دانش و سلامت

نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از قانون شفافیت مسنثنی شدند؟

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس روز گذشته از اصلاح دو بند از طرح شفافیت قوای سه گانه در این کمیسیون خبر داد و با اشاره به اصلاح طرح شفافیت سه قوه، دستگاه ها و سایر نهادهای موجود در کمیسیون گفت. که ماده 1-5 (1) طرح مذکور به کمیسیون ارجاع شود، جلسه ای با حضور مسئولین دستگاه های اجرایی و کارشناسان مرکز تحقیقات تشکیل و این دو بند با اصلاحاتی به تصویب رسید.
در همین حال، محمدتقی نقدلی، نماینده دیگر مجلس نیز گفت: این طرح همچنان در حال بررسی و پیشنهاد از سوی نمایندگان است و هیچ طرحی تصویب نشده است.

نقدعلی

بیشتر بخوانید:

به گفته روح الله، شأن اصلاحات در مورد این دو بند مرجع در خصوص طرح شفافیت قوای سه گانه در کمیسیون شورا و امور داخلی اعمال شده است. بر اساس مصوبه کمیسیون در بندهای 1-4 ماده (1) مقرر شد یک تبصره الحاق شود و در این تبصره شورای تامین کشور، هیات های تامین استان ها و شهرستان ها مستثنی شدند. تبصره ذیل بندهای 1 تا 5 این ماده نیز به منظور مستثنی شدن نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و امور طبقه بندی شده توسط سازمان انرژی اتمی از شمول مقررات این قانون اصلاح شده است.

نقدعلی بر خلاف این دیدگاه معتقد است که تنها استثنای مسائل امنیتی این سازمان ها همه اطلاعات آنها نیست. گفت و گو با محمدعلی نقدعلی، نماینده خمینی و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را بخوانید.

اطرح شفافیت سه قوه همانطور که در مجلس مطرح شد دستخوش تغییرات و اصلاحاتی شده است، آیا نهادها و سازمان های خاصی از این طرح مستثنی یا مستثنی شده اند؟ جزئیات این طرح را توضیح دهید.
هنوز هیچ اصلاحی صورت نگرفته و این طرح در مجلس در حال بررسی است. و مدام بر اساس پیشنهادات نمایندگان تغییر می کند. اگرچه عناوین کلی تمامی نهادها و سازمان ها را در بر می گیرد، اما در پیشنهادات اصلی نمایندگان نمونه های مشخصی برای این نهادها ارائه شده است. یعنی پیشنهادهایی که ارائه می شود اغلب برای نهادها یا تصویب برخی نهادها است اما اگر نهادی از این شفافیت مستثنی باشد نه.

در برخی موارد استثناء، اظهاراتی در مورد اطلاعات نظامی بود که مبهم بود. نمایندگان همچنین پیشنهاد کردند که برخی از نهادهای نظامی مخفی بماند. از آنجایی که پیشنهادات متعددی ارائه شده است، این نظرات برای گرفتن چکش و نظرات نمایندگان به کمیسیون ارجاع شده است تا میزان محرمانگی در همان چارچوب مسائل امنیتی باشد و افراط در آن چارچوب های امنیتی تحت عنوان قرار گیرد. از شفافیت .

یعنی ارتش، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از مفاد این قانون مستثنی نیستند؟
این سازمان ها عموماً از این قاعده مستثنی نیستند و در محدوده خاصی از استثناها قرار دارند. گاهاً نمایندگان پیشنهاد کرده‌اند که محدوده استثنائات این سازمان‌ها فقط در حوزه مسائل امنیتی باشد و در مواردی که امنیتی و محرمانه نیست، استثنایی وجود نداشته باشد. پیشنهادات نمایندگان گاهی اوقات با نظراتی به کمیسیون ارجاع می شد تا به جمع بندی آن به مجلس نمایندگان ارجاع شود.

با این تفاسیر بنابراین هیچ طرحی برای اصلاحات و استثنائات شفافیت قوای سه گانه در مجلس تصویب نشده است، درست است؟
بله، تاکنون هیچ طرح و اصلاحی تصویب نشده و اتفاق جدیدی نیفتاده است.

چه زمانی تکلیف این طرح شفافیت مشخص و در دستور کار صحن علنی مجلس قرار می گیرد؟
به سرعت! این طرح شفافیت در دست بررسی و در دستور کار قرار دارد. در این مواقع پس از ارجاع به کمیسیون ظرف یکی دو روز وارد عرصه عمومی شده و روال عادی خود را طی می کند و در پایان برنامه مشخص می شود.

آیا اصلاحیه یا پیشنهاد دیگری غیر از استثنائات برخی سازمان ها وجود دارد؟
خیر، پیشنهاد دیگری وجود ندارد و در نهایت مقرر شد این کارگروه ظرف یک ماه آینده اصلاحات و پیشنهادات تکمیلی نمایندگان را جمع آوری و پیش نویس نهایی خود را مجددا به کمیسیون ارائه کند.

21217

دکمه بازگشت به بالا