اقتصادیعمومیکسب و کار برتر

انتخاب و خرید بهترین پمپ آب کشاورزی

پمپ آب کشاورزی چیست و چگونه عمل می کند؟

به نقل از پرشیا دیزل در صنعت پمپ و بوستر پمپ، پمپ آب‌های کشاورزی در دسته قوی‌ترین و حرفه‌ای ‌ترین پمپ‌ها قرار دارند زیرا که باید میزان قابل ‌توجهی آب را با فشار بالا و در مسافت‌های نسبتاً طولانی، منتقل کنند. به‌طور معمول سیالات عبوری از موتور پمپ آب کشاورزی دارای ریز جامدات نیز هستند. به خاطر این موارد، پمپ آب‌های کشاورزی باید باکیفیت و پردوام باشند تا در این شرایط سخت عملکرد خود را از دست ندهد.

دو روش پمپاژ وجود دارد: پمپ‌های دینامیکی و پمپ‌های جابجایی مثبت

پمپ آب کشاورزی دینامیکی

فروش موتور پمپ آب کشاورزی در تهران: پمپ‌های دینامیکی عموماً کارایی و انعطاف‌پذیری بهتری دارند و برای کارهای بزرگ پمپاژ، مانند آبیاری جریب وسیع مناسب هستند. یک پمپ دینامیکی از مجموعه‌ای از تیغه‌های چرخان به نام پروانه برای افزایش یا کاهش فشار در تمام سیستم استفاده می‌کند. با چرخش تیغه‌های ساخته ‌شده مخصوص در جهت عقربه‌های ساعت یا خلاف عقربه ساعت، می‌توان جریان سیالات را تغییر داد، درنتیجه فشار آن مایع تغییرمی‌یابد. این نوع پمپ به دلیل قدرت بالایشان به‌عنوان موتور پمپ آب کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پمپ آب کشاورزی معمولی

قیمت موتور اب گازوئیل: تیغه‌های مخصوص به آن اجازه می‌دهد تا جریان هوای اطراف را تغییر داده و آن را در جهت خاصی قرار دهد. پمپ‌های جابجایی مثبت با تغییر میزان فشار در یک سیستم بسته کار می‌کنند. با کاهش حجم، فشار افزایش می‌یابد. با افزایش حجم، فشار کاهش می‌یابد. این تغییرات فشار باعث مکش مایع به سیستم می‌شود، سپس در جهت موردنظر خارج می‌شود.

برای نشان دادن این مفهوم، یک بطری پلاستیکی باز را در نظر بگیرید، زیر آب نگه‌ داشته تا فشرده شود و از حجم آن کاسته  شود. با آزاد شدن فشار بر روی بطری، حجم آن افزایش می‌یابد، فشار را کاهش می‌دهد و باعث مکش آب به داخل بطری می‌شود. سپس درب بطری را می‌گذارند و آن را از آب خارج می‌کنند. بطری مهر و موم‌ شده فشرده می‌شود، حجم آن کاهش می‌یابد و فشار روی محتوای آن افزایش می‌یابد. با باز شدن درب این فشار آزاد می‌شود و باعث می‌شود آب از دهانه بطری خارج شود.

نکته

معمولا پمپ کشاورزی از انواع طبقاتی و شناور برای چاه آب می باشد و قیمت این پمپ های حدودا از 8 میلیون تومان شروع و تا 30 میلیون تومان در بازار موجودا است. البته برای چاه های عمیق با زمین های زراعی باید پمپ هایی با قیمت حتی 120 میلیون تومان نیز خریداری شود. البته شمایی که می خواهید سیستم آبرسانی یک مزرعه را راه اندازی کنید، دو حالت ممکن است پیش آید؛ یکی این که برق دارید و می توانید به راحتی با خرید پمپ، و یک تابلو برق مناسب همراه با لوله کشی مزارع، آب را از چاه یا رودخانه، به مزارع هدایت کنید. دوما شرایطی است که دسترسی به برق ندارید، در این حالت شما برای ایجاد نیروی مکانیکی جهت راه اندازی پمپ، به یک موتور دیزل گازوئیلی یا بنزینی نیاز خواهید داشت که قیمت آنها بستگی به نوع موتور از  15 میلیون تومان، تا 300 میلیون تومان متغیر خواهد بود.

 خرید موتور دیزل کشاورزی:

 راهنمای انتخاب پمپ آب کشاورزی

با توجه به جدول زیر، شما باید مقدار آب مورد نیاز خود را بر حسب متر مکعب بر ساعت، مشخص کنید. این عدد میزان آبدهی پمپ است که محور افقی جدول فوق می باشد. از عدد مورد نظر یک خط عمودی رسم کنید تا محور را قطع کند. سپس از نقطه اتصال یک خط افقی رسم کرده و میزان هد پمپ را بدست آورید. به عنوان مثال اگر آبدهی 200 متر مکعب در ساعت را انتخاب کنید، بهترین پمپ آب برای شما پمپی است که هد 30 متری داشته باشد.

با این اطلاعات می توانید بهترین پمپ آب کشاورزی و یا پمپ مناسب هر فعالیت دیگری را انتخاب و خریداری کنید. البته تیم فروش ما، شما را در انتخاب بهترین پمپ کشاورزی، همراهی خواهد کرد. تنها کافی است با نمایندگی های فروش ما تماس گرفته، اطلاعات میزان آبدهی، مساحت زمینهای تحت آبیاری، میزان آب مخزن چاه یا منبع آب مورد نظر و تعداد فصل های آبیاری را در اختیار متخصصان فروش قرار داده تا بهترین پمپ را به شما معرفی کنند.

محاسبه میزان نیروی برق مورد نیاز برای پمپ انتخاب شده

 

Han = ساعت کارکرد پمپ در سال

Pump = توان پمپ بر حسب وات

LHV = ارزش حرارتي پايين نفت گاز

Can = مصارف سالانه نفت گاز

motorη = راندمان موتور ديزلي

– توان لازم براي عملکرد يک پمپ به موارد زیر بستگی دارد:

  • مجموعه ارتفاع رانشي (هد)
  • آبدهي

رابطه زیر می تواند این مراحل را تکمیل کند:

 

H = توان لازم بر حسب وات

Q = ميزان آبدهي چاه بر حسب ليتر بر ثانيه

pumpη = راندمان محرکه پمپ

H = هد مورد نياز  بر حسب متر

جدول مصرف برق و سوخت موتور های دیزلی و برقی پمپ کشاورزی

نوع آبياري چقدر قدرت نیاز دارند؟ در یک ساعت چقدر سوخت یا انرژی مصرف می کنند؟
برقي ديزلي برقي ديزلي
قطره اي 0.48 (HP) 0.71 (HP) 0.35 Kwh 0.16 L/h
باراني 1.05 (HP) 1.57 (HP) 0.77 Kwh 0.36 L/h

 

 
راهنمای انتخاب  ؛ بهترین برای آبیاری

برای انتخاب پمپ آب کشاورزی، باید منبع آب شما مشخص باشد.

ما با توجه به نحوه برداشت آب، بهترین مدل های پمپ را به شما پیشنهاد می دهیم.

بر اساس نحوه نصب

از دیدگاه نصب نیز، دو نوع نصب پمپاژ آب وجود دارد: پمپ‌های سطحی و پمپ‌های زیر آب

انتخاب و خرید بهترین پمپ آب کشاورزی

پمپ آب کشاورزی سطحی

پمپ‌های سطحی: این نوع پمپ‌ها روی زمین بالاتر از سطح آب مانند دیواره سد نصب می‌شوند. پمپ آب را از منبع آب می‌گیرد و سپس آب را به نقطه ذخیره یا استفاده می‌رساند.

 پمپ آب کشاورزی زیر آب

پمپ‌های زیر آب: این نوع پمپ در زیر سطح آب منبع نصب می‌شود، مانند سد یا سوراخ و آب را مستقیماً از منبع به نقطه ذخیره یا استفاده می‌رساند. در انواع پمپ آب کشاورزی هر دوی این شیوه‌های نصب را می توان مورد استفاده قرار داد.

حداکثر فاصله بین پمپ سطح و منبع آب آن محدودیت دارد: کشیدن آب به سمت بالا برای پمپ دشوارتر از کشیدن فشار آب توسط پمپ در سربالایی است. حد عملیاتی لیفت مکش حدود 25 فوت (7.62 متر) است اما تولیدکنندگان پمپ باید برای هر مدل پمپ، رقم حد ماکزیمم مکش ارائه دهند. این محدودیت باید در هنگام طراحی سیستم پمپاژ آب خورشیدی مورد توجه قرار گیرد. پمپ‌هایی که در معرض عناصر هستند باید محافظت بیشتری شوند. این امر بیشتر به پمپ‌های نصب ‌شده در رودخانه‌ها یا سدها اعمال می‌شود، نه به پمپ‌های سوراخ‌دار. ازآنجا که این نوع پمپ‌هامعمولاً روی زمین نصب می‌شوند، می‌توان از آن به‌ راحتی با نصب یک پناهگاه محافظت کرد. محافظت از پمپ شناور ممکن است چالش ‌برانگیزتر باشد! زیرا این مواد در آب قرار دارند، معمولاً در وسط منبع که عمیق‌ترین جای آب است. برخی از تولیدکنندگان پانتون های شناور تهیه می‌کنند که برای محافظت از پمپ‌های زیر آب در این شرایط طراحی‌ شده‌اند که می‌توانید در راهنمای انتخاب پمپ آب کشاورزی در نظر بگیرید.

 بر اساس نحوه عملکرد

انواع پمپ آب کشاورزی برای استفاده در شرایط مختلف وجود دارند که در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 مپآب کشاورزی گریز از مرکز سطحی

پمپ‌های گریز از مرکز در سطح زمین معمولاً با منابع آب سطحی یا منابع آب زیرزمینی کم‌ عمق استفاده می‌شوند. همچنین از آن‌ها به‌عنوان تقویت‌ کننده پمپ در خطوط لوله آبیاری استفاده می‌شود. قبل از اینکه بتوانند کار کنند، باید آن‌ها را با آب پرکنید یا “بتونه‌کاری” کنند. خط مکش و پمپ باید پر از آب و فاقد هوا باشد، بنابراین اتصالات و بخصوص اتصالات ضد هوای لوله مکش در پمپ آب کشاورزی مهم هستند. قیمت پمپ آب کشاورزی در این مدل  نسبتاً پایین و مقرون به صرفه است.

پمپ‌های سانتریفیوژ برای عملکرد افقی یا عمودی طراحی ‌شده‌اند. افقی یا عمودی به جهت موتور و شافت محرک اشاره دارد، نه به پروانه. پمپ‌های سانتریفیوژ افقی متداول‌ترین روش برای آبیاری هستند. آن‌ها معمولاً هزینه کمتری دارند، به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند و نصب و بازرسی یا سرویس آن‌ها از انواع دیگر آسان‌تر است. از پمپ‌های سانتریفوژ افقی کمتر در آبیاری کشاورزی استفاده می شود چراکه قدرت زیادی برای پمپاژ آب ندارند، اما می توانید برای موارد آبیاری سبک از آنها استفاده نمایید.

پمپ‌های سانتریفیوژ عمودی می‌توانند روی چیز دیگری نصب یا سوار شوند بنابراین ورودی و پروانه همیشه در زیر آب هستند. آماده‌سازی پمپ در این مورد غیرضروری است و آن را برای کاربردهای شناور مفید می‌کند. ویژگی خودآزمایی در مناطقی که قطعی برق مکرر دارند یا در محورهای مرکزی که راه‌اندازی مجدد خودکار برق در دسترس نیست، مفید است. بااین‌حال، تعمیر و نگهداری بیشتر ممکن است لازم باشد، زیرا یاتاقان‌ها دائماً زیر آب هستند. این پمپ‌ها معمولاً در چاه‌های عمیق‌تر نصب می‌شوند و در میان انواع پمپ آب کشاورزی گریز از مرکز قیمت بالاتری دارد.

همین الان سفارش دهید:

 پمپآب کشاورزی توربینی

پمپ توربین شامل سه قسمت اصلی است: مجموعه هد پمپ که موتور را پشتیبانی می‌کند، معمولاً از چدن است و روی پایه نصب می‌شود. شاقت و ستون و مونتاژ کاسه پمپ. شاقت روی پمپ توربین ممکن است روغن‌کاری شده با آب یا روغن باشد، اما برای تأمین آب خانگی باید از پمپ روغن‌کاری شده با آب استفاده شود.

اطمینان از اینکه چاه مستقیم و ستون پمپ به‌صورت عمودی تراز شده در نصب پمپ آب کشاورزی توربینی مهم است. نباید به پوشش چاه دست بزند. در صورت لمس شدن پوشش چاه، لرزش می‌تواند سوراخ‌هایی را در پوشش ایجاد کند و همچنین ممکن است باعث سایش بیش ‌از حد تحمل موتور پمپ آب کشاورزی شود. یک فونداسیون بتنی که به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند محکم مجموعه سر را محکم کند، به نصب و حفاظت آن کمک می‌کند. قیمت پمپ آب کشاورزی توربینی بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

امین پارسائی

امین پارسائی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا