عمومیکسب و کار برتر

چرا پمپ آب روشن نمیشه

یکی از چیزهای بسیار کلافه‌کننده این است که دستگاهی بخرید؛ اما کار نکند! آن‌هم وقتی همه چیز را چک می‌کنید و احتمالاً مشکلی نمی‌بینید، مثلاً وقتی پمپ آب خانگی برق دارد اما روشن نمی‌شود تقریباً از آن زمان‌هایی است که باید چند پمپ آب هم‌زمان کار کنند تا حجم زیادی آب برای فروکش کردن عصبانیت شما پمپاژ کنند. اگر شانس آورده باشید و قبل از عصبانیت گذرتان به این مطلب خورده باشد، احتمالاً با علت روشن نشدن پمپ آب خانگی خود آشنا خواهید شد، اما اگر شانس یار پمپ شما نباشد و شما از آن دسته افراد باشید که با لگدزدن و ضربه‌زدن به وسایل قصد درست‌کردن آن را داشته باشید، احتمالاً آسیب‌های بیشتری به پمپ خود وارد کرده‌اید.

اگر تا پایان این مطلب همراه ما باشید با زبانی ساده اما فنی علت روشن نشدن پمپ آب خانگی را با هم موشکافی می‌کنیم.

افراد وقتی با مشکلاتی این‌چنینی روبرو می‌شوند دو دسته‌اند؛ یک دسته با مشت یا دم‌دستی‌ترین شی چند بار بر سروکله دستگاه می‌کوبند تا شاید به کار بیفتد اما دسته دیگر به دنبال علت‌ها هستند. بالاخره هر دستگاهی دارای مکانیسمی است که اختلال در هر یک از قسمت‌های این فرایند می‌تواند علت روشن نشدن پمپ آب خانگی یا هر دستگاه دیگری باشد. لطفاً اگر جزو دسته اول هستید، بادقت بیشتری این مطلب را بخوانید و اگر جزو دسته دوم هستید، خوشحال می‌شویم که نظرات خود را برای ما زیر مطلب ارسال کنید و از تجربیات خود در این زمینه برای ما بگویید.

علت اول روشن نشدن پمپ آب خانگی

گیر کردن پروانه‌ها یا سایر قطعات مکانیکی چرخشی

دستگاه‌هایی که مکانیسم گردشی دارند، به هر علتی ممکن است نچرخند، به‌ویژه اگر این دستگاه‌ها دارای پروانه باشند، این امکان افزایش می‌یابد، خیلی احتمال دارد که پروانه یک پمپ آب خانگی به دلیل وجود یک جسم خارجی گرفته باشد. بااین‌همه رسوبی که آب‌های شهری دارد، بعید نیست که پمپ شما بعد از مدتی دچار رسوب شود، این رسوبات جمع شده و بالاخره یک روزکار خود را می‌کنند؛ بنابراین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی می‌تواند باشد.

این مشکل ربطی به برق ندارد؛ اتفاقا در این موارد برق در دستگاه جریان دارد اما پمپ روشن نمی‌شود، بنابراین باید زودتر به داد مشکل دستگاه برسید تا از احتمال سوختگی آن جلوگیری کنید.

علت دوم روشن نشدن پمپ آب خانگی

پمپ شما هوا گرفته است

البته خیلی بعید است که علت روشن نشدن پمپ آب خانگی، هوای داخل آن باشد؛ چراکه در بیشتر مواقع هوا رفتن پمپ، باعث عدم پمپاژ آب خواهد شد نه روشن نشدن آن، اما کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، مواردی بوده است که با انجام هواگیری پمپ یا شبکه لوله‌کشی آب ساختمان، پمپی که روشن نمی‌شده است به کارافتاده و مانند روز اول کارکرده است؛ بنابراین درصورتی‌که به این مشکل برخوردید به‌جای ضربه‌زدن‌های بی‌مورد، یکبار پمپ را هواگیری کنید. اگر روش هواگیری پمپ آب خانگی را بلد نیستید، حتماً مطلب زیر را بخوانید.

سومین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی

وجود مشکل در تجهیزات اتوماتیک پمپ آب خانگی

ست کنترل و مخزن تحت‌فشار دو تجهیزی است که به آن لوازم اتوماتیک پمپ هم گفته می‌شود. خرابی این دو قطعه باعث می‌شود پمپ عملکرد خوبی نداشته باشد و در مواردی علت روشن نشدن پمپ آب خانگی باشد. حالا ایراد از کجاست؟

در برخی مواقع به دلیل خرید است کنترل و مخزن تحت‌فشار بی‌کیفیت و غیراستاندارد این مشکل برای شما پیش می‌آید، اگر نمی‌دانید چه استانداردهایی باید در هنگام خرید ست کنترل رعایت کنید، مطالعه از مطالعه این مطلب برای شما واجب‌تر است.

حالا بیایید به این سوال پاسخ دهیم که چگونه ست کنترل می‌تواند باعث روشن نشدن پمپ آب خانگی شود؟

بسیاری از افراد به دلیل عدم تجربه و تخصص در این‌گونه موارد به فروشندگان مراجعه کرده تا یک دستگاه ست کنترل خوب به آن‌ها بفروشند، اما متأسفانه بسیاری از فروشندگان هم ازآنجایی‌که فقط به دنبال فروش محصولات خود هستند، کاری به اینکه ست کنترل باید متناسب با پمپ خریداری شود ندارند و هرچه سود بیشتری برای آن‌ها داشته باشد به مشتری می‌فروشند؛ بنابراین بهتر است که پایبند آن ضرب‌المثل قدیمی باشید که می‌گوید «شنونده باید عاقل باشد» و خودتان قبل از خرید، تحقیق کنید. بسیاری از ست کنترل‌ها تفاوت آمپر با پمپ دارند، اگر ست کنترل در هنگام روشن‌کردن پمپ، آمپری بالاتر از آمپر اسمی الکتروموتور پمپ آب خانگی داشته باشد، کنتاکت‌های پمپ را خراب می‌کند. وقتی کنتاکت خراب شد، طبیعی است که پمپ شما روشن نشود.

پنچری، کم بادی و خرابی تیوب مخزن تحت فشار هم از جمله دیگر مواردی است که علت روشن نشدن پمپ آب خانگی است.

علت چهارم روشن نشدن پمپ آب خانگی

خرید محصولات بی‌کیفیت، دست دوم و تقلبی

بعضی وقت‌ها پول کمتری که بابت خرید می‌دهید یا سراغ اجناس دست‌دوم می‌روید، چندبرابر برای شما هزینه‌های اضافی می‌تراشد، هزینه‌هایی که می‌توانستید از همان سرچشمه جلوی فوران آن را بگیرید؛ بنابراین پمپ آب خانگی خوب و باکیفیت بخرید و در این مورد چند نکته را آویزه گوش خود کنید:

  • را بخوانید
  • از فروشگاه‌های معتبر خرید خود را انجام دهید
  • بدانید که هر گردی گردو نیست و هر جنسی اصل نیست!
  • از پرداخت قیمت بیشتر برای کیفیت پرهیز نکنید

پنجمین علت روشن نشدن پمپ آب خانگی

پلاتین چسباندن پمپ آب

پلاتین چسباندن پمپ آب در خیلی از مواقع و موارد، به کیفیت قطعات بستگی دارد که در بالا توضیح دادیم، اگر کیفیت پلاتین بالا باشد، به این راحتی‌ها نخواهد چسبید، اما قطعات بی‌کیفیتی که به‌ویژه در محصولات چینی استفاده می‌شود همیشه از این مشکلات برای شما به وجود خواهد آورد. پلاتین چسباندن پمپ آب قطعاً یکی از دلایل عمده روشن نشدن پمپ آب خانگی است. کم بودن فواصل پلاتین نیز هم می‌تواند این مشکل را به وجود آورد.

به‌هرحال اینجا شاید مشت و لگد شما کارساز بیفتد و بتوانید با چند مشت فاصله پلاتین را بیشتر کنید تا این مشکل حل شود اما اگر مشکل همیشگی باشد بهتر است بیشتر مراقب دستان خود باشید تا پمپ آب!

در این مطلب 5 علت عمده روشن نشدن پمپ آب خانگی را با هم بررسی کردیم، امیدواریم دسته اول یعنی افرادی که با مشت و لگد می‌خواهند دستگاهی را درست کنند تا اینجای مطلب که انتهای آن نیز هست را مطالعه کرده باشند، اگر سوالی دارید حتماً در قسمت کامنت‌ها آن را مطرح کنید تا کارشناسان ابزارینو آن‌ها را پاسخ دهند.

همچنین می‌توانید تجربیات خود را در این باره در قسمت نظرات ارسال کنید تا بقیه مخاطبان نیز بتوانندیکی از کلافه کننده ترین کارها، پیدا کردن علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان است؛ زیرا این موضوع ممکن است درست زمانی اتفاق بیفتد که شما نیاز به آب با فشار خوب دارید و این اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل در این مقاله از الوپایپینگ قصد داریم دلیل روشن نشدن پمپ آب ساختمان را بررسی کنیم تا شما بتوانید در مواقع بحرانی، به راحتی علت را پیدا کرده و برطرف کنید.

۱گیر کردن قطعات مکانیکی

یک علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان گیر کردت قطعات مکانیکی و چرخشی آن است که معمولا به دلیل ورود جسم خارجی اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر اگر پمپ دچار رسوب شده باشد، ممکن است پروانه نتواند به خوبی بچرخد و در نتیجه گیر کند. بنابراین در صورت مواجهه با این مشکل، ابتدا باید پروانه را بررسی کرده و در صورت وجود جسم خارجی، آن را بیرون بیاورید.

۲هوا گرفتن پمپ آب

هوا گرفتن، معمولا رایج‌ترین دلیل روشن نشدن پمپ آب ساختمان است که باعث می‌شود فرایند پمپاژ به درستی اتفاق نیفتد. حتی وجود هوا در لوله‌های آب هم می‌تواند از روشن شدن پمپ جلوگیری کند؛ به همین دلیل نیاز است که به هواگیری بپردازید تا مشکل برطرف شود. برای آشنایی با مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

۳قطع بودن آب و برق

گاهی اوقات علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان مربوط به خود پمپ نیست و بستگی به ورودی‌های آن دارد. برای مثال ممکن است که پریز برق متصل به پمپ، برق نداشته باشد یا اینکه آب قطع شود. علاوه بر این، افزایش حرارت و ذوب شدن قطعات الکتریکی پریز، قطع شدن کابل و وجود مشکل در سیم پیچ پمپ می‌تواند برای شنا ایجاد مشکل کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در صورت بروز این مشکل، حتما برای با ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

۴خراب شدن فشار سنج، علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان

یک دلیل روشن نشدن پمپ اب خراب شدن فشارسنج یا عدم تنظیم صحیح کلید اتوماتیک است. در این مورد باید فشار را بر روی عددی بالاتر از فشار استارت تنظیم کنید تا پمپ روشن شود. به طور معمول رسوبات موجود در پمپ، بر روی عملکرد آن تاثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود که فشارسنج عدد درستی را نمایش ندهد.

۵خرابی تجهیزات اتوماتیک پمپ

منظور از تجهیزات اتوماتیک پمپ، ست کنترل و مخزن تحت فشار است که خراب شدن آن‌ها می‌تواند علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان باشد. گاهی اوقات این موضوع به دلیل آن است که شما ست کنترلی درستی را خریداری نکرده اید و تناسبی با پمپ ندارد. در نتیجه نمی‌تواند انرژی کافی برای روشن شدن آن را فراهم کند. پس حتما در زمان خرید، آمپر ست کنترل را با آمپر اسمی پمپ مقایسه کنید تا مشکلی ایجاد نشود. اگر نمی‌دانید مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

۶وجود مشکل در کلید اتوماتیک، علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان

کلید اتوماتیک، یکی از اجزای مهم در پمپ آب ساختمان است که می‌توانند تغییرات فشار آب را مدیریت کند. این کلید ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود که عبارتند از:

  • جمع شدن رسوب بر روی کلید اتوماتیک
  • سوختن رله کنترلی
  • کثیف شدن یا زنگ زدن کنتاکت‌ها
  • قطع بودن برق کلید اتوماتیک
  • نشتی آب از محل اتصالات کلید

وجود هریک از این مشکلات، باعث می‌شود که با کم شدن فشار آب، پمپ نتواند به خوبی کار خود را انجام دهد و در نتیجه عملکرد آن دچار مشکل شود.

چرا پمپ آب روشن نمیشه

گرفتگی لوله اتصال دهنده پمپ آب و ست کنترل یا منبع تحت فشار

بهترین راه حل برای رفع مشکل روشن نشدن پمپ آب خانگی به دلیل گرفتگی لوله اتصال دهنده پمپ و کلید اتوماتیک این است که این لوله را تعویض کنید تا با وصل کردن لوله جدید، مسیر عبور آب باز شود.

از بررسی علل روشن نشدن پمپ آب به دلیل مشکلات متنوع در کلید اتوماتیک دیجیتال پمپ که بگذریم، باید به سراغ خود پمپ برویم.

مشکل هوا گرفتن در پمپ آب به این معنی است که حجم هوای محبوس شده در داخل پمپ به قدری زیاد می شود که پمپ دیگر نمی تواند آب را مکش کند و از طرفی پروانه پمپ هم قادر به مکش آب نیست.

به همین دلیل با مشکل روشن نشدن پمپ آب خانگی مواجه می شویم، در حالی می توانیم با اقدامی بسیار ساده این هوای داخل پمپ را تخلیه کرده و روند کار این وسیله را بهبود دهیم.

بر روی انواع پمپ آب خانگی یک پیچ کوچک به منظور هواگیری پمپ تعبیه شده است، این پیچ را با کمک آچار مناسب باز کرده و زمانی که صدای تخلیه هوا را از آن شنیدید، پیچ را به همان شکل نگه دارید تا کل هوا خارج شود.

حالا می توانید پمپ آب را روشن کنید تا فشار مضاعف پمپ به دلیل هوای داخل آن نیز تخلیه شده و وقتی که آب از شکاف پیچ خارج شد، به معنی اتمام است و باید پیچ را محکم ببندید..

کلام آخر

همه می دانیم که روشن نشدن پمپ آب خانگی تا چه حد می تواند در سلب آسایش مصرف کننده و ساکنین یک ساختمان موثر باشد. به همین دلیل توصیه می کنیم اگر با این مشکل مواجه شدید، هر چه زودتر به دنبال رفع آن با کمک یک مجری تعمیرکار پمپ آب حرفه ای باشید.

متخصصن ما مجموعه تاسیسات 24 ساعته می توانند برای پیشگیری و رفع مشکل روشن نشدن پمپ آب خانگی به شما کمک کنند.به این صورت که اگر قصد تهیه کلید اتومات پمپ آب را دارید، می توانید سوال خود را در انتهای همین مطلب قرار دهید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

اما اگر مدت هاست پمپ آب خود را سرویس نکرده اید و یا پمپ آب خانگی شما روشن نمی شود، بهترین کار تماس با شماره های داخل سایت و یا پر کردن فرم درخواست سرویسکار متخصص به منظور سرویس و تعمیر پمپ طبقاتی آب است.

دکمه بازگشت به بالا