راه های جرم گیری دندان

محتوای این مطلب مخفی کردن
1. آیا می‌توان در منزل دندان‌ها را جرم گیری کرد؟

چکیده مطلب

شاید روش‌های بسیار زیادی برای جرم گیری دندان در خانه به گوشتان خورده باشد، اما آیا این روش‌ها اثر بخشی متناسبی برای از بین بردن جرم و پلاک‌های دندانی دارند؟
آیا جرم گیری دندان در منزل می‌تواند جایگزین درمان اصلی در کلینیک دندانپزشکی باشد؟
در این مطلب مختصر و مفید با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با انواع روش‌های جرم گیری دندان خانگی، پاسخ سؤالات بیان شده را نیز به دست آورید.

آیا می‌توان در منزل دندان‌ها را جرم گیری کرد؟

در منزل می‌توان با استفاده از برخی مواد مؤثر به سفیدتر کردن دندان‌ها و از بین بردن جرم‌هایی که در مراحل ابتدایی روی دندان‌ها تشکیل شده‌اند، کمک کرد.
اگر بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارید و جرم و پلاک‌های سختی روی دندان‌هایتان شکل گرفته‌اند، روش‌هایی که در ادامه مطلب برایتان شرح داده‌ایم نمی‌توانند نقشی در درمان و از بین بردن داشته باشند که در این صورت باید به مطب دندانپزشکی مراجعه داشته باشید.

مهم‌ترین روش‌های جرم گیری دندان در منزل

موارد زیر از مهم‌ترین و اصلی‌ترین گزینه‌هایی می‌باشند که برای سلامت دهان و دندان شما ضروری هستند. همچنین اگر این موارد را به طور اصولی و منظم رعایت کنید، می‌توانید به سفیدتر شدن دندان‌ها و همچنین رفع جرم دندان در خانه کمک نمایید:

 1. مسواک زدن درست و اصولی دندان‌ها

از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین کاری که برای رفع جرم و پلاک روی دندان‌های خود باید انجام دهید، این است که به صورت اصولی و صحیح دندان‌هایتان را حداقل دو بار در روز مسواک کنید.
توجه داشته باشید که برس مناسبی را برای مسواک خود انتخاب کنید. این برس نباید خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد.
دقت کنید که تمام زوایای دندان‌هایتان را با حوصله و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.

 1. استفاده کردن از خمیر دندان دارای فلوراید

یکی دیگر از اقدامات بسیار مهم در این باره استفاده از خمیر دندان مناسب است. خمیر دندان‌های حاوی فلوراید می‌تواند با تقویت مینای دندان از ایجاد حفره و جرم روی دندان‌ها جلوگیری کنند.

 1. استفاده از خمیر دندان‌های ضد جرم

از دیگر خمیر دندان‌های مؤثری که در داروخانه‌ها موجود می‌باشند، خمیر دندان‌های ضد جرم هستند که با داشتن ترکیباتی مانند پیروفسفات، فلوراید، زینک سیترات و … به از بین بردن جرم و رسوب روی دندان‌ها کمک می‌کنند.

 1. استفاده از نخ دندان

با استفاده از نخ دندان به صورت روزانه می‌توانید جرم‌ها و مواد غذایی باقی مانده در بین دندان‌های خود را بردارید و به سلامت دهان و دندان خود کمک کنید.

روش‌های جرم گیری دندان خانگی

اگر جرم به تازگی روی دندان‌های شما قرار گرفته، با کمک موارد زیر می توانید جرم گیری دندان به روش خانگی را انجام دهید و به این ترتیب ممکن است تا به رفع بخشی از جرم دندانی کمک کنید:

 1. جوش شیرین و آب

مخلوط سفتی با استفاده از یک قاشق چای خوری همراه با کمی آب درست کنید و به کمک آن دندان‌های خود را به مدت 2 تا 3 دقیقه مسواک بزنید. پس از آن خمیر را از روی دندان‌هایتان بشویید. توجه داشته باشید که جوش شیرین دارای خاصیت سایندگی است و نباید از آن زیاد استفاده نمایید.

 1. جوش شیرین با آب و سرکه

ترکیب یک قاشق چای خوری جوش شیرین، کمی آب و 2 تا 3 قطره سرکه نیز از دیگر روش‌هایی است که می‌توانید استفاده کنید. با این مخلوط دندان‌هایتان را مسواک نمایید.

 1. جوش شیرین با لیمو

لیمو با داشتن خاصیت سفید کنندگی و متوقف کردن خونریزی از مواد مؤثر برای دندان‌ها است. ترکیب آن با جوش شیرین می‌تواند برای رفع زردی دندان‌ها مؤثر باشد.

 1. جوش شیرین با توت فرنگی

شاید برای شما جالب باشد که بدانید توت فرنگی با داشتن مقدار فراوانی از اسید مالیک دارای خاصیت سفید کنندگی می‌باشد که در نهایت برای رفع زردی دندان‌ها مؤثر است.
برای استفاده از این روش می‌توانید توت فرنگی رسیده را خرد کرده و با جوش شیرین به خوبی هم بزنید. مخلوط به دست آمده را با کمک مسواک روی دندان‌هایتان قرار دهید. می‌توانید از این روش در هفته 2 تا 3 بار استفاده داشته باشید.

 1. جوش شیرین با نمک دریا

نمک با داشتن خاصیت ضد عفونی کننده می‌تواند به رفع پلاک‌ها و جرم دندان کمک کند. برای کمک گرفتن از این روش یک قاشق چای خوری جوش شیرین، کمی آب و 1 قاشق چای خوری نمک را با هم مخلوط کنید و 2 تا 3 بار در هفته دندان‌های خود را مسواک بزنید.

 1. جوش شیرین و خمیر دندان

شما می‌توانید نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را با مقداری خمیر دندان مخلوط کرده تا خمیر سفتی به دست آورید و با آن دندان‌هایتان را مسواک کنید.

 1. جوش شیرین با روغن نارگیل

روغن نارگیل به نوبه خود از ترکیبات مؤثری برای سلامت دهان می‌باشد که قادر به از بین بردن استرپتوکوکی (یکی از باکتری‌هایی که مینای دندان را از بین می‌برد.) می‌شود.
کمی آب و 2 الی 3 قطره روغن نارگیل را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین ترکیب کنید و به کمک مخلوط به دست آمده دندان‌هایتان را 2 تا 3 بار در هفته مسواک کنید.

 1. جوش شیرین با روغن زیتون

روغن زیتون نقش مؤثری در از بین بردن اسیدهای چرب درون دهان دارد و می‌تواند با این کار به سفیدتر کردن دندان‌ها نیز کمک کند.
یک قاشق چای خوری جوش شیرین، کمی آب و 2 الی 3 قطره روغن زیتون را با هم ترکیب کرده و از مخلوط به دست آمده برای مسواک زدن استفاده نمایید.

 1. توت فرنگی با خمیر دندان

توت فرنگی با داشتن اسید مالیک می‌تواند به پاک کردن دندان‌ها از جرم و پلاک کمک کند. برای این کار باید توت فرنگی را خرد کرده و با مقداری متناسب از خمیر دندان ترکیب کنید. 2 تا 3 بار در هفته استفاده از این ترکیب برای رفع زردی دندان‌ها مؤثر است.

 1. نمک دریا با خمیر دندان

با استفاده از مقدار متناسبی از خمیر دندان و ¼ قاشق چای خوری، ترکیبی به دست آورده و روزی یک بار دندان‌های خود را با آن مسواک کنید.

 1. نمک دریا و لیمو

برای شست و شوی دهان خود از ½ قاشق چای خوری آب لیمو و نصف قاشق چای خوری نمک دریا استفاده کنید. این ترکیب را به شکل دهان‌شویه مصرف کرده و بعد از 2 تا 3 دقیقه آن را از دهان خود خارج نموده و دهانتان را با آب بشویید.
2 تا 3 بار استفاده از این روش می‌تواند نقش به سزایی در رفع زردی دندان‌هایتان داشته باشد.

 1. هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید دارای خاصیت ضدعفونی کننده است و می‌تواند با از بین بردن باکتری‌های دهان به خوشبو شدن دهان نیز کمک کند. همچنین قادر به رفع زردی روی دندان‌ها نیز خواهد بود. برای استفاده از آن باید هیدروژن پراکسید را با نسبت برابری از آب ترکیب نمایید و همانند دهان‌شویه برای یک دقیقه در دهان خود بچرخانید. پس از آن دهانتان را با آب شست و شو دهید.

 1. هیدروژن پراکسید با جوش شیرین

با استفاده از این دو ماده مخلوطی همانند خمیر دندان تهیه کرده و آن را به مدت 30 ثانیه روی دندان‌های خود بگذارید. بعد از مدت زمان دهانتان را با آب شست و شو دهید.

 1. پوست موز

پوست موز یکی از مواد بسیار مفید برای دندان‌ها است و می‌تواند از سریع‌ترین روش های از بین بردن جرم دندان در منزل محسوب شود.
برای استفاده از آن تنها کافی است تا پوست موز را به مدت 2 دقیقه روی دندان‌های خود مالش دهید و بعد از آن با استفاده از مسواک دندان‌هایتان را تمیز کنید.

 1. سیب

برای اینکه از سیب به منظور سفید کردن دندان‌های خود استفاده داشته باشید، لازم است تا آن را قطعه قطعه کرده و روی دندان‌های خود مالش دهید.

 1. سرکه سیب

سرکه سیب می‌تواند به عنوان یک تمیز کننده برای دندان‌ها از بین بردن لکه‌های سخت روی دندان‌ها بسیار مؤثر باشد.
سرکه سیب حاوی ترکیباتی از جمله پتاسیم، آنزیم‌ها، پروبیوتیک‌ها و استیک اسید است که نقش مفیدی در از بین بردن میکروب‌های دهان و پلاک‌های روی دندان‌ها دارند.
برای استفاده از این ماده، در ابتدا با مسواک معمولی دندان‌های خود را مسواک زده و بعد از آن سرکه سیب را با انگشت به مدت 60 ثانیه روی دندان‌های خود مالش دهید و پس از آن دهان خود را با آب بشویید.

 1. ژل آلوئورا و گلیسیرین

در این روش به 1 قاشق چای خوری ژل آلوئورا، 10 قطره اسانس لیمو، 4 قاشق گلیسیرین گیاهی، 4 قاشق غذاخوری جوش شیرین و کمی آب نیاز دارید.
آلوئورا و جوش شیرین هر دو دارای خاصیت ضد میکروبی می‌باشند و نقش فوق‌العاده‌ای در از بین بردن جرم‌ها و پلاک‌های دندانی دارند.
شما باید تمام مواد را با هم مخلوط کرده تا خمیر سفتی به دست آورید و در نهایت آن را روی دندان‌های خود بمالید.
پس از آن دهانتان را با آب بشویید. بهتر است تا از آن حدود هر 3 تا 4 روز یک بار استفاده داشته باشید.
توجه داشته باشید که استفاده بیش از اندازه از گلیسیرین می‌توانید سبب کاهش استحکام دندان‌هایتان شود.

 1. پوست پرتقال

می‌توانید 2 الی 3 دقیقه پوست پرتقال را روی دندان‌های خود گذاشته و بعد از آن دندان‌های خود را با آب شست و شو دهید.

 1. آب لیمو

آب لیمو با داشتن خاصیت اسیدی می‌تواند نقش مؤثری در مبارزه با میکروب‌ها و باکتری‌های دهان و همچنین سفید کردن دندان‌ها داشته باشد.
در ابتدا دندان‌های خود را مسواک زده و سپس آب لیمو را به آرامی روی دندان‌ها و لثه خود مالش دهید. بعد از 1 دقیقه با کمک آب گرم دهانتان را بشویید.
از این روش می‌توانید یک روز در میان استفاده کنید و بعد از اینکه با اثر مطلوبی از آن روبرو شدید، این کار 10 روز یک بار انجام دهید.

 1. پوست گردو

به مدت 10 دقیقه پوست گردوی تازه را با کمک مقداری آب در ظرفی فلزی جوشانده و بعد از آن اجازه دهید تا این محلول سرد شود.
محلول به دست آمده نقش مفیدی در سلامت دندان و لثه دارد که می‌توانید برای شست و شوی دهان خود از آن استفاده داشته باشید.

غذاهای مفید برای از بین بردن جرم‌های دندانی

برای کمک به سلامت دهان و دندان خود موارد زیر را در رژیم غذایی خود قرار دهید:

 1. سبزیجات

جویدن سبزیجاتی از جمله هویج و کرفس می‌توانند نقش مؤثری در تمیز کردن دندان‌ها داشته باشند. علاوه بر آن نقش مهمی در تقویت لثه‌ها نیز دارند.

 1. دانه‌های کنجد

می‌توانید دانه‌های کنجد را بدون اینکه قورت بدهید، بجوید و با استفاده از مسواک خشک دندان‌های خود را مسواک کنید. برای اثر گذاری بیشتر می‌توانید این اقدام را 2 بار در هفته انجام دهید.

 1. انجیر

3 تا 9 عدد مصرف انجیر در روز و بعد از هر وعده غذایی می‌تواند نقش مؤثری در سلامت دهان و از بین بردن جرم‌های دندانی داشته باشد.
علت مؤثر بودن انجیر این است که با مصرف آن، غدد بزاقی تحریک شده و به افزایش ترشح بزاق کمک می‌کند. بزاق نقش بسیار مهمی در از بین بردن جرم‌های دندانی و پاک‌سازی دهان دارد.

امروزه برندهای متنوعی در سراسر جهان ایمپلنت‌ هایی با ساختار و قابلیت‌های متفاوت تولید می‌کنند و در این میان انواع برند ایمپلنت کره ای با داشتن کیفیت بالا و قیمت مناسب بیشتر مورد توجه قرار گرفته و دندانپزشکان ایرانی هم علاوه بر ایمپلنت‌های اروپایی و آمریکایی از ایمپلنت‌های کره‌ای نیز استفاده می‌کنند.

جرم گیری دندان در منزل بهتر است تا در کلینیک دندانپزشکی؟

توجه داشته باشید که هیچ کدام از روش‌های بیان شده نمی‌توانند جایگزین درمان اصلی در کلینیک دندانپزشکی شوند و در مطب را برای شما داشته باشند. پس هرگز تصور این موضوع را نداشته باشید که با این اقدامات می‌توانید تمام جرم و پلاک‌های دندان خود را از بین ببرید و سلامت دهان و دندانتان را تضمین کنید.
در کل اصول زیر را فراموش نکنید:

 1. در استفاده از روش‌های جرم گیری خانگی دندان زیاده روی نداشته باشید، زیرا این کار می‌تواند سبب آسیب رسیدن به دندان‌هایتان شود.
 2. در نظر داشته باشید که اثربخشی این روش‌ها تنها در مراحل ابتدایی تشکیل جرم و پلاک می‌باشند.
 3. جرم گیری در مطب دندانپزشکی حداقل یک بار در سال باید انجام شود، زیرا حتی مسواک و نخ دندان نیز قادر به از بین بردن تمام پلاک‌های دندانی نیستند؛ بنابراین هر چند وقت یک بار مراجعه به کلینیک و چکاپ می‌تواند به‌سلامت دهان و دندانتان کمک کند.

چگونه می‌توانم از ایجاد جرم روی دندان‌های خود جلوگیری کنم؟

برای این کار بهتر است تا نکات زیر را در نظر بگیرید:

 1. حداقل روزی دو بار به صورت درست و اصولی دندان‌های خود را مسواک کنید.
 2. روزانه از نخ دندان استفاده داشته باشید.
 3. از خمیر دندان‌های مناسب استفاده کنید.
 4. رژیم غذایی متعادل داشته و مصرف سبزیجات و میوه‌جات را فراموش نکنید.
 5. با مشورت دندانپزشک از دهان‌شویه مناسب استفاده کنید.
 6. مصرف شیرینی و شکلات را کاهش دهید.
 7. از استعمال دخانیات اجتناب کنید.
 8. میزان فراوان آب بنوشید.
 9. هر چند وقت یک بار برای بررسی وضعیت دندان‌های خود به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

سؤالات متداول

 1. چه موادی می‌توانند با خاصیت جرم گیری همراه باشند؟

میوه‌ها، سبزیجات و مرکبات بسیاری هستند که می‌توانند در از بین بردن جرم دندان‌ها اثر بخش باشند. از بین آنها می‌توان به مواردی مانند پرتقال، موز، لیمو، توت فرنگی، انجیر و … اشاره داشت.

آیا می‌توانم از چند روش هم‌زمان برای جرم گیجرم گیری دندان، یکی از خدمات مهم دندانپزشکی است که شاید بتوان آن را قدم اول برای داشتن دندان‌هایی سالم و در عین حال زیبا دانست. مطمئناً وجود پلاک و جرم بر روی دندان نازیبایی در ظاهر دندان‌ها و لبخند فرد ایجاد می‌کند. جرم گیری بر خلاف تصور بسیار از افراد ناآگاه بدون هیچ گونه آسیبی می‌تواند تمامی جرم‌ها و پلاک‌های دندانی را از بین ببرد. با اینکه جرم گیری دندان یک درمان ساده به نظر می‌رسد ولی لازم است حتماً برای انجام آن به یک دندانپزشک خوب مراجعه شود تا جرمگیری را به صورت اصولی انجام دهد. در ادامه این محتوا هر اطلاعاتی که لازم است درباره جرمگیری دندان داشته باشید به شما ارائه شده است.

مراقبت های پس از جرم گیری دندان | کلینیک دندانپزشکی خوب غرب تهران|درمانگاه دندانپزشکی|متخصص ارتودنسی|متخصص ایمپلنت

جرم گیری دندان چیست؟

پیش از آن که بخواهیم بیشتر درباره جرم گیری دندان صحبت کنیم باید به تعریف مناسبی از جرم دندان‌ها بپردازیم. جرم دندان درواقع پلاک‌های میکروبی هستند که با رنگ زرد یا سفید دیده می‌شوند و به سطح دندان‌ها می‌چسبند. پلاک‌های دندانی توسط کلسیم بزاقی و دیگر املاح بزاق، با دندان‌ها، اتصال ضعیفی برقرار می‌کنند. با اینکه این اتصال بسیار ضعیف است، اما از بین بردن جرم دندان‌ها با مسواک و نخ دندان امکان پذیر نیست و برای انجام آن، نیازمند تجهیزات دندانپزشکی خواهیم بود.

شاید بارزترین مثال برای تشبیه جرم دندان‌ها، مثال کتری‌های خانگی باشند. آهکی که در داخل بدنه کتری‌ها سخت می‌شوند، همچون جرم‌های روی دندان‌ها هستند. برای تمیز کردن آن‌ها، تنها آب و وسایل شوینده کافی نیست و باید حتماً از ابزارآلات دیگری استفاده کرد.

علت ایجاد جرم روی دندان

زرد شدن دندان‌ها علل زیادی دارد بعضی از خوارکی ها و رعایت نکردن نکات بهداشت دهان و دندان از عوامل ایجاد جرم می‌باشد. البته بعضی از افراد مادرزادی رنگ دندان‌هایشان کمی زرد رنگ است که نمی توان آن را جرم دندان نامید.

پلاک‌های میکروبی که به رنگ زرد یا سفید هستند همراه با املاح بزاقی بر سطح دندان‌ها می‌چسبند و جرم دندان را تشکیل می‌دهند. برای برداشتن جرم‌های دندانی، باید جرم‌ گیری دندان کرد. جرمگیری دندان به دو صورت دستی و یا استفاده از دستگاه‌های اولتراسونیک در دندانپزشکی‌ها انجام می‌گیرد. در ادامه به عوامل تاثیر گذار در ایجاد جرم و پلاک دندانی اشاره خواهیم کرد:

آیا من به جرم گیری دندان نیاز دارم؟!

جرمگیری دندان چگونه انجام می‌شود؟ (مراحل جرم گیری دندان)

در جرمگیری از ابزار مخصوصی برای برداشتن جرم و پلاک‌های دندان استفاده می‌شود. از آنجا که جرمگیری یک درمان ایمن و غیر جراحی است معمولاً از داروهای بی حسی استفاده نمی‌شود؛ زیرا حتی در صورت ایجاد درد، این درد بسیار خفیف بوده و قابل تحمل خواهد بود.

روش دیگر جرم گیری دندان‌ها، استفاده از ابزارهای دستی جرم‌گیری است. این روش برای افرادی که جرم‌های سطحی روی دندان‌هایشان دارند، مناسب است. در این روش جرمگیری دندان، دندانپزشک به صورت دستی، پلاک‌های موجود روی دندان‌ها را می‌تراشد.

بعد از برداشتن جرم‌ها از روی دندان، لازم است سطح ساییده شده روی دندان، صیقل خورده و صاف شود. برای این منظور از بروساژ دندان استفاده شده و سطح دندان پولیش زده می‌شود.

مراقبت های بعد از جرمیگیری دندان

 • بلافاصله بعد از جرمگیری تا دو ساعت بعد از آن نباید چیزی بخورید.
 • تا ۳ روز بعد از جرمگیری دندان، جداً باید از استعمال دخانیات و قلیان کشیدن خودداری کنید؛ زیرا این مواد سبب کاهش سرعت بهبودی خواهد شد.
 • از آنجاکه برای از بین بردن جرم‌های زیر خط لثه و اطراف دندان در طی جرم گیری، دندان و لثه حساس شده است لازم است تا ۴۸ ساعت و نهایتاً تا ۷۲ ساعت بعد از آن از غذاهای نرم استفاده کنید.
 • در چند وعده ابتدایی مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بعد از جرمگیری، حتماً باید این اقدامات به آرامی انجام شود تا حساسیت دندان تشدید نشود.
 • در صورت تورم لثه بر اثر جرمگیری، می‌توانید از آب نمک گرم برای دهانشویه استفاده کنید. این کار را می‌توانید سه بار در روز انجام دهید تا تورم و التهابات موجود از بین برود.
 • در صورتی دندانپزشک، بعد از جرمگیری آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد، باید آن‌ها را سر وقت و به موقع مصرف کنید.

جرم گیری دندان با ارتودنسی

ارتودنسی دندان و چسباندن براکت‌ها برای روی دندان‌ها، خود می‌تواند بستر تجمع پلاک و جرم را در اطراف براکت‌ها فراهم کند. در نتیجه جرمگیری در طول ارتودنسی نه تنها یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است. همانطور که می‌دانید در طول دوره درمان ارتودنسی، لازم است بیمار به صورت مرتب و طبق دستور چند هفته یک بار برای معاینه و ارزیابی روند درمان به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید.

در این جلسات وضعیت دندان‌های بیمار از لحاظ تجمع جرم و پلاک نیز بررسی خواهد شد و در صورت نیاز جرمگیری در حضور براکت‌ها انجام می‌شود. فاصله زمانی و تعداد دفعات جرم گیری در طول ارتودنسی بستگی به وضعیت بهداشت بیمار و تشخیص دندانپزشک دارد.

تفاوت جرمگیری و سایر خدمات دندانپزشکی

آیا جرم گیری دندان همان بروساژ دندان است؟

همانطور که گفته شد با جرمگیری دندان، تمامی پلاک‌ها و جرم‌های سفت شه روی دندان از بین می‌رود؛ این جرم‌ها به نحوی در جای خود چسبیده‌اند که با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن هم نمی‌توان آن را از بین برد ولی جرمگیری بهترین روش برای برداشتن آنهاست. در واقع جرمگیری یکی از انواع خدمات درمانی دندانپزشکی محسوب می‌شود. با این وجود بروساژ دندان تنها به صاف و صیقلی شدن سطح روی دندان کمک می‌کند؛ در واقع بروساژ دندان تاثیری در از بین بردن لکه‌های دندانی ندارد و تنها برای صیقلی کردن سطح دندان استفاده می‌شود. انجام جرمگیری و بروساژ به صورت مکمل می‌تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد.

تفاوت جرمگیری و بلیچینگ

تا به اینجا به طور کامل درباره جرمگیری، هدف از انجام آن و مراحل کار به طور کامل توضیح داده شد. در این میان برای بسیاری از افراد  این اشتباه به وجود می‌آید که آیا جرمگیری و نتیجه آن با بلیچینگ تفاوت دارد یا خیر؟ این سوالی است که بسیارپرسیده می‌شود و جواب آن این است که بله، این دو روش کاملاً متفاوت با یکدیگر هستند.

در واقع جرمگیری برای پاکسازی و برداشتن جرم‌های دندان انجام می‌شود ولی بلیچینگ برای درخشان‌تر کردن، روشن کردن و سفیدی دندان انجام می‌شود؛ در واقع بلیچینگ دندان یکی از قدم‌های اولیه و مهم است.

هرچند وقت یکبار باید جرم گیری کنیم؟

مدت زمان قطعی و مشخصی را نمی‌توان برای انجام جرم گیری مشخص کرد. بسیار به گوش رسیده است که باید هر ۶ ماه یک بار یا سالی یک بار حتماً جرمگیری دندان انجام داد. با این وجود واقعیت این است که باید برای هر فردی با توجه به میزان رعایت بهداست دهان و دندان، سرعت تشکیل پلاک و جرم دندان، میزان حساسیت و مینای دندان مشخص کرد که چه زمانی باید جرمگیری کند.

برخی از افراد به دلیل دندان‌ها ضعیف و سطح ساییده شده تاج دندان نمی‌توانند به طور مرتب و با فاصله کم جرم گیری دندان انجام دهند و باید این درمان برای آن‌ها با فواصل طولانی‌تری انجام شود. به طور کلی بهتر است هر ۶ ماه یک بار یا نهایتاً سالی یک بار دندان‌ها معاینه شوند تا در صورت وجود جرم و پلاک، جرم‌گیری انجام شود.

عوارض جرم گیری دندان

با اینکه جرمگیری دندان یک درمان ساده به نظر می‌رسد ولی با این وجود ممکن است بعد از انجام آن برخی عوارض موقتی را شاهد باشید. به دلیل برداشتن جرم و پلاک از اطراف دندان و زیر خط لثه، ممکن است التهاب و خونریزی لثه، حساسیت دندان به سرما و گرما، درد خفیف و ضربان‌دار دندان بروز کند. البته این عوارض موقتی و حد چند روز بوده (معمولاً ۵ تا ۷ روز) و جای نگرانی نخواهد بود.

البته نمی‌توان تاثیر انجام درمان توسط یک دندانپزشک متخصص و حرفه‌ای را نادیده گرفت؛ زیرا در صورت انجام این درمان توسط افراد نابلد و غیر حرفه‌ای ممکن است عوارضی از جمله آسیب به لثه و خونریزی و حتی آسیب به مینای دندان را در پی داشته باشد.

بهترین دکتر جرمگیری دندان | کلینیک جرم گیری دندان

نقش یک متخصص و دندانپزشک حرفه‌ای در کیفیت درمان‌های انجام شده و کاهش عوارض احتمالی بسیار اهمیت دارد. در واقع در هر درمان دندانپزشکی از جرمگیری دندان گرفته تا پیچیده‌ترین جراحی‌دهان و دندان، در صورتی که دکتر خوب و کلینیک معتبری را انتخاب نکنید ممکن است عوارض و عواقبی برای شما به همراه داشته باشد که جبران و درمان آن‌ها بسیار مشکل باشد. در صورتی که برای انجام جرمگیری دندان به یک معتبر مراجعه کنید و جرم گیری را توسط بهترین دندانپزشکان انجام دهید، احتمال بروز عوارضی مانند آسیب رسیدن به لثه، عفونت و مشکلاتی این چنینی بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. سیمادنت کلینیک این درمان مهم و اساسی را در بالاترین سطح کیفی ارائه می‌کند.

جرمگیری دندان خانگی

بسیاری از افراد روش‌های خانگی را برای جرم گیری و برداشتن پلاک از روی دندان‌ها پیشنهاد می‌کنند. بهتر است بدانید که حتی اگر این روش‌های خانگی تا حدودی هم تاثیر داشته باشند و هرگز نمی‌توانند جای درمان اصولی و کلینیک دندانپزشکی را بگیرند. با این وجود رعایت بهداشت دهان و دندان، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب، استفاده از دهانشویه، تغذیه صحیح و دوری از استعمال می‌تواند سبب حفظ بهتر سلامت دهان و دندان شود.

لق شدن دندان بعد از جرم گیری

یکی دیگر از تصورات اشتباه درباره جرم گیری دندان این است که برخی از افراد که این درمان را انجام داده‌اند، احساس لق شدن دندان را داشتند. ولی بهتر است بدانید که این احساس از کجا برمی‌آید و اصلاً عوارض جرمگیری محسوب نمی‌شود!

واقعیت امر این است که طی جرم گیری دندان، با برداشتن جرم و پلاک‌ها در اطراف دندان و خط زیر لثه، فضایی بین دندان و لثه ایجاد می‌شود که تصور لقی دندان را ایجاد می‌کند. این امر کاملاً طبیعی بوده و با گذشت زمان و چسبندگی بیشتر لثه به دندان این مسئله مرتفع خواهد شد.

علت حساسیت دندان بعد از جرمگیری

گاهی بعد از جرم‌گیری دندان‌ها، حساسیت دندانی ایجاد می‌شود. شاید تصور کنید که بخشی از مینای دندان شما از بین رفته است و به همین دلیل نسبت به سرما و گرما، دچار حساسیت دندانی شده‌اید. نگران نباشید. این روند کاملاً طبیعی است. بعد از چند روز شاهد کمتر شدن حساسیت دندانهایتان خواهید بود.

دلیل ایجاد این حساسیت، درواقع از بین رفتن بخش سنگینی از جرم‌های دندانی در امتداد لثه بوده است که با برداشتن آن‌ها، بخش‌هایی از ریشه دندان‌ها، به محیط بیرون اکسپوز می‌شود. درواقع ریشه دندان‌ها با محیط، ارتباط کوچکی برقرار می‌کنند که منجر به ایجاد حساسیت دندانی تا چند هفته خواهد شد.

سوالات رایج در مورد جرمگیری دندان

 1. جرم گیری دندان چقدر طول می‌کشد؟

این موضوع بستگی به جنس دندانهای هر فرد و مواد غذایی مورد استفاده او خواهد داشت و ممکن است در فردی لازم باشد تا در مدت زمان کوتاهتری برای جرمگیری دندان اقدام شود و بالعکس. اما به طور کلی توصیه می‌شود حداقل یکبار در سال برای جرمگیری دندان زیر نظر دندانپزشک مجرب اقدام شود.

 1. آیا جرمگیری دندان در خانه فایده‌ای دارد؟

استفاده از روش‌های خانگی و ستنی نیز برای جرم گیری دندان تاثیرگذار هستند اما مدت زمان کمتری ماندگاری دارند. همچنین در صورتی که جرم دندان شما زیاد باشد، با استفاده از روش‌های سنتی قابل رفع نخواهد بود. به همین منظور می‌بایست به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 1. تفاوت جرم گیری دندان با جرم گیری لثه چیست؟

جرم‌ها در واقع همانند املاحی می‌مانند که بر روی دندان و زیر خط لثه به مرور زمان تجمع می‌کنند و در صورتی که بهداشت فردی را به درستی انجام ندهید و به صورت مداوم مسواک و نخ دندان را برای تمیز کردن دندان‌های خود استفاده نکنید، این جرم‌ها بیشتر خواهد شد. جرم‌های روی دندان به صورت پلاک‌های سفید و یا زرد رنگ قابل مشاهده خواهد بود. اما در صورتی که جرم‌ها به زیر لثه رفته باشند ممکن است دچار عفونت شود و خطرناک خواهد بود. به همین منظور حداقل سالی یکبار برای جرم گیری به پزشک خود مراجعه نمایید.

 1. آیا جرمگیری تاثیری در سفیدی دندان دارد؟

از آنجا که جرمگیری تنها جرم‌ و پلاک‌های دندان را از بین می‌برد و به اصطلاح دندان را تمیز می‌کند، رنگ اصلی دندان را نشان می‌دهد. ولی جرمگیری هیچ تاثیری در سفید کردن و تغییر رنگ دندان نخواهد داشت. در واقع جرمگیری دندان، سبب تغییر رنگ دانه‌های دندان نخواهد شد. در نتیجه فردی که دندان‌هایش به صورت ذاتی زرد باشد، با جرمگیری سفید نخواهد شد. بهترین روش برای سفید کردن دندان‌ها برای چنین افرادی خواهد بود.

 1. آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

شاید تجربه جرم گیری دندان اطرافیانتان را شنیده باشید که بعضی از آنها گفته‌اند که جرم گیری دندان درد داشته است و بعضی‌ها هم گفته باشند که نه دردی حس نکرده ایم! ما به شما دلیل را خواهیم گفت. همه این‌ها به خاطر این است که حجم جرم دندانها با هم یکسان نیست و بسته به میزان جرم دندان‌ها درد را حس خواهید کرد. با این وجود همچنان این درد، غیر قابل تحمل نبوده و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

 1. جرم دندان بیشتر در کدام قسمت‌ها وجود دارد؟

جرم دندان در بخش‌هایی که مسواک کمتر به آن می‌رسد و تمیز کردن آن بخش‌ها سخت‌تر است، بیشتر تشکیل می‌شود. در امتداد لثه و بخش‌هایی از دندان که پر شده‌اند معمولاً جرم‌های دندانی تشکیل می‌شوند. با این وجود حتی اگر به خوبی بهداشت دهان را هم رعایت کنید، باز هم جرم گیری دندان لازم خواهد بود؛ چرا که باکتری‌ها همیشه مهمان دهان و دندان‌های ما هستند. اگر از جرم گیری دندان‌ها غافل شوید، تنها به دندان‌هایتان آسیب نمی‌زنید. عدم جرمگیری دندان باعث ایجاد بیماری‌های لثه نیز خواهد شد.

 1. آیا جرم گیری مینای دندان را از بین می‌برد؟

متأسفانه باور غلطی در بین عموم مردم جا افتاده است که جرمگیری دندان موجب از بین رفتن و نازک شدن مینای دندان می‌شود. این در حالی است که دستگاه‌های جرم گیری تنها توان برداشتن جرم‌های دندانی را دارند و به هیچ عنوان آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌کنند.
این افراد اگر از معایب جرم روی دندان آگاهی داشته باشند، به هیچ عنوان جرم گیری دندان را مضر تلقی نمی‌کنند. جرم‌های دندانی نه تنها باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند، بلکه لثه و بافت‌های لثه را تخریب می‌کنند و باعث ایجاد تحلیل لثه و در نهایت، لق شدن دندان‌ها می‌شوند.

 1. ری دندان در خانه استفاده داشته باشم؟

خیر، شما نباید روش‌های متنوع را هم‌زمان با هم استفاده کنید، زیرا این کار می‌تواند مشکلاتی برای دندان و لثه‌های شما به همراه داشته باشد.

 

دکمه بازگشت به بالا