دانش و سلامت

واکسن‌های کرونا چه تفاوتی با هم دارند؟

در این مقاله ، ما قصد داریم تفاوت سه واکسن اصلی تولید شده برای بیماری عروق کرونا ویروس قلب را بررسی کنیم و به برخی از سوالات متداول شما پاسخ دهیم.

واکسن های کرونا چه خصوصیاتی دارند؟

در حال حاضر سه نوع واکسن در سه شرکت دارویی وجود دارد بیانسه – فایزر، نوین و آسترازنکا ساخت اروپا و آمریکا است و اخیراً در برخی کشورها عرضه شده است. جدول زیر مقایسه کلی این سه واکسن را نشان می دهد.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

از این پس ، مشخصات این واکسن ها را با جزئیات بیشتری بررسی خواهیم کرد.

واکسن مدرن

در تاریخ 16 نوامبر ، خبر تولید آن منتشر شد. این واکسن نیز به گروه mRNA تعلق دارد و میزان کارایی آن حدود 94٪ است.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

واکسن مدرن می تواند تا 30 روز در دمای اتاق نگهداری شود و اگر 20- درجه سانتیگراد باشد می تواند تا دو ماه نگهداری شود. در واقع ، می توان آن را با یک فریزر معمولی ذخیره کرد. تا پایان امسال 20 میلیون واحد از این واکسن تولید می شود.

تأثیر این واکسن بر روی شکل شدید بیماری نیز مثبت است و برای افراد بالای 16 سال تأیید شده است.

قیمت آن 38 دلار بیشتر از واکسن های Pfizer و Astraznka است. یک شرکت مدرن به دنبال سود قابل توجه است!

واکسیناسیون علیه استرازنکا

این واکسن در 23 نوامبر اعلام شد.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

واکسن ضد Astraznka (آکسفورد) ، برخلاف دو واکسن کاملاً سنتی دیگر ، بر اساس ماده فعال AZD1222 ساخته شده است که مبتنی بر ویروس سرد شامپانزه ضعیف شده است. این ویروس برای انسان کاملاً بی خطر است و تنها عامل تحریک سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا است.

اثر بخشی واکسن Astraznka بین 60 تا 91٪ است و به دوز تزریق بستگی دارد. این واکسن هیچ عارضه جانبی قابل توجهی در افراد نداشت.

هر کس در هر گروه سنی می تواند آن را تزریق کند و همان اثر را دارد. آنچه در مورد واکسن آکسفورد جالب است این است که از شیوع همه گیر و میزان انتقال آن می کاهد.

3 تا 4 دلار قیمت دارد و از دو مورد بهتر است زیرا حمل و نقل آن آسان است و تا 6 ماه قابل نگهداری است. از تأثیر کمتر آن البته نباید غافل شد! تا پایان سال 2020 ، تقریباً 200 میلیون واحد از این واکسن تولید می شود.

استرازنکا گفت که او در حال بررسی سودآوری پس از پایان اپیدمی کرونا است.

آیا مقاله ای دارید که فکر کنید واجد شرایط حضور در مجلات معتبر علمی است؟ از آنجا که حتی یک هجی یا غلط املایی کوچک می تواند تمام تلاش شما را از بین ببرد ، باید ترجمه علمی را به متخصصان بسپارید تا آن را به زبان ترجمه کنند. بدون شک بهترین نتیجه از بهترین و تخصصی ترین اجراها حاصل می شود: Transis یک بستر ترجمه تخصصی آنلاین است که با آن می توانید از خدمات ترجمه از فارسی به انگلیسی و همچنین متن ترجمه فارسی به انگلیسی و خدمات ترجمه ISI بهره مند شوید.

واکسن Biontech – Pfizer

در 9 نوامبر ، فایزر موفقیت خود را در ساخت واکسن کرونا اعلام کرد.

تفاوت واکسن های کرونا چیست؟

این واکسن تا 90٪ موثر است و در گروه واکسن های mRNA قرار دارد. این دسته ها حاوی ماده ژنتیکی ویروس نیستند ، بلکه فقط کد ژنتیکی آن هستند. از آنجا که برای ساخت این نوع واکسن به ویروس واقعی نیاز نیست ، میزان تولید آن به طرز چشمگیری زیاد است. از طرف دیگر ، از نظر هزینه های تولید ارزان تر از روش های سنتی است.

در هر صورت ، تأثیر این واکسن مشخص نیست ، یعنی می توان با اطمینان گفت که آیا بدن از آن در برابر شکل جدی بیماری محافظت می کند یا خیر. یکی از معایب واکسن Pfizer این است که باید در دمای پایین حدود 70- درجه نگهداری شود و حمل آن آسان نیست.

این واکسن فقط برای افراد بالای 16 سال تأیید شده و 20 دلار هزینه دارد. فایزر می خواهد با این کار سود خوبی کسب کند. تا پایان سال 2020 ، تقریباً 50 میلیون واکسن تولید می شود.

آیا افراد مبتلا به ویروس کرونا نیز باید واکسینه شوند؟

اگر کسی بیماری قلبی ، سرماخوردگی یا آنفولانزا دارد ، نباید واکسینه شود. مردم باید منتظر بهبودی کامل باشند. این مورد در مورد کسانی که با بیمار در قرنطینه بوده اند نیز صدق می کند. تا زمانی که احتمال آلوده شدن فرد به ویروس وجود دارد ، باید منتظر بماند و پس از این مدت می تواند واکسینه شود.

آیا می خواهید درباره زیست شناسی ، رویدادهای جهان و آخرین تحولات کرونا بیشتر بدانید؟ منابع معتبر خارجی را دنبال کنید. بیشتر مقالات معتبر و تأثیرگذار در زمینه توسعه علوم به زبان انگلیسی نوشته شده اند.

دانشجویان زیست شناسی از جمله کسانی هستند که باید همیشه دانش خود را به روز نگه دارند. اگر مهارت های زبانی شما به اندازه کافی خوب نیست ، می توانید کار را به مترجمان متخصص بسپارید!

تفاوت مترجم متخصص زیست شناسی با مترجم عمومی در ترجمه تخصصی متون زیست شناسی روشن می شود. Transis شما را در این مسیر همراهی می کند و مقالات شما را با بهترین کیفیت ترجمه می کند.

چه کسی ممکن است واکسن کرونا را تزریق نکند؟

چه کسی نباید واکسینه شود به تشخیص پزشک بستگی دارد. از افرادی که آلرژی دارند یا قبلاً دچار شوک آنافیلاکتیک یا واکنش های شدید آلرژیک شده اند ، می توان از واکسیناسیون جلوگیری کرد.

اگر شخصی قبلاً به بیماری هایی مانند دیابت یا سیستم ایمنی ضعیف مبتلا شده باشد ، باید فوراً واکسینه شود ، این امر خطر ابتلا به بیماری جدی کرونا ویروس قلب را افزایش می دهد.

استفاده از واکسن های کرونا برای زنان باردار هیچ اشکالی ندارد ، اما بهتر است ابتدا خطر را تعیین کرده و در صورت لزوم واکسیناسیون کنید.

عوارض جانبی واکسن های کرونا چیست؟

بیشتر افراد عوارض جانبی خفیف تا متوسط ​​را تجربه می کنند. برخی از عوارض جانبی به عنوان مثال تورم در محل تزریق ، سردرد ، سردرد ، لرز ، خستگی و تب است. این موارد در سه روز اول اتفاق می افتد و پس از حدود دو روز از بین می رود. در صورت بدتر شدن این عوارض ، فرد باید با مركزی كه آمپول تزریق شده تماس بگیرد تا اقدامات بعدی را برای درمان سریعتر انجام دهد.

* گزارش آگهی

دکمه بازگشت به بالا