسته هوزینگ

2- ایجاد فشار زیاد و زور زیاد بر آچار

3- وارد کردن نیرو به صورت مداوم و حداقل 10 ثانیه

4- ترکیب 6 روش بالا با یکدیگر

چند نکته مهم :

قبل از اقدام به باز کردن فیلترها ، شیر آب ورودی را ببندید و آب درون دستگاه را بعد از بستن شیر مخزن ، از شیر برداشت خالی کنید .

از آچارهای تسمه ای و آچارهای فلزی کششی نیز میتوانید برای باز کردن هوزینگ استفاده کنید .

موقع سفت کرن هوزینگ ؛ نیاز نیست که با زور زیاد اینکار انجام شود و اینکار باعث سخت باز شدن آن میشود . همین که کمی سفت شود ، کافی است به شرط آنکه آب ریزش نداشته باشد.

منبع: kent

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا