چرا لپتاپ شارژ نمیشود

هنگامی که لپ تاپ شما به برق متصل است، اما شارژ نمی‌شود، قطعا باعث عصبانیت و نگرانی شما خواهد شد. شارژ نشدن لپ تاپ یا غیر فعال شدن باتری لپ تاپ بعد از متصل شدن به برق می‌تواند مشکلات زیادی را برای کاربران به وجود آورد که تصور آن می‌تواند در شرایط گوناگون، دشوار باشد.

1: سلامت کابل شارژ لپ تاپ را بررسی کنید

قبل از این که وارد عیب‌یابی دقیق مشکل شوید، ابتدا اصول اولیه را بررسی کنید. مطمئن شوید که کابل شارژ را محکم درون درگاه شارژر لپ تاپ خود قرار داده‌اید. سپس اتصال آن را به پریز برق مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که سوکت موجود عمل نکند، بهتر است از سوکت دیگری استفاده کنید. در خرید سیستم اداری به مشکلات شارژ آن هم توجه کنید.

اگر شارژر را به محافظ برق متصل کرده‌اید، بهتر است آن را مستقیم به پریز وصل کنید تا بتوانید نتیجه را ارزیابی کنید. فراموش نکنید که محل اتصال کابل پاور به آداپتور لپ تاپ را هم باید بررسی کنید؛ این احتمال وجود دارد که کابل از آداپتور جدا شده باشد. البته فراموش نکنید که روشن نشدن چراغ شارژ لپ تاپ می‌تواند دلایل دیگری هم داشته باشد.

چرا لپتاپ شارژ نمیشود

2: باتری را جدا کرده و پاور را متصل کنید

در گام بعد باید شرایط و عملکرد بارتی لپ تاپ خود را بررسی کنید. در صورتی که لپ تاپ شما مجهز به باتری قابل جابه‌جایی است، باید آن را به صورت کامل از دستگاه اصلی جداسازی کنید. معمولا شما می‌توانید این کار را با کشیدن چند زبانه در قسمت پایین دستگاه انجام دهید. اگر از فرایند انجام کار مطمئن نیستید، بهتر است دفترچه راهنما دستگاه را مشاهده و بررسی کنید.

همواره باید قبل از خارج کردن باتری، کامپیوتر را خاموش کنید. همچنین شما باید شارژر و لوازم جانبی متصل را هم از برق جداسازی کنید. هنگامی که موفق به خارج کردن باتری شوید، کلید پاور را برای چند لحظه نگه دارید تا شارژ باقی مانده در سیستم از بین برود. پس از انجام این کار، شارژر را متصل کرده و سعی کنید لپ تاپ را روشن کنید.

اگر با این روش موفق به حل مشکل نشوید، بنابراین می‌توان گفت مشکل شارژ دستگاه به باتری مرتبط است. پس از خرید سیستم اداری شما باید نسبت به تمیز بودن محفظه باتری و بخش‌های پیرامون آن اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز می‌توانید با استفاده از ماده‌های خارجی اقدام به تمیز کردن دستگاه کنید. سپس باتری را مجددا درون محفظه قرار داده و مطمئن شوید بخش‌ها تمیز شده‌اند. در صورتی که با انجام این کار مشکل رفع نشود، احتمالا یک باتری خراب دارید که باید آن را تعویض کنید.

در صورتی که لپ تاپ دارای باتری جداشدنی نیست، می‌توانید دستگاه خود را باز کرده و خودتان اقدام به خارج کردن باتری کنید. البته انجام این کار می‌تواند گارانتی دستگاه را باطل کند و در صورت بروز اشتباه ممکن است آسیب جدی به دستگاه وارد کنید. بهتر است لپ تاپ را برای انجام این کار به مراکز تعمیر مجاز ارائه دهید تا بتوانند با ابزارهای پیشرفته اقدام به خارج کردن باتری کنند.

3: آیا از شارژر صحیح برای لپ تاپ استفاده می‌کنید؟

هم اکنون باید نسبت به استفاده از شارژر صحیح لپ تاپ اطمینان حاصل کنید. شما باید مطمئن شوید که شارژر خود را به پورت صحیح لپ تاپ متصل کرده‌اید. بسیاری از لپ تاپ‌ها دارای پورت‌های قدیمی هستند، اما برخی از لپ تاپ‌های جدید مجهز به پورت تایپ سی هستند. در این مورد کلیه پورت‌های تایپ سی لپ تاپ خود را مورد بررسی قرار دهید؛ این احتمال وجود دارد که برخی از پورت‌های تایپ سی فقط مخصوص انتقال اطلاعات باشند و پورت مخصوص شارژ باتری را در بخش دیگری مشاهده کنید. معمولا برخی لپ تاپ‌ها در کنار پورت شارژ یک نماد برق را قرار داده‌اند که می‌تواند نشانه خوبی باشد.

برای کسب بهترین نتیجه باید از شارژر اصلی همراه لپ تاپ خود استفاده کنید. شارژرهای تقلبی می‌توانند آسیب زیادی به باتری وارد کنند و همین مسئله باعث بروز آسیب‌های دائمی شود. همچنین این امکان وجود دارد که مدل‌های شخص ثالث از وات مناسب استفاده نکنند که همین مسئله می‌تواند باعث کند شارژ شدن دستگاه شود یا اصلا شارژ را انجام ندهد. این موضوع درباره کابل‌های Type-C حقیقت دارد؛ برخی از کابل‌های تایپ سی توانایی شارژ لپ تاپ را ندارند.

4: کابل و پورت خود را برای آسیب‌دیدگی احتمالی بررسی کنید

اگر در بخش‌های قبل مشکلات مربوط به اتصال کابل را مورد بررسی قرار داده‌اید، بهتر است هم اکنون کابل برق را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهید. کابل آسیب دیده می‌تواند باعث بروز ایجاد مشکل در شارژ دستگاه شود. شما باید تمام طول کابل برق لپ تاپ را مورد بررسی قرار دهید تا بدین ترتیب از سلامت آن، اطمینان حاصل کنید. همچنین ایده خوبی است اگر بخش اتصال آداپتور را به بینی خود نزدیک کنید تا در صورت سوختگی، بتوانید عطر بد آن را استشمام کنید؛

در صورتی که بوی سوختگی احساس کنید، باید آداپتور را تعویض کنید. همچنین یک نگاه به درگاه شارژر بیندازید. هنگامی که شارژر را متصل می‌کنید، باید تناسب نسبتا خوبی داشته باشید. در صورتی که کابل به صورت محکم در درگاه قرار نداشته باشد، بهتر است شرایط را مجددا مورد بررسی قرار دهید.

یکی دیگر از مواردی که باید بررسی کنید، عدم وجود هرگونه ریزگرد درون پورت شارژ است؛ در حقیقت وجود ریزگردها می‌تواند اتصال لپ تاپ به برق و کارایی شارژر را از بین ببرد. شما می‌توانید با استفاده از یک چراغ قوه وضعیت درون پورت شارژ را بررسی کنید. اگر درون پورت شارژ کثیف باشد، بهتر است از یک خلال دندان برای پاکسازی آن استفاده کنید. در این حالت باید برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی کابل و پورت شارژ، فشار زیادی به کابل برای قرار دادن آن درون درگاه وارد نکنید. همچنین نباید شارژر را در حالت آویزان قرار دهید که این مسئله می‌تواند سلامت پورت شارژ را از بین ببرد.

5: کاهش مصرف منابع

این احتمال وجود دارد که شارژ نشدن لپ تاپ زمان متصل بودن به برق، مشکلات سخت افزار نباشد؛ احتمالا شما باید تنظیمات باتری لپ تاپ در ویندوز را در کنار سایر تنظیمات نرم افزاری بررسی کنید. در صورتی که رایانه شما به سختی کار می‌کند، ممکن است شارژر توانایی شارژ سریع لپ تاپ را نداشته باشد. به عنوان مثال، داغ بودن لپ تاپ باعث می‌شود فن به صورت مداوم کار کند و همین مسئله باعث مصرف بیشتر باتری خواهد شد. هنگامی که برنامه‌ها و فرایندهای پرمصرف زیادی دارید که به صورت همزمان اجرا می‌شوند، شارژ باتری با سرعت بیشتری تخلیه خواهد شد.

در صورتی که نسبت به ریشه مشکل شارژ نگران هستید، سعی کنید برخی از برنامه‌ها را ببندید. در موارد بسیار شدید هم باید کامپیوتر خود را خاموش کرده تا دستگاه خنک شود. پس از بازگشت به حالت عادی باید دستگاه را روشن کرده و وضعیت مصرف شارژ باتری را بررسی کنید. در صورتی که رایانه تلاش می‌کند با کار کردن فن بتواند شرایط را پایدار نگه دارد، امکان دارد نیازمند تهیه یک دستگاه قوی‌تر باشید. همچنین اطمینان حاصل کنید که دریچه‌های خروج هوای گرم توسط گرد و غبار مسدود نشده باشند.

6: بررسی ویندوز و تنظیمات پاور لنوو را انجام دهید

سایر مشکلات نرم افزاری هم می‌توانند مانع از شارژ شدن باتری لپ تاپ هنگام متصل شدن به پریز برق شوند. با این که تنظیمات پاور در لپ تاپ دارای گزینه‌های خاص نیستند که بتوانند مانع شارژ شدن شوند، امکان دارد سیستم را به گونه‌ای پیکربندی کنید که در زمان مشخص خاموش شود. به عنوان مثال اگر 50 درصد را برای شروع شارژ به عنوان حداقل و 80 درصد را به عنوان حداکثر انتخاب کنید، خواهید دید که دستگاه هنگام رسیدن به شارژ 50 درصد به صورت خودکار شارژ خواهد شد و زمانی که به 80 درصد برسد هم متوقف می‌شود. این کار می‌تواند باعث شود رایانه شما همانطور که معمولا انتظار دارید شارژ نشود، بنابراین در صورت فعال بودن گزینه مورنظر، باید آن را غیرفعال کنید.

7: آپدیت یا نصب مجدد درایور باتری

باتری به عنوان یک دستگاه خارجی شناسایی می‌شود و به منظور برقراری ارتباط صحیح با آن نیازمند درایورهای خاص خواهید بود. در صورتی که کامپیوتر هنوز به برق متصل است و هنوز با شارژ نشدن باتری لپ تاپ مواجه هستید، بروزرسانی یا حذف درایورهای باتری می‌تواند فرایند شارژ را آغاز کند.

پس از راه‌اندازی مجدد اجازه نصب مجدد درایور باتری را به ویندوز ارائه کنید و ما امیدواریم که شارژ نشدن باتری لپ تاپ با انجام این اقدام حل شود. در صورتی که شرایط با گذشته تفاوت پیدا نکرد، باید فرایند را تکرار کنید، اما پس از خاموش شدن شارژر را از برق بکشید و باتری را خارج کنید. هنگامی که اقدام‌های ذکرشده را انجام دادید، شرایط را به حالت عادی بازگردانید و کامپیوتر خود را مجددا روشن کنید.

8: شارژر لپ تاپ جدید را تهیه کنید

هنگامی که وارد این مرحله شوید، کلیه روش‌ها را برای رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ هنگام متصل شدن به برق را انجام داده‌اید. ما به عنوان آخرین راه‌حل توصیه می‌کنیم که یک شارژر جدید برای لپ تاپ خود تهیه کرده یا از یک دوست به عنوان امانت گرفته و شرایط را بررسی کنید. گاهی وقت‌ها تعویض شارژر می‌تواند یک پاسخ محکم به علت شارژ نشدن باتری لپ تاپ باشد.

در حالی که شارژرهای شخص ثالث ارزان قیمت زیادی در بازار پیدا می‌شود، اما توصیه می‌کنیم که شارژر لپ تاپ خود را از مراکز مجاز تهیه و خریداری کنید. فراموش نکنید که ابتدا باید مشخصات باتری و شارژر لپ تاپ خود را یادداشت‌برداری کنید تا بتوانید شارژر جدید خود را مطابق با مشخصات ذکرشده تهیه کنید..

چرا باتری لپ تاپ شارژ نمی‌شود؟

شارژ نشدن گوشی‌ها، لپ‌تاپ‌ها و سایر گجت‌هایی که در زندگی به آن‌ها وابسته شدیم، می‌تواند به شدت ما را نگران کند. به خصوص که در چند سال اخیر قیمت این دستگاه‌ها و ، لپ‌تاپ‌ها و غیره افزایش چشمگیری داشته است. رایج‌ترین دلیلی که باعث شارژ نشدن می‌شود، تمام شدن عمر آن است. این باتری‌ها هم درست مانند دیگر همنوعان خود یک عمر مفیدی دارند و ممکن است بسته به کیفیت و برند بعد از حدود 4 سال ظرفیت خود را از دست بدهند. در این صورت نیاز به خرید سیستم اداری جدید خواهید داشت.

دکمه بازگشت به بالا