اقتصادیکسب و کار برتر

ماینر ها چگونه بیت کوین تولید میکند

الگوریتم PoW، به برقراری امنیت و پردازش تراکنش‌های بیت کوین کمک می‌کند و در این سیستم، افرادی تحت عنوان Miner به شبکه وارد می‌شوند تا فرایند استخراج بیت کوین را صورت دهند. طی این فرایند، ماینرها برخی محاسبات ریاضی پیچیده موجود در شبکه را حل و در قبال آن، پاداشی را دریافت می‌کنند.

ماینر ها چگونه بیت کوین تولید میکند

 

 

 

استخراج بیت کوین چیست؟ چه تعداد بیت کوین وجود دارد؟ دستگاه ماینر چیست؟ چرا ماینرها مشمول دریافت پاداش هستد؟ این سوالات و چندین پرسش دیگر، موضوعاتی هستند که در مقاله امروز با مضمون آموزش استخراج بیت کوین، به آن‌ها خواهیم پرداخت!

ارز دیجیتال چیست؟

پس از آشنایی نسبی با ارز دیجیتال، نیاز داریم تا مهم ترین رکن شبکه بیت کوین یعنی استخراج بیت کوین را بشناسیم. به طور خلاصه (بسیار خلاصه!)، استخراج بیت کوین فرایندی است که طی آن، اعتبارسنجان شبکه (ماینرها) بلاک‌های جدیدی را در شبکه ایجاد و در قبال آن، پاداشی را دریافت می‌کنند. امّا آیا موضوع به همین‌جا ختم می‌شود؟ ادامه مطلب را برا خرید ماینر دنبال کنید!

استخراج بیت کوین یا ماینینگ بیت کوین به فرایندی گفته می‌شود که طی آن، اعتبارسنجان شبکه (ماینرها) برخی معادلات ریاضی پیچیده شبکه را حل می‌کنند و بدین ترتیب، بلاک‌های جدیدی به زنجیره اضافه می‌شوند. در صورت تایید هر تراکنش و موفقیت‌آمیز بودنِ ایجاد بلاک جدید، ماینرها مشمول دریافت پاداشِ Mining خواهند بود.

استفاده از تجهیزات پیشرفته و افزایش سرعت حل محاسبات موجب به وجود آمدن فضای رقابتی بین استخراج‌کننده‌ها می‌شود. این مسائل به قدری دشوار هستند که حل آن‌ها به وسیله انسان امکان‌پذیر نیست؛ حتی گاهی رایانه‌های قدرتمند نیز باید زمان زیادی را برای حل آن‌ها صرف کنند. اولین دستگاهی که به پاسخ برسد، بلافاصله پاداش خود را از شبکه دریافت خواهد کرد.

چه تعداد بیت کوین وجود دارد؟

بیت‌ کوین تنها به صورت دیجیتال وجود دارد و عرضه کل آن محدود به ۲۱ میلیون کوین است. طبق ، پس از به اتمام رسیدن فرآیند استخراج این ارز دیجیتال، حتی یک عدد هم به تعداد بیت کوین‌های موجود اضافه نخواهد شد. در چنین زمانی صرفا رمز ارزهای فعلی در شبکه در گردش خواهند بود. با این سازوکار تضمین می‌شود چرا که با کمیاب شدن این دارایی، قیمت آن رو به افزایش خواهد گذاشت.

چه تعداد بیت کوین تاکنون استخراج شده است؟

تا زمان نگارش این متن (٨ فوریه ٢٠٢٣)، حدود ١٩.٣ میلیون بیت کوین استخراج شده و حدود ١.٧ میلیون عدد برای استخراج باقی مانده است. با در نظر گرفتن فرآیند و نصف شدن پاداش استخراج در ظرف ۴ سال، بیش از صد سال بعد، همه ۲۱ میلیون کوین این شبکه استخراج خواهد شد. در واقع اکثریت زمان استخراج آخرین BTC را حوالی سال 2140 تخمین می‌زنند.

آیا می‌دانید که با کمک BRC-20 می‌توانید توکن خودتان را در شبکه بیت کوین بسازید؟ مقاله را حتما مطالعه کنید.

مزایای استخراج بیت کوین

فرآیند استخراج یا ماینینگ بیت کوین دو مزیت مهم به همراه دارد. اولین مزیت آن این است که با حل محاسبات پیچیده ریاضی توسط رایانه‌ها و پردازنده‌ها بیت کوین جدید تولید می‌شود. و دوم اینکه که این استخراج‌کنندگان با حل کردن مسائل محاسباتی ریاضی، شبکه پرداخت بیت کوین را قابل اعتماد و امن می‌کنند. زمانی که ماینرهای بیت کوین تراکنش‌های اخیر را در بلاک جدید می‌چینند، بخشی از کار آن‌ها اطمینان پیدا کردن از صحت تراکنش‌ها و عدم تکراری‌بودن آن‌ است.

معایب استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوین فعالیت دشوار و پیچیده‌ای بوده و قطعا با معایبی همراه است. پر هزینه بودن فرایند استخراج یکی از معایب اصلی این فرآیند است. امروزه برای حضور فعال در عرصه ماینینگ باید از تجهیزات و سخت‌افزارهای به روز استفاده کرد که قطعا هزینه زیادی را به دنبال دارد. به طور کلی ماینینگ یک ریسک مالی است زیرا نوسان و کاهش می‌تواند تمام هزینه و سرمایه‌ای که صرف خرید تجهیزات استخراج شده را از بین ببرد.

مصرف بالای انرژی برق و هزینه سنگین آن نیز یکی دیگر از معایب استخراج BTC است به نحوی که استفاده از انشعاب برقی که تعرفه بالایی دارد اصلا به صرفه نخواهد بود. همچنین ماینرها به‌دلیل حل محاسبات پیچیده و فعالیت شبانه‌روزی برق زیادی مصرف کرده و در نتیجه گرمای زیادی تولید می‌کنند. همین امر سبب کمبود انرژی شده و در مناطقی که برق با استفاده از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود، استخراج بیت کوین برای محیط زیست مضر تلقی می‌شود.

هش ریت در بلاک چین بیت کوین به چه معناست؟

سختی شبکه یا سختی استخراج چیست؟

سختی استخراج یا سختی شبکه (Network Difficulty) تنظیم‌کننده زمانی است که برای ساخت یک بلاک جدید در شبکه بلاک چین نیاز داریم. هدف سختی شبکه ثابت نگه داشتن میانگین زمان ایجاد یک بلاک در شبکه است. هرچه قدرت محاسباتی کل شبکه برای استخراج بیت کوین افزایش پیدا کند، سختی استخراج نیز بیشتر خواهد شد. علت وجود سختی شبکه یا سختی استخراج ایجاد محدودیت برای ماینرها است، زیرا در صورت عدم وجود این سختی، مدت زمان تولید هر بلاک کاهش پیدا کرده و از بین خواهد رفت که این نیز می‌تواند سبب و شود.

پاداش استخراج بیت کوین چیست و چقدر است؟

‌‌می‌رسیم به جذاب‌ترین بخش مقاله یعنی پاداش استخراج بیت کوین!

پاداش بیت کوین چیست؟ پاداش استخراج بیت کوین، میزان دارایی از پیش تعیین‌شده‌ای است که BTCهای تازه استخراج شده و مجموع کارمزد تراکنش‌های هر بلاک را شامل می‌شود.

در مسیر دریافت پاداش استخراج بیت کوین، میان گره‌(Node)های شبکه رقابتی شکل می‌گیرد. طی این رقابت، هر گره‌ای که سریع‌تر بلاک خود را تایید و آن را به بلاک چین اضافه کند، پاداش بلاک را دریافت خواهد کرد.

در حال حاضر (سال 2023)، پاداش روزانه هر بلاک بیت کوین عددی معادل 6.5 واحد BTC محاسبه می‌شود و پس از هاوینگ بیت کوین در سال 2024، این رقم به 3.25 واحد BTC کاهش می‌یابد.

هاوینگ بیت کوین چیست؟

همانطور که اشاره شد، میزان پاداش دریافتی ماینرهای بیت کوین، مقداری از پیش‌ تعیین‌شده است و میزان بیت کیون استخراج شده در هر هر روز، رقمی برابر با 6.5 واحد BTC است. امّا چرا از سال 2024 شاهد کاهش این پاداش هستیم؟

به طور دقیق تر، پس از ایجاد هر 210هزار بلاک، هاوینگ بیت کوین انجام می‌پذیرد. آخرین هاوینگ بیت کوین به سال 2020 باز می‌گردد و پس از هاوینگ بعدی (در سال 2024)، پاداش ماینرهای هر بلاک نصف می‌شود و به 3.25 BTC کاهش می‌یابد.

استخراج بیت کوین در چه سالی پایان می‌یابد؟

پیش‌بینی می‌شود که آخرین واحدهای باقی‌مانده بیت‌کوین‌ در سال ۲۱۴۰ استخراج شود. در آن زمان، پاداش هر بلاک چیزی حدود ۱ خواهد بود. ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین است. بعد از این سال، پاداش بلاک متوقف خواهد شد و ماینرهای بیت کوین تنها از راه تایید تراکنش‌ها و دریافت کسب درآمد خواهند داشت.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین با روی کار آمدن راه‌حل‌های جایگزین است. با این راه‌حل‌ها کاربران می‌توانند بیت کوین‌های خود را بسیار سریع‌تر و با هزینه‌ای اندک جابه‎‌جا کنند. مثل که با وجود سریع و ارزان‌بودن، از نظر امنیت نسبت به شبکه اصلی BTC ضعیف‌تر است.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین بر پایه فناوری بلاک چین توسعه داده شده است و تمام تراکنش‌های آن در این پایگاه داده ذخیره می‌شود. بلاک چین در واقع یک دفتر توزیع کل دیجیتال است که زنجیره‌های آن از بلاک‌های متعددی تشکیل شده‌اند. این بلاک‌ها حاوی داده‌ها و اطلاعات تراکنش‌های کاربرانی است که بیت‌ کوین را به یکدیگر ارسال می‌کنند. همه حساب‌های کاربران بیت کوین و همه تراکنش‌هایی که بر روی شبکه بیت کوین انجام می‌گیرد روی پروتکل بلاک چین بایگانی و ذخیره می‌شود. در این شبکه به دستگاه‌های متصل نود (Node) یا گره گفته می‌شود.

قابل توجه‌ترین و مهم‌ترین ویژگی بلاک چین، خاصیت غیر متمرکز بودن آن است؛ این شبکه از تحت نظارت هیچ نهادی نیست؛ همچنین بعد از تشکیل شدن هر بلاک، امکان ویرایش و حذف آن وجود ندارد. بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of Work) استفاده می‌کند که شیوه‌ای برای تامین امنیت دفتر کل یک رمز ارز است. این الگوریتم برای تایید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک‌های جدید در زنجیره به کار برده می‌شود.

در ادامه، به شناخت دستگا‌ه‌های ماینینگ می‌پردازیم و در می‌یابیم که ماینر بیت کوین یا دستگاه بیت کوین چیست؟

دستگاه ماینر بیت کوین چیست؟

در پاسخ به سوال ماینر بیت کوین چیست، می‌توانیم چنین پاسخی را ارائه دهیم:

ماینرها (Miner) دستگاه‌های سخت‌افزاری هستند که از آن‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. این سخت‌افزارها امکان پردازش اطلاعات با قدرت و سرعت بسیار زیاد را دارند. از سخت‌افزار‌های مختلفی می‌توان برای استخراج بیت کوین استفاده کرد. در ابتدا از واحد پردازنده مرکزی کامپیوترهای خانگی (CPU) برای ماین کردن بیت کوین استفاده می‌شد که قاعدتا مصرف برق کمتری داشت؛ اما امروزه، دستگاه‌های اختصاصی برای این فرایند به‌کار می‌روند که توان استخراج را چند برابر افزایش داده‌ و منجر به سوددهی بیشتری می‌شوند.

 • جی پی یو (GPU) قسمتی از کارت گرافیک است. به دلیل طراحی خاص قادر است تا محاسبات پیچیده کامپیوتری را حل کند. امروزه با افزایش و طراحی سخت افزارهای مختص به ماینینگ استفاده از آن‌ها دیگر به صرفه نیست و سودآور محسوب نمی‌شوند.
 • اف‌پی‌جی‌ای (FPGA) یا مدار مجتمع دیجیتال برنامه‌پذیر، یک تراشه نیمه‌رسانای قابل برنامه‌ریزی است که از اجزای الکترونیکی کوچکی به نام بلوک منطق تشکیل شده است. شرکت‌های تولیدکننده سخت افزارهای ماینینگ به دلیل پیکیربندی و نحوه طراحی، از این تراشه‌ها برای استخراج استفاده می‌کنند. این تراشه اولین سخت افزاری است که به طور مجزا برای طراحی و ساخته شده بود.
 • ایسیک (Asic) یا مدارهای مجتمع با کاربرد خاص، نوعی ریز تراشه هستند که با هدف بالا بردن سرعت استخراج BTC طراحی و ساخته شده‌اند. این تراشه‌ها قادرند مصرف انرژی برق را به نسبت فناوری‌های قدیمی کاهش دهند. هر تراشه و ایسیک برای استخراج یک ارز دیجیتال مخصوص طراحی شده‌ است. در واقع یک ایسیک بیت کوین فقط توانایی استخراج بیت کوین را خواهد داشت و برای سایر رمز ارزها، مثلا برای ، باید ایسیک جداگانه تهیه کرد. ایسیک‌ها در مقایسه با سایر تراشه‌هایی که برای استخراج طراحی شده‌اند، دارای قیمت و البته سرعت بالاتری هستند.

درآمد ماینرهای بیت کوین چقدر است؟

استخراج بیت کوین با ماینر یک فعالیت پر زحمت و سخت قلمداد می‌شود، اما با استفاده از امکانات و تمهیدات مطلوب ‌می‌توان به سود خوبی رسید. میزان درآمد یک دستگاه ماینر حتی درصورت استفاده از سخت افزار مناسب، تا میزان زیادی به هش ریت و مصرف انرژی برق بستگی دارد. مقدار مصرف برق و تعرفه آن تاثیری مهمی در سودآوری استخراج دارد.

امروزه قادرند با توجه به قدرت سخت افزار و رایانه‌ استفاده شده برای استخراج و همچنین میزان هش ریت، مقدار سودآوری یک دستگاه ماینر و میانگین درآمد بیت کوین را تخمین بزنند. با بهره‌مندی از یک ماینر مجهز به فناوری پیشرفته و با در نظر گرفتن هزینه خرید سخت افزار و امکاناتی مثل سیستم خنک کننده می‌توان سودهای متفاوتی از این فرایند به دست آورد.

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر و لپ تاپ امکان پذیر است؟

اغلب ماینرها به دلیل قدرت پردازش بسیار زیاد مورد نیاز برای حل مسائل ریاضی و موفقیت در استخراج بیت کوین، از سخت افزارها و تراشه‌های تخصصی نظیر ایسیک استفاده می‌کنند. در سال‌های ۲۰۱۰ و در ابتدای مسیر معرفی بیت کوین، ماینینگ بیت کوین با کامپیوترهای شخصی (CPU) یکی از روش‌های متدوال استخراج این رمزارز بود. اما با گذشت زمان و افزایش سختی شبکه بیت کوین بدون استفاده از تجهیزات پیشرفته و به‌روز این امکان میسر نخواهد بود.

امروزه با طراحی و تولید سخت افزارهای مخصوص استخراج و افزایش قدرت ماینرها، استخراج بیت کوین به وسیله کامپیوتر و لپتاپ‌های خانگی به دلیل مصرف بالا و سودآوری کم صورت نمی‌گیرد. اما ممکن است که هنوز درصد بسیار کمی از افراد به این فعالیت ادامه دهند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که استخراج بیت کوین (به‌مقدار بسیار ناچیز) با کامپیوتر و لپتاپ‌های معمولی امکان‌پذیر است، اما به هیچ عنوان سودآوری ندارد و تنها منجر به آسیب رسیدن به سیستم و افزایش زیاد بهای برق خواهد شد.

آیا امکان استخراج بیت کوین با موبایل وجود دارد؟

همان‌طور که گفته شد استخراج بیت کوین فرآیندی است که ماینر‌ها و پردازنده‌ها باید برای محاسبه مسائل پیچیده ریاضی با یکدیگر رقابت کنند تا موفق به دریافت بیت کوین شوند. با توجه به سختی فرآیند استخراج باید به تجهیزات و امکانات پیشرفته‌ای دسترسی داشت. یه‌دلیل هش ریت بالای بیت کوین و رقابتی که بین ماینرها وجود دارد، ماین کردن بیت کوین با گوشی دیگر امکان‌پذیر نیست.

دشواری و سنگینی استخراج بیت کوین باعث می‍شود که فشار زیادی به قسمت پردازنده گوشی وارد شده و علاوه بر کند شدن عملکرد آن، عمر موبایل نیز کاهش پیدا کند؛ در نتیجه این روش به صرفه نیست و میزان سود آن ناچیز خواهد بود. اما با این تفاسیر برخی از نرم‌افزارهای اندرویدی‌ هستند که کاربران در ازای نصب و فعالیت در آن‌ها می‌توانند بیت کوین استخراج کرده و یا بیت کوین پاداش بگیرند.

بعضی از نرم افزار استخراج بیت کوین برای اندورید عبارتند از:

 • ماینرگیت (MinerGate Mobile Miner)
 • کریپتو ماینر (Crypto Miner)
 • کریپتو تب (CryptoTab)
 • بیت کوین ماینر (Bitcoin Miner)

ابزارهای مورد نیاز برای استخراج بیت کوین

برای استخراج بیت‌کوین به امکانات و تجهیزات مخصوصی نیاز است که با توجه به شرایط کار می‌تواند متفاوت باشد. باید با توجه به نحوه فعالیت و شرایط شخصی و حجم مورد نظر، از گزینه‌های زیر به میزان لازم بهره برد.

سخت افزار مناسب استخراج

با توجه به سختی فرآیند استخراج بیت کوین و همچنین سختی شبکه باید از سخت افزار مناسب که قدرت پردازش بالایی برای حل محاسبات دارد، استفاده کرد. امروزه برای استخراج بیت کوین از تراشه‌های مدرن و ایسیک‌های مخصوص استخراج استفاده می‌شود.

کیف پول الکترونیکی بیت‌کوین

هر ماینر برای دریافت و ذخیره بیت کوین به یک نیاز دارد. تقریبا همه کیف پول‌ها از رمزارز بیت کوین پشتیبانی می‌کنند و امکان استفاده از آن‌ها فراهم است. انواع کیف پول‌های بیت کوین به صورت نرم‌افزاری و سخت افزاری وجود دارند.

سیستم تهویه و خنک کننده

همان‌طور که گفته شد ماینرها به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت هستند و علاوه بر مصرف برق، به به دلیل محاسبات زیادی که انجام می‌دهند به سرعت گرم می‌شوند. برای جلوگیری از مشکلاتی مثل گرمای بیش از حد، احتمال آتش سوزی در مراکز استخراج و همچنین کاهش بازدهی دستگاه‌ها از سیستم‌های خنک کننده یا فن استفاده می‌شود.

استخر استخراج بیت کوین چه کاربردی دارد؟

یکی از روش‌های مناسب برای کاهش هزینه و دشواری فرآیند ماینینگ، ملحق شدن به یک استخر استخراج (Mining Pool) بیت کوین است. استخرهای ماینینگ شامل تعدادی از ماینرها هستند که با ترکیب قدرت پردازش خود بیت کوین استخراج کرده و پاداش آن را بین خود تقسیم می‌کنند. به دلیل دریافت حق عضویت توسط استخرها، ممکن است سودآوری آن کاهش یابد.

مزرعه استخراج بیت کوین چیست؟

به مکان‌هایی که دارای تعداد زیادی ماینر و سخت افزار اختصاصی برای استخراج بیت کوین هستند، گفته می‌شود. به دلیل مصرف بالای برق توسط این مزارع، دسترسی به برق ارزان یک مزیت مهم محسوب می‌شود. به همین علت اغلب انبارها و سوله‌ها میزبان سخت‌‌افزارهای استخراج هستند. تجهیز و راه‌اندازی چنین مزارعی با توجه به هزینه خرید و نگهداری دستگاه، مصرف برق و سودآوری مستلزم سرمایه قابل توجهی است.

بسیاری از استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، فعالیت خود را به مکان‌هایی با منابع تجدیدپذیر انرژی منتقل کرده‌اند تا تأثیر بیت‌کوین بر تغییرات آب و هوایی را کاهش دهند.

آیا استخراج بیت کوین قانونی است؟

در حالت عادی، هر فردی می‌تواند به استخراج بیت کوین بپردازد و در اکثریت کشورها از جمله ایالات متحده، استخراج بیت کوین قانونی است.

البته باید توجه داشت که در برخی کشورها استخراج ‌BTC به دلایل مختلفی ممنوع اعلام شده است، پس بهتر است که قبل از آغاز فعالیت درباره قوانین آن کشور تحقیق نمود. به عنوان مثال، کشورهایی چون الجزایر، نپال، مراکش و افغانستان از جمله کشورهایی هستند که استخراج بیت کوین را منع کرده‌اند.‌

بزرگترین سازمانی که تا کنون به منع استخراج بیت کوین پرداخته ، دولت کشور چین بود که در سال 2018، ماینینگ بیت کوین را غیرقانونی اعلام نمود. با این حال، ظاهرا تغییراتی در سیاست‌گذاری‌های این کشور ایجاد شده و اکنون، بیشترین ماینرهای بیت کوین، در چین مستقر هستند!

پرسش‌های متداول کاربران از ما

دنیای کریپتو یک دنیای بی انتهاست و با افزایش حوزه نفوذ آن، شاهد افزایش سوالات و ابهامات کریپتویی هم خواهیم بود! در ادامه برخی پرسش‌های متداول کاربران را حول محور استخراج بیت کوین آورده‌ و به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.

به فرآیندی که در آن دستگاه‌های پرقدرت ماینینگ واحدهای جدید معادلات ریاضی پیچیده شبکه را حل می‌کنند و به ایجاد بیت کوین‌های می‌پردازند، استخراج بیت کوین گفته می‌شود. در ازای استخراج بیت کوین، ماینرها پاداشی را دریافت خواهند کرد.

برای استخراج بیت کوین به چه چیزی نیاز داریم؟

برای شروع استخراج بیت کوین به چه میزان سرمایه نیاز داریم؟

برای استخراج موفقیت آمیز بیت کوین به یک کامپیوتر قدرتمند و تجهیزاتی چون کارت گرافیک (GPU) نیاز داریم که میزان برق بسیاری را مصرف می‌کنند. با توجه به هزینه بالای مصرف برق و تجهیزات ماینینگ، میزان هزینه شروع استبیش از ۱۴ سال از پیدایش بیت کوین می‌گذرد و این ارز دیجیتال با رشد چندمیلیون درصدی از آن زمان، حالا جزء جداناپذیر دنیای مالی است. به همین ترتیب، استخراج بیت کوین هم از کاری پیش‌پاافتاده که حتی با کامپیوتر خانگی هم ممکن بود، حالا به صنعتی میلیارد دلاری تبدیل شده است. چنین رشدی، هرکسی را وسوسه می‌کند تا به جرگه ماینرهای بیت کوین بپیوندد.

استخراج بیت کوین و شکل خاص درآمدزایی آن برای هر کسی جالب به نظر می‌رسد و اینکه دستگاهی بتواند فقط با مصرف برق «ثروت تولید کند»، هنوز برای عموم مردم پدیده عجیبی است.

اگر می‌خواهید استخراج یا همان ماینینگ بیت کوین را یاد بگیرید، با تجهیزات لازم برای این کار آشنا شوید و اگر مایل هستید بدانید با استخراج بیت کوین دقیقاً چه کاری انجام می‌شود، این مقاله برای شما نوشته شده است.

در این مقاله تلاش کرده‌ام مفاهیم و جزئیات کار را با بیانی ساده منتقل کنم تا همه خوانندگان با هر پیش‌زمینه‌ای بتوانند از آن استفاده کنند. بنابراین، برای رسیدن به پاسخ سؤالات خود درباره استخراج بیت کوین تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید.

استخراج بیت کوین چیست؟

اولین سؤالی که برای افراد تازه‌کار مطرح می‌شود این است که دقیقاً با استخراج بیت کوین چه عملی انجام می‌شود که سودآوری دارد. برای رسیدن به پاسخ کامل این پرسش شاید لازم باشد ابتدا را خوب بشناسید و با آشنا شوید.

اما اگر بخواهم خیلی سریع و ساده توضیح بدهم، می‌شود استخراج بیت کوین را این‌ طور تعریف کرد:

بیت کوین ارز و شبکه‌ای غیرمتمرکز است و وابسته به هیچ کشور، نهاد یا شرکت خاصی نیست. غیرمتمرکزبودن بیت کوین یعنی هیچ‌کس مالک شبکه بیت کوین نیست و هیچ‌کس به‌تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند؛ بنابراین هرکس در هر جای دنیا با وصل‌شدن به شبکه بیت کوین می‌تواند جزئی از آن باشد.

به‌طور خیلی کلی شاید بشود گفت کنترل بیت کوین در دست کاربران آن است؛ نه یک یا چند شخص خاص.

در حقیقت، جوهره وجودی بیت کوین و علت این که امید زیادی به آینده آن وجود دارد، همین مسئله غیرمتمرکزبودن آن است؛ شبکه بیت کوین باید به مردم و کاربرانش وابسته باشد؛ نه هیچ شخص یا نهاد خاص دیگری.

امنیت شبکه بیت کوین

حالا که بیت کوین شبکه‌ای غیرمتمرکز است، پس وقتی برای کسی بیت کوین ارسال می‌کنید، چه کسی از تراکنش شما پشتیبانی می‌کند تا انتقال انجام شود؟ چه کسی تراکنش‌های بیت کوین را تأیید می‌کند یا امنیت آن را حفظ می‌کند؟ درست حدس زدید: داوطلبانی به‌نام «استخراج‌کننده» یا همان «ماینر».

البته استخراج‌کنندگان این کار را محض رضای خدا انجام نمی‌دهند؛ آنها دستگاه‌ها و سخت‌افزارهای خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار می‌دهند تا شبکه بیت کوین در ازای حفظ امنیت شبکه به آنها پاداش پرداخت کند. این پاداش همان بیت کوین تولیدشده از فرایند استخراج است.

به‌عبارت دیگر، افراد ماینر با سخت‌افزارهای خود کمک می‌کنند شبکه بیت کوین امن بماند و تراکنش‌های این شبکه به مقصد برسد؛ تقریباً مانند همان کاری که کامپیوترها یا سرورهای بانک انجام می‌دهند تا تراکنش بانکی شما تأیید شود.

نام علمی ماینینگ «اثبات کار» (Proof Of Work) است. طی عملیات ماینینگ، ماینرها باید در فرایندی پیچیده، سر حل معادلات ریاضی با یکدیگر مسابقه دهند. به‌محض اینکه ماینری به جواب برسد، بیت کوین تولید می‌شود و به‌عنوان پاداش به ماینر برنده تعلق می‌گیرد.

ساده‌تر کنم: شبکه بیت کوین از ماینرها می‌خواهد با اختصاص قدرت پردازش خود برای حل مسائل ریاضی که نیازمند مصرف برق است، اثبات کنند به شبکه وفادار هستند. با کمک این فرایند، اگر فردی بخواهد به شبکه حمله کند، مجبور است قدرت پردازشی بیشتری در مقابل سایر ماینرهای بیت کوین داشته باشد.

توزیع غیرمتمرکز پول

ماینینگ علاوه بر تأیید تراکنش‌ها باعث می‌شود که واحدهای بیت کوین به‌شکلی منحصربه‌فرد و طبق برنامه‌ای ازپیش‌تعیین‌شده تولید شوند.

برخلاف پول‌های ملی که بانک‌های مرکزی آنها را صادر می‌کنند، در بیت کوین همه می‌توانند در صدور پول (واحدهای بیت کوین) مشارکت کنند.

برای حفظ ثبات شبکه و اینکه همه واحدهای بیت کوین خیلی سریع استخراج نشود، در بیت کوین معیاری به‌نام «» هم وجود دارد. بلاک‌های بلاک چینِ بیت کوین (بسته‌های حاوی تراکنش‌ها) هر ده دقیقه یکبار تولید می‌شوند.

اگر قدرت پردازش ماینرهای بیت کوین خیلی زیاد شود، ممکن است ماینرها بتوانند زودتر از ده دقیقه بلاک را تولید و بیت کوین استخراج کنند. چنین موضوعی موجب می‌شود همه واحدهای بیت کوین خیلی سریع استخراج شوند.

به‌لطف سازوکار سختی (Difficulty)، زمانی که قدرت پردازش ماینرها به‌حدی باشد که زمان رسیدن به پاسخ معادله ریاضی کاهش پیدا کند، سختی استخراج افزایش می‌یابد تا رسیدن به جواب روی همان ده دقیقه بماند. از سوی دیگر، اگر قدرت پردازش ماینرها کاهش یابد، به این معنا که ممکن است زمان ساخت بلاک به بالای ده دقیقه برسد، سختی کاهش می‌یابد تا دوباره به همان ده دقیقه برسیم.

همان طور که احتمالاً می‌دانید، تعداد کل بیت کوین‌هایی که استخراج می‌شوند، محدود به ۲۱ میلیون واحد است و پس از آن دیگر بیت کوینی تولید نخواهد شد.

تجهیزات لازم برای استخراج

مانند هر کار صنعتی دیگری، در کار استخراج بیت کوین هم نیاز است شرایط و تجهیزات لازم فراهم شود. نوع و تعداد تجهیزات ماینینگ نسبت به بزرگی یا کوچکی فعالیت می‌تواند متفاوت باشد. مثلاً بدیهی است که تجهیزات لازم برای فارم (مزرعه‌) بزرگ با تجهیزات لازم برای فارمی کوچک، متفاوت است؛ اما سوای کوچکی یا بزرگی فعالیت، برای انجام ماینینگ بیت کوین قطعاً به موارد زیر نیاز دارید:

 1. دستگاه استخراج مخصوص یا همان ای‌سیک (ASIC)
 2. کیف پول بیت کوین
 3. اینترنت ثابت (ADSL یا TD-LTE)
 4. برق، کابل‌ و تجهیزات برقی مناسب
 5. تجهیزات تهویه (فن)

دستگاه استخراج مخصوص

در روزها و ماه‌های اولیه شروع به کار بیت کوین، استخراج آن با CPU یا همان پردازنده‌‌های معمولی انجام می‌شد؛ به‌طوری که در سال‌های ۲۰۱۰ و اوایل ۲۰۱۱، اگر کامپیوتر شخصی خود را به استخراج بیت کوین اختصاص می‌دادید، شاید می‌توانستید روزانه بیش از پنجاه واحد بیت کوین استخراج کنید.

امروز با گسترش شبکه بیت کوین و افزایش قدرت ماینرهای آن، استخراج بیت کوین با کامپیوتر خانگی توهمی بیش نیست و استخراج به‌صرفه این ارز دیجیتال فقط با دستگاه‌های مخصوص امکان‌پذیر است که در ادامه درباره آن می‌خوانید.

البته از نظر تئوری همچنان ممکن است؛ اما اگر قصد کسب درآمد دارید، این کار را فراموش کنید.

استخراج بیت کوین با کامپیوترهای معمولی یا موبایل فقط باعث آسیب‌رسیدن به سخت‌افزارها می‌شود و هیچ عایدی دیگری ندارد.

برق و تجهیزات برقی مناسب

مهمترین موضوعی که برای استخراج بیت کوین باید در نظر بگیرید، برق است. دستگاه‌های استخراج برق زیادی مصرف می‌کنند و حتماً باید برق و تجهیزات برقی مناسب داشته باشید تا بتوانید هم از نظر قانونی و هم از نظر ایمنی فعالیت خود را ادامه دهید.

طبق قوانین ایران، استفاده از برق خانگی و یارانه‌ای برای استخراج ممنوع است. در بخشی پایانی مقاله بیشتر در مورد قوانین ماینینگ در ایران توضیح داده‌ام.

تهیه دستگاه‌ استخراج بیت کوین

ای‌سیک بیت کوین

برای استخراج به‌صرفه بیت کوین به دستگاه تخصصی که با عنوان شناخته می‌شوند، نیاز دارید.

دستگاه‌های استخراج بیت کوین مانند گوشی‌های موبایل در برندها، طرح‌ها و مدل‌های مختلف عرضه می‌شوند. هر دستگاه از جنبه‌های زیر ممکن است با دستگاه دیگر متفاوت باشد:

 • برند و مدل: شرکت سازنده دستگاه و مدل آن. مثال: Bitmain Antminer S۹.
 • قدرت پردازش: قدرت پردازش دستگاه استخراج که بر حسب تراهش بر ثانیه (TH/S) نمایش می‌دهند. مثال: 14TH/S – یعنی این دستگاه ۱۴ تراهش قدرت دارد.
 • مصرف برق: میزان برق مصرفی دستگاه برحسب وات. مثال: 1400W.

دستگاه‌های استخراج معمولاً ابتدا توسط تولیدکننده با قیمت پایین‌تر پیش‌فروش و بعد در بازار توزیع می‌شود. به‌جز در سایت‌های رسمی تولیدکنندگان، دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سایت‌های مختلفی از جمله آمازون و ای‌بی هم به فروش می‌رسند.

به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی، خرید مستقیم دستگاه‌های استخراج از فروشندگان رسمی یا وب‌سایت‌های فروشگاهی بین‌المللی بسیار دشوار است و در بیشتر مواقع ناچار خواهید بود از واسطه‌ها کمک بگیرید.

در زمان به‌روزرسانی این مطلب، در ایران دستگاه‌ استخراج خریدوفروش می‌شود؛ اما بازار آن به هیچ عنوان‌ قاعده‌مند و امن نیست. تفاوت قیمت دستگاه‌ها بین فروشندگان مختلف نسبتاً زیاد است و از طرف دیگر کلاهبرداران فراوانی برای خالی‌کردن جیب افراد ناآگاه کمین کرده‌اند.

قبل از خرید دستگاه استخراج بخوانید

خرید دستگاه استخراج حتماً باید با تحقیقات کامل و با در نظر گرفتن شرایط انجام شود. به‌طور خلاصه، مهمترین عواملی که برای خرید دستگاه‌های استخراج بیت کوین باید در نظر گرفته شود عبارت‌اند از:

 • قدرت دستگاه: دستگاه استخراج بیت کوین مدنظر شما چند هش در ثانیه تولید می‌کند؟ هش بیشتر برابر است با قدرت بیشتر.
 • مصرف برق: مصرف برق دستگاه اهمیت بالایی دارد و به‌طور مستقیم بر سوددهی تأثیر می‌گذارد؛ هر چقدر که مصرف برق کمتر و قدرت دستگاه بیشتر باشد، سوددهی دستگاه بیشتر است.
 • قیمت دستگاه استخراج: این عامل هم نسبت به سرمایه شما باید مورد توجه قرار گیرد. زمان بازگشت سرمایه به‌طور مستقیم با قیمت دستگاه گره خورده است.

همچنین برخی از دستگاه‌های ماینینگ سودآوری بالایی را وعده می‌دهند؛ اما بسیار بی‌کیفیت هستند و طول عمر پایینی دارند. همیشه سعی کنید دستگاه‌هایی با برندهای معتبر را تهیه کنید که به‌صورت انبوه و در مقیاس صنعتی استفاده می‌شود و به‌اصطلاح امتحان خود را پس داده است.

دوباره تأکید می‌کنم که حتماً پیش از خرید دستگاه‌ استخراج، تحقیقات کاملی انجام دهید و از افراد آگاه مشورت بخواهید. در این مورد پیشنهاد می‌کنم مقاله «» را مطالعه کنید.

بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین

از سال ۲۰۱۴ تا زمان به‌روزرسانی این مقاله بیش از صد دستگاه استخراج بیت کوین به بازار عرضه شده است که از در وب‌سایت ارزدیجیتال می‌توانید فهرست آنها را مشاهده کنید. البته بیشتر این دستگاه‌ها امروز کارایی و سودآوری خود را از دست داده‌اند و تعداد کمی دستگاه وجود دارد که همچنان می‌توان با آنها به جنگ با ماینرهای دیگر رفت.

برندهای تولیدکننده دستگاه استخراج از نظر اعتبار و محبوبیت متفاوت هستند. در حال حاضر پنج تولیدکننده برتر دستگاه ماینر به ترتیب عبارت‌اند از:

 • بیت مین (Bitmain) – تولیدکننده دستگاه‌های انت‌ماینر (Antminer)
 • مایکرو بی‌تی‌ (MicroBT) – تولیدکننده دستگاه‌های واتس‌ماینر (Whatsminer)
 • کنان (Cannan) – تولیدکننده دستگاه‌های آوالون (Avalon)
 • اینوسیلیکون (Innosilicon) – تولیدکننده دستگاه‌های ترمیناتور (Terminator)
 • ای‌بنگ (Ebang) – تولیدکننده دستگاه‌های ای‌بیت (Ebit)

در جدول زیر چند مورد از بهترین دستگاه‌های استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را مشاهده می‌کنید:

برند و مدل قدرت پردازش مصرف برق تاریخ عرضه به بازار
Bitmain Antminer S۱۹ XP Hyd (۲۵۵Th) ۲۵۵Th/s ۵۳۰۴W Oct ۲۰۲۲
Bitmain Antminer S۱۹ XP (140Th) ۱۴۰Th/s ۳۰۱۰W Jul ۲۰۲۲
Canaan Avalon Made A۱۳۶۶ ۱۳۰Th/s ۳۲۵۰W Nov ۲۰۲۲
MicroBT WhatsMiner M۵۶S ۲۱۲Th/s ۵۵۵۰W Jan ۲۰۲۳
MicroBT Whatsminer M۵۰S ۱۲۶Th/s ۳۲۷۶W Jul ۲۰۲۲
Bitmain Antminer S۱۹ Pro ۱۱۰Th/s ۳۲۵۰W May ۲۰۲۰
Bitmain Antminer S۱۹ ۹۵Th/s ۳۲۵۰W May ۲۰۲۰
MicroBT Whatsminer M۳۰S ۸۶Th/s ۳۲۶۸W Apr ۲۰۲۰
Canaan AvalonMiner ۱۲۴۶ ۹۰Th/s ۳۴۲۰W Jan ۲۰۲۱
MicroBT Whatsminer M۳۱S ۷۰Th/s ۳۲۲۰W Apr ۲۰۲۰
MicroBT Whatsminer M۲۰S ۶۸Th/s ۳۳۶۰W Aug ۲۰۱۹
StrongU STU-U8 Pro ۶۰Th/s ۲۸۰۰W Sep ۲۰۱۹
MicroBT Whatsminer M۲۱S ۵۶Th/s ۳۳۶۰W Jun ۲۰۱۹
Ebang Ebit E۱۲+ ۵۰Th/s ۲۵۰۰W Sep ۲۰۱۹

آیا می‌توانم با دستگاه استخراج بیت کوین ارزهای دیجیتال دیگر را هم استخراج کنم؟

پاسخ این سؤال تقریباً منفی است.

محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین

برای محاسبه سودآوری استخراج بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بهترین کار مراجعه به ماشین حساب ماینینگ است. همین حالا می‌توانید در سایت ارزدیجیتال، نسبت به قدرت دستگاه خود، میزان برق مصرفی دستگاه و تعرفه برق پرداختی، سود خود را از ماینینگ محاسبه کنید.

به‌طور مثال، قیمت برق صنعتی در بسیاری از مناطق کیلوواتی حدود ۱۲۰ تومان است و قیمت برق خانگی در اغلب مناطق کشور حدود ۳۰۰ تومان. دستگاه S۹ حدود ۱۴ تراهش قدرت دارد و مصرف برق آن هم حدود ۱۳۵۰ وات است. بر همین اساس، به‌راحتی می‌توانید در ماشین حساب ماینینگ سودآوری این دستگاه را حساب کنید.

اگر بخواهم «سودآوری استخراج» را بهتر تعریف کنم، درآمد ماینر به‌طور مستقیم با زمان بازگشت سرمایه گره خورده است. در حقیقت، آنچه که بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد، زمان بازگشت سرمایه است، نه مقدار بیت کوینی که دستگاه می‌تواند به دست بیاورد.

به‌عبارت دیگر، دستگاهی با بازگشت سرمایه ۶ماهه ارزشمندتر از دستگاهی است که بازگشت سرمایه ۱۰‌ماهه دارد؛ حتی اگر دستگاه دوم هش ریت بیشتری داشته باشد.

زمان بازگشت سرمایه به مدت زمانی گفته می‌شود که پول سرمایه‌گذاری‌شده (برای خرید دستگاه و تجهیزات) برمی‌گردد و تازه بعد از آن است که می‌توان نام بقیه درآمد حاصله را «سود» نامید.

عوامل ریز و درشت زیادی می‌توانند در سودآوری ماینینگ یا به‌طور دقیق‌تر در زمان بازگشت سرمایه دخیل باشند؛ اما به‌عنوان مهم‌ترین عوامل می‌توان موارد زیر را نام برد:

سختی استخراج

همان طور که بالاتر هم توضیح دادم، سختی استخراج پارامتری است که در شبکه بیت کوین تعبیه شده تا بلاک‌های بیت کوین تقریباً هر ده دقیقه یکبار ساخته شوند، نه زودتر و نه دیرتر.

به‌بیان دیگر، برای اینکه ماینرها نتوانند به یکباره با قدرت زیادِ سخت‌افزارهای خود باعث تولید سریع بلاک‌ها و بیت کوین‌های جدید شوند، هر چقدر قدرت پردازش ماینرها بیشتر شود، سختی استخراج بیشتر می‌شود و برعکس.

بنابراین اگر قیمت بیت کوین پایین باشد، سختی استخراجِ بالا می‌تواند سودآوری را به‌شدت کاهش دهد. بالا رفتن سختی استخراج به این معناست که برای حفظ سودآوری خود نیاز به قدرت پردازش بیشتری دارید که برای دست‌یافتن به آن باید دستگاه‌های استخراج قدرتمندتری را به کار بگیرید.

قیمت بیت کوین

قیمت لحظه‌ای بیت کوین هم یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در سودآوری ماینینگ است. به‌عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۸ که به ۳,۲۰۰ دلار رسیده بود، بسیاری از ماینرها دستگاه‌های خود را خاموش کردند، چون سود استخراج حتی جوابگوی هزینه‌های برق هم نبود.

استخراج بیت کوین بدون تهیه دستگاه؟

اگر مکان مناسب، برق مناسب و یا تجهیزات کافی برای استخراج بیت کوین ندارید و همچنان مصمم به استخراج بیت کوین هستید، می‌توانید به سراغ «استخراج ابری» بروید.

البته این کار – به‌خصوص در ایران – خطرات و هزینه‌های خاص خود را دارد که اگر با دقت به آنها فکر کنید احتمالاً فکر استخراج ابری از ذهنتان بیرون می‌آید.

وضعیت قانونی استخراج بیت کوین در ایران

به‌روزترین اخبار قانون‌گذاری استخراج در ایران را از دنبال کنید.

اگر می‌خواهید در ایران استخراج بیت کوین را شروع کنید، پیش از آغاز سرمایه‌گذاری و خرید دستگاه و تجهیزات، باید از آخرین وضعیت قانونی ماینینگ در ایران مطلع باشید و بعد سراغ دریافت مجوزهای لازم بروید.

سرمایه‌گذاری در زمینه استخراج بدون داشتن مجوز و اطلاع دقیق از قوانین می‌تواند چندصد میلیون تومان جریمه و هزاران مشکل قضایی روی دست شما بگذارد.

طبق مصوبه هیئت دولت در سال ۹۸، استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری در ایران قانونی است؛ اما لازم است از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز دریافت شود و استخراج بدون دریافت مجوز غیرقانونی .

همچنین، درباره برق و تعرفه آن، چالش‌های زیادی برای فعالان استخراج در ایران وجود دارد. طبق قانون، استخراج ارزهای دیجیتال باید با دریافت انشعاب از وزارت نیرو و تعرفه برق صادراتی انجام شود که نرخ آن هم ممکن است با تغییرات قیمت دلار تغییر کند.

همچنین، در زمان‌هایی مانند روزهای تابستانی که در اوج مصرف، کشور نیازمند برق برای مصارف خانگی و صنعتی است، معمولاً برق مزارع استخراج توسط وزارت نیرو قطع می‌شود.

بنابراین استخراج در ایران کار صنعتی و قانونی است؛ اما برای ماینینگِ بدون دردسر باید مجوزهای لازم را از وزارت صنعت و وزارت نیرو دریافت کرد که خود نیازمند پوشیدن یک جفت‌ کفش آهنین است.

در صورت انجام استخراج بدون دریافت مجوزهای لازم، وزارت نیرو می‌تواند ضمن اعمال جریمه، انشعاب برق را جمع‌آوری کرده و همچنین از نظر قضایی حق ضبط دستگاه‌ها و حتی انجام اقدامات قضایی ممکن است.

بیت کوین چیست؟

یکی از اهداف بیت‌کوین داشتن هزینه‌های تراکنش کمتر از مکانیزم‌های پرداخت آنلاین سنتی است. احراز هویت تراکنش‌های بیت‌کوین به صورت غیر متمرکز، بر خلاف ارزهای حکمی (پول‌های چاپ شده توسط دولت‌ها که اعتبار آن‌ها وابسته به حکومتی است که آن‌ها را چاپ کرده است)، انجام می‌شود.

ماین کردن بیت کوین چیست؟

پس از خلق و معرفی عمومی بیت کوین، مفهومی با عنوان شکل گرفت. احتمالا، بحث استخراج بیت کوین در نگاه اول از نظر بسیاری از افراد دیوانگی به نظر می‌رسد. تصویر اینکه «کامپیوترها، پول‌های مجازی را استخراج کنند» نه فقط تا چند سال پیش که در همین لحظه نیز برای اغلب افراد عجیب به نظر می‌رسد. اما حقیقت چیزی بیشتر از جمله ساده‌ای است که بیان شد.

، ستون فقرات «شبکه بیت‌کوین» (Bitcoin Network) است. استخراج‌کنندگان (ماینرها | Miners) امنیت شبکه را فراهم و تراکنش‌های بیت‌کوین را تایید می‌کنند. بدون استخراج‌کنندگان بیت‌کوین، شبکه مورد حمله قرار می‌گیرد و ناکارآمد خواهد بود. استخراج بیت‌کوین به وسیله مخصوصی انجام می‌شود.

در تعریف دیگری پیرامون «ماین کردن بیت کوین چیست؟» چنین آمده است:

ماین کردن، فرایند اضافه کردن رکوردهای تراکنش‌ها به دفتر کل عمومی (The Public Ledger) بیت‌کوین است که به آن بلاک چین گفته می‌شود. این دفتر کل وجود دارد و بنابراین، تراکنش‌ها قابل تایید شدن هستند و هر کاربری در شبکه می‌تواند به دفتر کل دسترسی داشته باشد. همچنین، این دفتر کل برای متمایز کردن تراکنش‌های درست بیت‌کوین از تلاش‌هایی که برای بازاِرسال پولی که پیش از این ارسال شده، به جای دیگر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اساسا، ماینرها به جامعه بیت‌کوین با تایید هر تراکنش و حصول اطمینان از اینکه هر یک از تراکنش‌ها قانونی است، خدمات می‌دهند. هر بار که یک بلوک جدید استخراج می‌شود، ماینر پاداش دریافت می‌کند. نرخ پاداش بیت‌کوین در زمان نگارش این مقاله (شهریور سال ۱۳۹۹) برابر با ۶٫۲۵ BTC به ازای هر بلوک است. پیش از این هاوینگ، پاداش استخراج هر بلوک، ۱۲٫۵ BTC به ازای هر بلوک بود. نرخی که کوین‌های جدید بیت‌کوین بر اساس آن ظاهر می‌شوند، نرخی را بازنمونه‌برداری می‌کند که کالاهایی مانند طلا که از زمین ماین می‌شوند بر اساس آن حاصل می‌شوند. به همین دلیل است که به این فرایند «ماینینگ» گفته می‌شود. در ادامه مطلب دستگاه ماینر بیت کوین به این پرسش پاسخ داده می‌شود که اصلا چرا بیت‌کوین باید استخراج شود؟

چرا بیت‌کوین باید استخراج شود؟

منظور از استخراج بیت کوین چیست؟ این پرسشی است که بسیاری از افراد به صورت روزمره آن را مطرح می‌کنند. جنبه‌ها و کارکردهای زیادی پیرامون استخراج بیت کوین وجود دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد. این جنبه‌ها عبارتند از:

 • صدور بیت‌کوین‌های جدید
 • تایید تراکنش‌ها
 • امنیت

در ادامه این بخش از مطلب دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند جنبه‌هایی که در بالا برشمرده شدند مورد بررسی قرار می‌گیرند.

نقش ماینینگ در صدور بیت‌کوین های جدید

این در حالی است که چگونگی صدور بیت‌کوین‌های جدید کاملا متفاوت است. با استخراج بیت کوین، ماینرها (استخراج‌کنندگان | Miners) هر ده دقیقه با بیت‌کوین‌های جدید پاداش می‌گیرند. نرخ صدور، در کد پیاده‌سازی بیت کوین تنظیم شده است؛ بنابراین ماینرها نمی‌توانند در سیستم تقلب کنند یا روی هوا بیت‌کوین بسازند. افراد برای استخراج بیت‌کوین‌های جدید، باید از قدرت محاسباتی دستگاه‌ها و یا در واقع کامپیوترهای اختصاصی ماینینگ استفاده کنند.

تایید تراکنش‌ها توسط ماینرها

ماینرها تراکنش‌هایی را که در شبکه بیت‌کوین و در بلوک‌های آن ارسال شده است مورد بررسی قرار می‌دهند. یک تراکنش، تنها در صورتی امن و کامل در نظر گرفته می‌شود که در یک بلوک قرار گرفته باشد. اما دلایل این امر چیست؟ دلیل این امر آن است که هنگامی که یک تراکنش در یک بلوک قرار گرفت، به طور رسمی در زنجیره بلاک چین قرار داده می‌شود. تعداد بیشتر تاییدها، برای پرداخت‌های کلان‌تر (تراکنش‌های بزرگ‌تر) بهتر هستند. در ادامه، میزان تاییدهای مورد نیاز برای این مورد تشریح شده است.

۰. پرداخت‌هایی با صفر (۰) تایید، قابل معکوس شدن هستند. بنابراین باید منتظر حداقل یک تایید شد.

۱. یک تایید برای پرداخت بیت‌کوین کمتر از ۱,۰۰۰ دلار کافی است.

۲. برای مبادلات بین ۱,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ دلار معمولا به سه تایید نیاز است.

۳. برای پرداخت‌های بزرگ بین ۱۰,۰۰۰ تا ۱,۰00,۰۰۰ دلار، شش تایید مقدار استانداردی برای امن در نظر گرفتن تراکنش‌ها محسوب می‌شود.

لزوم وجود ماینرها در شبکه بیت‌کوین

در پاسخ به این پرسش و به طور خلاصه باید گفت که ماینرها شبکه را امن می‌کنند. آن‌ها این کار را برا سخت‌تر کردن حمله به شبکه، تغییر و یا متوقف کردن آن انجام می‌دهند. هر چه تعداد استخراج‌کنندگان ماینر در شبکه بیشتر شود، شبکه امن‌تر می‌شود. تنها راه برای معکوس کردن تراکنش‌های بیت‌کوین، داشتن بیش از ٪۵۱ قدرت شبکه است. قدرت توزیع شده، در میان ماینرهای زیادی توزیع می‌شود و بدین شکل بیت‌کوین را امن نگه می‌دارد. در ادامه مطلب دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند روش ماین کردن بیت کوین مورد بررسی قرار می‌گیرد.

روش ماین کردن بیت کوین

این روزها، با توجه به ، و ثبات رشد آن و همچنین، پیش‌بینی‌هایی که پیرامون آینده این صنعت و ارز بیت‌کوین توسط تحلیلگران مالی، اقتصاددان‌های برجسته و صاحبان کسب و کارها اتفاق افتاده است، توجهات زیادی به صنعت ماینینگ و استخراج رمزارزها جلب شده است.

در چنین شرایطی، پرسشی که برای اغلب افراد مطرح می‌شود این است که چگونه باید به استخراج رمزارزها و به طور خاص، ماین کردن بیت کوین بپردازند و آیا اصلا امکان این کار برای آن‌ها وجود دارد یا خیر. برای شفاف کردن این موضوع باید گفت که ورود به صنعت ماینینگ نیازمند محاسبات دقیق و بررسی‌های کارشناسی است، زیرا که همه افراد الزاما با استخراج رمزارزها و بیت‌کوین سود نمی‌کنند. صنعت ماینینگ حقیقتا یک صنعت بسیار خاص است.

راه‌اندازی چنین مزارعی نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه نسبتا بالا و تفاوت قابل توجهی از ابعاد گوناگون شامل مصرف برق، هزینه خرید و نگهداری دستگاه، هزینه راه‌اندازی و البته سودآوری با خرید یک دستگاه و روشن کردن آن در منزل دارد. در بخش بعدی از مطلب دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند به این پرسش پاسخ داده می‌شود که مزرعه استخراج رمزارز چیست و درآمد آن چقدر است.

دستگاه ماینر بیت کوین چیست؟

در ابتدا، کار ماین کردن بیت‌کوین بسیار ساده بود؛ به طوری که حتی کامپیوترهای خانگی نیز می‌توانستند این کار را انجام دهند. امروزه، استخراج بیت‌کوین توسط کامپیوترهای بسیار قدرتمندی که برای این کار طراحی شده‌اند و یا در واقع دستگاه ماینر بیت کوین که از سخت‌افزارهایی که در بخش‌های پیشین بیان شدند ساخته شده است، انجام می‌شود.

روش انتخاب دستگاه ماینر بیت کوین

در این بخش از مطلب مطلب دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند روش انتخاب دستگاه ماینر بیت کوین مورد بررسی قرار می‌گیرد. با در نظر گرفتن پیچیدگی که در ماین کردن بیت‌کوین وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است که روی سخت‌افزاری که مناسب و از نوع صحیحی است سرمایه‌گذاری شود. مشخصه‌های محدودی وجود دارند که باید هنگام انتخاب تجهیزاتی که به شکل خوبی برای فرد مناسب است در نظر گرفته شوند و یکی از آن‌ها هش‌ریت است. هش‌ریت تعداد محاسباتی است که سخت‌افزار شما می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد. این مورد، پارامتر بسیار حائز اهمیتی است؛ زیرا که هر چه هش‌ریت بالاتر باشد، شانس آنکه یک مسئله ریاضیاتی حل شود و در واقع، بلوک بیت‌کوین کاوش و جایزه آن دریافت شود، بالاتر است.

آنچه ماینرها به دنبال آن هستند، خروجی تعیین شده است. هنگامی که بحث از تابع هش می‌شود، ورودی مشابه همیشه خروجی مشابهی تولید می‌کند، اما توابع هش به شکلی طراحی شده‌اند که غیر قابل پیش‌بینی باشند. بنابراین، بهترین راه برای پیدا کردن خروجی مشخص، آزمودن حداکثر ورودی‌های ممکن است. علاوه بر آن، استخراج بسیار رقابتی است؛ بنابراین، به منظور گردآوری پاداش، ماینر نیاز به آن دارد که قادر باشد این ورودی‌های تصادفی را در حد ممکن سریع دریافت کند. بنابراین، به همین دلیل است که انتخاب سخت‌افزاری با هش‌ریت بالاتر، برای استخراج موفق، مسئله بسیار مهمی است. هش‌ریت با یکای مگاهش بر ثانیه (MH/S)، گیگاهش (GH/S) و تراهش بر ثانیه (TH/S) سنجیده می‌شود. هش‌ریت سخت‌افزارهایی که به طور خاص برای ماینینگ بیت‌کوین ساخته شده است طیفی از چند صد مگاهش (MH) تا چند صد تراهش (TH) را در بر می‌گیرد. هنگامی که کاربر بخواهد یک دستگاه ماینر بیت کوین را ارزیابی کند، معمولا سه فاکتور اساسی وجود دارد که باید آن‌ها را بررسی کند. این فاکتورها در ادامه بیان شده‌اند.

 • مصرف برق
 •  هش‌ریت
 • بهره‌وری انرژی

در ادامه مطلب دستگاه ماینر بیت کوین چیست و چگونه کار میکند این فاکتورها مورد بررسی قرار می‌گیرند.

مصرف برق دستگاه ماینر بیت کوین

کاربر می‌تواند از ارقام نرخ هش و برق مصرفی برای محاسبه آنکه چه میزان هش برای هر وات برق توسط سخت‌افزار مصرف می‌شود استفاده کند. برای مثال، اگر نرخ هش سخت‌افزاری ۴۵۰۰ مگاهش باشد و نیاز به ۳۲ وات برق داشته باشد، در واقع ۱۴۰٫۶۲۵ مگاهش بر ثانیه به ازای وات دریافت می‌کند. فرد می‌تواند از یک ماشین‌حساب برخط استفاده کند و یا از قبض برق برای تعیین آنکه هزینه برق مصرفی چه میزانی است استفاده کند. در برخی از موارد، فرد از کامپیوتر برای راه‌اندازی سخت‌افزار استخراج بیت‌کوین استفاده می‌کند. مشخصا، کامپیوتر نیز مصرف برق خودش را دارد و بنابراین باید یک فاکتور دیگر در محاسبات دخیل شود.

در حالی که داشتن نرخ هش بالا خوب است، اما اگر برای به دست آوردن آن انرژی زیادی صرف شود، در نهایت خسران به وجود خواهد آورد. بهره‌وری اساسا محاسبه میزان برقی است که برای تولید یک بیت‌کوین مورد نیاز است. یک ماینر بهره‌ور برای استخراج یک بیت‌کوین نیاز به استخراج برق کمتری دارد.

بهره‌وری به وسیله تقسیم مصرف انرژی بر هش‌ریت محاسبه می‌شود و معیاری برای مقایسه دستگاه‌های ماینر با یکدیگر است. همه معیارهای بالا برای محاسبه سودمندی حائز اهمیت هستند، بنابراین باید اطمینان حاصل کرد که کاربر همه آن‌ها را پیش از هر اقدامی، محاسبه کرده است. هنگامی که کاربر این اطلاعات را دارد، می‌تواند آن‌ها را در یک ماشین حساب ماین کردن بیت‌کوین وارد و میزان بیت‌کوین‌هایی که در یک بازه زمانی مشخص می‌تواند دانلود کند را تخمین بزند.

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا