بین الملل

امیرعبداللهیان: کمیته حقیقت‌یاب درباره جنایت اسرائیل تشکیل شود

امیرعبداللهیان: کمیته حقیقت‌یاب درباره جنایت اسرائیل تشکیل شود

به گزارش آپارات نیوز، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات سازمان ملل در جریان سفر به ژنو جهت شرکت در پنجاه‌وپنجمین نشست شورای حقوق‌بشر، با «ولکر ترک» کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل دیدار و رایزنی کرد. این دیدار در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو انجام شد.

امیرعبداللهیان ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از تلاش‌های سازنده ترک در خصوص فلسطین و نیز از اهتمام او به مشورت‌های مشترک تشکر کرد.

وزیر خارجه ایران با اشاره به اینکه نقض سیستماتیک حقوق بشر در غزه به فاجعه قرن تبدیل شده است، خواستار اقدام جدی و مؤثر برای توقف این فاجعه شد.

او رویکرد دوگانه برخی کشورها در موضوع حقوق‌بشر را غیرسازنده و توجه به بحران انسانی و وجود ۶۰۰ هزار انسان در مناطق جنگ زده شمال غزه را موضوعی فوری توصیف کرد.

امیرعبداللهیان همچنین وضعیت در رفح را در آستانه تبدیل شدن به یک فاجعه جدید انسانی دانست و نسبت به تکرار شرایط فاجعه بار شمال غزه در رفح هشدار داد.

امیرعبداللهیان گفت لازم است سازمان‌ ملل در این رابطه به طور جدی به رژیم صهیونیستی و نیز آمریکا هشدار دهد.

وزیر خارجه ایران تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب در خصوص جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه را در چارچوب مسؤولیت شورای حقوق بشر سازمان ملل دانست و گفت نباید اجازه داد که سازمان ملل در نتیجه وضعیت غزه بی‌اعتبار شود.

وولکر ترک هم ضمن ابراز خرسندی از این دیدار و فرصت فراهم آمده برای مشورت‌های مشترک، نسبت به آن‌چه در غزه و نیز کرانه غربی جاری است، ابراز تأسف و نگرانی کرد.

او ضمن تشریح تلاش‌های خود و سازمان ملل در خصوص فلسطین و وضعیت غزه، از نتایج حاصله به‌رغم تلاش‌های به‌عمل آمده اظهار ناخرسندی کرد و گفت به تلاش‌ها برای کاهش بحران در غزه و کرانه غربی و ایجاد آرامش در منطقه‌ ادامه خواهد داد.

مقام سازمان ملل با اشاره به اینکه بحران فلسطین راه حل نظامی ندارد، بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی برای این بحران تاکید کرد.

کارگروه خبری مطالب بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای اقتصادی جهانی. با توجه به دانش در زمینه اقتصاد جهانی، به شما اخبار مهم و تحلیل‌هایی را درباره تغییرات اقتصادی جهانی ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما نکات کلیدی اقتصادی را بیان می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا