دانش و سلامتکسب و کار برتر

انواع جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی + سن مناسب برای بلفاروپلاستی

بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی پلک

افتادگی پلک، یک حالت بسیار ناخوشایند و نامطلوب در هر دو پلک بالایی و پایینی چشم می باشد. افتادگی پلک، پف های خفیف تا شدید پلکی، کبودی پلک و انباشت سلول های چربی در پلک ها از جمله مشکلات و ناهنجاری های زیبایی چشم بوده که در هر رنج سنی حتی نوزادی نیز ایجاد گردیده و علاوه بر تأثیر روانی و نامطلوب بر زیبایی اشخاص، تأثیر فراوانی بر میزان بینایی افراد مبتلا خواهند داشت. این مشکلات می توانند در یک و یا هر دو چشم، در یک پلک و یا هر دو پلک رخ داده و در هر سنی اشخاص را درگیر نمایند.

افتادگی پلک به دلایل متفاوتی رخ داده و خوشبختانه امروزه روش های درمانی و جراحی پلاستیک مانند عمل جراحی پلک توانسته اند دغدغه های ناشی از این مشکلات را تسکین بخشیده و زیبایی پلک ها را به افراد بازگردانند. عمل بلفاروپلاستی در دو مقطع سنی جوانی و میانسالی انجام گرفته و بسیار نتیجه بخش خواهد بود. افرادی که دارای افتادگی پلک، پف های پلکی و ناهنجاری های پلک هستند، کاندید انجام این عمل جراحی می باشند.

انجام این عمل جراحی در سنین جوانی، برای افرادی که از کودکی به شکل مادرزادی و یا ژنتیکی دچار مشکلات و ناهنجاری های پلک مانند افتادگی های مادرزادی و عدم وجود شیارهای پشت چشم هستند، انجام گرفته و در سنین میانسالی و پیری به دنبال افزایش سن، انباشت چربی در پلک ها و ضعف عضلات بالابرنده پلک ها انجام خواهد شد. بهترین زمان به منظور انجام عمل بلفاروپلاستی، سن 30 سالگی بوده و در موارد نادر در صورت بروز مشکلات ژنتیکی در سنین پایین تر نیز انجام خواهد گرفت. توصیه می شود پیش از انجام این عمل جراحی با پزشک کلینیک آرشان مشورت نموده و به شکل آگاهانه از نتایج این جراحی مطلع شوید.

انواع جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی + سن مناسب برای بلفاروپلاستی

کاربردهای بلفاروپلاستی

کاربردهای جراحی پلک را می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد:

 • درمان افتادگی پوست یا شلی پوست پلک بالا که باعث ایجاد چین و چروک روی پلک می‌شود و می‌تواند انحنای سطحی (کانتور) پلک را با مشکل مواجه کند.
 • درمان افتادگی پلک ناشی از سنگینی پوست اضافه که باعث اختلال در بینایی فرد می‌شود.
 • برطرف کردن پف و تورم پلک‌ها
 • برطرف کردن پف و تورم زیر چشم
 • رفع افتادگی پلک پایین که باعث بیشتر دیده شدن نواحی سفید چشم در زیر قرنیه می‌شود.
 • برداشت پوست اضافی و رفع چین و چروک‌های ظریف پلک پایینی.

نحوه انجام بلفاروپلاستی

این جراحی به ‌صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به هیچ بستری در آن وجود ندارد. این جراحی تا حدی در بسیاری موارد نیاز به هیچ بیهوشی ندارد مگر در برخی افراد که به درخواست خود و تحت نظر پزشک بیهوشی، از این شرایط استفاده می‌کنند.

برای انجام عمل بلفاروپلاستی، پزشک، برشی در بالای پلک ایجاد می‌کند و پوست اضافه و چربی را برمی‌دارند. در این پروسه گاهی ماهیچه‌ها نیز تقویت می‌شوند. بلفاروپلاستی پلک پایین نیز، به‌وسیله برش کوچک انجام می‌شود. در بلفاروپلاستی پلک پایین، معمولاً یک برش زیر پلک ایجاد می‌شود که گاهی داخل پلک و زیر مژه قرار دارد و گاهی نیز در ناحیه زیر چشم است. بعد از این اقدام، پوست اضافی و چربی خارج می‌شود و پلک در محل موردنظر خود فیکس می‌شود. این تمام رویدادی است که برای انجام بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین انجام می‌شود.

آمادگی قبل از بلفاروپلاستی

بعضی از مراحلی که باید قبل از جراحی دنبال کنید شامل موارد زیر می باشند:

 • آزمایش های لازم را انجام دهید.
 • به مدت حدود 6 هفته سیگار نکشید؛ چراکه ممکن است بر روی پروسه ی بهبود شما تأثیر بگذارد.
 • به طور منظم داروهایی را که برای شما تجویز شده مصرف کنید.
 • مصرف مکمل های گیاهی، آسپیرین و داروهای ضد التهابی را قطع کنید.
 • رژیم غذایی توصیه شده را دنبال کنید و غذای سالم بخورید.

اقدامات پس از عمل بلفاروپلاستی

 • استفاده از کمپرس سرد جهت کاهش تورم و کبودی
 • استفاده از قطره چشم به منظور کاهش خشکی چشم
 • دوری از فعالیت‌هایی که باعث خشکی چشم می‌شوند به مدت یک هفته تا ۱۰ روز.
 • استفاده از عینک‌های آفتابی در سه هفته اول پس از جراحی لازم است.
 • از بلند کردن وسایل سنگین بپرهیزید.
 • بهتر است تا سه هفته پس از جراحی از ورزش کردن حرفه‌ای خودداری کنید.

مدت ماندگاری بلفاروپلاستی

روند پیری پوست و تأثیرات ایجاد شده حاصل از آن، غیر قابل پیشگیری است، بنابراین هیچ روشی نیست که نتایج به دست آمده از آن دائمی باشد. عمل بلفاروپلاستی در صورتی که به درستی انجام شده و مراقبت‌های پس از آن دنبال شوند، دارای ماندگاری بسیار طولانی بوده و نتایج حاصل از آن را می‌توان ۷ تا ۱۰ سال بر روی چهره خود مشاهده کرد.

هزینه بلفاروپلاستی و عوامل مؤثر بر آن

معمولاً در جلسات مشاوره قبل از عمل، هزینه‌های حدودی به فرد گفته می‌شود؛ اما در حین عمل ممکن است یک‌سری دارو یا خدمات ارائه شود که هزینه را کمی تغییر دهد. بسته به این که تحت نظر کدام پزشک این عمل را انجام می‌دهید، هزینه‌های متفاوتی را پرداخت خواهید کرد. خدمات کلینیک، مهارت پزشک و … نیز بر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارند از این رو کلینیک‌های مختلف هزینه عمل بلفاروپلاستی مخصوص خود را دارند.

عوارض بلفاروپلاستی

هر نوع عمل جراحی اعم از عمل های زیبایی و درمانی، ریسک فاکتورهای مختص به خود را دارند. یکی از پارامترهای بسیار مؤثر برای جلوگیری از عارضه های نامطلوب جراحی زیبایی پلک، انتخاب بهترین جراح بلفاروپلاستی می باشد. با این حال برخی از عوارض خفیف و موقت ممکن است بعد از عمل جراحی بلفاروپلاستی شامل حال بیمار شوند. از جمله عوارض ناگوار عمل زیبایی پلک می توان به مواردی نظیر:

 • عدم تقارن پلک ها بعد از جراحی
 • تورم و التهاب پلک ها و اطراف چشم ها
 • به جای ماندن اسکار (باقی ماندن جای برش های عمل جراحی)
 • باقی ماندن جای بخیه ها
 • خونریزی شدید و کاهش بینایی
 • دوبینی یا تاری دید طولانی مدت و موقت اشاره کرد.

سن ایده آل برای عمل بلفاروپلاستی چه سنی است؟

نتایج فوق العاده جراحی بلفاروپلاستی هر کسی را برای انجام این عمل وسوسه می‌کند. افتادگی شدید پلک کاهی گاهی اوقات ممکن است بر روحیه شخصی افراد تاثیر گذار باشد. به عنوان مثال، ممکن است اطرافیان به دلیل افتادگی شدید پلک تصور کنند شما خسته و ناراحت به نظر می‌رسید. در حالی که به هیچ وجه این طور نیست.

چنین سخنانی به صورت ناخودآگاه بر اعتماد به نفس افراد تاثیر گذار هستند. به همین دلیل، اکثر افراد در سنین نوجوانی یا حتی در سنین بالا تمایل دارند یک بار هم که شده عمل بلفاروپلاستی را تجربه کنند و تا حدودی افتادگی شدید پلک یا پف زیر چشم را از بین ببرند. با این حال، مشکلاتی مثل تزریق داروی بیهوشی یا خطرناک بودن جراحی بخصوص برای افراد با سنین پایین‌تر باعث می‌شود تا محدودیت‌هایی برای انجام این جراحی وجود داشته باشد. در ادامه درباره بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی با شما صحبت می کنیم.

چه افرادی کاندیدای مناسب برای جراحی بلفاروپلاستی هستند؟

این روش بسیار ساده است و با برداشتن قسمت کوچکی از پوست پلک فوقانی انجام می‌شود. همچنین هنگام جراحی بلفاروپلاستی چربی‌های اضافی اطراف چشم برداشته می‌شود که باعث خواهد شد متقاضیان ظاهر شاد‌تر و جذاب‌تری داشته باشند. در ادامه برخی از افرادی که کاندیدای مناسب برای جراحی بلفاروپلاستی هستند را معرفی می‌کنیم. افرادی که در سن مناسب برای عمل بلفاروپلاستی قرار ندارند، می‌توانند از سایر روش‌ها برای لیفت و از بین بردن افتادگی پلک استفاده کنند.

·         افتادگی مادرزادی پلک

برخی از افراد به صورت ژنتیکی دارای پلک‌هایی افتاده هستند. این موضوع ممکن است به صورت مادرزادی از یکی از والدین به فرزندان منتقل شده باشد. چنین افرادی از سنین کودکی افتادگی پلک را تجربه می‌کنند. معمولا اشخاص در سنین نوجوانی بیشتر از هر سن دیگری روی ظاهر خود حساس هستند و همین موضوع باعث می‌شود تا در اغلب موارد افراد نوجوان یا افرادی که در آستانه جوانی قرار دارند برای انجام جراحی بلفاروپلاستی اقدام کنند. با این حال، سن کم برخی از متقاضیان باعث می‌شود تا جراح روش‌های دیگری را برای رفع افتادگی پلک به آن‌ها پیشنهاد دهد.

·         افزایش سن و پیری

با افزایش سن، میزان تولید کلاژن در سطح پوست کاهش پیدا می‌کند. چنین مشکلی به مرور زمان موجب از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و افتادگی پلک چشم می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد مسن با افزایش سن افتادگی پلک را تجربه می‌کنند. کلاژن نقش مهمی در حفظ حالت ارتجاعی و پایداری پوست دارد.

کاهش این ماده در بدن نه تنها موجب افتادگی پلک خواهد شد، بلکه به مرور مشکلاتی مثل چین و چروک‌ها و خطوط پیری نیز در نواحی اطراف چشم مشاهده می‌شوند که بهترین راه حل برای درمان آن‌ها انجام جراحی بلفاروپلاستی است. شاید تصور کنید با توجه به مسائلی که در این بخش بیان شد، افراد مسن بهترین کاندیدا برای جراحی بلفاروپلاستی هستند.

در حالی که به هیچ وجه اینطور نیست. اگرچه افراد مسن می‌توانند کاندیدای خوبی برای انجام این جراحی باشند، ولی مشکلاتی مثل از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست و شدید بودن افتادگی پلک باعث می‌شود تا این دسته از افراد نتوانند نتایج لازم را از عمل جراحی پلک دریافت کنند. زیرا پوست نازک‌تر می شود و مقاومت خود را به طور کامل از دست خواهد داد.

سن مناسب برای انجام عمل بلفاروپلاستی

حدود ۹۱ درصد از بیمارانی که برای عمل پلک اقدام می‌کنند، سن بالای ۴۰ سال دارند. به ندرت پیش می‌آید که افراد در بازه سنی ۱۵ تا ۲۵ سال برای جراحی بلفاروپلاستی اقدام کنند. بیشتر از ۵۰ درصد افرادی که قصد انجام جراحی پلک را دارند، سنی بالای ۵۵ سال داشته و در میان افراد مسن قرار می‌گیرند. جراحی بلفاروپلاستی می‌تواند در هر زمانی انجام شود. اما برای دریافت بهترین نتیجه، بهتر است متقاضیان سنی بین ۴۰ تا ۴۵ سال داشته باشند.

هر چه که سن افزایش پیدا کند، خاصیت ارتجاعی پوست نیز تغییر پیدا خواهد کرد و ممکن است متقاضی نتیجه لازم را از جراحی بلفاروپلاستی دریافت نکند. به عنوان مثال، احتمال نتیجه‌بخش بودن این جراحی در سن بین ۶۰ تا ۷۰ سال تا حدی پایین است. همچنین دلیلی برای انجام این جراحی در بازه سنی بین ۲۰ تا ۳۰ سال وجود ندارد.

مگر این که متقاضیان به صورت ژنتیکی دارای پلک‌های افتاده باشند. در صورتی که افتادگی شدید پلک موجب افسردگی و کاهش اعتماد به نفس افراد شود، می‌توان از جراحی بلفاروپلاستی یا سایر روش‌ها برای رفع این مشکل استفاده کرد. همچنین در مواردی که افتادگی پلک‌ها میدان دید را کاهش می‌دهد، باید از روش‌های درمانی مثل جراحی کمک گرفت.

جایگزین مناسب برای افراد جوانتر چیست؟

اگرچه عمل بلفاروپلاستی بهترین و مناسب‌ترین روش برای از بین بردن افتادگی پلک است، اما می‌توان از روش‌های غیر جراحی برای افراد جوان‌تر یا اشخاصی که هنوز در بازه سنی مناسب قرار ندارند استفاده کرد. جدا از این مسئله، برخی از افراد به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای یا مصرف داروهای خاص توانایی انجام جراحی را ندارند و ممکن است نسبت به داروی بیهوشی حساسیت داشته باشند. این دسته از افراد می‌توانند از روش‌های دیگری برای رفع افتادگی پلک کمک بگیرند.

یکی از این روش‌ها بلفاروپلاستی پلک با کمک پلاسما جت است که بدون انجام جراحی انجام می‌شود. تمامی افرادی که افتادگی شدید پلک یا شل شدگی پوست پلک را تجربه می‌کنند و در سن مناسبی برای انجام جراحی بلفاروپلاستی قرار ندارند، می‌توانند از پلاسما جت برای درمان مشکل خود استفاده کنند.

اگرچه پلاسماجت ممکن است نتایج طبیعی کاملا مشابه با جراحی نداشته باشد، اما به دلیل دوره نقاهت کوتاه مدت خود و نتیجه سریع محبوبیت بسیار زیادی دارد. این روش در مدت زمان نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه انجام می‌شود و شخص می‌تواند بعد از گذشت ۷ روز به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا