دانش و سلامتکسب و کار برتر

انواع زعفران و تفاوت آنها

معرفی انواع زعفران به همراه بررسی تفاوت ها

زمانی میتوانید در خرید زعفران برنده باشید که اطلاعات کافی درباره انواع زعفران ها و شناسایی آن ها داشته باشید. قبل از توضیح درباره‌ی تفاوت انواع زعفران بهتر است با گیاه زعفران و نام آنها اشنا شوید:

انواع زعفران و تفاوت آنها

انواع زعفران :

 • زعفران نگین
 • زعفران سرگل
 • زعفران پوشال
 • زعفران دسته (دختر پیچ)
 • زعفران ریشه

شاید تصور کنید زعفران گل های متفاوتی داشته باشد و یا نحوه کشت این زعفران ها با هم تفاوت باشد! اما اینطور نیست. زمان پاک کردن گل زعفران٬ کلاله ی زعفران را که به شکل زیر است به طول های متفاوتی برش میدهند که هر کدام یک نام دارد. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد چه تفاوتی بین انواع زعفران در کیفیت و قیمت وجود دارد. در ادامه مقاله همراه زعفرانت باشید تا پاسخ سوالتان را بگیرید.

1) زعفران نگین

زعفران نگین اولین نوع از زعفران است که قصد بررسی آن را داریم. زعفران نگین تنها دارای قسمت‌های قرمز رنگ کلاله زعفران می‌باشد و هیچ نوعی زردی یا سفید در آن مشاهده نمی‌شود. البته خود زعفران نگین نیز به چند درجه کیفی تقسیم می‌شود. هر چه کلاله و سرقلم زعفران درشت‌تر باشد و شکستگی کلاله‌ها کمتر باشد دارای ارزش بالاتری است.

تفاوت زعفران نگین و پوشال چیست؟

اگر به مقایسه خامه زعفران نگین با خامه زعفران پوشال معمولی بپردازیم (منظور از خامه همان ریشه یا کنج است) خواهیم دانست که آنها از شباهت بالایی نسبت به هم برخوردار هستند ولی از جهت ضخامت، آنها متفاوت می باشند و زعفران پوشال معمولی در مقایسه با زعفران نگین ظریف‌تر می باشد. زعفران نگین از لحاظ فیزیک ظاهری بسیار حجیم بوده و از ظاهری بسیار زیبا برخوردار می باشد.

بهترین نوع زعفران کدام است؟

از بین زعفران های موجود، خاصیت رنگ دهی بسیار قدرتمند زعفران نگین زبان زد است، بعلاوه عطر و بوی خارق العاده ای هم دارد. در کشور ایران بهترین نوع زعفران، زعفران نگین شناخته شده است که البته به آن زعفران نگینی هم می گویند. گران قیمت‌ترین زعفرانی که در ایران وجود دارد همین زعفران نگین می‌باشد و برای صادرات زعفران هم عموما از زعفران نگین استفاده می‌کنند بعلاوه همانطور که می دانید این نوع زعفران از قدرت رنگ‌دهی بسیار بالایی برخوردار می‌باشد.

ویژگی های زعفران نگین:

 1. آخر کلاله ها به رنگ سفید نمی باشد.
 2. فرخوردگی در آن وجود ندارد.
 3. از رنگی زیبا و شکلی قشنگ برخوردار است.
 4. سه شاخه کلاله در زعفران نگینی تماما منفصل و جدا می باشد.
 5. در زعفران نگینی، تکه هایی که به هم چسبیده باشند دیده نمی شود.

گونه های مختلف زعفران نگین

زعفران نگین مبتنی بر روش فرآوری ای که داشته، به انواع مختلفی تقسیم می شود:

 • زعفران سوپر نگین
 • زعفران شبه نگین
 • زعفران نگین درجه دو
 • زعفران نگین پرسی

 زعفران سوپر نگین

یکی از بهترین و درجه‌یک ترین زعفران‌های موجود در بازار است و به نوعی شناسنامه زعفران در جهان است. این نوع از زعفران نسبت به سایر انواع زعفران دارای کیفیت و قیمت بالاتری است. این نوع زعفران از کیفیت رنگی خوبی برخوردار است و همچنین ظاهر زیبایی هم دارد لذا برای صادرات به کشور‌هایی همچون چین، هند، ژاپن و به طور کلی کشور‌های آسیایی گزینه‌ی بسیار مناسبی است.

 زعفران شبه نگین

زعفران شبه نگین در مقایسه با دیگر اقسام زعفران نگینی کیفیت کمتری دارد ولی نکته مثبت آن در این است که از قیمت خیلی خوبی برخوردار است لذا پیشنهادی که ما برای دسته بندی داریم همین نوع زعفران است.

 زعفران نگین درجه دو

این نوع زعفران در میان انواع زعفران نگینی، به عنوان زعفرانی شناخته می‌شود که کیفیت آن متوسط رو به بالا است، در نتیجه این نوع از زعفران نگینی هم برای صادرات، گزینه مناسبی شناخته شده است.

 زعفران نگین پرسی

تفاوت زعفران نگین پرسی یا همان اتوی در نحوه خشک‌کردن آن است. اگر سر کلاله زعفران تحت فشار فیزیکی یا فشار هوا به صورت تخت یا شمشیری دربیاید زعفران نگین پرسی به دست خواهد آمد. این نوع زعفران به تازگی بسیار رایج شده و برای صادرات عمدتا از نوعی پرسی زعفران استفاده می‌شود.

2) زعفران سرگل

همان زعفرانی است که به طور غالب در بسته‌های یک گرمی و یک مثقالی برای مصارف روزانه تهیه می‌شود و از قسمت ابتدای کلاله و یا همان سرقلم زعفران تهیه می‌شود. زعفران سرگل دارای قدرت رنگ‌دهی بالا و عطر و طعمی ناب است. در زعفران سرگل هیچ خبری از بخش زرد رنگی که زعفران دارد یا همان ریشه زعفران وجود ندارد و فقط بخش کلاله آن یا همان رشته بریده شده، به شکل کاملا منفصل و جدا جدا و همچنین تمیز موجود است. همچنین این نوع زعفران در مقایسه با دیگر انواع زعفران دارای خرده و شکسته‌های بیشتری است.

تفاوت زعفران سرگل و نگین چیست؟

فکر میکنم با خواندن اطلاعات بالا به راحتی بتوانید این تفاوت را تشخیص دهید. طول زعفران سرگل از زعفران نگین کمتر است همچنین ضخامت کلاله های زعفران نگین درشت از سرگل هستند.

زعفران سرگل چه ویژگی هایی دارد؟

 • کلاله های آن (رشته های بریده شده آن) تماما جدای از هم می باشند.
 • کلاله آن کاملا قرمز رنگ بوده و هیچ اثری از سفیدی در آن نیست.
 • از رنگی زیبا و ظاهری قشنگ برخوردار است.
 • در هم تنیده و به هم چسبیده نیست.
 • زعفران سرگل هم از انواع متفاوتی برخوردار است ولی آنچنان مرسوم نیست.
 • از رشته هاي کلاله ای که ضخيم است تشکیل شده است.
 • درصد کروسين و سافرانال موجود در زعفران سرگل خیلی بالا می‌باشد.

موارد استفاده زعفران سرگل شامل مصارف درمانی، خوراکی و صنعتی می‌باشد. الیته یکی از انواع اصلی صادراتی زعفران همین زعفران سرگل می‌باشد. برای کاربرد زعفران در آشپزی پیشنهاد میکنیم حتما مقالات آشپزی با زعفران را مطالعه نمایید.

3) زعفران پوشال

زعفران پوشال، زعفرانی است که دارای کلاله هایی به رنگ قرمز، همراه با مقداری خامه (مابین سه تا پنج میلیمتر) می‌باشد. تولید این نوع زعفران در ابتدای فصل برداشت می‌باشد. همچنین این گل دارای بقاء بیشتری نسبت به دیگر گل‌های زعفران است چراکه همراه با کلاله های خود مقداری از خامه را هم دارد. در حالت طبیعی از هر 100 کیلو گل زعفران، تقریبا یک کیلوگرم زعفران پوشال گرفته می شود.

این نوع زعفران در مقایسه با زعفران دسته از قدرت رنگ دهی بالاتری برخوردار است، زیرا کلاکه آن از زعفران دسته بیشتر است. عده ای از مردم به علت اینکه در زعفران پوشال، کلاله به خامه متصل است و احتمال تقلب در زعفران پایین می آید و روش تشخیص اصل بودن و تقلبی نبودن آن آسان تر می باشد ، این نوع زعفران را ارج می نهند و از آن استفاده می کنند.

زعفران پوشال و خصوصیات آن

 • در آخر کلاله آن سفیدی دیده می شود.
 • در هم تنیده و فرخورده است.
 • دارای تکه هایی که به یکدیگر چسبیده اند نیست.
 • دارای رشته هایی است که به شکل کلاف هستند.
 • از رنگ زیبایی برخوردار است.

4) زعفران دسته یا همان دخترپیچ

در میان انواع و اقسام مختلفی که زعفران دارد، زعفران دسته یا اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین نوع زعفران‌ها محسوب می‌شود و شیوه تهیه آن نیز بدین نحو است که کنار هم چیده می‌شود و بعد از خشک شدن همه رشته زعفران (ترکیب خود کلاکه و خامه) آماده می شود. عموما قسمت خامه آن مابین 3 تا 5 میلیمتر است و با توجه به کیفیت زعفران، قسمت کلاله آن امکان دارد از آن بلندتر و یا کوتاه‌تر باشد.

البته باید توجه داشت که این خصوصیت اغلب به سلیقه کسی که زعفران را پاک می کند برمی گردد و آنها معمولا خانم هستند. همچنین این نوع زعفران، از لحاظ قیمت نسبت به بقیه گرید های زعفران بهتر و مقرون به صرفه تر می باشد. زعفران دخترپیچ یکی از زیبا‌ترین انواع زعفران می‌باشد که خواهان بسیاری نیز در بین اقشار مختلف جامعه دارد.

5) زعفران ریشه

در نگاه اول شاید گمان کنید که همان ریشه زعفران است که در خاک قرار دارد، اما اینطور نیست. کلاله زعفران که بخش اصلی زعفران می‌باشد دارای قسمتی سفید رنگ در انتهای خود می‌باشد که نامش ریشه زعفران است. ریشه زعفران دارای تمام خواص قسمت‌های قرمز رنگ زعفران می‌باشد و تنها قدرت رنگ‌دهی کلاله را ندارد. این نوع زعفران قیمتی به مراتب پایین‌تر از انواع دیگر زعفران دارد ولی خواص زعفران را به طور کامل دارد. پس اگر قصد شما از تنها استفاده از خواص درمانی زعفران است می‌توانید اقدام به خرید ریشه زعفران کنید.

خلاصه

سعی کردیم در این مقاله کلیه اطلاعات را درباره انواع زعفران بطور خلاصه توضیح دهیم. چنانچه تمایل دارید اطلاعات بیشتری درباره هرکدام از زعفران ها داشته باشید پیشنهاد میکنم لینک هایی که در توضیحات هر قسمت قرار داده ایم را دنبال کنید. به طور کلی زعفران دارای انواع مختلفی است مانند: نگین ، پوشال ،سرگل ، دخترپیچ ، ریشه که زعفران نگین و سرگل هم به چند نوع مختلف دسته بندی می‌شوند. زعفران نگین نیز دارای انواع مختلفی است که شامل: سوپر نگین ، نگین درجه دو ، نگین پرسی ، شبه نگین میشود.

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا