آب درمانی به شیوه ژاپنی

آیا آب درمانی ژاپنی به کاهش وزن کمک می‌کند؟

آب درمانی ژاپنی روشی است که در آن چندین لیوان آب که به دمای اتاق رسیده اول صبح نوشیده می‌شود. همچنین در این روش درمان، غذا خوردن 15 دقیقه طول می‌کشد و وعده‌های غذایی فاصله‌ای طولانی دارند و میان وعده نیز در آن گنجانده شده است. در حالی که برخی از افراد گزارش داده‌اند که این عادت غذایی ژاپنی‌ها، توانسته بر روی سلامت آنها اثر مثبت بگذارد، اما بسیاری این سؤال را در ذهن دارند که آیا این روش درمانی یک ابزار موثر برای کاهش وزن است یا خیر. در این مقاله قصد داریم تا توضیح دهیم آیا آب درمانی ژاپنی برای کاهش وزن موثر است یا خیر.

آب درمانی به شیوه ژاپنی

آب درمانی برای کاهش وزن

مطالعات علمی به طور خاص بر روی آب درمانی ژاپنی و استفاده از تردمیل آبی انجام شده است و شواهدی مبنی بر کاهش وزن در این الگوی مصرف آب به دست آمده است. گفته می‌شود، آبرسانی بدن که مؤلفه اصلی آب درمانی است، به کاهش وزن کمک می‌کند. به خاطر داشته باشید که عوامل دیگر مانند کیفیت کلی رژیم غذایی و میزان تحرک و ورزش نیز بر لاغری اثر دارد.

آبرسانی بدن می‌تواند روی لاغری اثر بگذارد

نوشیدن انواع آب آشامیدنی می‌تواند باعث احساس سیری در فرد شود، زیرا آب فضای معده شما را اشغال می‌کند. به این ترتیب، از هوس کردن و پرخوری که هر دو می‌توانند به افزایش وزن ناخواسته کمک کنند، جلوگیری می‌شود. یک مطالعه نشان داده است که بزرگسالان دارای اضافه وزن یا چاقی که 30 دقیقه قبل از غذا 2.1 فنجان (500 میلی‌لیتر) آب می‌نوشیدند نسبت به بزرگسالانی که قبل از غذا مایعات مصرف نمی‌کردند، 13 درصد غذای کمتری در هر وعده غذایی خوردند. مطالعه دیگری در مردان با وزن متوسط ​​نتایج مشابهی را به همراه داشته است.

علاوه بر این، یک بررسی نشان داد که نوشیدن آب به طور قابل توجهی مصرف انرژی در حالت استراحت (REE) را در بزرگسالان افزایش می‌دهد. REE به تعداد پایه کالری‌هایی که بدن شما در حالت استراحت می‌سوزاند اشاره دارد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهد که جایگزینی آب به جای نوشیدنی‌های دارای شیرین کننده می‌تواند کالری دریافتی را کاهش دهد که در صورت مصرف آن نوشیدنی‌ها، فرد با افزایش وزن مواجه خواهد شد. در نهایت، مدت زمان 15 دقیقه‌ای غذا خوردن و استراحت دادن به معده بین وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها ممکن است باعث کاهش کالری دریافتی شود.

نتایج مطالعات

با اینکه عنوان کردیم مصرف آب می‌تواند باعث سیری شود و کاهش وزن با آب شدنی است، اما برخی از مطالعات نشان داده‌اند که آبرسانی بدن و آب درمانی هیچ اثری بر کاهش وزن ندارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مدت زمان غذا خوردن ۱۵ دقیقه‌ای در روش آب درمانی ممکن است کاهش وزن طولانی‌مدت را مختل کند، زیرا روده شما وقت ندارد به مغز شما سیگنال دهد که سیر شده است. در نتیجه، ممکن است بیش از حد و خیلی سریع غذا بخورید.

یک مطالعه از مربی خصوصی متخصص این حیطه نشان داده کودکانی که سریع غذا می‌خورند، سه برابر بیشتر از کودکانی که آرام غذا می‌خورند، دچار اضافه وزن می‌شوند. برعکس، آهسته غذا خوردن نیز با کاهش خطر اضافه وزن همراه است. تحقیقات بیشتر نشان می‌دهند که محدودیت کالری دریافتی بدن ممکن است منجر به کاهش وزن شود و سطح هورمون گرسنگی گرلین نیز افزایش یابد. این یکی از دلایلی است که نشان می‌دهد چرا تنها 20 درصد از افرادی که وزن کم می‌کنند، می‌توانند این روند را برای طولانی مدت ادامه دهند.

آب درمانی ژاپنی چگونه کار می‌کند؟

در حالی که آب درمانی روشی است که خاستگاه آن ژاپن است، اما عمدتاً به لطف تبلیغات بسیاری که برای آن شده، به عنوان روشی قبول شده در تمام دنیا شناخته می‌شود. دو مؤلفه اصلی برای نحوه عملکرد آب درمانی ژاپنی وجود دارد. اول، طرفداران آب درمانی، 4 تا 5 لیوان 6 اونس (180 میلی‌لیتر) آبی که به دمای اتاق رسیده را با معده خالی هر روز صبح، 45 دقیقه قبل از هر غذا یا نوشیدنی می‌نوشند. (در ابتدا فقط با ۱ تا ۲ لیوان شروع کنید و به تدریج مقدار آن را افزایش دهید.) سپس، در طول روز مانند معمول آب می‌نوشید و به علائم تشنگی خود توجه می‌کنید.

علاوه بر این، اکثر طرفداران این روش درمانی توصیه می‌کنند که هر وعده غذایی 15 دقیقه طول بکشد و حداقل 2 ساعت قبل از خوردن یا نوشیدن هر چیز دیگری به معده خود استراحت دهید. اگرچه هیچ محدودیتی برای مصرف یا مقدار مصرف مواد غذایی در آب درمانی وجود ندارد، اما کاهش وزن پایدار مستلزم انتخاب غذایی سالم است و تنها به هیدراسیون بدن محدود نمی‌شود. معمولا قرار نیست که آب درمانی را برای طولانی مدت ادامه دهید، چرا که برخی از افراد فواید آن را در عرض چند هفته تا چند ماه مشاهده می‌کنند و تا زمانی که به نتیجه دلخواه خود برسید، می‌توانید به این روش ادامه دهید.

خطرات احتمالی آب درمانی ژاپنی

در حالی که آبرسانی بدن برای سلامت آن بسیار مفید است، اما نوشیدن بیش از حد آب ممکن است مضراتی برای بدن داشته باشد. آبرسانی بیش از حد بدن، که به آن مسمومیت با آب نیز می گویند، زمانی رخ می‌دهد که مقدار زیادی آب در مدت کوتاهی بنوشید. این مشکل می‌تواند خیلی سریع غلظت سدیم را در جریان خون شما کاهش دهد و منجر به وضعیت خطرناکی به نام هیپوناترمی شود. مسمومیت با آب، در صورت عدم درمان ممکن است باعث تهوع، استفراغ، تشنج، کما و حتی مرگ شود.

در حالی که هیپوناترمی در میان افراد سالم با کلیه‌های دارای عملکرد طبیعی نادر است، اما بهتر است از نوشیدن بیش از حداکثر مقدار آبی که کلیه‌های سالم می‌تواند دفع کنند (حدود 4 فنجان (945 میلی‌لیتر) در ساعت) اجتناب کنید. اگرچه نوشیدن 4 تا 5 لیوان آب توصیه شده در رژیم آب درمانی ژاپنی در صبح برای بیشتر بزرگسالان احتمالاً بی‌خطر است، اما ممکن است برای برخی افراد منجر به مشکلاتی شود. برای استفاده از این روش درمانی، باید به بدن خود نگاه کنید و اگر احساس ناراحتی کردید از نوشیدن آب خودداری کنید.

سخن پایانی

آب درمانی ژاپنی به دلیل فوایدی که برای کاهش وزن دارد، بسیار مورد توجه قرار گرفته؛ اما شواهد علمی کافی برای حمایت از این مزیت وجود ندارد. اما با این حال، آبرسانی کافی بدن ممکن است باعث شود که احساس سیری کنید و سراغ پرخوری و افزایش وزن نروید. اما آبرسانی بدن تنها بخشی از پازل کاهش وزن است و آب درمانی ژاپنی ممکن است دریافت کالری را بیش از حد محدود کند، که می‌تواند منجر به دریافت سریع غذا و افزایش وزن شود. البته در مورد مصرف آب نیز بایدهای و نبایدهایی نیز وجود دارد که رعایت آنها منجر به نتیجه گرفتن ار این روش می‌شود. آب تصفیه شده به وسیله بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی می‌تواند انتظار شما از نوشیدنی سالم برای این روش درمانی را برآورده کند.

دکمه بازگشت به بالا