عمومیکسب و کار برتر

چرا نباید از گرانیت در نمای ساختمان استفاده کرد

سنگ نما گرانیتی

همه ما میدانیم که نمای سنگی یکی از باشکوهترین نوع نماهایی است که همیشه مورد پسند اکثریت بوده و هست . برای این منظور نیز می توان از سنگ های مختلفی استفاده نمود که از جمله آن ها است . با ما همراه باشید تا در باره این سنگ بیشتر بدانیم.

ویژگی های سنگ گرانیت

از سخت ترین سنگ های ساختمانی با چگالی ۲.۷۵ گرم بر سانتی متر مکعب است که برای برش آن بااستفاده از ماشین های قدیمی ، از الماسه های مخصوص استفاده می شود . البته با روی کار آمدن دستگاه برش های نوین همچون واترجت ، تیغه های برش جای خود را به سری های آب با فشار هوای قوی داده اند .


به لطف چنین فناوری ، امروزه شاهد برش سخت ترین سنگ ها در کوتاهترین زمان ممکن ، با کمترین ضخامت و دقت بسیار بالا هستیم .البته در هر صورت هزینه فرآوری گرانیت بالاست اما همین سختی بسیارش موجب مقاوم بودن سنگ دربرابر خش ، ضربه و حرارت شده است . همچنین انواع پرداخت سطح را می توان بروی آن اجرا نمود .

از جمله این پرداخت ها : فلیم شده ( سطح آتش خورده ) ، صیقلی ، هوند ، چرمی ، سندبلاست ، تیشه ای ، ترکیبی و …. .اگر سنگ نما گرانیت باشد می توان این اطمینان را داشت که از مقاومت بسیار بالایی در برابر پدیده های جوی مخرب ( باران های اسیدی ، طوفان شن ، اختلاف دمایی شدید ، سرمای و گرمایی بسیار و … ) ، تغییر رنگ، لک پذیری و جذب آب، ضربه و خش پذیری و…. برخوردار است .

کاربرد سنگ گرانیت

استفاده از گرانیت محدود به نمای ساختمان و محوطه سازی نیست و کاربردهای مختلفی دارد . مثلا سنگ پله گرانیت ، سنگ کف مکان های پرتردد ، سنگ کانتر از جمله پرکاربردترین موارد مصرف سنگ لایم استون و مستحکم است .گرانیت به دلیل عدم جذب آب ( یا جذب آب حداقلی ) بسیار مناسب استفاده در قسمت های مرطوب و مکان های درتماس با آب است .

همین ویژگی برای کاربرد در نما بیرونی از یک سو موجب دوام بالا دربرابر باران های اسیدی شهرهای آلوده و از سوی دیگر عاملی نگران کننده در عدم چسبندگی در شیوه های سنتی ( نصب تر با استفاده از ملات سیمانی ) شده است . چرا که عدم جذب آب و تخلخل در گرانیت ها مانع از چسبندگی درست با ملات و اتصال به دیوار شده و خطر رها شدن سنگ و سقوط آن در زمان کوتاه بسیار محتمل است . ازاین رو چند راهکار برای اجرای سنگ نما گرانیتی پیشنهاد می شود :

روش های نصب سنگ نمای گرانیتی

به طور کل برای اجرا نمای ساختمان دو روش نصب خشک و تر وجود دارد . روش تر با وجود رایج بودن آن (به علت سهولت دسترسی و قیمت کم) اما روشی منسوخ است که تنها در برخی پروژه ها از آن استفاده می شود . با این حال بنا به دلایل مختلف اگر ناچار به استفاده از ملات سیمانی برای نماکاری هستید .

توصیه می شود از اسکوپ کردن سنگ آن هم در ابتدای کار غافل نشوید . البته گرانیت به علت سختی بالا ، دریل خور خوبی ندارد و باید از دریل هیلتی برای پیچ و رولپلاک کردنش کمک گرفت . واما نصب خشک ؛ این نوع اجرای نما به طور کل به سه صورت نمایان ، غیرنمایان و استفاده از چسب سنگ انجام می شود .

روش نمایان و غیر نمایان

در این روش از زیرسازی آلومینیومی استفاده می شود اما کلیپس های به کار رفته به خوبی از روی کار نمایان هستند . خوبیه این روش در استفاده از سنگ با هرضخامتی است . اما در روش غیر نمایان که به چندین صورت انجام می گیرد ، خبری از هیچ پیچ و پلاک و کلیپسی بروی کار نیست و تمام مراحل اتصال از زیر کار انجام می شود . نمونه دیگری هم از اتصال خشک وجود دارد که به آن اتصال با چسب سنگ می گویند

چرا نباید از گرانیت در نمای ساختمان استفاده کرد

اجرای نمای سنگی با چسب سنگ

چسب مخصوص این کار چسب های دوجزئی هستند که برخی برپایه رزین اپوکسی و برخی بر پایه پلی استر ساخته شده اند . البته چسب های پلی استر بهتر است برای نما استفاده نشوند چون دوام چندانی در برابر شرایط بیرون ساختمان ندارند . ولی چسب های دوجزئی رزین اپوکسی برای هر بخش ساختمان ( اعم از نمای داخل یا بیرون ) مناسب هستند .

در میان انواع این چسب ها ، توصیه به استفاده از نمونه برند و اصل آن یعنی چسب سنگ های مگاپوکسی ساخت کشور استرالیا می شود که ایمنی کار را تضمین می کند و هیچ نگرانی بابت چسبندگی و گیرایی آن نخواهید داشت . استفاده از چسب روشی راحت و سریع در مقایسه با دیگر روش هاست که تمام مزیت روش های نصب خشک را به همراه دارد .

نکاتی درباره نصب نمای سنگ

طبق مقررات ملی ساختمان ، نباید وزن ساختمان از مقدار استاندار تعیین شده بیشتر باشد .از آنجایی که سنگ جز مصالح سنگین وزن به شمار می رود بهتر است در نما به دنبال سنگ هایی با تراکم کمتر بود . اما برخی مواقع به دلیل سلیقه کارفرما یا شرایط جوی حاکم در منطقه ، ها و کریستال ( چینی ها ) گزینش می شوند .

حال اگر بنا باشد با وجود وزن بسیار این سنگ ، از روش اتصال تر با ملات سیمانی استفاده شود ، قطعا بار بسیار زیادی به ساختمان تحمیل خواهد شد ! بنابراین برای کنترل وزن ساختمان باید از روش ها نصب خشک و استفاده از چسب سنگ های قوی استفاده گردد . بنابراین علاوه بر انتخاب مصالح ، دقت در انتخاب اجرا اهمیت بسیار زیادی دارد .

در حال حاضر برای اغلب نماهای سنگی از سنگ های طولی ( بالاخص ۴۰ طولی ) استفاده می شود . این ابعاد بویژه برای تراورتن ها رایج است . در خصوص ابعاد سنگ گرانیت نما هم نمی توان به طور قطع نظر داد چون به طور کل ، ابعاد مصرفی در سنگ ، سلیقه ای است و بستگی به طرح معمار دارد .

اما اغلب برای پروژه های بزرگ تجاری و مسکونی لوکس به دنبال کاربرد ابعاد اسلب ( اعم از نمای داخلی و بیرونی ) هستند . نوع سنگ مصرفی نیز بسته به نظر کارفرما ، بودجه ، شرایط جوی منطقه و طرح نما می تواند از سنگ ، سنگ  ، و … باشد . سنگ اسلب گرانیت مشکی از جمله بهترین کاندیدهای انتخابی معماران برای چنین پروژه های است .

همانطور که گفته شد ابعاد و رنگ سلیقه ای است و می توانند در ترکیب باهم و حتی در ترکیب با متریال دیگر به کار روند .یک سنگ خام برای تبدیل به کالای مصرفی ، ملزم به پذیرش فرآوری های مختلف است . این فرآوری متشکل از مراحل مختلف و بااستفاده از تجهیزات و مواد مصرفی مختلفی صورت می پذیرد که کیفیت و نحوه انجام هر کدام بر کیفیت نهایی سنگ و طول عمر آن تاثیرگذار است .

از طرفی سنگ مصرفی در نما به دلیل قرار گیری مداوم در برابر بارندگی ها ، تغییرات دمایی ، تابش نور آفتاب ، وزش باد و … می بایست در برابر چنین پدیده هایی مقاومت مطلوب داشته باشد . بنابراین علاوه بر جنس مرغوب سنگ ، کیفیت فرآوری هم باید از استاندارد کافی برخوردار باشد .
برخی مواقع برای جبران رنگ زمینه سنگ ، آن را رنگ می کنند تا سنگ زیباتری را در معرض چشم قرار دهند . این کار بالاخص در سنگ های مشکی انجام می شود .

اما اینکه ثبات این رنگ ها تا چه اندازه باشد ، بستگی به مرغوبیت مواد مصرفی و نحوه نگهداری دارد .چنین سنگی برای آنکه رنگ خود را به خوبی حفظ کند نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرد ، چرا که دچار رنگ پریدگی خواهد شد.البته در میان ، گرانیت دوام بسیار بیشتری در برابر تغییر رنگ دارد که این خود از دیگز مزیت های این سنگ می باشد.

قیمت سنگ گرانیت استفاده شده نما

اولین و مهم ترین عامل در تعیین قیمت سنگ معدنی است که سنگ از آن استخراج می شود . پس از آن کیفیت فرآوری که شامل نوع ماشین برش ، نوع مواد مصرفی (برای پوشش سطح و آب بند کردن آن ، رنگ روی سنگ ، مواد یووی و … ) ، نوع پرداخت سطح روی سنگ ( فلیم ، صیقلی ، چرمی و… ) .عامل تعیین کننده دیگر ابعاد و ضخامت سنگ مصرفی است . مسلما هر چه ابعاد سنگ بیشتر باشد قیمت بیشتری هم خواهد داشت . بنابراین قیمت کمی بالاست . درجه کیفی سنگ و هزینه حمل و نقل نیز از دی/ / چرا از سنگ گرانیت در نمای ساختمان استفاده میشود؟

اهمیت دلیل استفاده از سنگ گرانیت در نمای ساختمان چیست؟ این سنگ یعنی سنگ گرانیت یکی از پرمصرف ترین سنگ ها در نمای ساختمان است که در کف، دیوار و راه پله کاربرد دارد. در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل با دلیل استفاده از سنگ گرانیت در نمای ساختمان و همچنین مزایا و معایب این نوع سنگ صحبت کنیم. با همراه باشید.

آشنایی با سنگ گرانیت در نمای ساختمان

این نوع سنگ دارای بافتی با دانه های متوسط ​​تا درشت است و علیرغم اینکه مواد معدنی موجود در آن متفاوت است. در رنگ های مختلف از صورتی تا خاکستری تیره و حتی سیاه یافت می شود. باید بدانید که گرانیت یکی از سنگین ترین سنگ هاست و استحکام و مقاومت بالایی دارد. با وجود این، این سنگ نه تنها می تواند نقش مهمی در استحکام بخشی بنا داشته باشد، بلکه به دلیل تنوع رنگ، به عنوان عنصری برای تزئین ساختمان های مختلف نیز استفاده می شود.

مزایای سنگ گرانیت

  • استحکام و مقاومت بالا
  • مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی
  • زیبایی و سطح صاف
  • رنگ سنگ گرانیت
  • استحکام و مقاومت بالا

معایب سنگ گرانیت

با وجود آنچه در مورد مزایای سنگ های گرانیت گفته شد، باید بدانید که این سنگ ها معایبی نیز دارند که بهتر است قبل از انتخاب و استفاده از آن به عنوان متریال در ساخت خود، از آن ها آگاه باشید.

1/ وزن زیاد و چسبندگی کم
به دلیل وزن زیاد گرانیت ها، استفاده از آن به عنوان نما، وزن مرده ای را به ساختمان تحمیل می کند و باید توجه داشته باشید که اگر بخواهید از ملات برای چسبندگی این نوع سنگ ها استفاده کنید، زمان بر است.

2/ عایق نبودن صدا و گرما
یکی دیگر از معایب سنگ های گرانیت این است که این سنگ ها عایق حرارتی و صوتی نیستند که باعث هدر رفتن انرژی در ساختمان ها می شود.

3/ تشعشعات مضر برای بدن انسان در شرایط خاص
برخی از انواع گرانیت دارای محتوای آهن بالایی هستند که در صورت استفاده در مکان هایی که در معرض اشعه گاما و ایکس قرار دارند می تواند برای بدن انسان مضر باشد.

4/ زنگ زدگی در انواع خاص
گرانیت حاوی آهن است و آهن بیشتری در انواع خاصی از این سنگ یافت می شود. این اتو با قرار گرفتن در معرض رطوبت به تدریج زنگ می زند و زیبایی خود را از دست می دهد. بنابراین بهتر است از آن در فضای باز و محیط های مرطوب استفاده نکنید.

کاربرد سنگ گرانیت در نمای ساختمان

سنگ خارا به دلیل استحکام و استحکام بالایی که دارد در هر قسمت از ساختمان چه در داخل و چه در بیرون ساختمان قابل استفاده است. اما برخی از مهمترین کاربردهای این نوع سنگ عبارتند از: پله، سنگ فرش (معمولاً به صورت سنگ مکعبی)، کفپوش، دیوارپوش، محوطه سازی، نمای ساختمان، سنگ قبر یا سنگ قبر، اطراف سینک، سنگ آسانسور، پیشخوان آشپزخانه – بالای میز سنگی روبروی مبل است.

همچنین بخوانید:

Top of Form

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Bottom of Form

گر موارد موثر برقیمت است .

 

دکمه بازگشت به بالا