تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس

انواع مدارک دوره ی کارشناسی

مدرک لیسانس

ویزای تحصیلی انگلیس: متداول ترین مدرک این دوره است. مدارک افتخاری (honours degree) متفاوت این دوره با توجه به رشته ی تحصیلی البته B.A و B.S رایج ترین مدارک این دوره هستند. می توانید در دوره های مشترک، دوگانه یا ترکیبی هم شرکت کنید، که در این صورت تحصیلات تان بین دو موضوع مرتبط تقسیم می شود. علی رغم تشابه بسیار زیاد، تفاوت های مختصری بین مدارک دوره ی کارشناسی در آمریکا و انگلستان وجود دارد. و بعد از این یک سال در مورد رشته ای که می خواهند در سه سال باقی مانده از دوره ی کارشناسی تحصیل کنند تصمیم می گیرند. شما چیزی است که برمی گزینید و تمرکز اصلی تان بر روی آن است و 25 تا 50 درصد کل نمرات درس های دوره ی کارشناسی تان را شکل می دهد. دومین کانون تمرکز دروس تان است و اغلب نیمی از دروس دوره تان را در بر می گیرد. دروسی انتخابی (Elective) هم می توانند از هر دانشکده ای انتخاب شوند که پوشش دهنده ی درصد باقی مانده ی دروس دوره ی کارشناسی خواهند بود.

تحصیل در مقطع کارشناسی یا لیسانس

مدرک کاردانی

مدرک کاردانی در کالج های عمومی در آمریکا پس از دو سال تحصیل به دانشجویان ارائه می شود. کسانی که این مدرک را در اختیار دارند، در حالی که برخی از دروسی را که در دو سال اول دوره ی کارشناسی ارائه می شود گذرانده اند، می توانند وارد دوره ی کارشناسی در دانشگاه شوند.

مدارک میانی (Intermediate qualifications)

معمولاً معادل دو سال اول دوره ی کارشناسی هستند، و دانشجویان می توانند ادامه ی تحصیل بدهند و مدرک کامل کارشناسی را کسب کنند. ماهیت مدارک پایه بیشتر شغلی یا فنی هستند و در مسیر دست یافتن به شغلی خاص متمرکزند. تحصیل در این دوره ها هم به صورت پاره وقت امکان پذیر است و هم تمام وقت و گاهی نیز می توان در کالجی که با دانشگاه مرتبط است به تحصیل در این دوره ها پرداخت. نمونه هایی از مدارک این دوره ها عبارتند از: FdA (هنر)، FdEd (مهندسی) و FdSc (علوم). همچنین می توانید بعد از دو سال تحصیل دیپلم هایی مثل دریافت کنید. می توانید بعد از یک سال تحصیل را هم کسب کنید.

دروس دوره ی کارشناسی چگونه آموزش داده می شوند و مورد ارزیابی قرار می گیرند؟

دروس دوره ی کارشناسی معمولاً به صورت کلاسی، سخنرانی و ترکیب شده با مطالعات مستقل ارائه می شوند. برخی از دروس را هم می توان به مدت یک سال به شکل مشترک یا در خارج از کشور یا به صورت کار در یک شرکت واقعی برای کسب تجربه ی کار گذراند. دروس دوره ی کارشناسی از طریق تکالیفی در قالب مقالات، پایان نامه، پروژه ها، پورتفولیو، ارائه ها و امتحانات مورد ارزیابی قرار می گیرند.

معیارهای احراز شرایط

دانشجویان بین المللی معمولاً باید 12 سال تحصیلات دوره ی ابتدایی و متوسطه را پشت سر گذاشته باشند و را داشته باشند. همچنین اگر انگلیسی زبان مادری تان نیست، باید شرایط زبانی رشته ی مورد نظر خود را برآورده کنید. ممکن است بعضی از دانشجویان بین المللی نیاز به شرکت در آزمون های اضافه ی دیگری هم با توجه به رشته یا دانشگاه انتخابی شان داشته باشند. برای مثال . اما باید اطلاعات لازم را در این مورد از موسسه ی مورد نظر خود بگیرید تا بدانید دقیقاً باید چه شرایطی را برای ورود به دانشگاه و رشته ی مورد نظرتان برآورده کنید. شاید لازم باشد برای اثبات تمکن مالی تامین هزینه های تحصیل تان در خارج از کشور در یک مصاحبه هم شرکت کنید. در ادامه باید ویزای دانشجویی مناسب را هم بگیرید.

فرایند درخواست پذیرش دوره ی کارشناسی

تا فرصت کافی برای یافتنِ موسسه ای دیگر یا شرکت در آزمون های مورد نیاز داشته باشید. به محض اینکه فهرست موسسات مورد نظرتان تکمیل شد باید مدارک درخواست پذیرش را آماده کنید. هر موسسه ای پایان مهلت درخواست پذیرش خود را تعیین می کند، به همین دلیل بهتر اطلاعات دقیق را در این مورد از موسسه ی انتخابی تان بگیرید. همیشه بهتر است فرایند درخواست پذیرش را هر چه زودتر به جریان بیندازید.

دکمه بازگشت به بالا