عمومیکسب و کار برتر

سامانه پرداخت مالیات عملکرد چیست؟

برای مشاوره سامانه پرداخت قبض مالیاتی

بر اساس قانون مالیات های مستقیم، مصوب سال 1345، انواع مالیات، مالیات بر درآمد، مالیات بر اجاره و سایر موارد مندرج در قانون می باشند. اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی مقیم داخل و خارج ایران و هر شخص حقیقی یا حقوقی غیر ایرانی، از جمله افرادی هستند که نسبت به کلیه درآمدهایی که در کشور ایران به دست می آورند، مشمول مالیات بوده و باید اقدام به پرداخت مالیات متعلقه، به دولت نمایند، در غیر این صورت، مشمول جریمه خواهند شد.

برگ مبانی مالیاتی، برگی است که پس از تعیین مالیات سالیانه مودی، ممیز مالیاتی، اطلاعات مربوط به میزان مالیات سالیانه مودی را در آن، قید کرده و آن را به روش حضوری یا از طریق درگاه ملی خدمات مالیات، به مودی ابلاغ می نماید.

کاربران، جهت ورود به سامانه پرداخت قبض مالیاتی، به آدرس  مراجعه کنند.

همانگونه که گفتیم، قانون مالیات های مستقیم، افراد مشمول و انواع آن را مشخص نموده است. بر اساس این قانون، مالیات ها به دو دسته مالیات مستقیم و غیر مستقیم، تقسیم می شوند که هر کدام، انواع مخصوص به خود را دارند. مالیات بر درآمد و دارایی، از انواع مالیات های مستقیم و مالیات بر واردات یا مالیات بر فروش کالا و خدمات مصرفی، از مصادیق مالیات های غیر مستقیم می باشند. افراد مشمول انواع مالیات، سالانه، باید نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند.

از آنجا که دریافت مالیات، توسط دولت، نقش بسیار مهمی در کسب درآمد برای این شخص حقوقی دارد، دولت، در راستای بهبود و ایجاد نظم در امور مالیاتی، در سال 1381، اقدام به تاسیس سازمان امور مالیاتی کشور نمود. این سازمان، وابسته به وزارت اقتصاد و دارایی بوده و دارای شرح وظایف و اهداف مشخصی است. وظایف سازمان امور مالیاتی، شامل مواردی همچون، صدور قبض مالیاتی، دریافت مالیات، استعلام ممنوع الخروجی مالیاتی، استعلام بدهی و پرونده مالیاتی و سایر موارد مرتبط می باشند.

خدمات اصلی مالیاتی: در این بخش، خدمات الکترونیکی همچون  عملکرد اشخاص حقیقی و حقوقی، خلاصه پرونده الکترونیکی، فهرست مالیات حقوق الکترونیکی، اظهارنامه مالیات اجاره املاک، در دسترس متقاضیان می باشد. اشخاص می توانند، پس از ورود به سایت سامانه، با انتخاب این گزینه از سمت راست صفحه، از خدمات آن، بهره مند شوند.

سایر خدمات مالیاتی: در بخش مربوط به سایر خدمات مالیاتی، متقاضیان، می توانند، پس از ورود به سایت سامانه و انتخاب این گزینه از سمت راست صفحه، از خدمات الکترونیکی همچون، صدور صورت حساب الکترونیکی، جهت اطلاع از میزان مالیات متعلقه، درخواست ابلاغ الکترونیک، استعلام بدهی مالیاتی، استعلام وجود یا عدم وجود پرونده مالیاتی شرکت ها، نشانی ادارات امور مالیاتی و سایر موارد موجود، استفاده نمایند.

 

در این مرحله، اطلاعات مربوط به قبض مالیات شما نمایان می شود که در صورت مورد تایید بودن اطلاعات آن، پس از انتخاب گزینه تایید، می توانید، به درگاه پرداخت رفته و اقدام به پرداخت قبض مالیات با شناسه 30 رقمی نمایید

از دیگر روش های پرداخت قبض مالیات، پرداخت به صورت حضوری و پرداخت قبض مالیات از طریق سامانه پرداخت سازمان امور مالیاتی کشور است. در پرداخت قبض مالیات به صورت حضوری، متقاضی می تواند به ادارات مربوط به امور مالیات، مراجعه کرده و از طریق دستگاه کارتخوان موجود، اقدام به پرداخت مالیات متعلقه نماید و  خود را دریافت کند. پرداخت قبض مالیات، از طریق سامانه امور مالیاتی کشور، مطابق مراحل زیر می باشد:

سپس، سامانه الکترونیک پرداخت مالیات را انتخاب کرده تا وارد مرحله بعد شوید.

در این مرحله، اقدام به وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور خود نمایید. در صورتی که نام کاربری و رمز عبور خود را فراموش کرده اید، می توانید، از قسمت پایین کادر، اقدام به بازیابی آن کنید.

در این صفحه، گزینه صدور قبض جدید را انتخاب کنید.

در این گام، باید اطلاعات نمایش داده شده در صفحه را تایید کرده و به مرحله بعد بروید.

این بخش، مرحله نهایی بوده و باید گزینه پرداخت آنلاین را انتخاب کرده، تا بتوانید، اقدام به پرداخت قبض مالیات خود، از طریق سایت سازمان امور مالیاتی نمایید.

ثبت نام اظهارنامه مالیات عملکرد

در بخش های قبل، به این سوال پاسخ داده شده که مالیات عملکرد چیست؟ سپس نحوه رسیدگی سازمان امور مالیاتی کشور به اظهارنامه مالیاتی، سازمان امور مالیاتی کشور و سامانه پرداخت این نوع از مالیات را بررسی نمودیم. در این بخش، نحوه ثبت نام در این سامانه برای ارسال اظهارنامه مالیات عملکرد را توضیح خواهیم داد.

مراحل این بخش، شامل مراجعه به سامانه اظهارنامه مالیاتی، ورود اطلاعات خواسته شده در سامانه اظهارنامه، ثبت اطلاعات هویتی مودی در سامانه ثبت فاکتورهای فروش سامانه مودیان ، تکمیل اطلاعات و جداول خواسته شده توسط مودیان، بررسی و چاپ نسخه های پیش نویس، ، صدور الکترونیکی قبوض مالیاتی و پرداخت الکترونیکی آنها می باشد.

در صفحه نمایش داده شده، مقررات مربوط به ثبت نام در سامانه مالیاتی کشور را مطالعه نموده و در پایین صفحه، روی گزینه ورود به ثبت نام، کلیک نمایید.

در این مرحله، مشخص نمایید، مودی، شخص حقیقی یا حقوقی بوده و پس از وارد کردن شماره شناسه ملی یا فراگیر و عبارت امنیتی، دکمه ورود به ثبت نام را بزنید.

در این مرحله می بایست، روی پیش ثبت نام جدید، کلیک نمایید.

بعد از ورود به صفحه پیش ثبت نام جدید ، در کادر سمت چپ، کد پستی و شماره همراه و کلمه امنیتی را وارد نموده، روی پیش ثبت نام جدید کلیک نمایید.

پس از تکمیل پیش ثبت نام، ثبت نام الکترونیکی، راستی آزمایی اطلاعات و مرحله نهایی را تکمیل نمایید و در پایان، مانند تصویر زیر از پایین صفحه، روی ورود به سامانه اظهارنامه، کلیک نمایید.

در این بخش، پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور دریافت شده، برای ثبت اظهارنامه مالیاتی خود، اقدام نمایید.

پس از ورود به سامانه مالیات عملکرد، مراحل تکمیل جداول اطلاعاتی و مالی توسط مودیان، چاپ و بررسی نسخه پیش نویس، ارسال اطلاعات به سازمان امورمالیاتی کشور، دریافت کد رهگیری و صدور الکترونیکی قبض مالیاتی و پرداخت الکترونیکی قبض مالیاتی را انجام دهید.

میزان و نحوه محاسبه مالیات عملکرد

در قسمت های قبل، به این سوال پاسخ داده شده که مالیات عملکرد چیست؟، سامانه پرداخت این نوع از مالیات و شیوه ثبت اظهارنامه، در این سامانه چگونه است و گفتیم که ، یک نوع، مالیات عملکرد می باشد؛ البته، در صورتی که شرایط مقرر در بخشنامه شماره 98/426351، مبنی بر شفاف سازی تراکنش های بانکی را داشته باشد.. در این بخش، به بیان میزان و نحوه محاسبه مالیات بر عملکرد، بر طبق مقادیر مصرح در قانون، خواهیم پرداخت.

بر اساس ماده 131 قانون مالیات های مستقیم، نرخ مالیات عملکرد اشخاص حقیقی و در آمد های اتفاقی، شامل درآمد نقدی و غیر نقدی اشخاص حقیقی و حقوقی که به صورت بلاعوض، از طریق معاملات محاباتی، ‌به عنوان جایزه یا مواردی از این قبیل، تحصیل نمایند و میزان ، تبین گردیده که با صدور بخشنامه‌ مصوب هیات وزیران در خصوص تعدیل نصاب های مندرج در قانون مالیات‌‌ های مستقیم، به شرح زیر اصلاح گردیده است:

تا مبلغ 200 میلیون تومان درآمد، مشمول مالیات سالانه پانزده درصد می باشد.

نسبت به مازاد  200 میلیون تومان، تا میزان 400 میلیون تومان درآمد، مشمول مالیات سالانه به نرخ بیست درصد می باشد.

مازاد بر 400 میلیون تومان درآمد، مشمول مالیات سالانه بیست و پنج درصد، تعیین شده است.

نرخ مالیات عملکرد اشخاص حقوقی نیز، به استناد ماده 105 این قانون، بیست و پنج درصد از جمع درآمد اشخاص حقوقی، به جز موسسات غیر انتفاعی می باشد که در داخل یا خارج ‌از ایران، تحصیل نمایند، که پس از وضع زیان‌ های حاصل از منابع ‌غیر معاف و کسر معافیت های مقرر، مشمول مالیات ‌عملکرد، خواهد شد. لازم به ذکر است، درآمدهای حاصل از سود سهام یا سهم الشرکه دریافتی، مشمول‌ مالیات نخواهند بود.

نحوه پرداخت مالیات عملکرد

در بخش های پیش، به این سوال پاسخ داده شده که مالیات عملکرد چیست؟ سپس سامانه آن، ثبت اظهارنامه مالیاتی در این سامانه، رسیدگی سازمان امور مالیاتی به این اظهارنامه و نحوه محاسبه مالیات عملکرد را بیان نمودیم. در این بخش، به نحوه پرداخت مالیات عملکرد خواهیم پرداخت.

در این بخش، شناسه قبض و کد امنیتی را وارد نموده و دکمه بررسی شناسه قبض نسیم را بزنید.

پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، صفحه زیر، نمایش داده می شود. اکنون، گزینه پرداخت را انتخاب نموده و از طریق درگاه پرداخت، اقدام به پرداخت قبض مالیاتی خود نمایید.

چنانچه افراد، تمایل به پرداخت حضوری قبض مالیات داشته باشند، می توانند به اداره مالیات، مراجعه نموده و پس از اسکن بارکد قبض، اقدام به پرداخت قبض مالیات خود نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مالیات عملکرد در کانال تلگرام حقوق تجاری عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاور مالیاتی مشهد نیز آماده اند تا به شما عزیزان مشاوره دهند

سوالات متداول

 

1- مالیات عملکرد چیست؟

مالیات عملکرد مالیاتی است که شامل درصد مشخصی از درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد که در متن مقاله جزئیات بیشتری بیان شده است.

2- سامانه پرداخت مالیات عملکرد چیست؟

3- میزان مالیات عملکرد چقدر است؟

میزان مالیات عملکرد درصد مشخصی از درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد که در قانون مالیات های مستقیم مقرر شده است برای اطلاع از این میزان به متن مقاله مراجعه نمایید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا