کسب و کار برترورزشی

چرا پوشیدن کفش ورزشی هنگام ورزش اهمیت دارد؟

مسلما قصد همه ما از ورزش کردن کسب سلامتی و حال خوبه. حالا اگه نکاتی که لازمه تا به این حس خوب و مزایای ورزش برسیم را رعایت نکنیم ممکنه نتیجه کار برعکس شه. استفاده از کفش نامناسب چیزی جز درد و عوارض چیزی نصیب ما نمی کنه. پوشیدن کفش بسکتبال و کتانی مناسب و استاندارد علاوه بر ظاهر و فرم ورزشی می تواند از آسیب و عوارض احتمالی جلوگیری کند و کارایی ورزشی ما را چند برابر کند. دراین مطلب بررسی می کنیم که چرا پوشیدن کفش مناسب حین ورزش مهم است؟

چرا پوشیدن کفش ورزشی هنگام ورزش اهمیت دارد؟

پوشیدن کفش هنگام ورزش

شاید بشه گفت کلید انجام درست هر ورزشی انتخاب فرم و تجهیز خوب و مناسب اون تمرینه. برای مثال کلید یک دویدن خوب در انتخاب نوع کفش مناسب برای پاها نهفته است. یک کفش استاندارد علاوه بر اینکه از عوارض و آسیب دیدگی احتمالی جلوگیری می کند راندمان و خروجی تمرینمان را نیز بیشتر خواهد کرد. به طور مثال اگر شما هم تجربه پیاده روی و یا دویدن را داشته باشید حتما از اهمیت خبر دارید.

چه کفشی مناسب ورزش است؟

راحتی ، فیت پا بودن ، جنس پاشنه ، قابلیت تنفس و تهویه و سبکی از اصلی ترین مولفه های یک کفش کتانی ورزشی است. کفش های رانینگ که مخصوص پیاده روی و دویدن است نیز باید دارای زیره مخصوص و بالشتک های میانی کف پا باشند تا مدت زمان دویدن را افزایش دهد. در انتخاب کفش ورزشی داشتن شاخصههای یک کفش ورزشی استاندارد مهم تر از ظاهر آن است. در ادامه به مولفه هایی که یک کفش استاندارد ورزشی به ویژه رانینگ باید داشته باشد اشاره خواهیم کرد.

کفش رانینگ چیست؟

کفش رانینگ یا دویدن دارای ساختار و المان هایی ست که کفش رانینگ را از دیگر کفش ها متمایز می کند. کفش رانینگ برای پیاده روی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. باید کفی تخت متوسطی داشته باشد. و دارای لایه های زیرین بالشتکی برای جذب ضربه ها وارده از زمین باشد. هدف کفش های رانینگ علاوه بر پوشش ظاهری و حمل فرد مراقبت از پاهای فرد دونده در برابر آسیب های احتمالی است.

خصوصیات کفش ورزشی مناسب

رویه کفش باید از جنس مرغوب درست شده باشد و همچنین دارای منافذی برای تهویه کفش باشد. همچنین استحکام آن باید به مقدار کافی باشد تا پا در حرکت های مختلف و در موانع مختلف دچار آسیب نشود. همچنین معمولا در کفش های ورزشی از بند استفاده می شود نه چسب.

زبانه کفش : باید از جنس نرم و بلند باشد تا رویه پا اذیت نشود.

پاشنه کفش : نباید بیش از حد ضخیم باشد تا ساق درد بیاورد و کاسه پاشنه نیز باید نرم باشد.

زیره کفش : نباید لغزنده باشد و با داشتن شیارها و پترن ها مانع از لیز خوردن می شود. همچنین زیره کفش علاوه بر استحکام با امکان ضربه گیری را داشته باشد .

پشت کفش: که پشت پاشنه پا قرار می گیرد باید سفت و محکم باشد.

جعبه پنجه:  معمولاً جعبه پنجه کفش باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه انگشتان پا را به راحتی جا به جا کند.

قوسی کفش: وسط کفش قرار دارد برای راحتی در راه رفتن.

قوس زیاد : افرادی که قوس زیادی در کف پا دارند باید از کفش هایی با انعطاف پذیری بالا استفاده کنند.

قوس تخت: افرادی که قوس متوسطی  در کف پا دارند باید از کفش هایی با لایه میانی سفت استفاده کنند

قوس طبیعی : باید از کفش هایی با برآمدگی مختصر دارد.

در خرید کفش ورزشی به چه نکاتی دقت کنیم ؟

برای انتخاب کفش به نکات عمومی ای که برای همه کفش ها وجود دارد در پرداخته ایم. سعی کردیم در زیر مواردی که برای ما در زمان خرید کفش ورزشی به ویژه کفش رانینگ مهم است اشاره کنیم.

 • سبک باشد تا درمسافت های طولانی پا دچار مشکل نشود
 • انعطاف پذیر باشد
 • قابلیت تنفس و تهویه داشته باشد
 • زیره کفش پیاده روی باید دارای قوس برای جلوگیری از وارد شدن ضربه به بدن باشد
 • پنجه این کفش ها باید برای حرکت آزادانه پا بزرگ تر از کفش های معمولی باشد
 • ضخامت جوراب را هنگام خرید در نظر داشته باشید
 • اگر شما هم یک پایتان از دیگری بزرگتر است پای بزرگتر را ملاک قرار دهید
 • بهترین زمان سایز کردن پاها غروب تا شب است
 • پرونیشن پایتان را بشناسید. پرونیشن شرایط و وضعیتی از چرخش پای شماست که در زمان راه رفتن پا را روی زمین می گذارید
 • اگر به طور مرتب یک تمرین ورزشی را انجام می‌دهید، کفشی را بخرید که خاص ورزشی باشد که آن را انجام می‌دهید. به عنوان مثال اگر قصدتان از ورزش صرفا بازی کردن فوتبال است از کفش های فوتسال استفاده کنید.
 • محافظ مچ پا داشته باشد
 • کف داخلی کفش باید نرم و دارای قوس مناسب برای پا باشد
 • هرگز کفش تنگ به این امید که جا باز می کند نخرید
 • به جایی که می خواهید در آن ورزش کنید دقت کنید. اگر مسیر پیده روی یا دویدنتان پر از سنگ و کلوخ است کفش مستحکم تری نیاز دارید
 • برای جلوگیری از بو گرفتن کفش می توانید از جوش شیرین استفاده کنید
 • کفش پیاده‌روی پس از طی ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر باید تعویض شود

کفش ورزشی استاندارد

آناتومی اصلی یک پا را ۲۶ استخوان، ۳۳ مفصل، ۱۹ عضله و یک گروه از لیگامنت‌ها تشکیل می‌دهند که ساختار پا نقش بسیار مهمی درحرکت دارد. در پا سه مکانیسم ذخیره انرژی (جذب شوک) شامل کشش تاندون آشیل، صاف شدن قوس پا و بالشتک زیرپاشنه پـا وجود دارد. کفشی مناسب پیاده روی است که تمام این ساختار را لحاظ کند و از آناتومی بدن استفاده کند. سه مولفه اصلی انعطاف پذیری ، استحکام و لایه گذاری برای جذب ضربه و راحتی پا باید در کفش های ورزشی رعایت شوند. بخش محافظ پاشنه باید به اندازهای سفت باشد که به پایداری پا کمک کند.

عوارض ورزش بدون کفش مناسب

 • تاثیر نامطلوب بر اعصاب و روان
 • کاهش راندمان کار انسان
 • ضررهای کمر و ستون فقرات
 • فشار بر پاها ، مچ پا و مفاصل در صورت استفاده از کفش خیلی تنگ یا خیلی گشاد
 • افزایش آسیب های متداول ورزشی مانند درد تاندون آشیل میخچه و فرو رفتن ناخن در گوشت پا
 • ایجاد دردهای استخوانی و مفاصل

برخی از تکنولوژی های به کار رفته در کفش های ورزشی روز دنیا

در برند های معروف دنیا که در صنعت کفش ورزشی دنیا معمولا پیشرو هستند از تکنولوژی هایی برای افزایش کارایی کفش استفاده می کنند. در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم:

تکنولوژی boost در آدیداس

باعث جذب ضربه و جلوگیری از وارد شدن آن به پا می شوند تا پاها دیرتر خسته شوند.

تکنولوژی z pump  در ریبوک

باعث می شود تا کفش ها قالب پا شوند که در افزایش عملکرد و بازدهی ورزشکاران تاثیر مثبتی دارد.

تکنولوژی flywire  در نایک

این تکنولوژی در رویه کفش مورد استفاده قرار می گیرد و به وزن آن نیز کمک می کند.

تکنولوژی Endofit در کفش‌های سالومون

دوختی شبیه به جوراب که باعث آسودگی پاها خواهند شد.

تکنوژی Micro G در کفش‌های آندرآرمور

علاوه بر ایجاد وزن سبک در کفش از ضربه‌ها و فشارهای واردشده و اثرات بد آن‌ها بر روی پاها جلوگیری می‌کند.

برای تمامی فعالیت‌های ورزشی  متنوعی در بازار موجود است.  دومیدانی (رانینگ) که دارای ضربه‌گیر هستند برای دوندگان و کسانی که پیاده‌روی می‌کنند مناسب خواهند بود.  ایروبیک سبک است و برای جلوگیری از خستگی ساق و آسیب‌دیدگی کف پا دارای ضربه‌گیر می‌باشد زیرا کف پا در تمرینات تحت فشار است.  مخصوص تنیس کف بسیار انعطاف‌پذیری دارد تا درمقابل حرکات سریع از کف پاها محافظت کند.  بسکتبال که دارای کف ضخیم و لایه رویین بلندی است و از مچ و ساق پا در برابر آسیب‌های ناشی از پرش محافظت می‌کند. هم‌چنین  چند‌منظوره نیز در بازار موجود است که برای چندین نوع فعالیت ورزشی مناسب است.

طبق توصیه انجمن اورتوپدی ساق و مچ پا، نوع  که انتخاب می‌کنید باید متناسب با نوع ورزشی باشد که بیشتر انجام می‌دهید. اگر فعالیت ورزشی خاصی را سه بار در هفته انجام می‌دهید، باید  متناسب با آن را انتخاب کنید.

بهترین زمان برای امتحان و خرید  بعدازظهر، عصر‌ یا بعد از تمرین است زیرا در این مواقع پاها بزرگ‌تر از حالت نرمال هستند. حتما هنگام پرو ، جوراب ورزشی به پا داشته باشید و پس از پوشیدن  بایستید تا مطمئن شوید اندازه آن مناسب است. انگشت شست باید حدود 1.25 سانتی‌متر با جلوی  فاصله داشته باشد و بتوانید به راحتی انگشت خود را تکان دهید. هنگامی که  را تا می‌کنید، نباید زیاد نرم و انعطاف‌پذیر باشد. چون در این صورت نمی‌تواند به خوبی از پاها محافظت کند.

مزایای یک کفش ورزشی مناسب

انتخاب یک  مناسب می‌تواند از پاها در مقابل صدماتی که حین پیش می‌آید محافظت کرده و تاثیرات برخورد کف پا با زمین را کاهش دهد. علاوه بر این  می‌تواند سبب بهبود عملکرد شما شود. برای مثال می‌توان تغییر مسیرهای ناگهانی را به راحتی با کمک این  انجام داد. پوشیدن کفش نا‌مناسب هنگام  می‌تواند سبب بروز آسیب‌دیدگی‌هایی شود. علاوه بر صدمات واضحی نظیر ضرب‌دیدگی و شکستگی مچ پا، پینه و میخچه صدمات دیگری نیز ممکن است بوجود بیاید که کمتر شناخته شده هستند. درد در استخوان‌های کف پا که اصطلاحا درد متاتارس نامیده می‌شود، با پوشیدن  نامناسب تشدید می‌شود.

کفش‌های کهنه‌ی‌تان را عوض کنید

 کهنه نمی‌تواند در طول فعالیت‌های ورزشی از پاها محافظت کند. بر اساس تحقیقات دانشگاه دولتی میشیگان  دو (رانینگ) باید پس از 560 تا 800  کیلومتر تعویض شود. اگر شما هفته‌ای 32 کیلومتر می‌دوید بدان معناست که پس از 20 الی 25 هفته باید  خود را عوض کنید. سایت پزشکی netwellness توصیه می‌کند از روی آج کف درباره پوشیدن آن تصمیم نگیرید، به‌جای آن لایه میانی کف  را چک کنید زیرا این لایه سریع‌تر آسیب می‌بیند.

در نتیجه چرا پوشیدن کفش مناسب حین ورزش مهم است ؟

بی توجهی ما به برخی مسائل مهم می تواند مزیت ورزش کردن و تمرین را به شر عوارض بدل کند. هزینه برای سلامتی سرمایه گذاری ست. بنابراین با تهیه تجهیزات ورزشی خوب کارایی کلی زندگیمون رو افزایش خواهیم داد. داشتن یک کفش خوب علاوه بر لذت بخش کردن تمرین می تواند خود انگیزه ای برای ورزش کردن باشد.

شما هم از تجربه خودتون در رابطه با کفش هایدر تمامی فعالیت‌های ورزشی از جمله دویدن، پیاده‌روی، کار با دستگاه در یا ورزش‌های مختلف، داشتن یک مناسب الزامی است. صدماتی که پوشیدن کفش نا‌مناسب در پی خواهد داشت می‌تواند روند شما را متوقف سازد. با تهیه یک  با‌کیفیت می‌توان از آسیب دیدگی مچ پا جلوگیری کرده و تمرین‌تان را به تجربه‌ای دلپذیر و آرام تبدیل کنید.

تحریریه آپارات نیوز

خبرنگار اقتصادی با تحلیل تأثیرات تجارت جهانی و تغییرات سیاست‌های تجاری.
دکمه بازگشت به بالا