دانش و سلامتکسب و کار برتر

گردو و افزایش هوش در کودکان ما

گردو میوه­ای که ظاهری شبیه به مغز انسان دارد، شاید با ظاهر ویژه ی خود می خواهد این پیام را به ما برساند که می­تواند تاثیر فوق العاده ای بر عملکرد مغز ما انسانها داشته باشد، اما نکته ای که در افزایش عملکرد مغز بسیار مهم است رشد سلول­های مغز در دوران کودکی و تا زمان رسیدن به بلوغ است، آیا خوردن مغز گردو در کودکی می­تواند تاثیر زیادی در رشد سلول­های مغزی و افزایش عملکرد مغز در دوران بزرگسالی داشته باشد، در این خبرنامه ی علمی به این موضوع خواهیم پرداخت.

گردو و افزایش هوش در کودکان ما

ویتامینها و عناصر غذایی مهم مورد نیاز در رشد سلولهای مغزی و تامین آن از طریق گردو:

برای اینکه بدانیم آیا گردو می­تواند در رشد سلول­های مغزی کودکان تاثیر داشته باشد بد نیست مروری بر ویتامین­ها و مواد مغذی مفیدی که مغز در زمان رشد سریع به آنها نیاز دارد داشته باشیم.

  • ویتامینهای گروه B:

ویتامینهای گروه B بیشترین تاثیر را بر رشد و تقسیم سلول­های عصبی مغز در دوران کودکی دارند، جالب است بدانید که سرعت انتقال پیام­های عصبی در مغز و سیستم عصبی انسان می­تواند نشان دهنده ی سلامت عصبی و همچنین تخمینی برای تعیین میزان هوش افراد باشد و این ویتامین­های گروه B هستند که می­توانند سبب افزایش سرعت انتقال پیامهای عصبی در مغز شوند.

ویتامین تیامین یا همان B1 یکی از عضای این خانواده است که به نوعی در تامین غذایی سلول­های عصبی در زمان رشد و زندگی انسان موثر است، مواد غذایی مانند کربوهیدراتها و لیپیدها و سایر مواد غذایی که ما استفاده می­کنیم با کمک این ویتامین متابولیزه شده و بنابراین تاثیر مستقیم بر عملکرد و رشد سلول­های مغزی خواهد داشت، هر 100 گرم مغز گردو حاوی 0.3 میلی گرم تیامین بوده که مقدار قابل ملاحظه ای است.

ویتامین C که بین مردم به عنوان ویتامینی برای کنترل و درمان بیماری­های عفونی شناخته می­شود در واقع با خاصیت آنتی اکسیدانی که دارد قادر به خارج کردن یون­های فلزی و سمی تحت عنوان رادیکال­های آزاد از بدن است، رادیکال­های آزاد بر عملکرد و رشد مغز تاثیر منفی می­گذارند و بنابراین وجود ویتامین C می­تواند تاثیر مثبت بسیاری بر رشد مغز در کودکان داشته باشد.

جالب است بدانید ارقام مرغوب گردو می­توانند در خود تا 1.3 میلی گرم ویتامین سی ذخیره کنند، اطلاعات باغداران گردو نیز این روزها در رابطه با ارزش غذایی ارقام مختلف گردو بالا رفته و به همین دلیل در باغات خود به دنبال کاشت ارقام مرغوب مانند نهال گردو کانادایی و یا نهال گردو ژنوتیپ هستند.

کلسیم از عناصر بسیار مهم در جهت رشد سلول­های مغز و پیام رسانی در مغز است و در واقع عمل ارسال و دریافت پیام را تسهیل می­کند، هر صد گرم گردو 98 میلی گرم کلسیم دارد و گنجاندن آن در برنامه ی غذایی کودکان به صورت روزانه می­تواند نیاز بدن کودکان به این عنصر را برطرف نماید.

در باب اهمیت ویتامینهای گروه B در جهت رشد سلول­های مغزی صحبت کردیم و دانستید که این گروه از ویتامین­ها اهمیت بسیاری در تکامل سلول­های مغزی دارد اما این ویتامین­ها برای تبدیل شدن به حالت فعال خود در سلول­های مغزی به عنصر منیزیم نیاز دارند، بنابراین می­توان به صراحت گفت برای تکمیل فواید ویتامین­ها حضور عنصر منیزیم نیاز است، هر صد گرم گردو 158 گرم منیزیم در خود دارد که مصرف روزانه ی آن می تواند نیاز مغز به این عنصر را تامین نماید.

گردو و افزایش هوش در کودکان ما

یکی از عناصر تشکیل دهنده ی سیستم عصبی در ناحیه ی پیشا مغز روی بوده و به آنها نورون­های حاوی روی گفته می شود، بنابراین وجود عنصر روی نیز در بدن به تکامل و رشد سلول­های مغزی در کودکان کمک می کند، جالب است بدانید که هر 100 گرم گردو حاوی 3 میلی گرم عنصر روی بوده و این ماده ی غذایی مفید حتی می­تواند این عنصر را نیز برای تکامل مغز کودکان تامین نماید.

علاوه بر عناصر و ویتامین­های ذکر شده گردو را به داشتن فسفر و پتاسیم بالا می­شناسیم، از زمان­های دور همه ی ما وجود عنصر فسفر را در ارتباط مستقیم با افزایش توانایی و کارکرد مغزی می­دانستیم و از این رو خوردن خوراکی­های دارای فسفر مانند میگو و مغز گردو را برای افزایش هوش و تئانایی مغزی توصیه می­کردیم.

با توجه به مطالب عنوان شده می­توانید دریابید که چرا شکل ظاهری مغز گردو شبیه به مغز انسان است، تشابه ظاهری این میوه به مغز در واقع نوعی راهنما برای انسان­ها بوده که بدون آزمایش تجزیه ی عناصر به اهمیت این ماده ی غذایی برای رشد و تکامل سلول­های مغزی پی ببرند و این اتفاق از زمان­های بسیار دور افتاده است، از زمان­های بسیار دور پیشینیان ما بدون اینکه بدانند درصد عناصر و ویتامینهای گردو به چه صورت است به اهمیت خوراکی این ماده ی غذایی پی برده بودند.

تاثیر رقم گردو بر میزان عناصر غذایی و ویتامینها:

ارقام مختلف گردو به لحاظ اندازه و وزن میوه و همچنین کیفیت میوه با یکدیگر تفاوت دارند و از این نظر نمی­توان گفت که تمام ارقام گردو مثل هم هستند، بهترین نوع نهال گردو که بتواند میوه ­هایی با درصد عناصر غذایی و ویتامین­های بالا و کافی تولید کند انواع ارقام تجاری گردو مانند نهال گردو کانادایی و یا نهال گردو ژنوتیپ است که باغداران می­توانند با مراجعه به نهالستان­های برتر کشوری مانند پالیز گردو آن را خریداری کنند.

شناسایی این ارقام گردو در بازار نیز برای مشتریان کار سختی نیست، داشتن پوست نازک و نیمه کاغذی، راحتی و سهولت در باز شدن پوست چوبی، مغز سفید و درشت، پوست چوبی روشن و البته میوه­هایی نسبتا درشت نشان دهنده ی مرغوبیت رقم گردو بوده و می­توان این ارقام را به راحتی از ارقام قدیمی و بومی گردو از هم تفکیک کرد.

گردو و افزایش هوش در کودکان ما

کلام آخر:

ارقام تجاری گردو علاوه بر داشتن مواد غذایی و ویتامین بالا­تر نسبت به ارقام بومی و قدیمی باردهی بالاتری در واحد هکتار داشته و از این نظر برای باغداران نیز کاشت این ارقام به صرفه­تر خواهد بود، زود بازده بودن و مقاومت بالا در برابر خشکی، کم آبی، آفات و بیماریها و همچنین ارتفاع کمتر نسبت به ارقام بومی و قدیمی از دیگر مزایای این ارقام به شمار می رود که سبب جلب رضایت باغداران گردو شده است، با توجه به ارزش غذایی بسیار بالای این ارقام جایگزینی باغات قدیمی که با ارقام قدیمی و کم بازده احداث شده اند با باغات نوین که ارقام جدید و تجاری در آن کاشته می­شود باید در برنامه‌ی توسعه­ ی کشاورزی قرار گیرد.

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا